Ухвала від 10.06.2022 по справі 140/10857/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову у задоволенні заяви про встановлення судового контролю

за виконанням рішення суду

10 червня 2022 року ЛуцькСправа № 140/10857/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 23.11.2021, яке набрало законної сили 24.12.2021, у даній справі позов задоволено: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення з 01.04.2019 перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 03.09.2021 №С/4517 про розмір грошового забезпечення; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату (з урахуванням раніше виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 03.09.2021 №С/4517 про розмір грошового забезпечення; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908,00 грн.

30.05.2022 до суду надійшла заява позивача ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду на підставі статті 382 КАС України шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати протягом тридцяти днів до суду звіт про виконання рішення суду від 23.11.2021. Заява обґрунтована тим, що станом на 24.05.2022 відповідач здійснив лише перерахунок пенсії позивача, однак виплату пенсії розпочав лише з травня 2022, відтак ігнорує та не виконує рішення суду, яке набрало законної сили. Вказує, що введення в Україні воєнного стану та відсутність коштів пояснює причини невиплати пенсії за період з 01.04.2019 по 24.12.2021, тобто по день набрання законної сили рішенням суду, однак відповідач, не маючи повноважень зупиняти рішення суду, яке набрало законної сили, на власний розсуд виплатив пенсію за період з 24.12.2021 по 30.04.2022 у старому розмірі. Оскільки рішення суду набрало законної сили 24.12.2021, отже при виплаті пенсії за січень 2022, за лютий 2022, за березень 2022, за квітень 2022 відповідач був зобов'язаним здійснити перерахунок та виплачувати належну пенсію згідно даного рішення суду, проте жодний дій для цього не вчинив.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 31.05.2022 прийнято до розгляду вказану заяву, її розгляд ухвалено здійснювати в порядку письмового провадження.

У запереченнях на заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду відповідач вказав, що рішення Волинського окружного адміністративного суду від 23.11.2021 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області в межах компетенції та відповідно до покладених судом зобов'язань виконано. Здійснено позивачу перерахунок пенсії з 01.04.2019 відповідно до довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 03.09.2021 № С/4517 про розмір грошового забезпечення; основний розмір пенсії з 01.05.2022 (8163,54 грн.), з урахуванням індексації (1142,90 грн.) становить 9306,44 грн. Доплата пенсії на виконання судового рішення за період з 01.04.2019 по 30.04.2022 становить 146796,80 грн. Щодо виплати даних коштів зазначає, що відповідно до статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій за цим Законом, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Вказує, що постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 № 126 затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2021 рік. Бюджетом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на 2021 рік (з урахуванням внесених до нього змін) на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду затверджено кошти в сумі 1570,5 тис. грн. Станом на 01.10.2021 Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду надійшло та використано 9 577,4 тис. грн., що забезпечило погашення такої заборгованості по судових рішеннях з датою надходження їх до боржника лише по 11.11.2019 включно. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2022 рік, який на сьогоднішній день не затверджений. Таким чином, виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду, буде здійснена після виділення відповідних коштів з Державного бюджету України. Додатково зазначає, що відповідно до Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану» та Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні запроваджено воєнний стан. Оскільки існувала загроза кібератак, тому був обмежений доступ до електронних систем Пенсійного фонду з метою захисту персональних даних українців, доступ до них було відновлено як тільки минувала загроза зовнішнього втручання до системи автоматизації діяльності Пенсійного Фонду. З урахуванням вищенаведеного просив у задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду відмовити.

За змістом частини четвертої статті 382 КАС України у судовому засіданні з повідомленням сторін вирішується лише питання про накладення штрафу за клопотанням позивача або за ініціативою судді. Відтак, заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, з урахуванням частини третьої статті 166 КАС України, розглянуто судом в порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що зазначену заяву необхідно залишити без задоволення з таких мотивів та підстав.

Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно із частиною другою статті 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, частиною першою статті 382 КАС України передбачено право суду встановити судовий контроль за виконанням рішення суду. Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту і накладенням штрафу. Одночасно, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними і допустимими доказами (вказані висновки щодо застосування положень статті 382 КАС України викладені у постанові Верховного Суду від 23.06.2020 у справі № 802/357/17-а).

Крім того, у постанові Верховного Суду від 11.06.2020 у справі № 640/13988/19 висловлено позицію, відповідно до якої адміністративним процесуальним законодавством регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови. У свою чергу, правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати. У разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження. При цьому встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 23.11.2021 у даній справі суд не зобов'язував відповідача подати звіт про виконання судового рішення.

Разом з тим, на думку суду, вказана обставина не позбавляє позивача права звернутися до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду після його ухвалення.

Отже, необхідно встановити наявність підстав для покладення (в порядку частини першої статті 382 КАС України) на відповідача як суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, обов'язку подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення у цій справі.

Судом встановлено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 23.11.2021, яке набрало законної сили 24.12.2021, позов задоволено: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення з 01.04.2019 перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 03.09.2021 №С/4517 про розмір грошового забезпечення; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату (з урахуванням раніше виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 03.09.2021 №С/4517 про розмір грошового забезпечення.

Судом також встановлено, що на виконання вказаного рішення суду, ГУ ПФУ у Львівській області в добровільному порядку проведено з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 03.09.2021 №С/4517 (з урахуванням виплачених сум), в результаті перерахунку розмір пенсії позивача з 01.05.2022 склав 9306,44 грн. (8163,54 грн. основний розмір пенсії + 1142,90 грн. індексація), відповідно до рішення Волинського окружного адміністративного суду від 23.11.2021 позивачу нараховано доплату за період з 01.04.2019 по 30.04.2022 в загальній сумі 146796,80 грн., що підтверджується витягом про перерахунок пенсії у пенсійній справі №1301010034 від 21.04.2022, розрахунком суми, що підлягає виплаті згідно рішення суду від 23.11.2021.

Отже, з матеріалів справи вбачається, що відповідач у межах своїх повноважень вчиняв активні дії, спрямовані на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 23.11.2021 у даній справі, зокрема, в добровільному порядку провів перерахунок пенсії, та з 01.05.2022 здійснює виплату пенсії у збільшеному розмірі.

При цьому, невиплату позивачу на даний час заборгованості в сумі 146796,80 грн. за період з 01.04.2019 по 30.04.2022 відповідач пояснює об'єктивними, незалежними від нього обставинами, а саме відсутністю виділених коштів на цю мету з Державного бюджету України, про що надав лист Пенсійного фонду України від 25.06.2021 №2800-04-5/30473, в якому зазначено, що станом на 23.06.2021 на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що надійшли до боржників у порядку черговості, профінансовано 360,0 млн. або 100 % обсягу видатків, передбачених у бюджеті Пенсійного фонду України на 2021 рік на таку заборгованість. Згідно з обліком рішень суду, які набрали законної сили, виконання яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, в органах Пенсійного фонду України станом на 24.06.2021 обліковується 57,1 тис. рішень суду, виданих або ухвалених після набрання чинності Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», на виконання яких належить виплатити 5 млрд. грн. У зв'язку з наведеним Пенсійний фонд України просить Міністерство соціальної політики України порушити питання про збільшення асигнувань з державного бюджету на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду у 2021 та повторно ініціювати відкриття для Пенсійного фонду України окремої бюджетної програми «Погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».

На думку суду, вказані вище обставини не можуть свідчити про наявність протиправної бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області чи про ухилення відповідача від виконання у повному обсязі рішення Волинського окружного адміністративного суду від 23.11.2021 у даній справі, оскільки у межах своїх повноважень відповідач вчинив необхідні дії для виконання вказаного судового рішення, а невиконання на даний час рішення суду в частині виплати перерахованої пенсії зумовлено обставинами, які не залежать від відповідача чи його посадових осіб.

Крім того, суд також враховує, що на виконання рішення суду від 23.11.2021 у цій справі було видано виконавчий лист від 01.04.2022, який перебуває на виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), про що свідчить постанова про відкриття виконавчого провадження від 27.04.2022 ВП № 68871717.

Враховуючи зазначені обставини, суд дійшов висновку про відсутність підстав вважати, що за умови не встановлення судового контролю, рішення суду у цій справі залишиться невиконаним, тому суд не вбачає фактичних та правових підстав для реалізації свого диспозитивного права покладення (в порядку частини першої статті 382 КАС України) на відповідача як суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, обов'язку подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, у зв'язку із чим у задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю належить відмовити.

Керуючись статтями 248, 382 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя О. О. Андрусенко