Категорія №2.19.8
Іменем України
06 липня 2010 року Справа № 2а-3479/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Матвєєвої В.В.
при секретарі: Зацепіній Ю.В.
за участю сторін
представника позивача Откидач О.В.
представника відповідача: Хомутянської Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Свердловантрацит» в інтересах Відокремленого підрозділу "Шахта "Червоний партизан" до Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Свердловську про визнання дій щодо нарахування пені незаконними, зобов'язання вчинити певні дії , -
05 травня 2010 року позивач звернувся до суду з позовом до фонду соціального страхування України від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань відділення виконавчої дирекції про визнання дій щодо нарахування пені незаконними, зобов'язання виключити з особового рахунку Відокремленого підрозділу "Шахта "Червоний партизан" Державного підприємства «Свердловантрацит» пеню, нараховану згідно акту перевірки №40 від 26.03.2010.
В судовому засіданні представник позивача надав заяву про уточнення юридичної назви відповідача, а саме Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Свердловську. Також представник позивача надав заяву про зміну позовних вимог, у якій просив визнати незаконними дії відповідача щодо нарахування пені згідно акту №94 від 23.03.2010; скасувати акт перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України №40 від 26.03.2010 в частині нарахування пені у розмірі 101 869,25 грн.; зобов'язати Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Свердловську виключити з особового рахунку Відокремленого підрозділу "Шахта "Червоний партизан" Державного підприємства «Свердловантрацит» пеню, нараховану згідно акту перевірки №94 від 23.03.2010.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 26.03.2010 Відділенням виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Свердловську на відокремленому підрозділі "Шахта "Червоний партизан" Державного підприємства «Свердловантрацит» була проведена планова перевірка з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування, повноти та своєчасності сплати страхових внесків до фонду та їх витрачання за період з 01.10.2008 по 31.12.2009.
При проведенні перевірки була виявлена недоїмка по сплаті страхових внесків у розмірі 7 883 841,40 грн., у зв'язку з чим на суму недоїмки була нарахована пеня у розмірі 101 869,25 грн.
Позивач не згоден з нарахуванням пені, оскільки страхові внески за період з 01.10.2008 по 31.12.2009 підприємством не сплачувались, а нарахування пені робиться виходячи з облікової ставки Національного банку України на момент сплати страхових внесків.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, надавши пояснення аналогічні позовній заяві, просив задовольнити позов.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, надав письмове заперечення, у якому зазначив, що при проведенні планової перевірки Відокремленого підрозділу "Шахта "Червоний партизан" з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування, повноти та своєчасності сплати страхових внесків до фонду та їх витрачання за період з 01.10.2008 по 31.12.2009 була виявлена недоїмка по сплаті страхових внесків у розмірі 7 883 841,40 грн., у зв'язку з чим на суму недоїмки була нарахована пеня у розмірі 101 869,25 грн. Представник відповідача пояснив, що на момент проведення перевірки страхові внески за період з 01.10.2008 по 31.12.2009 позивачем сплачені не були, тому пеня нарахована на останній день перевірки у відповідності з Інструкцією «Про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань».
Просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач Державне підприємство «Свердловантрацит» зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Свердловської міської ради 24.04.2003, номер запису №1391 120 0000 000003 (а.с. 11).
Відокремлений підрозділ «Шахта "Червоний партизан» є структурною одиницею Державного підприємства «Свердловантрацит» без права юридичної особи.
Згідно довідки №123 від 21.04.2006 Відокремлений підрозділ «Шахта "Червоний партизан» занходиться на податковому обліку у ДПІ в м. Свердловську Луганської області з 02.06.2003 за №164/123 (а.с. 13).
Підприємство знаходиться на обліку у Відділенні виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Свердловську з 06.04.2001.
Згідно акту №40 від 26.03.2010 Відділенням виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Свердловську на відокремленому підрозділі "Шахта "Червоний партизан" Державного підприємства «Свердловантрацит» була проведена планова перевірка з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування, повноти та своєчасності сплати страхових внесків до фонду та їх витрачання за період з 01.10.2008 по 31.12.2009 (а.с. 14).
За результатами проведеної перевірки встановлено, що підприємством не були сплачені страхові внески, у зв'язку з чим виникла недоїмка по сплаті страхових внесків у розмірі 7 883 841,40 грн. На підставі виявленого факту порушення сплати страхових внесків Відділенням виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Свердловську на зазначену суму недоїмки була нарахована пеня у розмірі 101 869,25 грн.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з п.5 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальниками є роботодавці - підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами).
Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві, які спричинили втрату працездатності» роботодавець як страхувальник зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Згідно з п. 4.1 Інструкції «Про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань», затвердженої постановою правління Фонду від 12.07.2007 року №36, сума страхового внеску, що підлягає сплаті, розраховується згідно зі страховим тарифом, встановленим Законом, виходячи з класу професіонального ризику галузі національної економіки, до якого віднесений страхувальник.
З матеріалів справи вбачається, що позивач віднесений до 67-го класу професійного ризику та встановлений страховий тариф 13,5% від фонду оплати праці робітників підприємства.
Пунктом 4.12 зазначеної Інструкції визначено, що страхові внески сплачуються юридичними особами (страхувальниками) щомісячно в день одержання коштів на оплату праці в установах банків, а при проведенні оплати праці з готівкової виручки чи натуроплатою платники страхових внесків не пізніше наступного дня після здіснення виплат подають до установи банку платіжне доручення на перерахування страхових внесків до Фонду.
Згідно п. 4.13. Інструкції страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування відповідних сум на відповідний рахунок Фонду.
Факт несплати страхових внесків позивач не заперечує.
Відповідно до ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві, які спричинили втрату працездатності» за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків із страхувальника стягується пеня згідно із законом.
Згідно п. 5.1 Інструкції не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк.
Пунктом 8.4 Інструкції передбачено, що на виявлені під час перевірки суми коштів, на які страхувальником не нараховано страхові внески, за актом перевірки страхові внески донараховуються із сумою пені, а до винних посадових осіб застосовуються санкції відповідно до законодавства.
Як встановлено в судовому засіданні, за період з 01.10.2008 по 31.12.2009 позивачем не були сплачені страхові внески на користь Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Свердловську, що підтверджується актом перевірки №40 від 26.03.2010. У зв'язку з чим відповідачем відповідно до Інструкції «Про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань» за несплату страхових внесків була нарахована пеня у розмірі 101 869,25 грн.
Крім того, згідно розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за 1-й квартал 2010 року позивач самостійно зазначив суму пені, нарахованої за актом, у розмірі 101 869,25 грн., яка підлягає сплаті. Зазначена відомість підписана керівником підприємства і головним бухгалтером та скріплена печаткою. У зв'язку з чим суд вважає, що позивач згоден із нарахуванням пені та сумою пені.
Посилання позивача на те, що пеня повинна нараховуватися до дня сплати недоїмки включно, а не в день перевірки, суд вважає недоречним, оскільки пунктом 5.2 чітко визначено, що пеня повинна нараховуватися за кожен день прострочки.
Таким чином суд вважає, що відповідач при нарахуванні пені діяв у відповідності із Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві, які спричинили втрату працездатності» та Інструкцією «Про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань».
За таких обставин суд не знаходить підстав для скасування акту перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України №40 від 26.03.2010, яке виразилось у нарахуванні пені за несплату страхових внесків на користь фонду.
Виходячи з наданих суду доказів та пояснень представників сторін у судовому засіданні, суд приходить до висновку, що відповідач при проведенні перевірки та нарахуванні пені діяв у межах своїх повноважень та на підставі діючого законодавства.
Згідно ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Аналізуючи викладені обставини, суд вважає, що відповідач довів, що він діяв правомірно, в межах своїх повноважень і компетенції, на підставі чинного законодавства та не порушив прав, свобод і законних інтересів позивача.
Що стосується вимоги позивача зобов'язати Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Свердловську виключити з особового рахунку Відокремленого підрозділу "Шахта "Червоний партизан" Державного підприємства «Свердловантрацит» пеню, нараховану згідно акту перевірки №94 від 23.03.2010, то суд вважає необхідним відмовити у задоволенні, оскільки чинним законодавством взагалі не передбачено внесення пені на особовий рахунок підприємства.
За таких обставин у задоволенні позову слід відмовити за необґрунтованістю.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 136, ст. ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
У задоволені адміністративного позову Державного підприємства «Свердловантрацит» в інтересах Відокремленого підрозділу "Шахта "Червоний партизан" до Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Свердловську про визнання незаконними дій щодо нарахування пені, скасування акту перевірки №40 від 26.03.2010 в частині нарахування пені у розмірі 101 869,25 грн., зобов'язання виключити з особового рахунку Відокремленого підрозділу "Шахта "Червоний партизан" Державного підприємства «Свердловантрацит» суму пені відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 12 липня 2010 року.
Суддя
Матвєєва В.В.