07 червня 2022 року Справа № 280/13115/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району (69035 м. Запоріжжя, вул. Лєрмонтова, буд. 14, ЄДРПОУ: 37573822) про визнання протиправним та скасування рішення про ненадання допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання, -
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району (далі - відповідач), відповідно до якого позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району від 22.09.2021 №33 про відмову у наданні допомоги переміщеним особам на проживання ОСОБА_1 , як внутрішньо переміщеній особі та зобов'язати Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району призначити та виплатити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, починаючи з червня 2021 року.
Позивачка посилаючись на приписи Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505, вважає протиправними дії відповідача щодо не призначення щомісячної адресної допомоги, оскільки з 05.03.2021 вона працевлаштована, тому має право на призначення адресної допомоги. Позивачка зазначила, що аналіз пункту 3 Порядку, свідчить про те, що абзац, відповідно до якого особам працездатного віку, яким виплату грошової допомоги було припинено відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога не призначається, стосується призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк. Просить позов задовольнити.
31.01.2022 від відповідача до суду надійшов відзив на адміністративний позов (вх. №7328), в якому посилається на те, що особам працездатного віку, яким виплату грошової допомоги було припинено відповідно до пункту 7 Порядку №505, грошова допомога на наступний строк не призначається, крім осіб, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність. 15.03.2021 року ОСОБА_1 звернулась до УСЗН по Дніпровському району з заявою та необхідними документами для визначення права на отримання допомоги. За наданими документами було з'ясовано, що заявниця звільнена з Запорізького відділення ПАТ «МТБ БАНК» №1 01.09.2020 та влаштувалася до запорізького відділення №8 АТ «АКБ КОНКОРД» 05.03.2021. Оскільки між датою звільнення та датою прийому на роботу пройшло більше чотирьох місяців рішенням УСЗН по Дніпровському району від 22.03.2021 з 07.01.2021 згідно пункту 7 Порядку виплату щомісячної адресної допомоги припинено. З огляду на викладене, просить у позові відмовити.
Ухвалою суду від 04.01.2022 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/13115/21.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , є внутрішньо переміщеною особою, внаслідок збройного конфлікту на території Донецької області, у зв'язку з чим, покинула попереднє місце проживання ( АДРЕСА_2 ) та переїхати до м. Запоріжжя.
З того часу позивач проживала за адресою: АДРЕСА_3 , проте з 18.05.2021 проживає за адресою: АДРЕСА_4 .
За попереднім місцем проживання, позивач перебувала на обліку Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району у продовж періоду з 26.05.2016 по 18.05.2021. За відповідний час ОСОБА_1 отримувала щомісячну адресну допомогу на проживання, передбачену Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету міністрів України №505 від 01.10.2014 (надалі - Порядок №505).
У квітні 2021 року позивач отримала повідомлення про припинення виплати відповідної соціальної допомоги з 08.11.2020 на підставі пункту 7 Порядку №505. Відповідне рішення обґрунтовано тим, що 07.09.2020 ОСОБА_1 , було звільнено з Запорізького відділення ПАТ «МТБ БАНК», та у подальшому працевлаштувалась 05.03.2021 до Запорізького відділення №8 АТ «АКБ КОНКОРД» (де працює по теперішній час), та оскільки між датою звільнення та датою прийому на роботу пройшло більше чотирьох місяців, виплату допомоги було припинено.
У подальшому, 20.05.2021 ОСОБА_1 , звернулась до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району (зважаючи на зміну місця проживання) за оформленням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на виплату житлово-комунальних послуг.
Зважаючи на досить тривалу відсутність відомостей про результати розгляду заяви, представником позивача адвокатом Дев'ятковим А.О. було направлено запит про результати розгляду відповідної заяви, у відповідь на що, отримано лист Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району від 03.09.2021 №08-07/2900, яким зазначено про прийняття рішення Комісією з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району №20 від 09.06.2021, на якій було вирішено відтермінувати призначення соціальних виплат ОСОБА_1 та звернутись до Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації щодо надання консультацій.
З огляду на відсутність повноважень, згідно пункту 8 Порядку №505, щодо прийняття такого рішення як «відтермінування», представником направлено повторний запит із зазначенням відповідного факту, клопотанням про надання копії звернення та клопотанням про повідомлення рішення у разі розгляду заяви ОСОБА_1 по суті.
Так, листом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району від 29.09.2021 №08-07/3197 повідомлено, що Комісією з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району прийнято рішення №33 від 22.09.2021, яким відмінено рішення №20 від 09.06.2021, та відмовлено ОСОБА_1 у призначені соціальних виплат згідно пункту 7 Порядку №505 (у разі звільнення та подальшого не працевлаштування).
