02 червня 2022 року Справа № 160/13399/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОлійника В. М.
за участі секретаря судового засіданняБороди І.В.
за участі:
представника позивача представника відповідача представника третьої особи Сидоренка О.А. Никитенка Є. В. Росітюк Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Обласного комунального підприємства "Фармація" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Дніпровська міська рада про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
27 грудня 2019 року Обласне комунальне підприємство «Фармація» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій просить:
визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби України у Дніпропетровській області від 23.09.2019 року № 000138504 про збільшення грошового зобов'язання по земельному податку на суму 1 769 558,50 грн. і застосування штрафної санкції у розмірі 884 779,25 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.09.2019 року № 000138504, яким ОКП «Фармація» збільшено грошове зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб на суму 2 654 337,75 грн. (1 769 558,50 грн. - податкове зобов'язання, 884 779,25 грн. - штрафні (фінансові) санкції).
Позивач не погоджується з винесеним податковим повідомленням-рішенням, вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У даному випадку таке право зареєстровано лише 11.12.2019 року.
Вказує, що рішення Дніпровської міської ради № 13/27 від 06.12.2017 року та № 8/30 від 21.02.2018 року, якими встановлено земельний податок на території міста Дніпро, може бути застосовано лише з 01.01.2019 року, з урахуванням приписів п.п. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України.
Також зазначає, що при визначенні суми земельного податку за 2018 рік за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1210100000:02:036:0028 ОКП «Фармація» добровільно розраховувало і сплачувало земельний податок, при цьому, керуючись чинними на той час нормами податкового законодавства України, зокрема статтями 285, 286, 287 Податкового кодексу України, ОКП «Фармація» правомірно застосовано ставку земельного податку у розмірі 1 відсотка від її нормативної грошової оцінки. При цьому, ОКП «Фармація» не вчинило жодного порушення норм податкового законодавства України, за яке органи Державної фіскальної служби мають право застосувати фінансові санкції.
Ухвалою суду від 02 січня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою суду від 20 лютого 2020 року залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Дніпровську міську раду.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 червня 2020 року у задоволенні адміністративного позову Обласного комунального підприємства «Фармація» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Дніпровська міська рада про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовлено.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2020 року апеляційну скаргу Обласного комунального підприємства «Фармація» залишено без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 червня 2020 року у справі за позовом Обласного комунального підприємства «Фармація» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Дніпровська міська рада про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 03 лютого 2022 року касаційну скаргу Обласного комунального підприємства «Фармація» задоволено частково та постановлено: рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 червня 2020 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2020 року у справі №160/13399/19 скасувати, а справу №160/13399/19 направити на новий розгляд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Як на підставу для скасування рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 червня 2020 року та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2020 року у справі №160/13399/19 Верховний Суд вказав, що судами першої та апеляційної інстанції, надаючи оцінку спірним відносинам, не витребувано, не перевірено та не надано оцінки рішенням відповідної Дніпровської міської ради щодо визначення ставки земельного податку у 2018 році за відповідною категорією та цільовим призначенням земельної ділянки з огляду на нормативне-правове визначення спірного питання. Також, у матеріалах справи відсутні державний акт на право постійного користування, звітна податкова декларація з плати за землю, яку сформовано та подано позивачем 16 лютого 2018 року (зареєстровано 19 лютого 2018 року), витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, якою позивач користувався при розрахунку земельного податку.
Крім того, Верховним Судом у постанові від 03 лютого 2022 року вказано, що враховуючи наявність у позивача обов'язку щодо сплати земельного податку, судами попередніх інстанцій не встановлено правильності обрахунку земельного податку, враховуючи усі вихідні дані для визначення правильного розміру вказаного платежу та їх елементи (нормативна грошова оцінка землі, її площа, призначення, та ін). Також, звернуто увагу про невідповідність розміру площі земельної ділянки позивача як то 6,4681 га та 6,4682 га у документах, що містяться в матеріалах справи, що має значення для правильного визначення розміру податку на землю.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2022 року прийнято до провадження справу №160/13399/19 та вирішено здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання в справі призначено на 17 березня 2022.
