17 червня 2022 року Справа № 160/368/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі заяву представника позивача про встановлення строку виконання судового рішення в адміністративній справі №160/368/21 за позовом ОСОБА_1 до Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.03.2021 року в задоволенні позову було відмовлено повністю.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 29.06.2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 було задоволено. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 березня 2021 року у справі №160/368/21 скасовано, прийнято нове рішення. Позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 09.12.2020 №4-12972/15-20/СГ про відмову у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення документації із землеустрою. Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства відповідно до поданої заяви від 14.02.2020 (вхідний номер К-1797/0/21-20 від 18.02.2020). Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області подати в місячний строк звіт про виконання судового рішення.
Додатковою постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 31.08.2021 року заяву ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення до постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2021 року у справі №160/368/21 було задоволено частково. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 2270 грн., у вигляді витрат на правничу допомогу адвоката 5200,00 грн.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 31.08.2021 року було відмовлено у задоволенні заяви Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про роз'яснення постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2021 року у справі №160/368/21. Заяву про заміну сторони правонаступником - задоволено. Замінено Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області правонаступником - Васильківською сільською територіальною громадою Синельниківського району Дніпропетровської області (52600, Дніпропетровська область, Васильківський район, селище міського типу Васильківка, вул. Першотравнева, 140, код ЄДРПОУ 04338285).
04.11.2021 року судом було видано ОСОБА_1 два виконавчі листи щодо зобов'язання вчинити певні дії та стягнення судових витрат.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 09.12.2021 року заяву ОСОБА_1 про виправлення описки в ухвалі Третього апеляційного адміністративного суду від 31 серпня 2021 року у справі №160/368/21 було задоволено. Виправлено описку в ухвалі Третього апеляційного адміністративного суду від 31 серпня 2021 року у справі №160/368/21, зазначивши замість назви правонаступника відповідача «Васильківська сільська територіальна громада Синельниківського району Дніпропетровської області», правильну назву «Васильківська селищна рада Синельниківського району Дніпропетровської області».
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.02.2022 року (суддя Кучма К.С.) заяву ОСОБА_1 про виправлення описки у виконавчому листі по адміністративній справі №160/368/21 було задоволено. Описку, допущену при видачі виконавчого листа Дніпропетровським окружним адміністративним судом по адміністративній справі №160/368/21 - виправлено, та читати вірно відповідача - «Васильківська селищна рада Синельниківського району Дніпропетровської області» (52600, Дніпропетровська область, Васильківський район, селище міського типу Васильківка, вул.Першотравнева, 140, код ЄДРПОУ 04338285), замість помилково зазначеного «Васильківська сільська територіальна громада Синельниківського району Дніпропетровської області».
06.06.2022 року через систему "Електронний суд" до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява від представника ОСОБА_1 , в якій заявник просить суд: встановити строк для виконання судового рішення від 11.03.2021 року по адміністративній справі №160/368/21 впродовж 30 днів, починаючи відлік згаданого терміну з моменту скасування або припинення дії воєнного стану в Україні.
В обґрунтування поданої заяви заявник зазначає, що ним було отримано в суді виконавчі листи щодо зобов'язання відповідача вчинити певні дії. Державним виконавцем Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) 25.05.2022 року було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №69058788, якою зобов'язано у десятиденний строк Васильківській селищній раді Синельниківського району Дніпропетровської області» (52600, Дніпропетровська область, Васильківський район, селище міського типу Васильківка, вул.Першотравнева, 140, код ЄДРПОУ 04338285) надати дозвіл на розробку проекту землеустрою ОСОБА_1 , згідно з рішенням суду по справі №160/368/21. Але внаслідок введення воєнного стану, набрали чинності тимчасові зміни до Земельного кодексу України, де в п.5 ст.27 розділу X зазначено що "безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється", виконати імперативні приписи рішення суду неможливо, враховуючи, що, вчинення таких дій тимчасово обмежено Законом. Позивач зазначає, що на даний час відновлення порушеного права позивача законодавчо обмежено, тобто, у період дії воєнного стану об'єктивно не може бути відновленим, а рішення суду не може бути виконано. На підставі вищевикладеного, позивач просить суд встановити строк для виконання судового рішення впродовж 30 днів, починаючи відлік згаданого терміну з моменту скасування або припинення дії воєнного стану в Україні.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.06.2022 року заяву призначено до розгляду у судовому засіданні на 16.06.2022 року о 10:30 год.
