м. Львів, вул. Чоловського, 2
про повернення позовної заяви
Львів
20.07.2010.2а-6626/10/1370
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Костів М.В., розглянувши матеріали позовної заяви Прокуратури Львівської області до Львівської обласної ради про визнання незаконним та скасування рішення сесії Львівської обласної ради,
Позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Львівської обласної ради про визнання незаконним та скасування рішення сесії Львівської обласної ради №1232 «Про відзначення Днів пам'яті жертв Другої світової війни»від 25.05.2010 року.
Відповідно до ст. 104 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Закріплений у КАС України принцип інстанційної підсудності розмежовує справи, підвідомчі адміністративним судам, у межах системи адміністративних судів між окремими її елементами. Відповідно до ст. ст. 18, 19, 20 КАС України встановлено предметну, територіальну та інстанційну підсудність. Щодо предметної підсудності, то її призначення полягає в тому, щоб визначити компетенцію різних ланок судової системи щодо розгляду адміністративних справ по першій інстанції залежно від предмета спору.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Як вбачається з матеріалів справи, позов заявлено до Львівської обласної ради, яка відповідно до ст. ст. 5, 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від 21.05.1997р. №280/97 (зі змінами та доповненнями) відноситься до органів місцевого самоврядування. До того ж, змістом позовних вимог є оскарження акту органу місцевого самоврядування.
Отже, згідно з приписами Кодексу адміністративного судочинства спір у даній справі щодо оскарження рішення Львівської обласної ради підсудний місцевому загальному суду (як адміністративному суду) за місцезнаходженням відповідача.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Враховуючи наведене, позовну заяву слід повернути особі, яка її подала, та роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись п. 6 ч. 3 ст. 108, ст. ст. 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Позовну заяву Прокуратури Львівської області до Львівської обласної ради про визнання незаконним та скасування рішення сесії Львівської обласної ради -повернути позивачу.
2. Копію ухвали про повернення позовної заяви надати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї документами.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Про апеляційне оскарження ухвали спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Заява про апеляційне оскарження ухвали подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвалу, якщо її не скасовано, вона набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Костів М.В.