В подальшому судове засідання було відкладено на 12.05.2022 року та на 02.06.2022 року.
02 червня 2022 року у судовому засіданні було закрито підготовче провадження та розпочато розгляд справи по суті.
Також, у судовому засіданні, яке відбулося 12 травня 2022 року, судом замінено відповідача у справі на відокремлений підрозділ Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658) та витребувано копії документів: від позивача - державний акт на право користування земельної ділянки, витяг з технічної документації яким користувалось підприємство при розрахунку земельного податку, розрахунок, з якого виходило підприємство, при визначенні розміру податку на землю; від відповідача - звітну податкову декларацію, витяг з технічної документації, розрахунок з якого виходив податковий орган при визначенні розміру податку на землю; від третьої особи - рішення Дніпровської міської ради, якими визначена ставка земельного податку на 2018 рік.
24 травня 2022 року засобами поштового зв'язку від представника третьої особи надійшли письмові пояснення, у яких зазначено, що Дніпровською міською радою прийняті рішення від 06.12.2017 № 13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» (застосовано у період з 01.01.2018 року по 28.02.2018) та від 21.02.2018 року №8/30 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 № 13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» (застосовано у період з 01.03.2018 року по 31,12.2018 року). Згідно Додатку № 1 до вищевказаних рішень, встановлено розмір ставки орендної плати за користування земельними ділянками, цільове призначення яких - 03.10 для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (від суми нормативної грошової оцінки): за період з 01.01.2018 року по 28.02.2018 у розмірі 1%; за період з 01.03.2018 року по 31.12.2018 року у розмірі 3%.
Пунктом 4 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України №1791-VIII від 20.12.2016 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році” встановлено, що в 2017 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів, які прийняті на виконання цього Закону, не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України та Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Таким чином, встановлені підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 ПК України, підпунктом 12.4.3 пункту 12.4 ст. 12 ПК України, пунктом 12.5 ст. 12 ПК України вимоги щодо оприлюднення рішення встановлення місцевих податків та зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період), не поширюються на прийняті органом місцевого самоврядування на виконання Закону України №1791-VІІІ від 20.12.2016 рішення встановлення місцевих податків на 2017 рік.
Аналогічна ситуація склалася у 2018 році. Пунктом 3 II Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 07.12.2017 №2245-УІІІ “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році” зазначено: установити, що в 2018 році до рішень встановлення місцевих податків і зборів, прийнятих органами місцевого самоврядування, у тому числі радами об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом перспективним планом формування територій громад, після 15 липня 2017 року та у 2018 році, не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України та Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Таким чином, встановлені підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 ПК України, підпунктом 12.4.3 пункту 12.4 ст. 12 ПК України, пунктом 12.5 ст. 12 ПК України вимоги щодо оприлюднення рішення встановлення місцевих податків та зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період), не поширюються на прийняті органом місцевого самоврядування на виконання Закону України №2245-УІІІ від 07.12.2017 рішення встановлення місцевих податків на 2018 рік.
Щодо можливості застосування значення сукупного коефіцієнту (Км 3) у розмірі 0,92 до даних правовідносин, представник третьої особи вказує на те, що рішенням Дніпропетровської міської ради народних депутатів № 57/6 від 22.01.2003 ОКП “Фармація” надано Державний акт серія ІІ-ДП№001609 на право постійного користування земельною ділянкою для фактичного розміщення складських будівель площею 6,4682 га (кадастровий номер 1210100000:02:036:0028), яка знаходиться по вул. Героїв Сталінграду, 171.
Відповідачем під час проведення перевірки було встановлено заниження земельного податку за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 року на суму 1 769 558, 50 грн.
В ході перевірки платником було надано витяг сформований за 2016 рік.
ГУ ДФС у Дніпропетровській області отримано на замовлення Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий номер 1210100000:02:036:0028), сформованого та затвердженого 11.07.2019 за №1107-4465 Відділом у м. Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області.
Згідно зазначеного витягу станом на 2018 рік цільове призначення земельної ділянки (КВЦПЗ) 03.10 для будівництва та обслуговування будівель ринкової структури. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки 105486472, 85 грн. Сукупний коефіцієнт (Км 3) визначено із значенням 0,92.
