Ухвала від 01.06.2022 по справі 203/1306/22

Справа № 203/1306/22

1-кс/0203/1193/2022

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2022 року Кіровський районний суд м.Дніпропетровська в складі:

слідчого судді - ОСОБА_1

при секретарі - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпрі клопотання процесуального керівника - прокурора другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих ТУ ДБР Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про надання тимчасового доступу до документів, заявлене в рамках кримінального провадження №62021170030000585,-

ВСТАНОВИВ:

До Кіровського районного суду м.Дніпропетровська надійшло вищезазначене клопотання прокурора, заявлене в рамках кримінального провадження №62021170030000585, в якому поставлено питання про надання тимчасового доступу до документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , з можливістю вилучення завірених копій документів, конкретний перелік яких наведений в прохальній частині клопотання.

Перевіривши доводи клопотання та дослідивши надані до нього засвідчені копії матеріалів кримінального провадження, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Згідно до ч.ч.5,6 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених ч.5 цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Частиною 7 ст.163 КПК України встановлено, що слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

З наданих до клопотання матеріалів вбачається, що Третім слідчим відділом (з дислокацією у м.Дніпрі) ТУ ДБР, розташованого у м.Полтаві, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №62021170030, відомості про яке внесені до ЄРДР 16.12.2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, за фактом зловживання службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок чого підприємства Дніпропетровської області ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), Фермерське господарство « ОСОБА_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) ухилились від сплати екологічного податку на суму що у 250 разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.

Відповідно до інформування ТУ Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 при проведенні перевірок не виявляли вищезазначені порушення з 2014 року. Дані призвели до втрат бюджету. Загальна сума недоплаченого екологічного податку є такою, що у 250 разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.

Відходи розміщуються у місця видалення відходів (надалі - МВВ). На місця видалення відходів відповідно до ст. 28 Закону України «Про відходи» та Постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 року №1216, складаються спеціальні паспорти місць видалення відходів. Дані реєстру підлягають щорічної адміністрації «Про ведення реєстру місць видалення відходів та реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів області», ведення реєстру МВВ та погодження змін до паспортів ІНФОРМАЦІЯ_8 (код за ЄДРПОУ НОМЕР_7 ).

Згідно зі ст.34 Закону України «Про відходи» усі відходи за ступенем їх шкідливого впливу на навколишнє природне середовище поділяються на чотири класи.

Відповідно до ст.246 Податкового кодексу України, ставки податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, які встановлюються залежно від класу небезпеки та рівня небезпечності відходів

Ставки податку за розміщення відходів, які встановлюються залежно від класу небезпеки та рівня небезпечності відходів поділяються на: I -надзвичайно небезпечні зі ставкою податку за 1 тонну - 1546,22; II - високонебезпечні зі ставкою податку за 1 тонну - 56,32; III - помірно небезпечні зі ставкою податку за 1 тонну - 14,12; IV - малонебезпечні зі ставкою податку за 1 тонну - 5,50; малонебезпечні нетоксичні відходи гірничої промисловості зі ставкою податку за 1 тонну - 0,54;

За розміщення відходів, на які не встановлено клас небезпеки, застосовується ставка податку, встановлена за розміщення відходів I класу небезпеки.

За розміщення відходів на звалищах, які не забезпечують повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об'єктів, ставки податку, зазначені у пунктах 246.1-246.3 цієї статті, збільшуються у 3 рази.

246.5. Коефіцієнт до ставок податку, який встановлюється залежно від місця (зони) розміщення відходів у навколишньому природному середовищі поділяється на: В межах населеного пункту або на відстані менш як 3 км від таких меж з коефіцієнтом 3 та На відстані від 3 км і більше від меж населеного пункту з коефіцієнтом 1.

Платники екологічного податку складають податкові декларації за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 17.08.2015 року №715 (далі - Декларація), та подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів. Податок сплачується протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.

Встановлено що вищезазначені підприємства при складанні та подані податкової звітності до контролюючого органу занизило суми податків за рахунок декларування сум податків за найменшими коефіцієнтами, в порушення вимог ст.246 Податкового кодексу України.

В свою чергу контролюючі органи - ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_9 , при проведенні документальних планових, позапланових, камеральних та фактичних перевірок дані факти систематично не виявляли.

Під час досудового розслідування встановлено, що суб'єкти фінансово-господарської діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код за ЄРДПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ Аграрно-переробний комплекс « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код за ЄРДПОУ НОМЕР_6 ), не мають на території Дніпропетровської області належним чином оформлених МВВ, однак декларацію з екологічного податку подають до податкових органів за місцем перебування місць видалення відходів.

Місця податкового обліку зазначених підприємств є наступними: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код за ЄРДПОУ НОМЕР_1 ) за ІНФОРМАЦІЯ_10 ; ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код за ЄРДПОУ НОМЕР_2 ) за ІНФОРМАЦІЯ_9 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код за ЄРДПОУ НОМЕР_3 ) за ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 ; ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код за ЄРДПОУ НОМЕР_4 ) за ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 ; ТОВ Аграрно-переробний комплекс « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код за ЄРДПОУ НОМЕР_5 ) за ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_13 ; Фермерське господарство « ОСОБА_4 » (код за ЄРДПОУ НОМЕР_6 ) за ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_14 .

Платники екоподатку складають податкові декларації за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 17.08.2015 року №715 (далі - Декларація), та подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів. Податок сплачується протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.

