79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
14 липня 2010 р. № 2а-5386/10/1370
10 год. 06 хв. зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Гулика А.Г.;
секретаря судового засідання Билень Н.С.,
за участю:
представника позивача: Кельбас Р.А.;
відповідач: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова до фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 про припинення підприємницької діяльності фізичної особи -підприємця, -
Державна податкова інспекція у Франківському районі м. Львова (далі -ДПІ у Франківському районі м. Львова) звернулася до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, в якому просить суд припинити підприємницьку діяльність відповідача, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що відповідач, в порушення вимог п. 2 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», не подає більше одного року до органів державної податкової служби податкових декларацій та документів бухгалтерської звітності.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві. Просить суд задоволити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце його проведення. Про причини неявки суд не повідомив, а тому, суд ухвалив розглядати справу без його участі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Оскільки, відповідач жодних заперечень проти позову не подав, суд розглядає справу на підставі наявних доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
Контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, відповідно до п. 3 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», покладено на податкову інспекцію.
Органи Державної податкової служби у межах своєї компетенції та у встановленому законами порядку мають право звертатися до судових органів із заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності -п. 17 ст. 11 цього ж Закону.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2, що проживає за адресою: 79000, АДРЕСА_1, зареєстрований як фізична особа-підприємець, ідентифікаційний номер -НОМЕР_1 та взятий на облік у ДПІ у Франківському районі м. Львова як платник податків за № 5149, що підтверджується довідкою від 30.04.2010 року № 8499/10/29-0 про взяття на облік платника податків (форма № 4-ОПП).
Згідно з актом від 26.04.2010 року, складеного ДПІ у Франківському районі м. Львова за наслідками проведеної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на предмет повноти та своєчасності подання звітності суб'єкта підприємницької діяльності, встановлено неподання відповідачем декларації про доходи з 01.01.2009 року, а саме, більше одного року.
Як вбачається з довідки ДПІ у Франківському районі м. Львова від 10.06.2010 року № 11981/9/17-123, фізична особа -підприємець ОСОБА_2, згідно з базою даних обліку та звітності, заборгованості зі сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) перед бюджетом не має, що також підтверджується наступними матеріалами справи: довідкою Франківської районної виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 06.05.2010 року № 171; довідкою управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова від 30.04.2010 року № 5683/04-35; довідкою Львівського міського центру зайнятості від 30.04.2010 року № 2782/10.
Згідно із п.п. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування»від 26.05.1991 року № 1251-ХІІ, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), а також сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»від 15.05.2003 року № 755-ІV, підставою для постановлення судового рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, є, зокрема, неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Відповідачем не представлено суду доказів про подання до органів державної податкової інспекції передбачених законодавством документів податкової звітності.
Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог і вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частин 2, 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 КАС України, суд, -
1.Позов задоволити.
2.Припинити підприємницьку діяльність фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 (місце проживання: 79000, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер -НОМЕР_1).
3.Копію постанови у день набрання постановою законної сили направити державному реєстратору -управління державної реєстрації Львівської міської ради (місцезнаходження: 79006, м. Львів, вул. Валова, буд. 2).
4.Зобов'язати ОСОБА_2 здійснити заходи по ліквідації суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи -підприємця і в трьохмісячний термін подати органу державної реєстрації -управлінню державної реєстрації Львівської міської ради документи відповідно до ст. 49 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі -з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 16 липня 2010 року.
Суддя Гулик А.Г.