Дані сукупного коефіцієнту Км 3 - “0,92”, які зазначені у витязі з Технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки не розраховуються Відділом у м. Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, а формуються автоматично за даними Державного земельного кадастру про земельну ділянку та електронних цифрових карт Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпропетровська на дату звернення, а тому відповідають дійсності.
Також вказує, що згідно Державного акту серія ІІ-ДП№001609 на право постійного користування земельною ділянкою площею 6,4682 га (кадастровий номер 1210100000:02:036:0028), яка знаходиться по вул. Героїв Сталінграду, 171, позивач є користувачем вказаної земельної ділянки з 2003 року, а тому обов'язок сплачувати земельний податок виник саме з цього періоду, а не с дати державної реєстрації земельної ділянки в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Крім того, згідно відомостей наданих позивачем, а саме Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, підставою для реєстрації права постійного користування земельною ділянкою є Державний акт серія ІІ-ДП№001609 від 28.02.2003.
Той факт, що позивачем не було внесено інформацію щодо земельної ділянки, на яку видано Державний акт до Державного реєстру земель та не проведено до 2019 року державної реєстрації, не зумовлює відсутність обов'язку щодо сплати земельного податку за користування земельною ділянкою, право на яке виникло у останнього у 2003 році.
Крім того, у рішенні Дніпровської міської ради від 06.12.2017 № 13/27 “Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста” згідно з пунктом 2.2 додатку 1 встановлено, що ставка земельного податку становить у відсотках від їх нормативної грошової оцінки, за земельні ділянки, що використовуються юридичними і фізичними особами, в тому числі у разі переходу права власності на будівлі, споруди (їх частини), але право власності на які або право оренди яких у встановленому законодавством порядку не оформлено, становить 3 % за винятком земельних ділянок, ставка податку на які справляються у розмірі меншому, ніж 3% згідно з видами цільового призначення земель, та з урахуванням цільових категорій, зазначених у пунктах 1-3 додатка 2 до рішення.
Тобто, Дніпровською міською радою було встановлено, що якщо юридичною чи фізичною особою не оформлено у встановленому законодавством порядку право користування земельною ділянкою ставка земельного податку становить 3%.
З урахуванням наведеного, представник третьої особи просив відмовити у задоволенні позову.
Разом з письмовими поясненнями третьою особою були надані витребувані судом копії документів, а саме: копія рішення Дніпровської міської ради від 06 грудня 2017 року № 13/27; копія рішення Дніпровської міської ради від 21 лютого 2018 року № 8/30; копія рішення Дніпровської міської ради від 15 лютого 2017 року № 12/18.
25 травня 2022 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому зазначено, що ГУ ДФС у Дніпропетровській області проведена документальна позапланова виїзна перевірка ОКП “ФАРМАЦІЯ” (код за ЄДРПОУ 01976358) з питань повноти нарахування плати за землю (орендна плата та/або земельний податок) за земельну ділянку, що перебуває в користуванні ОКП “ФАРМАЦІЯ” на підставі державного акту на право постійного користування землею площею 6,4682 га (кадастровий номер - 1210100000:02:036:0028) за період з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року.
Під час проведення перевірки встановлено порушення: п.п. 16.1.4 п.16.1 ст.16, пп.271.1.1 п. 271.1 ст.271, абз. 1 п. 284.1 ст. 284, п.286.1 п.286.2 ст.286, п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-УІ (зі змінами та доповненнями), в наслідок чого, було встановлено заниження земельного податку за земельну ділянку, розташовану на території (462) Шевченківського району м. Дніпра за період з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року на суму 1769558,50 грн.
Дніпропетровською міською радою народних депутатів Дніпропетровської області України надано ОКП “ФАРМАЦІЯ” державний акт Серія ІІ-ДП №001609 “На право власності постійного користування землею”, згідно з яким земельна ділянка площею 6,4682 га (кадастровий номер - 1210100000:02:036:0028) за місцезнаходженням по вул. Героїв Сталінграду, 171 надана для фактичного розміщення складських будівель, відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради народних депутатів від 22.01.2003 р. №57/6. Зазначений акт зареєстровано в книзі записів державних актів за №001334 та завірено Головою Дніпропетровської міської ради 28.02.2003 р.