Крім того, під час досудового розслідування встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), Фермерське господарство « ОСОБА_4 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) при складані та подані податкової звітності до контролюючих органів занизили суми податків за рахунок декларування сум податків за найменшими коефіцієнтами, в порушення вимог ст.246 Податкового кодексу України. В свою чергу контролюючі органи - ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_9 при проведенні документальних планових, позапланових, камеральних та фактичних перевірок дані факти систематично не виявляли.

Під час здійснення органом досудового розслідування моніторингу офіційного інтернет ресурсу ІНФОРМАЦІЯ_15 , зокрема «реєстру місць видалення відходів Дніпропетровської області» стало відомо, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код за ЄРДПОУ НОМЕР_1 ) має два зареєстровані МВВ, а саме: 1. Реєстраційний номер МВВ - 181/17, дата реєстрації - 27.03.2017; дата останньої ревізії МВВ - 181/20 від 05.05.2020; найменування МВВ - Послідосховище; місце знаходження МВВ - 6 км від житлової зони с. Голубівка, 1 км. від р. Кільчень 1222355100. 2. Реєстраційний номер МВВ - 208/19, дата реєстрації - 11.09.2019; дата останньої ревізії МВВ - колонка порожня; найменування МВВ - «відстійник-гноєнакопичувач Репродуктивного комплексу та свинарник за адресою: АДРЕСА_1 ; місце знаходження МВВ - АДРЕСА_1 , 0,440 км. від житлової забудови с. Оленівка та 0,365 км. від житлової забудови смт. Магдалинівка 1222355100.

Крім того, в ході зазначеного пошуку стало відомо, що ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код за ЄРДПОУ НОМЕР_2 ) має два зареєстровані МВВ, а саме: 1. Реєстраційний номер МВВ - 161/16, дата реєстрації - 12.09.2016, дата останньої ревізії МВВ - 161/18 від 17.09.2018, 161/19 від 15.10.2019, 161/20 від 29.10.2020; найменування МВВ - зона зрушення ш. «Ювілейна»; місце знаходження МВВ - Покровський (Жовтневий) район м. Кривого Рогу, на захід від проммайданчика ш. «Ювілейна», впритул до відвалу № 5 ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » 1211036600. 2. Реєстраційний номер МВВ - 162/16, дата реєстрації - 12.09.2016; дата останньої ревізії МВВ - 162/18 від 17.09.2018, 162/19 від 15.10.2019, 162/20 від 29.10.2020; найменування МВВ - Зона зрушення ш. ім. Фрунзе; місце знаходження МВВ - Покровський (Жовтневий) район м. Кривого Рогу, на захід від проммайданчика ш. ім. Фрунзе 48°00'28.7”ПівнШ, 33°26'08,2” СД1211036600.

При огляді вищезазначеного реєстру місць видалення відходів Дніпропетровської області не виявлені відмітки про належним чином оформлені МВВ іншими вищезазначеними підприємствами.

Відповідно до вимог ст.17 Закону України «Про відходи» до обов'язків суб'єктів господарювання у сфері поводження з відходами віднесено необхідність визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також ступінь небезпечності відходів для навколишнього природного середовища та здоров'я людини відповідно до нормативно-правових актів, які затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Згідно із ст.33 Закону України «Про відходи», на кожне місце видалення відходів (далі МВВ) складається спеціальний паспорт, в якому вказуються найменування і код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний і якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць видалення та інформація про методи контролю та безпечної експлуатація цих місць.

Порядок складення МВВ та необхідність отримання погоджень контролюючих органів передбачені Постановами КМУ від 03.08.1998 року №1216 «Про затвердження Порядку ведення реєстру місць видалення відходів» (зі змінами) та від 31.08.1998 року №1360 «Про затвердження Порядку ведення реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів».

Перевіривши доводи клопотання та надані до нього засвідчені копії матеріалів кримінального провадження, слідчий суддя, враховуючи обставини вчиненого кримінального провадження та обставини, які в силу ст.91 КПК України підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, вважає, що документи, про тимчасовий доступ до яких заявлено клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, оскільки можуть містити інформацію щодо вчиненого кримінального правопорушення, причетних до його вчинення осіб та можуть бути використані як докази фактів чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.

В зв'язку з чим, слідчий суддя приходить до висновку про обгрунтованість клопотання та необхідність його задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.132,159-166,369-372 КПК України,

УХВАЛИВ:

Клопотання процесуального керівника - прокурора другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про надання тимчасового доступу до речей та документів, заявлене в рамках кримінального провадження №62021170030000585 - задовольнити.

Надати слідчим Третього слідчого відділу (з дислокацією у м.Дніпрі) ТУ ДБР, розташованого у м.Полтаві, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , прокурору Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 , дозвіл на проведення тимчасового доступу до речей та документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_17 , юридична адреса: АДРЕСА_2 , а саме:

-погоджених звітів з інвентаризації джерел утворення відходів; технічних паспортів відходів; реєстрових карт об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів; паспортів місць видалення відходів; щорічних змін до паспортів видалення відходів, що надані/витребувані ІНФОРМАЦІЯ_18 у ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) з 2014 року по теперішній час; рішень ІНФОРМАЦІЯ_19 , якими затверджено паспорти місць видалення відходів,

з можливістю вилучення належним чином засвідчених копій вказаних документів.

Строк дії ухвали встановити один місяць з дня її постановлення.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в судді.

Слідчий суддя ОСОБА_1