Сторони та їх представники у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи. 15.06.2022 року від Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області засобами електронного зв'язку надійшла заява, в якій представник просить суд розглянути заяву представника позивача про встановлення строку виконання судового рішення в адміністративній справі за відсутності відповідача, проти задоволення заяви представника позивача не заперечує. Через систему "Електронний суд" 16.06.2022 року від представника ОСОБА_1 надійшла заява, в якій він просить суд провести судове засідання без його участі.
Частиною 2 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
За викладених обставин, враховуючи приписи ч.2 ст.378 КАС України, заяву розглянуто за наявними матеріалами в справі, в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши заяву представника позивача про встановлення строку виконання судового рішення в адміністративній справі, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст.378 КАС України передбачено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Так, судом встановлено, що позивач звернувся до державної виконавчої служби щодо виконання рішення суду в адміністративній справі №160/368/21 та подав виконавчий лист.
Постановою від 23.05.2022 року у ВП №69058788 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) Загребельською Даною Сергіївною було відкрито виконавче провадження про зобов'язання Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства відповідно до поданої заяви від 14.02.2020 (вхідний номер К-1797/0/21-20 від 18.02.2020).
У постанові про відкриття виконавчого провадження від 23.05.2022 року, зокрема, вказано боржнику виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
Згідно з ч.1 ст.33 Закону України "Про виконавче провадження", за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
Частинами 3-5 ст.378 КАС України передбачено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
З аналізу наведених норм слідує, що у виняткових випадках та за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, суд може відстрочити або розстрочити виконання рішення. Обставинами, що ускладнюють виконання судового рішення, на переконання суду, є матеріальне становище, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Суд зазначає, що відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 18 квітня 2022 року №259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 17 травня 2022 року №341/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
У свою чергу, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» від 24.03.2022 року №2145-IX, внесено зміни до законодавчих актів України, а саме розділ X "Перехідні положення "Земельного кодексу України" доповнено пунктом 27 такого змісту: "27. Під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: 5) безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється".
Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №165 "Деякі питання реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб" визначено зупинити строки надання адміністративних послуг суб'єктами їх надання та видачу дозвільними органами документів дозвільного характеру на час воєнного стану в Україні. Поновити зупинені строки у місячний строк після припинення чи скасування воєнного стану на відповідній території України.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про наявність обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, що є підставою для відстрочення виконання судового рішення, тому суд вважає заяву представника позивача обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Частиною 8 ст.378 КАС України передбачено, що ухвалу суду за результатами розгляду питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом. У необхідних випадках ухвала надсилається установі банку за місцезнаходженням боржника або державному виконавцю.
Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст.14, 229, 243, 248, 250, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву представника позивача про встановлення строку виконання судового рішення в адміністративній справі №160/368/21 за позовом ОСОБА_1 до Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Відстрочити виконання судового рішення від 29.06.2021 року в адміністративній справі №160/368/21 за позовом ОСОБА_1 до Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії - строком на один місяць після припинення чи скасування воєнного стану на території України.
Копію ухвали направити всім сторонам по справі, а також в порядку ч.8 ст.378 КАС України, державному виконавцю Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) Загребельській Дані Сергіївні (вул.Старокозацька, 56, м.Дніпро, 49000; (056)767-72-40; info_prim@dp.dvs.gov.ua).
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 цього Кодексу.
Суддя Д.В. Сидоренко