Справа № 755/13479/21
"07" червня 2022 р. Дніпровський районний суд міста Києва в складі головуючого судді Арапіної Н.Є., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації про зобов'язання зареєструвати місце проживання,
позивач звернувся до суду з позовом до Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації про зобов'язання зареєструвати місце проживання. Свої вимоги мотивував тим, що 18 листопада 2020 року позивачем до Відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації подано заяву про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 до якої позивачем було додано: ордер № 89 на житлову площу в будинку, виданий 17 жовтня 2007 року Відкритим акціонерним товариством «Київське шляхово-будівельне управління № 27»; договір на проживання у житловому приміщенні житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 від 01 липня 2019 року, укладений між позивачем та Відкритим акціонерним товариством «Київське шляхово-будівельне управління № 27», відповідно до умов якого балансоутримувач надав у користування позивачу житлове приміщення: кімнату АДРЕСА_3 та довідку Відкритого акціонерного товариства «Київське шляхово-будівельне управління № 27» від 16 листопада 2020 року про засвічення справжності видачі позивачу ордеру № 89 на житлову площу в будинку від 17 жовтня 2007 року, який є дійсним по теперішній час. Однак, 18 листопада 2020 року Відділом з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації відмовлено позивачу у реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки позивачем було подано не повний пакет документів, а саме: відсутній ордер на житлове приміщення, виданий Дніпровською районною в місті Києві державною адміністрацією відповідно до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 25 травня 2005 року № 859 «Про будинок АДРЕСА_2 » та відсутня відмітка у військовому квитку про взяття на військовий облік. Позивач вважає відмову відповідача у реєстрації місця проживання відповідача безпідставною та неправомірною, оскільки позивачем було надано повний обсяг документів, що підтверджують право проживання останнього у квартирі відповідно до Правил реєстрації місця проживання. У зв'язку з чим просить зобов'язати Дніпровську районну в місті Києві державну адміністрацію зареєструвати місце проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно вимог ч.13 ст. 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Відповідно до ст. 274 Цивільного процесуального кодексу України в порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи, справи, що виникають з трудових відносин, а також може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
За змістом ст. 279 ЦПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Судом було вжито всіх заходів для повідомлення відповідача про розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без участі сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні правовідносини.
18 листопада 2020 року позивачем до Відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації подано заяву про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 9).
Цього ж дня, Відділом з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації відмовлено позивачу у реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки позивачем було подано не повний пакет документів, а саме: відсутній ордер на житлове приміщення, виданий Дніпровською районною в місті Києві державною адміністрацією відповідно до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 25 травня 2005 року № 859 «Про будинок АДРЕСА_2 » та відсутня відмітка у військовому квитку про взяття на військовий облік (а.с. 9 зв.).
Позивач просить зобов'язати Дніпровську районну в місті Києві державну адміністрацію зареєструвати місце проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що під час звернення із заявою про реєстрацію місця проживання було подано всі необхідні документи.
На підтвердження позовних вимог позивач надав суду ордер № 89 на житлову площу в будинку, виданий 17 жовтня 2007 року Відкритим акціонерним товариством «Київське шляхово-будівельне управління № 27» (а.с. 10), договір на проживання у житловому приміщенні житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 від 31 жовтня 2007 року, укладений між позивачем та Відкритим акціонерним товариством «Київське шляхово-будівельне управління № 27», відповідно до умов якого балансоутримувач надав у користування позивачу житлове приміщення: кімнату АДРЕСА_3 (а.с. 11-12), довідку Відкритого акціонерного товариства «Київське шляхово-будівельне управління № 27» від 16 листопада 2020 року про засвічення справжності видачі позивачу ордеру № 89 на житлову площу в будинку від 17 жовтня 2007 року, який є дійсним по теперішній час (а.с. 13), договір на проживання у житловому приміщенні житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 від 01 липня 2019 року, укладений між позивачем та Відкритим акціонерним товариством «Київське шляхово-будівельне управління № 27», відповідно до умов якого балансоутримувач надав у користування позивачу житлове приміщення: кімнату АДРЕСА_3 (а.с. 14-15), рішення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації № 267 від 16 вересня 2008 року про прийняття до комунальної власності територіальної громади Дніпровського району міста Києва відомчого житлового будинку АДРЕСА_2 (а.с. 16, 16 зв.), розпорядження Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації № 61 від 13 лютого 2015 року «Про організаційно-правові заходи, пов'язані з виконанням рішення Київради від 09 жовтня 2014 року № 270/270 «Про удосконалення структури управління житлово-комунальним господарством міста Києва (а.с. 18, 19), лист Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації від 19 вересня 2019 року, відповідно до якого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 10 грудня 20410 року № 1112 «Про питання організації управління районами в місті Києві» будинок на бул. Ярослава Гашека, 15 до сфери управління Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації не передавався (а.с. 20), дублікат акту № 6 прийому-передачі державного майна Київського шляхово-будівельного управління № 27 від 23 листопада 1995 року (а.с. 21).
Згідно з п. 4 ст. 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. (ч. 1 ст. 2 ЦПК України).