Вказує, що за 2018 рік ОКП “ФАРМАЦІЯ” подано 19.02.2018 р. за реєстраційним №9024464659 до ДПІ у Шевченківському районі м. Дніпра ГУ ДФС у Дніпропетровської області звітну податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельну ділянку державної або комунальної власності), по вищевказаній земельній ділянці. Відповідно до декларації нормативно грошова оцінка земельної ділянки станом на рік визначена - у сумі 104 341 410,56 грн. за 6,4682 га; річна сума земельного податку та загальна сума зобов'язання, що підлягає сплаті, за вищевказану земельну ділянку за рік - 1 043 414,11 грн.
В ході перевірки платником надано витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданий Центром надання адміністративних послуг вх.№301006-009555-215-03-2016 від 27.01.2016 р., який сформовано та затверджено 26.01.2016 р. за №03-07/260116/72 відділом у м. Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області на замовлення ОКП “ФАРМАЦІЯ”. Із даних витягу: місце розташування земельної ділянки - м. Дніпропетровськ, Бабушкінський, вул. Героїв Сталінграду, буд. 171, (кадастровий номер 1210100000:02:036:0028) площею 6,4682 га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки - 98 435 292,98 грн. за 6,4682 га на рік; сукупний коефіцієнт (Км3) визначено із значенням 0,91.
Дніпровською міською радою прийняті рішення від 06.12.2017 року №13/27 “Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста” та від 21.02.2018 року №8/30 “Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 року №13/27 “Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста”. Згідно із Додатків №1 до вищевказаних рішень, встановлено розмір ставки орендної плати за користування земельними ділянками, цільове призначення яких - 03.10 для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (від суми нормативної грошової оцінки): за період з 01.01.2018 року по 28.02.2018 року у розмірі 1%; за період з 01.03.2018 року по 31.12.2018 року у розмірі 3%.
При нарахуванні річної суми земельного податку за вищевказану земельну ділянку, надану у постійне користування, ТОВ “ФАРМАЦІЯ” було занижено: нормативну грошову оцінку земельної ділянки за 2018 рік на суму 1 145 062,29 грн. (за даними перевірки 105 486 472,85 грн., за даними декларації 104 341 410,56 грн.); ставку земельного податку за період з 01.03.2018 року по 31.12.2018 року, при розрахунку місячної суми орендної плати замість 3% від суми нормативної грошової оцінки застосовували - 1% (за даними перевірки - 2 782 437,51 грн., за даними декларації - 1 043 414,11 грн.).
Враховуючи викладене, ОКП “ФАРМАЦІЯ” порушено п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16, пп.271.1.1 п. 271.1 ст.271, абз. 1 п. 284.1 ст. 284, п.286.1 п.286.2 ст.286, п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-УІ (зі змінами та доповненнями), в наслідок чого встановлено заниження суми земельного податку за земельну ділянку площею 6,4682 га (кадастровий номер - 1210100000:02:036:0028), яка знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, буд. 171 (нова назва - м. Дніпро, пр. Богдана Хмельницького, буд. 171) за період з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року на загальну суму 1 769 558,50 грн.
Крім того, представник відповідача зазначає, що Дніпровською міською радою прийнято рішення від 06.12.2017 року № 13/27 “Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста”, згідно якого для земель з цільовим призначенням землі громадської забудови 03.10 для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури ставка податку за користування земельними ділянками для юридичних осіб складає 1,00 відсоток від нормативної грошової оцінки.
21.02.2018 року Дніпровською міською радою прийнято рішення № 8/30 “Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 року №13/27 “Про ставки земельного податку, розмір орендної плати землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста”, яке набрало чинності з 01.03.2018 року та згідно з додатком №1 до рішення міської ради від 21.02.2018 року №8/30 ставка земельного податку для земель з цільовим призначенням землі громадської забудови 03.10 для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури встановлена у розмірі 3,00 відсотків від нормативної грошової оцінки землі.
