09 червня 2022 року справа № 580/10483/21 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гараня С.М., розглянувши у письмову провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України, Черкаської митниці ДФС, Державної митної служби України, про визнання протиправними і скасування наказу, зобов'язання вчинити дії, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку,
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі - позивач) до Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8 далі - відповідач 1), Черкаської митниці ДФС (18007, м. Черкаси, вул. Остафія Дашковича, 76, далі - відповідач 2), Державної митної служби України (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11-Г, далі відповідач - 3), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ Державної фіскальної служби України від 30.07.2021 №1134-о “Про звільнення ОСОБА_1 ”;
- поновити на державній службі ОСОБА_1 , на посаді першого заступника начальника Черкаської митниці ДФС України з 01.11.2021;
- стягнути з Черкаської митниці ДФС України на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 01.11.2021 по день поновлення;
- зобов'язати Державну митну службу України прийняти на роботу ОСОБА_1 на рівнозначну посаду державної служби в порядку переведення із Черкаської митниці ДФС у відповідності до вимог ст. 87 Закону України “Про державну службу”;
- допустити негайне виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді першого заступника начальника Черкаської митниці ДФС України та стягнення заробітної плати на його користь в межах суми стягнення за один місяць;
Судом встановлено, що пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" утворено Державну податкову службу України, Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу України.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.2019 №858 "Про утворення територіальних органів Державної митної служби" Черкаська митниця ДФС реорганізована - шляхом приєднання до Київської митниці Держмитслужби.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №895 "Деякі питання територіальних органів Державної митної служби", Київську митницю Держмитслужби реорганізовано шляхом приєднання до Державної митної служби. Територіальні органи Державної митної служби, що реорганізуються продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державної митною службою територіальних органів згідно положень цієї постанови.
Відповідно до наказу Державної митної служби від 30.06.2021 №472, 01.07.2021 розпочато здійснення територіальними органами Державної митної служби утвореними, як її відокремленими підрозділами повноважень та функцій територіальних органів Державної митної служби, що реорганізуються.
Згідно з відомостями ЄДРПОУ, Черкаська митниця ДФС та Київська митниця Держмитслужби перебувають в стадії припинення, крім того до Реєстру внесено запис про створення відокремленого підрозділу Державної митної служби України - Черкаська митниця (код ЄДРПОУ - 44005652).
Пунктом 9 частини 1 статті 4 КАС України, встановлено, що відповідач це суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Згідно положень статті 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Так, відповідно до частини 3 ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача (ч. 4 ст. 48 КАС України).
Відповідно до ч. 7 ст. 48 КАС України, заміна позивача допускається до початку судового розгляду справи по суті. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.
Таким чином, законодавцем встановлені дві умови заміни неналежного відповідача: 1) заміна відповідача до ухвалення рішення судом першої інстанції; 2) якщо заміна неналежної сторони не приведе до зміни підсудності.
На підставі вищевикладеного, враховуючи те, що заміна неналежної сторони не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для заміни первинного відповідача - Черкаської митниці ДФС на належного відповідача - Черкаську митницю (відокремлений підрозділ Державної митної служби України).
Згідно оскаржуваного наказу Державної фіскальної служби України від 30.07.2021 №1134-о “Про звільнення ОСОБА_1 ”, позивача звільнено з посади першого заступника начальника Черкаської митниці ДФС України у зв'язку з реорганізацією, скороченням чисельності та штату державних службовців, п. 1 ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України, п. 1 ч. 1 ст. 87 Закону України «Про державну службу». Підстава: попередження про наступне вивільнення ОСОБА_1 від 25.06.2021, протокол від 29.06.2021 про доведення інформації та документів до відома державного службовця.
Відповідно ч. 1 ст. 87 Закону України «Про державну службу», підставами для припинення державної служби за ініціативою суб'єкта призначення є: скорочення чисельності або штату державних службовців, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізація державного органу.
Згідно ч. 3 ст. 87 Закону України «Про державну службу», суб'єкт призначення або керівник державної служби попереджає державного службовця про наступне звільнення на підставі пунктів 1 та 1-1 частини першої цієї статті у письмовій формі не пізніше ніж за 30 календарних днів.
