Справа № 2а-3498/10/2570
14 липня 2010 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Клопот С.Л.
при секретарі - Герасенко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області до Новозаводського відділу Державної виконавчої служби Чернігівського міського управління юстиції про визнання незаконною постанову, її скасування та зобов'язання вчинити певні дії , -
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача та просить:
1. Визнати незаконною та скасувати постанову відділу державної виконавчої служби Чернігівського районного управління юстиції про закінчення виконавчого провадження № 18079649 від 28 травня 2010 року.
2. Зобов'язати Новозаводський відділ державної виконавчої служби Чернігівського міського управління юстиції відновити виконавче провадження з виконання постанови № 067/09 від 16 грудня 2009 року про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу на ОСОБА_1
Свої вимоги обґрунтував тим, що постанова державного виконавця Новозаводського відділу державної виконавчої служби Чернігівського міського управління юстиції про закінчення виконавчого провадження від 28 травня 2010 року з примусового виконання постанови про накладення адміністративного стягнення від 16 грудня 2009 року № 067/09 є незаконною, оскільки при постановленні даного процесуального документу держвиконавцем не враховано вимог ч.2 ст.308 КУпАП щодо стягнення штрафу в подвійному розмірі.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав та пояснив, що при винесені оскаржуваної постанови, жодні вимоги чинного законодавства порушено не було.
Судом заслухано сторони, досліджено матеріали справи.
В судовому засіданні встановлено, що 13 січня 2010 року відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області звернулось до відділу державної виконавчої служби Чернігівського районного управління юстиції із заявою про відкриття виконавчого провадження з виконання постанови про накладення адміністративного стягнення від 16 грудня 2009 року № 067/09 та стягнення з ОСОБА_1 адміністративного штрафу.
Згідно із вказаною постановою про накладення адміністративного стягнення ОСОБА_1 визнано винним у порушенні законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, та притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 165-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170,00 грн.
Заява стягувача про примусове виконання даного виконавчого документа містила відомості щодо стягнення з ОСОБА_1 штрафу у подвійному розмірі у сумі 340 грн.
Копії постанови про відкриття виконавчого провадження по постанові № 067 від 16.12.2009 р. про стягнення з ОСОБА_1 штрафу в розмірі 170 грн. були направлені сторонам виконавчого провадження і оскаржені не були.
28 травня 2010 року державним виконавцем Новозаводського відділу ДВС ЧМУЮ винесено постанову про закінчення вказаного виконавчого провадження на підставі п. 8 ч.І ст. 37 Закону № 606 (фактичне повне виконання рішення), що була отримана Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області 24 червня 2010 року.
Згідно з платіжним дорученням № 49 від 21 січня 2010 року ОСОБА_1 на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області сплатив 170,00 грн.
З 1 січня 2009 року набрав чинності Закон України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері безпеки дорожнього руху". Одним із нормативно-правових актів, до якого вносилися зміни є Кодекс України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст.308 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті цього Кодексу.
На підставі вищевикладеного, починаючи з 01 січня 2009 року, стягнення штрафу при примусовому виконанні постанови у справі про адміністративне правопорушення здійснюється у подвійному розмірі.
За загальними правилами, визначеними статтею 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі-Кодекс), стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Органи, які уповноважені накладати адміністративні стягнення визначені у главі 17 Кодексу. Отже, виконання постанови про накладення адміністративного стягнення здійснюється у межах, що визначаються органами, які уповноважені накладати стягнення.
В свою чергу, примусове виконання постанови про стягнення адміністративного штрафу покладається на органи державної виконавчої служби (стаття 308 Кодексу).
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України «Про виконавче провадження» (далі Закон).
Законом України «Про виконавче провадження» у статті 3 зазначено перелік виконавчих документів, що можуть бути пред'явлені до виконання до державної виконавчої служби.
При вирішенні питання щодо відкриття виконавчого провадження до обов'язку державного виконавця входить перевірка не лише виконавчого документа, що надійшов від стягувача, у цьому переліку, але й відповідність його реквізитам зазначеним у ст. 19 Закону.
Так постанова у справі про адміністративне правопорушення згідно зі ст. 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; викладення обставин, встановлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення, яке зазначено у його резолютивній частині.
Державний виконавець як працівник органу державної виконавчої служби за ст. 7 Закону України «Про державну виконавчу службу» зобов'язаний сумлінно виконувати службові обов'язки, не допускати у своїй діяльності порушення прав громадян та юридичних осіб, гарантованих Конституцією України та законами України, а з огляду на ст. 7 Закону -використовувати надані йому права у точній відповідності до закону.
Частиною другою статті 5 цього Закону визначено, що державний виконавець здійснює необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, і спосіб і порядок, визначені виконавчим документом.
Таким чином виконавчий документ поданий до виконання не відповідає загальним вимогам та порядку примусового виконання, які ставляться до виконавчих документів, оскільки в резолютивній частині постанови про накладення адміністративного стягнення від 16 грудня 2009 року № 067/09 Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області вказаний конкретний розмір стягнення, а зобов'язання державного виконавця стягувати подвійний розмір штрафу має некоректний характер та суперечить нормам діючого законодавства України про виконавче провадження.
Враховуючи вищезазначені положення чинного законодавства, накладення стягнення адміністративних штрафів у подвійному розмірі можливе лише органами, які винесли постанови про адміністративні правопорушення, тобто у постанові повинна бути чітко зазначена сума, що підлягає стягненню за виконавчим документом, яка в свою чергу повинна відповідати сумі стягнення у заяві стягувача про примусове виконання рішення, що відповідно до п.1 ст. 18 Закону подається разом з виконавчим документом до органу державної виконавчої служби за відповідним місцем виконання рішення.
Таким чином, дії державного виконавця Новозаводського відділу Державної виконавчої служби Чернігівського міського управління юстиції, що полягали у винесенні процесуального документа - постанови про закінчення виконавчого провадження № 18079649 від 28 травня 2010 року про стягнення з ОСОБА_1 штрафу в сумі 170 грн. є такими, що відповідають вимогам діючого законодавства України, є правомірними.
Зважаючи на наведене правові підстави для скасування постанови та зобов'язання відповідача відновити виконавче провадження з виконання постанови № 067/09 від 16 грудня 2009 року про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу на ОСОБА_1 відсутні.
За таких підстав позов не підлягає задоволенню вцілому.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовних вимог Відділенню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову.
Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова в повному обсязі виготовлена 19.07.2010 р.
Суддя С.Л. Клопот