Вказує, що у 2017 - 2018 роках законодавцем зупинено дію підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України, внаслідок чого у вказаний період були відсутні обмеження для органів місцевого самоврядування щодо строків прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів.
Таким чином, у період з 01.03.2018 року згідно з рішенням Дніпровської міської ради від 06.12.2017 року № 13/27, в редакції рішення від 21.02.2018 року № 8/30, ставка земельного податку для земель громадської забудови для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури мала бути розрахована позивачем на рівні 1 відсотка від нормативної грошової оцінки землі у період з 01.01.2018 року по 28.02.2018 року та на рівні 3 відсотків від нормативної грошової оцінки землі у період з 01.03.2018 року по 31.12.2018 року.
Згідно витягу Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 11.07.2019 року № 1107-4465, нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 2018 рік становить 105 486 472,85 грн.
Зазначені дані були використані відповідачем під час здійснення розрахунку земельного податку, визначеного податковим повідомленням-рішенням від 23.09.2019 року № 000138504.
Враховуючи наведене, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову.
Разом з відзивом на позовну заяву відповідачем були надані витребувані судом копії документів, а саме: витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кадастровий номером 1210100000:02:036:0028 №1107-4465 від 11.07.2019 року Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області; податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік разом з розрахунком.
02 червня 2022 року представником позивача надано додаткові пояснення, у яких зазначено, що розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яким ОКП «Фармація» визначено грошову оцінку земельної ділянки на 2018 рік, наведений в акті перевірки Головного управління ДФС України у Дніпропетровській області від 28.08.19 № 48187/04-36-14-04/01976358.
Також вказує, що третьою особою та відповідачем не спростований той факт, що Податковий кодекс України не був змінений жодними законодавчими актами щодо не застосування в 2018 році вимог підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України, з імплементацією відповідних змін до «тіла» цього Кодексу, як про це наголошено у висновках щодо застосування норм права, викладених в пунктах 66, 73, 74, 76, 78, 82, 126 постанови Верховного Суду від 10.12.21 у справі № 0940/2301/18.
Разом з поясненнями позивачем були надані витребувані судом копії документів, а саме: копія державного акта серії ІІ-ДП №001609 “На право власності постійного користування землею”, згідно з яким земельна ділянка площею 6,4682 га (кадастровий номер - 1210100000:02:036:0028) за місцезнаходженням по вул. Героїв Сталінграду, 171 надана для фактичного розміщення складських будівель, відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради народних депутатів від 22.01.2003 р. №57/6; витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданий Центром надання адміністративних послуг вх.№301006-009555-215-03-2016 від 27.01.2016 р., який сформовано та затверджено 26.01.2016 р. за №03-07/260116/72 відділом у м. Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області.
Останнє судове засідання в справі відбулось 02 червня 2022 року.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив відмовити у задоволенні позову.
Представник третьої особи у судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства України, суд встановив наступні обставини.
Обласне комунальне підприємство “Фармація” зареєстроване 10.08.2000 року, про що 20.12.2005 року здійснено запис 1 224 120 0000 021930 про включення відомостей про юридичну особу в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Судом встановлено, що ОКП “Фармація” є користувачем земельної ділянки за кадастровим номером 1210100000:02:036:0028, площею 6,4682 га для фактичного розміщення складських будівель, на підставі державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-ДП№001609 від 28.02.2003 року, що було посвідчено в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею 28.02.2003 року, запис № 001334.
У період з 14.08.2019 р. по 20.08.2019 р. на підставі п.п.19-1.1.1 п. 19-1.1 ст. 19-1, п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, ст. 75, п.п.78.1.1, п.п.78.1.4 п. 78.1 ст. 78, п. 82.2 ст.82 Податкового кодексу України та у відповідності до наказу ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 13.08.2019 р. №4807-п була проведена документальна позапланова виїзна перевірка Обласного комунального підприємства “Фармація” з питань повноти нарахування плати за землю (орендна плата та/або земельний податок) за земельну ділянку, що перебуває в користуванні ОКП “Фармація” на підставі державного акту на право постійного користування землею площею 6,4682 га (кадастровий номер 1210100000:02:036:0028) за період з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року.
За результатом перевірки складено акт від 28.08.2019 року №48187/04-36-14-04/01976358, відповідно до висновків якого встановлені наступні порушення:
- п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16, п.п.271.1.1 п. 271.1 ст.271, абз.1 п.284.1 ст. 284, п.286.1, п.286.2 ст.286, п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України, внаслідок чого встановлено заниження земельного податку за земельну ділянку, розташовану на території Шевченківського району м.Дніпра за період з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року на суму 1769558,50 грн.
На підставі акта перевірки №48187/04-36-14-04/01976358 від 28.08.2019 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області винесено податкове повідомлення-рішення № 000138504 від 23.09.2019 року, яким ОКП “Фармація” збільшено суму грошового зобов'язання за платежем земельний податок з юридичних осіб на суму 2654377,75 грн., у тому числі: за податковими зобов'язаннями: 1769558,50 грн., за штрафними санкціями 884779,25 грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення було оскаржене в адміністративному порядку та рішенням Державної податкової служби України № 11262/6/99-00-08-05-05 від 29.11.2019 року залишено без змін, а скаргу без задоволення.
Вважаючи вищевказане податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно зі ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним.
Відповідно до підпункту 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу).
Статтею 269 Податкового кодексу України встановлено, що платником податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.
Статтею 270 Податкового кодексу України передбачено, що об'єктом оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Відповідно до пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Згідно з пунктом 274.1 статті 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Згідно з п. 287.6 ст. 287 Податкового кодексу України при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.
Відповідно до змін, внесених до зазначеного пункту статті 287 Податкового кодексу України Законом України від 28.12.2014 року № 71-VIII, слова “нерухоме майно” були замінені на “таку земельну ділянку”. Отже, станом на момент введення Податковим кодексом України податку за земельні ділянки зобов'язання сплачувати податок на землю виникало з дати державної реєстрації права власності на будівлі та споруди, і такою датою є 28.02.2003 року (дата видачі державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-ДП№001609 та посвідчення відповідного права користування в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею - запис № 001334 від 28.02.2003 року).
Згідно з ч. 1 ст. 120 Земельного Кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Статтею 377 Цивільного кодексу України передбачено що до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Судом встановлено, що Обласне комунальне підприємство “Фармація” є користувачем земельної ділянки за кадастровим номером 1210100000:02:036:0028, площею 6,4682 га, на підставі державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-ДП№001609 від 28.02.2003 року, що було посвідчено в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею 28.02.2003 року, запис № 001334.
Таким чином, твердження позивача про те, що земельна ділянка за кадастровим номером 1210100000:02:036:0028 перебуває у постійному користуванні лише з 11.12.2019 року, а тому протягом 2018 року не була об'єктом оподаткування, є необґрунтованим та безпідставним.
Отже, позивач є платником земельного податку з юридичних осіб за земельну ділянку за кадастровим номером 1210100000:02:036:0028 за адресою: м. Дніпро, Героїв Сталінграду, 171.
Верховним Судом, зокрема у постановах від 19.06.2018 року у справі № 826/8009/16 (провадження №К/9901/30996/18) та від 23.05.2019 року у справі № 826/1430/16 (провадження №К/9901/27042/18), викладена правова позиція про те, що незважаючи на відсутність реєстрації позивачем права власності чи користування земельною ділянкою під належними йому на праві власності нежитловими приміщеннями, обов'язок зі сплати земельного податку виникає з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Таким чином, платником земельного податку є особа, яка володіє відповідним речовим правом на земельну ділянку (правом власності або правом користування), відповідно з моменту набуття права власності на об'єкт нерухомого майна (нежитлового приміщення), обов'язок зі сплати податку за земельну ділянку, на якій розміщений такий об'єкт, покладається на особу, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду.
Що стосується розрахунку суми податкового зобов'язання, визначеного спірним податковим повідомленням-рішенням, суд зазначає наступне.
Дніпровською міською радою прийнято рішення від 06.12.2017 року № 13/27 “Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста”.
Згідно вказаного рішення, для земель з цільовим призначенням землі громадської забудови 03.10 для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури ставка податку за користування земельними ділянками для юридичних осіб складає 1,00 відсоток від нормативної грошової оцінки.
21.02.2018 року Дніпровською міською радою прийнято рішення № 8/30 “Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 року №13/27 “Про ставки земельного податку, розмір орендної плати землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста”, яке набрало чинності з 01.03.2018 року. Згідно з додатком №1 до рішення міської ради від 21.02.2018 року №8/30, ставка земельного податку для земель з цільовим призначенням землі громадської забудови 03.10 для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури встановлена у розмірі 3,00 відсотків від нормативної грошової оцінки землі.
При цьому, у позовній заяві позивач вказує, що зазначене рішення не підлягає застосуванню в 2018 році, оскільки воно прийнято органом місцевого самоврядування без додержання положень підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України.
З даного приводу суд зазначає, що Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році” № 1791-VIII від 20.12.2016 року (набрав чинності 01.01.2017 року) установлено, що в 2017 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів, які прийняті на виконання цього Закону, не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України та Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Аналогічні положення закріплені Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році” від 07.12.2017 року № 2245-VIII (далі Закон № 2245-VIII,) який набрав чинності 01.01.2018 року. Так, пунктом 3 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону №2245-VIII встановлено, що у 2018 році до рішень про встановлення місцевих податків і зборів, прийнятих органами місцевого самоврядування, у тому числі радами об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, після 15 липня 2017 року та у 2018 році, не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України та Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”.
Отже, у 2017 - 2018 роках законодавцем зупинено дію підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України, внаслідок чого, у вказаний період були відсутні обмеження для органів місцевого самоврядування щодо строків прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів.
Таким чином, згідно з рішенням Дніпровської міської ради від 06.12.2017 року № 13/27, в редакції рішення від 21.02.2018 року № 8/30, ставка земельного податку для земель громадської забудови для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури мала бути розрахована позивачем на рівні 1 відсотка від нормативної грошової оцінки землі у період з 01.01.2018 року по 28.02.2018 року та на рівні 3 відсотків від нормативної грошової оцінки землі у період з 01.03.2018 року по 31.12.2018 року.
Процедура проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів визначена Порядком нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 листопада 2016 року № 489 (далі - Порядок №489).
Нормативна грошова оцінка земель населених пунктів проводиться відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року № 213.
Інформаційною базою для нормативної грошової оцінки земель населених пунктів є затверджені генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій і детальні плани територій, відомості Державного земельного кадастру, дані інвентаризації земель та державної статистичної звітності.
Згідно розділу ІІ “Нормативна грошова оцінка земель населених пунктів” Порядку №489 в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.
Нормативна грошова оцінка всіх категорій земель та земельних ділянок населених пунктів (за винятком земель сільськогосподарського призначення та земельних ділянок водного фонду, що використовуються для риборозведення) визначається згідно з формулою 1.
Визначення нормативної грошової оцінки одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів: Цн = В х Нп/Нк х Кф х Км . Де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях); В - витрати на освоєння та облаштування території з розрахунку на квадратний метр (у гривнях); Нп - норма прибутку (6 %); Нк - норма капіталізації (3 %); Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки; Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки.
Згідно пункту 6 розділу ІІ Порядку №489 коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки (Км), обумовлюється трьома групами рентоутворювальних факторів регіонального, зонального та локального характеру і обчислюється за формулою: Км = Км1 х Км2 х Км3. Де Км1 - регіональний коефіцієнт, який характеризує залежність рентного доходу від місцеположення населеного пункту у загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва і розселення; Км2 - зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території в межах населеного пункту (економіко-планувальної зони); Км3 - локальний коефіцієнт, який враховує місце розташування земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони.
Вихідними даними для обчислення коефіцієнта Км є затверджені матеріали Генеральної схеми планування території України, схем планування території Автономної Республіки Крим та областей, генеральні плани населених пунктів у частині, яка характеризує існуючий стан населеного пункту.
Значення коефіцієнтів установлюються за результатами пофакторних оцінок кожної групи з урахуванням питомої ваги рентоутворювальних факторів у формуванні загального рентного доходу в межах населеного пункту та його економіко-планувальних зон.
Пунктом 10 Розділу ІІ Порядку №489 визначено, що вартість одного квадратного метра земельної ділянки певного функціонального використання (Цн) визначається з урахуванням територіально-планувальних, інженерно-геологічних, історико-культурних, природно-ландшафтних, санітарно-гігієнічних та інженерно-інфраструктурних особливостей місця її розташування в межах економіко-планувальної зони за формулою: Цн = Цнз х Кф х Км3.
Значення коефіцієнта Км3 визначається щодо кожного населеного пункту, виходячи з його особливостей. Значення локального коефіцієнта для окремої земельної ділянки можливо встановлювати на основі визначення частки площі, яку займає цей фактор на земельній ділянці.
Для обчислення Км3 враховуються локальні фактори, наведені в додатку 7, при цьому добуток пофакторних оцінок не має бути нижче 0,50 і вище 1,50.
Додатком 7 до Порядку №489 до локальних факторів віднесені, із застосуванням відповідних коефіцієнтів, зокрема:
- функціонально-планувальні фактори: у зоні магістралей підвищеного містоформувального значення 1,05-1,2;
- інженерно-інфраструктурні фактори: земельна ділянка, що примикає до вулиці без твердого покриття 0,90 - 0,95; земельна ділянка, що примикає до вулиці із твердим покриттям 1,00; не забезпечена централізованим водопостачанням 0,90 - 0,95; не забезпечена централізованим водовідведенням 0,90 - 0,95; не забезпечена централізованим теплопостачанням 0,90 - 0,95; не забезпечена централізованим газопостачанням 0,90 - 0,95;
- інженерно-геологічні фактори: місцезнаходження земельної ділянки у водоохоронній зоні 1,02 - 1,05;
- історико-культурні фактори: від 1,06 до 1,20;
- природно-ландшафтні фактори: 1,05 - 1,11;
- санітарно-гігієнічні фактори: від 0,80 до 1,05.
Згідно пункту 1 Розділу ІІІ Порядку №489 за результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою зацікавленої особи (додаток 8) як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (додаток 9).
Витяг відділу у м.Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 11.07.2019 року № 1107-4465 у встановленому законом порядку не оскаржено, за формою та змістом відповідає приписам Порядку №489.
Також матеріали справи не містять іншого витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Судом встановлено, що згідно витягу відділу у м.Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 11.07.2019 року № 1107-4465, нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 2018 рік становить 105486472,85 грн.
Зазначені дані були використані відповідачем під час здійснення розрахунку земельного податку, визначеного податковим повідомленням-рішенням від 23.09.2019 року № 000138504.
Під час розгляду справи судом також були досліджені та враховані при прийнятті рішення копії наступних документів: рішення Дніпровської міської ради від 06 грудня 2017 року № 13/27; рішення Дніпровської міської ради від 21 лютого 2018 року № 8/30; рішення Дніпровської міської ради від 15 лютого 2017 року № 12/18; витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кадастровий номером 1210100000:02:036:0028 №1107-4465 від 11.07.2019 року Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області; податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік разом з розрахунком; державний акт серії ІІ-ДП №001609 “На право власності постійного користування землею”, згідно з яким земельна ділянка площею 6,4682 га (кадастровий номер - 1210100000:02:036:0028) за місцезнаходженням по вул. Героїв Сталінграду, 171 надана для фактичного розміщення складських будівель, відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради народних депутатів від 22.01.2003 р. №57/6; витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданий Центром надання адміністративних послуг вх.№301006-009555-215-03-2016 від 27.01.2016 р., який сформовано та затверджено 26.01.2016 р. за №03-07/260116/72 відділом у м. Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов'язок на позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.
Частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи, що протягом судового розгляду справи відповідачем доведено правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, суд доходить висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову Обласного комунального підприємства "Фармація" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Дніпровська міська рада про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення суду складений 13 червня 2022 року.
Суддя В.М. Олійник