Представник відповідача Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації скористався процесуальним правом подачі відзиву на позовну заяву у встановлений строк, відповідно до якого позовні вимоги не визнав повністю, оскільки позивачем під час звернення із заявою про реєстрацію місця проживання було подано не повний пакет документів, а саме: відсутній ордер на житлове приміщення, виданий Дніпровською районною в місті Києві державною адміністрацією відповідно до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 25 травня 2005 року № 859 «Про будинок АДРЕСА_2 » та відсутня відмітка у військовому квитку про взяття на військовий облік. Крім того, наданий позивачем ордер було видано Відкритим акціонерним товариством «Київське шляхово-будівельне управління № 27», що унеможливлює здійснення реєстрації місця проживання за вказаною позивачем адресою, оскільки суперечить Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання», Постанові Кабінету Міністрів України № 207 від 02 березня 2016 року «Про затвердження правил реєстрації місця проживання» та розпорядженню Київської міської державної адміністрації від 25 травня 2005 року № 859 «Про будинок АДРЕСА_2 ».
На підтвердження відзиву представник відповідача надав суду розпорядження Київської міської державної адміністрації від 25 травня 2005 року № 859 «Про будинок АДРЕСА_2 », яким зобов'язано Дніпровську районну у м. Києві державну адміністрацію у встановленому законом порядку видати ордери на жилі приміщення мешканцям, які постійно проживають, зареєстровані та перебувають на квартирному обліку (а.с. 37), копію військового квитка серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 (а.с. 43-44).
Позивач скористався своїм правом подачі відповіді на відзив, відповідно до якої зазначив, що відповідач не надав жодних доказів, які б свідчили про наявність у відповідача повноважень на управління і розпорядження будинком АДРЕСА_2 . Крім того, у військовому квитку відповідача міститься відмітка про взяття на військовий облік у Дніпровському районному військовому комісаріаті м. Києва.
На підтвердження відповіді на відзив позивач надав суду копію військового квитка серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 (а.с. 52-54).
Правовідносини пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, на час виникнення спірних правовідносин, регулюються Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» та Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 02 березня 2016 року.
Статтею 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» передбачено, що громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Згідно ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» (в редакції станом на день виникнення спірних правовідносин) для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг): письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
Згідно п. 18 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 02 березня 2016 року (в редакції станом на день виникнення спірних правовідносин) для реєстрації місця проживання особа або її представник подає:
1) заяву;
2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження. Реєстрація місця проживання дітей, які є іноземцями чи особами без громадянства, здійснюється за умови внесення даних про дітей до посвідки на постійне або тимчасове проживання їх батьків та копії свідоцтва про народження. Документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами;
3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);
4) документи, що підтверджують:
право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників);
право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах);
проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби);
5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);
6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).
Згідно п. 58 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 7 грудня 2016 року органи, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб, зокрема, здійснюють реєстрацію (зняття з реєстрації) місця проживання призовників і військовозобов'язаних лише в разі наявності в їх військово-облікових документах позначок районних (міських) військових комісаріатів про зняття з військового обліку або перебування на військовому обліку за місцем проживання.
Згідно п. 11 Правил орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала необхідних документів або інформації; у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними; звернулася особа, яка не досягла 14 років.
Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.
Судом встановлено, що 18 листопада 2020 року Відділом з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації відмовлено позивачу у реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки позивачем було подано не повний пакет документів, а саме: відсутній ордер на житлове приміщення, виданий Дніпровською районною в місті Києві державною адміністрацією відповідно до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 25 травня 2005 року № 859 «Про будинок АДРЕСА_2 » та відсутня відмітка у військовому квитку про взяття на військовий облік.
Твердження позивача про надання ордеру № 89 на житлову площу в будинку, виданого 17 жовтня 2007 року Відкритим акціонерним товариством «Київське шляхово-будівельне управління № 27», під час звернення із заявою про реєстрацію місця проживання спростовується розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 25 травня 2005 року № 859 «Про будинок АДРЕСА_2 », відповідно до якого зобов'язано Дніпровську районну у м. Києві державну адміністрацію у встановленому законом порядку видати ордери на жилі приміщення мешканцям, які постійно проживають, зареєстровані та перебувають на квартирному обліку.
Крім того, позивач зазначає, що у військовому квитку відповідача міститься відмітка про взяття на військовий облік у Дніпровському районному військовому комісаріаті м. Києва.
Однак, дослідивши наданий військовий квиток позивача судом встановлено, що відмітка про взяття на військовий облік у Дніпровському районному військовому комісаріаті м. Києва була зроблена 02 лютого 2021 року, тобто після звернення позивача із заявою про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 53 зв.).
Отже, оскільки позивачем під час звернення із заявою про реєстрацію місця проживання було подано не всі необхідні документи, визначені Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» та Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 02 березня 2016 року, тому суд приходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації про зобов'язання зареєструвати місце проживання відмовити повністю.
Оскільки судом ухвалене рішення про відмову у задоволенні позову, враховуючи положення ст. 141 ЦПК України, суд відносить судові витрати по сплаті судового збору за рахунок позивача.
Керуючись ст. 129 Конституції України, Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207, Порядком організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 7 грудня 2016 року ст.ст. 12, 13, 81, 89, 133, 141, 247, 259, 263, 264-265, 273, 353 ЦПК України, суд,
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації про зобов'язання зареєструвати місце проживання відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.Є.Арапіна