ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
31 травня 2010 року < Час проголошення > № 12/574
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
судді: Пісоцької О.В.,
за участю:
секретаря
судового засідання Кузьменкової С.П.,
- ОСОБА_2,
- представника ОСОБА_2 -ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Києві справу
за позовною заявою ОСОБА_2
доГоловного управління Пенсійного фонду України в місті Києві
прозобов'язання вчинити дії,
У січні 2008 року ОСОБА_2 (далі -ОСОБА_2, позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі -Головне управління ПФ, відповідач), в якому просив:
- зобов'язати відповідача усунути порушення і визнати за позивачем право на перерахунок пенсії з урахуванням премії з 01 квітня 2007 року у розмірі 98%;
- зобов'язати відповідача перерахувати позивачу розмір пенсії з урахуванням 98% премії;
- судові витрати покласти на відповідача і відшкодувати за його рахунок витрати на сплату державного мита в сумі 8грн. 50коп. та ІТЗ в сумі 7грн. 50коп.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_2 послався на те, що він був звільнений з військової служби у Збройних Силах у запас, виключений із списків особового складу та всіх видів забезпечення і направлений для зарахування на військовий облік до військового комісаріату. На даний час знаходиться на обліку в Пенсійному фонді України.
З 01 квітня 2007 року у Збройних Силах України, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році»від 28 березня 2007 року №594 (далі -Постанова №594) та Наказу Міністра оборони України «Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України»від 14 квітня 2007 року №175 (далі - Наказ №175) відбулися зміни щодо розміру забезпечення військовослужбовців, які на думку Позивача являються законною підставою для перерахунку пенсії.
Оскільки, його оклад на час подання позовної заяви становив 206грн., при вислузі 23 роки, відповідно до вказаних норм закону, премія з 01 квітня 2007 року повинна нараховуватись і виплачуватись у розмірі 98%. Проте, нараховано і сплачено 33,3%, а не сплачено премію у розмірі 64,7%, що є порушенням прав ОСОБА_2
25 січня 2010 року справу №12/574 передано у провадження судді Окружного адміністративного суду м. Києва Пісоцької О.В.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 31 травня 2010 року у відкритому судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
Ознайомившись з матеріалами справи та поданими документами, заслухавши пояснення позивача та представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, Окружний адміністративний суд міста Києва дійшов наступних висновків.
Відповідно до статті 19 Конституції України від 28 червня 1996 року №254к/96-ВР органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено принцип законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою та другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивач у 1994 році був звільнений в запас з військової служби у збройних силах. На час звернення до суду ОСОБА_2 знаходився на обліку в Пенсійному фонді України.
При цьому, позивач звернувся до Головного управління ПФ з заявою, у якій просив зробити перерахунок пенсії з 01 квітня 2007 року, відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанови №594, яка Наказом №175 введена в дію для виконання.
В проведенні перерахунку пенсії позивачу відмовлено, про що свідчить лист відповідача від 21 вересня 2007 року №21988/12, у якому вказано, що підстав для проведення перерахунку раніше призначених пенсій немає, оскільки Наказ №175, яким встановлений граничний розмір премії не є законодавчим актом.
Крім того, зазначено, що Постановою №594 надано дозвіл на виплату премій у збільшених розмірах тільки у 2007 році.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій вказаній категорії пенсіонерів врегульоване статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб»від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі -Закон №2262-ХІІ).
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту військовослужбовців»від 16 грудня 2004 року №2255-IV внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, де частина третя статті 63 Закону викладено в такій редакції:
«Усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону».
Постановою №594 дозволено Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерству транспорту та зв'язку, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Державному департаменту з питань виконання покарань і Управлінню державної охорони здійснювати у поточному році починаючи з 1 квітня преміювання військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу (насамперед осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, осіб рядового, молодшого та середнього начальницького складу та осіб молодшого офіцерського складу) понад встановлений законодавством розмір у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році.
Граничні розміри премій, які можуть бути виплачені військовослужбовцям особам рядового і начальницького складу, встановлюються керівниками зазначених органів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.
На виконання вказаної постанови Міністром оборони України Прийнято Наказ №175, яким з 01 квітня 2007 року встановлено граничні розміри премії, яка може бути виплачена військовослужбовцям у межах видатків на грошове забезпечення за 2007 рік.
Преміювання військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, який створюється у розмірі чотиримісячного фонду грошового забезпечення, без обмеження індивідуальних премій максимальними розмірами.
Як було зазначено вище, Постановою №594 Міністерству оборони України та іншим силовим міністерствам і відомствам дозволено з 1 квітня 2007 року здійснювати преміювання військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу понад встановлений законодавством розмір у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році, проте внесення змін до інших нормативно-правових актів в частині розміру фонду преміювання для військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу зазначеною постановою не передбачено.
Пунктом 23 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30 січня 2007 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №135/13402 15 лютого 2007 року, визначено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ міністерства та інші органи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб, уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Проте, судом встановлено, що Постанова №594 втратила чинність згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу»від 7 листопада 2007 року №1294.
Разом з тим, в пункті 1 Указу Президента «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів та інших органів виконавчої влади» від 03 жовтня 1992 року №493/92, передбачено, що з 1 січня 1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації
В суді не підтвердилося, що на час розгляду справи Наказ №175 зареєстрований згідно із вищезазначеним Указом Президента України.
Як вбачається з пункту п'ятого Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю, що зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року №731, Наказ №175 не підлягає державній реєстрації як нормативно-правовий акт.
Відповідно до Указу Президента України «Про опублікування актів законодавства України в інформаційному бюлетені «Офіційний вісник України»від 13 грудня 1996 року №1207/96 у інформаційному бюлетені публікуються державною мовою: закони України; укази і розпорядження Президента України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, що мають нормативний характер; акти Конституційного Суду України; нормативно-правові акти Національного банку України; міжнародні договори України, що набрали чинності; нормативні акти міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, зареєстровані Міністерством юстиції України. Тож у інформаційному бюлетені «Офіційний вісник України»публікуються закони та інші нормативно-правові акти України, акти Конституційного Суду України.
Крім того, у підпункті 1 пункту 8 Порядку оприлюднення у мережі Інтернет інформації про діяльність органів виконавчої влади, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 4 січня 2002 року №3, передбачено, що на веб-сайті міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади розміщується така інформація, зокрема, нормативно-правові акти з питань, що належать до компетенції органу. Даний Порядок не передбачає розміщення на веб-сайті міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади усіх правових актів, виданих відповідним органом влади.
Підстав вважати, що Наказ №175 повинен пройти державну реєстрацію у Міністерстві юстиції України та бути офіційно оприлюднений немає.
Отже, вбачається, що відповідний наказ Міністра оборони України не має ознак нормативно-правового акта.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, суд вважає, що відповідач як суб'єкт владних не має достатніх підстав для виконання наказу №175 та проведення перерахунку пенсії позивачу.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 щодо перерахунку пенсії з 01 квітня 2007 року у розмірі 98% необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 7, 9, 11, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Окружний адміністративний суд міста Києва
Відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позову у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.В. Пісоцька