06 червня 2022 року ЛуцькСправа № 140/16141/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,
Головне управління ДПС у Волинській області звернулося з позовом до ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій у розмірі 34000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 19.06.2020 на підставі наказу від 18.06.2020 №1181 та направлень від 18.06.2020 №225, №226 ГУ ДПС у Волинській області проведено фактичну перевірку торгового об'єкту (магазин), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснював торгівельну діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_1 . Під час перевірки податковим органом складено акт від 22.06.2020 №03/84/32-05/ НОМЕР_1 , яким встановлено факт порушення відповідачем законодавства про державне регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, зокрема: роздрібна торгівля алкогольними напоями без наявності ліцензії, роздрібна торгівля тютюновими виробами без наявності ліцензії.
ГУ ДПС у Волинській області України на підставі акту перевірки прийнято рішення від 15.12.2020 №000358-09 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі:
17000,00 грн - за факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії;
17000,00 грн - за факт роздрібної торгівлі тютюновими виробами без наявності ліцензії.
Відповідач не оскаржував вказане рішення про застосування фінансових санкцій ні в адміністративному, ні в судовому порядку, в добровільному порядку штраф не сплатив, з огляду на що позивач просить стягнути з ОСОБА_1 заборгованість по фінансових санкціях у розмірі 34000,00 грн.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 28.12.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.28).
Відповідач подав відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнав з тих підстав, що 28.09.2020 він припинив підприємницьку діяльність і на момент прийняття рішення від 15.12.2020 №000358-09 про застосування фінансових санкцій не був суб'єктом підприємницької діяльності. Вважає, що в даному випадку провадження у справі підлягає закриттю, оскільки він не є суб'єктом адміністративного процесу (а.с.38-39).
Позивач подав відповідь на відзив, в якій просив стягнути заборгованість з відповідача, оскільки припинення підприємницької діяльності фізичною особою не припиняє її зобов'язань, що виникли під час провадження підприємницької діяльності. Фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, в установлені строки подати відповідному контролюючому органу декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, в якій відображаються виключно доходи від проведення підприємницької діяльності (а.с.44).
Інших заяв по суті справи не надходило.
Ухвалою суду від 06.06.2022 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі.
Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 25.09.2000 був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності та 28.09.2020 припинив підприємницьку діяльність, що підтверджується даними з АІС «Податковий блок» (а.с.45-46).
Як свідчать матеріали справи, 19.06.2020 на підставі наказу від 18.06.2020 №1181 та направлень від 18.06.2020 №225, №226 ГУ ДПС у Волинській області проведено фактичну перевірку торгового об'єкту (магазин), що знаходиться за адресою: (магазин), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснював господарську діяльність ОСОБА_1 , про що було складено акт фактичної перевірки від 22.06.2020 №03/84/32-05/ НОМЕР_1 (а.с.6-8).
Перевіркою встановлено, що у ФОП ОСОБА_1 відсутні ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, роздрібної торгівлі тютюновими виробами без наявності ліцензії, що є порушенням статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», що є порушенням статті 11 даного Закону.
На підставі акту перевірки від 22.06.2020 №03/84/32-05/ НОМЕР_1 ГУ ДПС у Волинській області України прийнято рішення від 15.03.2020 №000358-09 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн - за факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії; 17000,00 грн - за факт роздрібної торгівлі тютюновими виробами без наявності ліцензії (а.с.14).
Вказане рішення було надіслано на адресу відповідача рекомендованим листом із роз'ясненням порядку його оскарження, порядку сплати штрафу (а.с.13).
ОСОБА_1 не оскаржував рішення від 15.03.2020 №000358-09 про застосування фінансових санкцій, визначену у ньому суму штрафу в добровільному порядку не сплатив.
Як передбачено частиною п'ятою статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду. Аналогічні положення містить пункт 10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 №790, згідно з яким у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
Беручи до уваги, що відповідач не надав суду доказів сплати фінансової санкції в сумі 34000,00 грн, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги законні, обґрунтовані, підтверджені належними доказами та підлягають до задоволення в повному обсязі.
Приймаючи рішення у даній справі, суд не бере до уваги твердження відповідача про те, що він не може нести фінансову відповідальність після припинення своєї підприємницької діяльності, оскільки запис про припинення державної реєстрації підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем був внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців 28.09.2020 і на час припинення підприємницької діяльності у нього не було грошової заборгованості по податках та обов'язкових платежах.
Так, відповідно до пункту 65.10 статті 65 ПК України державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Державного реєстру запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов'язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов'язань та застосування санкцій за їх невиконання.
При цьому, Порядок обліку платників податків і зборів, який затверджений наказом Міністерством фінансів України від 09.12.2011 №1588, розроблений відповідно до Податкового кодексу України з метою використання єдиної раціональної методики обліку платників податків і зборів у контролюючих органах.
Пунктом 11.1 Порядку №1588 визначено, що платник податків зобов'язаний повідомляти контролюючі органи за місцем обліку такого платника про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов'язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації).
Відповідно до пункту 11.18 Порядку №1588 зняття з обліку самозайнятих фізичних осіб як платників податків у контролюючих органах здійснюється у такому порядку, зокрема, державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Реєстру самозайнятих осіб запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов'язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов'язань та застосування штрафних санкцій і нарахування пені за їх невиконання; врегулювання питань погашення грошових зобов'язань та/або податкового боргу у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи чи реєстрації у відповідному уповноваженому органі припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи (якщо така реєстрація була умовою ведення незалежної професійної діяльності) здійснюється у порядку, визначеному Податковим кодексом України; після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа - платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності.
Така фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, в установлені строки подати відповідному контролюючому органу декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, в якій відображаються виключно доходи від проведення підприємницької діяльності.
Відтак, у випадку з припиненням підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця правовідносини щодо сплати грошових зобов'язань не є припиненими, тим більше такі правовідносин передбачають правонаступництво - після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа - платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності, фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки грошових зобов'язань.
Отже, оскільки в ході фактичної перевірки контролюючим органом було встановлено порушення статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», які вчинені під час здійснення підприємницької діяльності ОСОБА_1 та до моменту внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про припинення такої підприємницької діяльності, доводи позивача про протиправне застосування до нього фінансових санкцій після припинення ним підприємницької діяльності є необґрунтованими.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь місцевого бюджету (Банк Казначейство України (ЕАП), н/р UA328999980314050561000003578, МФО 899998, отримувач коштів ГУК у Волин.обл/м.Рожище/21081500, ідентифікаційний код одержувача 38009371, код виду сплати 135) заборгованість по фінансових санкціях у розмірі 34000,00 грн (тридцять чотири тисячі грн 00 коп).
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій