Рішення від 06.06.2022 по справі 240/35627/21

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2022 року м. Житомир справа № 240/35627/21

категорія 112050000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 у якому просить:

- визнати протиправним дії військової частини НОМЕР_1 які полягають у прийнятті рішення про зняття мене з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов;

- скасувати рішення житлової комісії військової частини НОМЕР_1 оформлене протоколом від 15.05.2020 № 10 в частині зняття мене з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та пункт 2 наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 27.05.2020 № 107 "Про оголошення рішення житлової комісії військової частини НОМЕР_1 прийнятого протоколом № 10 від 15.05.2020";

- зобов'язати житлову комісію військової частини НОМЕР_1 поновити мене на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, в загальну чергу з 30.04.2009 та в першочергову чергу з 27.09.2019.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що при звільненні я залишений на квартирному обліку, про що прямо зазначено в наказі про звільнення. У березні 2021 року звернувся до в/ч НОМЕР_1 із заявою надати мені довідку (інформацію) про перебування мене на квартирному обліку у військовій частині НОМЕР_1 . У відповідь отримав лист від 22.10.2021 №1722 яким відповідач повідомив, що 15.05.2020 зняв мене з квартирного обліку у зв'язку зі звільненням з лав Збройних Сил України та відмовився поновити мене на такому обліку. Даний факт підтверджено довідкою в/ч НОМЕР_1 від 22.10.2021 №1721, витягом з протоколу засідання житлової комісії в/ч НОМЕР_1 від 15.05.2020 №10 та витягом з наказу командира в/ч НОМЕР_1 від 27.05.2020 №107, які я отримав разом із відповіддю. Вважаю дії відповідача, які полягають у знятті мене з квартирного обліку, протиправними.

Ухвалою суду від 06.12.2021 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою від 22 грудня 2021 року постановлено "Відмовити у задоволенні клопотання Військової частини НОМЕР_1 про залишення без розгляду позовної заяви ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити дії".

Відзив на позовну заяву надійшов до суду 25.01.2022. Заперечуючи позовні вимоги відповідач вказує, що у пункті 29 Постанови КМУ №1081 вказано, що: військовослужбовці, які перебувають на обліку при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і квартирно- експлуатаційному органі та користуються правом позачергового одержання житла, тобто визначено Постановою КМУ №1081 лише три категорії військовослужбовців, які залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла, а саме: звільненні з військової служби за віком; звільненні з військової служби за станом здоров'я; звільненні з військової служби у зв'язку із скороченням штатів, або проведенням інших організаційних заходів. Таким чином позивач не підпадає під жодну із цих категорій. Просить відмовити у задоволенні позову.

У період із 21.02.2022 по 25.02.2022 головуюча суддя перебувала у відпустці.

Указом Президента України №64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

У період із 07.03.2022 по 08.04.2022 головуюча суддя перебувала у відпустці.

Указом Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб

Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

З матеріалів адміністративної справи вбачається, що позивач звернувся до відповідача рапортом для зарахування його на облік військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов.

Відповідно до витягу з протоколу №7 від 27.09.2019 засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_1 , позивача з складом сім'ї одна особа, зараховано на облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, як такого, що набув права (має календарну вислугу понад 20 років) з 30.04.2009 включити до книги обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, зарахувати до списку осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень з 27.09.2019, включити до списку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання на підставі вимог розділу IV та п. 1 розділу VІ Інструкції від 31.07.2018 №380, постанови КМУ від 03.08.2006 №1081 та п. 5 ст. 34 та ст. 45 ЖКУ.

У витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 11.10.2019 №242 вказано: майора ОСОБА_1 зарахувати на облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, як такого, що набув права з 30.04.2009, включено до книги обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, зарахувати до списку осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень з 27.09.2019, включити до списку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання на підставі вимог розділу IV та п. 1 розділу VІ Інструкції від 31.07.2018 №380, постанови КМУ від 03.08.2006 №1081 та п. 5 ст. 34 та ст. 45 ЖКУ

Встановлено, що наказом Командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (по особовому складу) №112 від 22.04.2020 майора ОСОБА_1 звільнено у запас за підпунктом "а п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (у зв'язку із закінченням строку контракту).

Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №82 від 27.04.2020, майора ОСОБА_1 із 27.04.2020 виключено зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення. Вислуга років у ЗС становить: 28 років 08 місяців 20 днів, пільгова 2 роки 10 місяців 08 днів, загальна 31 рік 06 місяців 28 днів.

У наказі №82 від 27.04.2020 вказано: забезпечений службовим житлом за рахунок Міністерства Оборони, на квартирному обліку у військовій частині НОМЕР_1 перебуває, на загальному квартирному обліку з 30 квітня 2009 року, на першочерговому квартирному обліку з 27 вересня 2019 року.

Як вбачається з витягу з протоколу №10 від 15.05.2020 засідання житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 , заступник голови житлової комісії довів до відома присутніх, про надходження рапорту майора ОСОБА_1 з проханням щодо зняття його з квартирного обліку у зв'язку з звільненням з лав Збройних Сил України. Даний військовослутійовець звільнений з військової служби у запас за підпунктом “а” (у зв'язку з закінченням строку контракту) підпункту 2 частини 5 статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу”. Відповідно до пункту 10 розділу VII “Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців 'Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями” введеної в дію наказом МО України від 31.07.2018 року №380 підлягає зняттю з квартирного облікуй рішення житлової комісії: у відповідності до рапорту, “Інструкції з організації забезпечення військовослузбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями” введеної в дію наказом МО України від 31.07.2018 року №380 та ст. 40 Житлового кодексу України, у зв'язку з звільненням з лав Збройних Сил України, зняти майора ОСОБА_1 з складом сім'ї 1 (одна) особа, з квартирного обліку у військовій частині НОМЕР_1 , на якому він перебував в загальній черзі з 30.04.2009 року та у списках на першочергове забезпечення житлом з 27.09.2019 року, виключити з книги обліку осіб, які перебувають у черзі на поліпшення умов (одержання житла для постійного проживання), виключити з списку осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень).

Наказом №107 від 27.05.2020 "Про оголошення рішення житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 прийнятого протоколом №10 від 27.05.2020": У відповідності до рапорту та пункту 10 розділу VІІ "Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями" введеної в дію наказом МО України від 31.07.2018 №380 та ст. 40 Житлового кодексу України, у зв'язку зі звільненням з лав ЗСУ, зняти майора ОСОБА_1 з складом сім'ї 1 (одна) особа, з квартирного обліку у військовій частині НОМЕР_2 , на якому він перебував у загальній черзі з 30.04.2008 та у списках на першочергове забезпечення житлових з 27.09.2019, виключити з книги обліку осіб, які перебувають у черзі на поліпшення умов (одержання житла для постійного проживання), виключити з списку осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень.

Листом №1722 від 22.10.2021 Військова частина НОМЕР_1 повідомила ОСОБА_1 про відсутність правових підстав для поновлення його на квартирному обліку осіб які потребують поліпшення житлових умов оскільки згідно Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (який діяв на момент Вашого звільнення з лав Збройних Сил України) статті 12. «Забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями» пункту 9 визначено, що військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла. Постанова КМУ №1081 розповсюджується лише на громадян, що звільнені в запас або у відставку, та залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов; у пункті 29 Постанови КМУ №1081 вказано, що: військовослужбовці, які перебувають на обліку при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і квартирно - експлуатаційному органі та користуються правом позачергового одержання житла, тобто визначено Постановою КМУ №1081 лише три категорії військовослужбовців, які залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла, а саме: звільненні з військової служби за віком; звільненні з військової служби за станом здоров'я; звільненні з військової служби у зв'язку із скороченням штатів, або проведенням інших організаційних заходів; Таким чином Ви не підпадає під жодну із цих категорій."

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо прийняття рішення про зняття з квартирного обліку, позивач звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року №1081, Порядку виплати грошової компенсації військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Державної спеціальної служби транспорту за піднайом (найом) ними жилих приміщень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року №450, та Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року №728, з метою вдосконалення забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями наказом Міністерства оборони України від 31 липня 2018 року №380 затверджено Інструкцію з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (далі - Інструкція).

Відповідно до п.1 розділу VІ Інструкції житловими приміщеннями для постійного проживання забезпечуються військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до вимог статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» набули права та не забезпечувалися постійним житлом протягом усього часу проходження військової служби і мають календарну вислугу на військовій службі 20 років і більше, зареєстровані в населеному пункті дислокації військової частини, в якій військовослужбовець проходить службу та перебуває на відповідному обліку.

Сторонами визнається, що вислуга календарних років позивача становить 28 років.

Суд відмічає, що предметом спору є дії та рішення відповідача щодо зняття позивача з квартирного обліку.

Відповідно до п.21 розділу VІ Інструкції, зняття військовослужбовців з обліку проводиться у разі:

поліпшення житлових умов до встановлених норм забезпечення житловою площею громадян у відповідному населеному пункті;

подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на квартирний облік, включення до списків осіб, що мають право першочергового та позачергового одержання житлових приміщень, або неправомірних дій посадових (службових) осіб при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік;

в інших випадках, передбачених законодавством.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує на відсутність у житлової комісії права приймати рішення про зняття військовослужбовця з квартирного обліку "у зв'язку зі звільненням з лав Збройних Сил України".

Разом з тим, зі змісту оскаржуваного позивачем протоколу №10 від 15.05.2020 засідання житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 , який слугував підставою для прийняття оскаржуваного наказу №107 від 27.05.2022, вбачається надходження до відповідача "рапорту позивача про зняття з квартирного обліку у зв'язку зі звільненням з лав Збройних Сил України".

Судом витребовувалась копія рапорту позивача про зняття з квартирного обліку у зв'язку зі звільненням з лав ЗСУ, однак на вимогу суду вказаний документ додано не було.

Відповідно до приписів п. 7 Розділу ІІ Інструкції, житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) має право приймати рішення, зокрема, щодо:

взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею);

взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання;

перегляду раніше прийнятих рішень цією житловою комісією або в порядку правонаступництва.

Відповідно до п. 30 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року №1081, військовослужбовці знімаються з обліку у разі: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; в інших випадках, передбачених законодавством.

Пунктом 5 розділу ІІ Інструкції встановлено, що основними завданнями житлових комісій військових частин (об'єднаних житлових комісій) є, зокрема, прийняття рішення з житлових питань, у тому числі із розгляду відповідних рапортів (заяв) військовослужбовців та членів їх сімей з житлових питань.

Позивачем не спростовано викладену в оскаржуваному протоколі обставину надання відповідачу рапорту про зняття з квартирного обліку у зв'язку зі звільненням з лав ЗСУ.

Окрім того, у Журналі вхідних внутрішніх документів Військової частини НОМЕР_1 , копія якого надана до суду відповідачем, за порядковим номером 463 зареєстровано отриманий від ОСОБА_1 документ "Про зняття з квартирної черги" (а.с. 49-50).

На виконання приписів п. 5 розділу ІІ Інструкції, відповідачем було розглянуто рапорт позивача з житлового питання та прийнято відповідне рішення.

Отже, оскаржувані рішення приймались у порядку, у спосіб та на підставі визначених чинним, на момент виникнення спірних правовідносин, законодавством України.

Суд відмічає, що викладені у листі №1722 від 22.10.2021 обставини не слугували підставою для прийняття оскаржуваних рішень, а тому судом не надається їм правова оцінка.

Враховуючи викладене, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Лавренчук