Справа № 307/1808/22
Провадження № 2-о/307/39/22
10 червня 2022 року м. Тячів
Тячівський районний суд Закарпатської області
у складі головуючої судді Сас Л.Р.,
секретар судового засідання Пальонна М.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи,
за участю заявника ОСОБА_1 ,
встановив:
Представник заявника ОСОБА_1 - адвокат Федаш М.М. 9 червня 2022 року подав до суду заяву про встановлення факту смерті чоловіка заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який у той час перебував на службі у 101 бригаді, 5 батальйону, 3 роти, 2 взводу, 3 відділення, в/ч НОМЕР_1 та загинув під час обстрілу з боку противника, отримавши поранення 18 травня 2022 року в районі населеного пункту Тошківка Луганської області.
В обґрунтування заяви посилався на те, що чоловік заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 13 березня 2022 року був залучений до лав Збройних Сил України.
Єдиними документами, що підтверджують факт його смерті є повідомлення про смерть, надіслане заявнику начальником Тячівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки 2 червня 2022 року за № 4211.
Для отримання свідоцтва про смерть ОСОБА_1 звернулася до Тячівського районного відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у Тячівському районі Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління юстиції (м. Івано-Франківськ), однак отримала відмову у реєстрації смерті її чоловіка ОСОБА_2 , оскільки не надала на підтвердження факту його смерті документи, які передбачені Правилами про Державну реєстрацію актів цивільного стану.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться на підставі документів встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою, що підтверджується відмовою Тячівського районного відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у Тячівському районі Закарпатської області у проведенні державної реєстрації смерті від 8 червня 2022 року.
На даний час ОСОБА_1 не має можливості отримати свідоцтво про смерть свого чоловіка так як такі документи отримати неможливо.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 у підтримання заяви посилалася на викладені в ній обставини.
Представник заінтересованої особи - Тячівського районного відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у Тячівському районі Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління юстиції (м. Івано-Франківськ), будучи належним чином повідомленим про судове засідання, у судове засідання не з'явився без повідомлення причин, у зв'язку з чим суд на підставі п. 1) ч. 3 ст. 223 ЦПК України постановив ухвалу про розгляд справи за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Вислухавши поясненя заявника, з'ясувавши всі обставини справи та дослідивши їх доказами, суд дійшов висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 з таких підстав.
Із свідоцтв про народження та укладення шлюбу відомо, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Красна Тячівського району Закарпатської області; 16 травня 2013 року у виконкомі Краснянської сільської ради Тячівського району Закарпатської області зареєстрував шлюб із ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , якій після реєстрації шлюбу присвоєно прізвище ОСОБА_4 ( а. с. 6 ).
Із довідки, виданої командиром військової частини НОМЕР_1 25 березня 2022 року № 43/403 старший солдат ОСОБА_2 перебував на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 з 13 березня 2022 року (призначений наказом військового комісара Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 54 від 13 березня 2022 року) ( а. с. 5).
Із повідомлення про смерть, надісланого начальником Тячівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки 2 червня 2022 року за № 4211 заявнику ОСОБА_1 видно, що її чоловік - старший солдат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , загинув приблизно о 10 годині 30 хвилин 18 травня 2022 року в районі населеного пункту Тошківка Луганської області, отримавши поранення під час обстрілу з боку противника ( а. с. 8 ).
Отже, наведеними доказами достовірно встановлено смерть чоловіка заявника .
Частиною першою статі 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" встановлено, що державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:
1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою;
2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 р. № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 24.12.2010 р. № 3307/5) визначено, що підставою для державної реєстрації смерті є:
а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть);
б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть);
в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть;
г) рішення суду про оголошення особи померлою;
ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час;
д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів;
е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Відповідно до пункту 1 Порядку взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції України, закладами охорони здоров'я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини під час воєнного стану на території України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України, Офісу Генерального прокурора 09.03.2022р. № 177/450/46 (далі - Порядок) цей Порядок визначає механізм взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції України, закладами охорони здоров'я та органами прокуратури України під час перевірки обставин смерті людини під час воєнного стану на території України.
Із норм вказаного Порядку випливає, що умовою видачі лікарського свідоцтва про смерть є огляд трупа працівниками закладів охорони здоров'я або судово-медичним експертом.
Однак, здійснити огляд трупа ОСОБА_2 на даний час неможливо та за таких обставин не може бути видано лікарське свідоцтво про його смерть.
Із відмови Тячівського районного відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у Тячівському районі Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління юстиції (м. Івано-Франківськ) вбачається, що заявнику відмовлено у реєстрації смерті її чоловіка на тій підставі, що заявником не подано передбачених законодавством документів для проведення реєстрації актового запису про смерть.
Згідно ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п. 5) ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 8) ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного факту смерті.
У п. 13 постанови Пленуму Верховного суду України від 31.03.1995 р. № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз'яснено, що заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
Згідно абзацу другого п. 18 вказаної Постанови рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Ураховуючи наведене, а також те, що смерть ОСОБА_2 настала в районі проведення активних бойових дій, на даний час отримати свідоцтво про його смерть неможливо, у той час заявнику ОСОБА_1 відмовлено у реєстрації смерті її чоловіка у зв'язку відсутністю у неї належних документів, що підтверджують смерть ОСОБА_2 , а також враховуючи, що чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті чоловіка заявника, а встановлення даного факту має юридичне значення для неї, так як дає підстави для оформлення пенсії (допомоги) та пільг, передбачених законодавством України, а також оформлення спадщини.
Оскільки територія населеного пункту Тошківка Луганської області не визначена Верховною Радою України тимчасово окупованою територією України підстав для негайного виконання рішення суд не вбачає.
Згідно п. 21) ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір", від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються заявники - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв'язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно, тобто, заявник у даній справі звільнена від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 258, 259, 263-265, 293, 315 ЦПК України, суд
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_4 о 10 год. 30 хв. в районі населеного пункту Тошківка Луганської області, отримавши поранення під час обстрілу з боку противника.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, та може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Представник заявника: ОСОБА_5 , м. Антрацит Луганська область.
Заінтересована особа: Тячівський районний відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у Тячівському районі Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління юстиції (м. Івано-Франківськ), вул. Нересенська, 2, м. Тячів Закарпатської області, код ЄДРПОУ 25999051.
Повне рішення буде складено 13 червня 2022 року.
Суддя Л.Р.Сас