Витяг з протоколу №33 від 22.09.2021 представником ОСОБА_1 отримано разом із листом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району від 23.11.2021 №08-07/3883.
Позивачка не погодившись з діями відповідача щодо невиплати пенсії звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі - Закон № 1706-VII) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Кожна дитина, у тому числі яка прибула без супроводження батьків, інших законних представників, отримує довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - Порядок) затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №505.
Відповідно до пункту 2 Порядку грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Згідно пункту 3 Порядку грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах, зокрема:
для осіб, які отримують пенсію, та інших осіб, які досягли пенсійного віку (крім осіб з інвалідністю), дітей, осіб, які досягли 18-річного віку та продовжують навчання за денною формою в закладах освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої, професійної (професійно-технічної) або вищої освіти, до закінчення таких закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, - 1000 гривень на одну особу (члена сім'ї); для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї).
Загальний розмір допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 3000 гривень, для сім'ї, до складу якої входить одна особа з інвалідністю або дитина з інвалідністю, - 3400 гривень, для багатодітної сім'ї - 5000 гривень. Загальний розмір допомоги на сім'ю, до складу яких входять двоє і більше осіб з інвалідністю (дітей з інвалідністю), максимальним розміром не обмежується.
Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією, поданою компетентним органом.
Особам працездатного віку, яким виплату грошової допомоги було припинено відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога не призначається, крім осіб, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність.
Виходячи з норм пункту 7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги, якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, або інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.
Особи працездатного віку, яким призначено грошову допомогу, зобов'язані інформувати у триденний строк уповноважений орган про факт працевлаштування або перебування на обліку як безробітних.
Аналіз вищезазначених норм свідчить, що грошова допомога у разі її припинення відповідно до пункту 7 цього Порядку не призначається лише на наступний строк, тобто чергові шість місяців.
Відповідно до пункту 12 Порядку виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сім'ї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги.
Суд зазначає, що положення Порядку № 505 не містять норми, яка б у подібних правовідносинах назавжди позбавляла права особу працездатного віку, яка працевлаштувалась та як і раніше має статус внутрішньо переміщеної особи на отримання грошової допомоги.
При цьому, постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 1 жовтня 2014 року не встановлено жодного обмеження особи звернутись з новою заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
З системного аналізу пункту 12 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг вбачається, що вказаним пунктом регулюються умови припинення призначеної грошової допомоги та умови поновлення виплат допомоги, яка була раніше призначена але її виплата була припинена із зазначених підстав.
Суд зазначає, що Порядок не містить заборони чи інших обмежень на право отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за умови її отримання раніше. Допомога надається не більше ніж на 6 місяців і у подальшому за заявою строк може бути пролонговано.
При цьому, Порядок не містить правових обмежень для повторного, через певний проміжок часу, звернення за допомогою внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Суд вважає, що після отримання постійного місця роботи внутрішньо переміщена особа має право отримувати щомісячну адресну допомогу, після подання відповідної заяви до органу соціального захисту, в якій повідомить про зміни, що впливають на призначення грошової допомоги.
Тобто допомога повинна бути призначена позивачці саме з дня подачі заяви про надання грошової допомоги на наступний термін.
Таким чином, відповідач зобов'язаний призначити та виплатити відповідачу щомісячну адресну допомогу як особі, що переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з моменту надання заяви для призначення щомісячної адресної допомоги, тобто 20.05.2021.
На підставі викладеного, суд приходить висновку про протиправність рішення відповідача про відмову у призначенні адресної допомоги ОСОБА_1 , оскільки остання є працевлаштованою внутрішньо переміщеною особою та згідно вимог чинного законодавства має право на отримання вказаної допомоги, що обумовлює наявність підстав для задоволення позову у повному обсязі.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Враховуючи те, що позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 908 грн., в порядку ч.3 ст. 139 КАС поверненню підлягає за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району (69035 м. Запоріжжя, вул. Лєрмонтова, буд. 14, ЄДРПОУ: 37573822) про визнання протиправним та скасування рішення про ненадання допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району від 22.09.2021 №33 про відмову у наданні допомоги переміщеним особам на проживання ОСОБА_1 , як внутрішньо переміщеній особі.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району призначити та виплатити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, починаючи з червня 2021 року
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району на ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень 00 копійок
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення
Рішення у повному обсязі складено та підписано 07.06.2022
Суддя О.О. Артоуз