Одночасно з попередженням про звільнення на підставі пункту 1 частини першої цієї статті суб'єкт призначення або керівник державної служби пропонує державному службовцю іншу рівнозначну посаду державної служби або, як виняток, нижчу посаду державної служби відповідно до професійної підготовки та професійних компетентностей. При цьому враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством про працю.
Державний службовець звільняється на підставі пункту 1 частини першої цієї статті у разі, коли відсутня можливість запропонувати відповідні посади, а також у разі його відмови від переведення на запропоновану посаду.
Під час розгляду справи з метою повного і всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, судом також встановлено необхідність витребування доказів.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Частиною 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч.3 ст. 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Відповідно до ч. 7 ст. 80 КАС України, особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
Частиною 8 ст. 80 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
З метою дотримання принципу офіційного з'ясування всіх обставин справи, враховуючи заявлені підстави та предмет позову, наявні підстави витребувати у Державної фіскальної служби України та Черкаської митниці:
- попередження про наступне вивільнення ОСОБА_1 від 25.06.2021 у зв'язку з реорганізацією, скороченням чисельності та штату державних службовців, п. 1 ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України, п. 1 ч. 1 ст. 87 Закону України «Про державну службу»;
- протокол від 29.06.2021 про доведення інформації та документів до відома державного службовця;
- докази на підтвердження того, що ОСОБА_1 було запропоновано іншу рівнозначну посаду державної служби або, як виняток, нижчу посаду державної служби відповідно до його професійної підготовки та професійних компетентностей;
- докази на підтвердження того, що в Черкаській митниці станом на 01.07.2021, 30.07.2021, 01.11.2021 були наявні або відсутні вакантні посади категорії «Б», які відносяться до номенклатури посад Державної митної служби та могли бути запропоновані ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України Судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Суд звертає увагу, що умисне невиконання вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню відповідно до ч. 1 ст. 382 Кримінального кодексу України карається штрафом від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк до трьох років. Згідно з ч. 2 цієї статті ті самі дії, вчинені службовою особою, - караються штрафом від семисот п'ятдесяти до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк до п'яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Керуючись ст. 9, 48, 72, 80, 241, 243, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Замінити первинного відповідача у справі № 580/10483/21 - Черкаську митницю ДФС на належного відповідача - Черкаську митницю (відокремлений підрозділ Державної митної служби України).
Витребувати у Державної фіскальної служби України та Черкаської митниці належним чином завірені:
- попередження про наступне вивільнення ОСОБА_1 від 25.06.2021 у зв'язку з реорганізацією, скороченням чисельності та штату державних службовців, п. 1 ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України, п. 1 ч. 1 ст. 87 Закону України «Про державну службу»;
- протокол від 29.06.2021 про доведення інформації та документів до відома державного службовця;
- докази на підтвердження того, що ОСОБА_1 було запропоновано іншу рівнозначну посаду державної служби або, як виняток, нижчу посаду державної служби відповідно до його професійної підготовки та професійних компетентностей;
- докази на підтвердження того, в Черкаській митниці станом на 01.07.2021, 30.07.2021, 01.11.2021 були наявні або відсутні вакантні посади категорії «Б», які відносяться до номенклатури посад Державної митної служби та могли бути запропоновані ОСОБА_1 .
Зобов'язати Державну фіскальну службу України та Черкаську митницю надати Черкаському окружному адміністративному суду витребувані докази протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Роз'яснити Державній фіскальній службі України та Черкаській митниці, що у випадку неповідомлення суду про неможливість подати доказ, витребуваний судом, а також за неподання доказу без поважних причин, суд може застосувати заходи процесуального примусу, визначені Кодексом адміністративного судочинства України.
Копію ухвали направити Державній фіскальній службі України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8) та Черкаській митниці (18007, м. Черкаси, вул. Остафія Дашковича, 76).
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 295 - 297 КАС України лише в частині заміни сторони у справі.
Суддя Сергій ГАРАНЬ