Постанова від 13.07.2010 по справі 2а-10039/10/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2010 р. справа № 2а-10039/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Постановлена у нарадчій кімнаті

час прийняття постанови: 16-25

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Шальєвої В.А.

при секретарі < Призвище секретаря >

при секретарі Химич М.В.

за участю представників позивача Кошуби В.О., Ілясової І.Г.

представника відповідача Долгих Н.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, по вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Комунального підприємства „Компанія „Вода Донбасу” до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Державна інспекція з контролю за цінами, про визнання дій протиправними,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство „Компанія „Вода Донбасу” звернулась до суду з адміністративним позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання дій протиправними та стягнення збитків в розмірі 64351000 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що для розгляду питання щодо затвердження тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення, що надаються позивачем, листами від 18.08.2009 р. № 09/2650, від 21.08.2009 р. № 09/2695, від 03.09.2009 р. № 09/2803 він звернувся до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області з прохання надати висновки щодо розрахунків економічного обґрунтування планових витрат на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення. За результатами розгляду наданих документів відповідачем були надані висновки щодо економічно обґрунтованих планових витрат на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення від 11.09.2009 р. №№ 1216, 1217, 1218, 1219, 1220.

Після отримання висновків позивач ініціював перед Донецькою обласною радою питання щодо затвердження тарифів. Рішенням Донецької обласної ради від 24.09.2009 р. № 5/24-753 питання про затвердження тарифів включено до переліку питань на пленарних засіданнях обласної ради.

Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області 09.11.2009 р. позивачу був наданий лист Державної інспекції з контролю за цінами від 06.11.2009 р. № 01/12-2280 про скасування раніше наданих відповідачем висновків. Листом Державної інспекції з контролю за цінами від 04.12.2009 р. лист від 02.11.2009 р. було відкликано.

Окремим дорученням від 08.12.2009 р. № 10/64 Державною інспекцією з контролю за цінами було доручено відповідачу відкликати надані висновки щодо розрахунку економічно обґрунтованих планових витрат на водопостачання та водовідведення №№ 1216, 1217, 1218, 1219, 1220. Відповідач листом від 09.12.2009 р. відкликав надані раніше висновки.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25.01.2010 р. в справі № 2-а-19140/09/0570 дії Державної інспекції з контролю за цінами по скасуванню висновків щодо обґрунтованих планових витрат на послуги з водопостачання та водовідведення від 11.09.2009 р. №№ 1216, 1217, 1218, 1219, 1220 визнані протиправними, встановлена відсутність компетенції (повноважень) Державної інспекції з контролю за цінами по скасуванню висновків, встановлена відсутність компетенції (повноважень) Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області по відкликанню висновків щодо обґрунтованих планових витрат на послуги з водовідведення та водопостачання від 11.09.2009 р. №№ 1216, 1217, 1218, 1219, 1220.

Відповідно до графіку підготовки та прийняття рішення Донецькою обласною радою „Про внесення змін до рішення обласної ради від 25.01.2008 р. № 5/14-431 „Про затвердження тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення, що надаються Комунальним підприємством „Компанія „Вода Донбасу” рішення про затвердження нових тарифів повинне було прийняте до 01.12.2009 р. та оприлюднене до тієї й ж дати з метою забезпечення виконання вимог п. 5 ст. 32 Закону України „Про житлово-комунальні послуги”. За п. 11 графіку підготовки та прийняття рішення регуляторний акт повинен був набрати чинності з 01.01.2010 р.

Протиправні дії відповідача призвели к не затвердженню тарифів та, як наслідок, до втрати позивачем доходів за січень, лютий, березень 2010 р. в розмірі 64351000 грн.

Позивач просить визнати дії відповідача щодо вчинення перешкод при затвердженні нових тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення Донецькою обласною радою протиправними, стягнути з відповідача збитки у вигляді упущеної вигоди в розмірі 64351000 грн.

Ухвалою суду від 08.06.2010 р. до участі в справі в якості третіх осіб на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, притягнуті Державна інспекція з контролю за цінами, Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області.

Позивач змінив предмет позову, подавши відповідну заяву, в якій просив визнати протиправними дії Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області по відкликанню висновків щодо обґрунтованих планових витрат на послуги з водопостачання та водовідведення від 11.09.2009 р. №№ 1216, 1217, 1218, 1219, 1220 та стягнути на його користь на відшкодування шкоди, заподіяної протиправними діями відповідача, кошти в розмірі 64351000 грн.

Ухвалою суду від 13.07.2010 р. закрите провадження в адміністративній справі за позовом Комунального підприємства „Компанія „Вода Донбасу” до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - Державна інспекція з контролю за цінами, Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області, про визнання дій протиправними та стягнення коштів на відшкодування шкоди в частині позовних вимог Комунального підприємства „Компанія „Вода Донбасу” до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - Державна інспекція з контролю за цінами, Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області, про стягнення коштів на відшкодування шкоди.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснивши, що надані позивачу висновки щодо економічно обґрунтованих планових витрат на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення від 11.09.2009 р. №№ 1216, 1217, 1218, 1219, 1220 були скасовані Державною інспекцією з контролю за цінами листом від 02.11.2009 р. № 200/6-7/5226. За результатами розгляду звернення позивача лист Державної інспекції з контролю за цінами від 02.11.2009 р. № 200/6-7/5226 про скасування висновків було відкликано. Відповідач вважає, що процедура надання висновків була проведена без порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 27.02.2007 р. № 297, наказу Міністерства економіки України від 07.03.2007 р. № 67, яким затверджено Порядок надання висновків щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, виробництва, транспортування, постачання теплової енергії, послуги з вивезення побутових відходів, а також технічного обслуговування ліфтів.

За результатами опрацювання розрахункових матеріалів, враховуючи зауваження до порядку формування статей витрат та змін, які відбувались за цей період, Державною інспекцією з контролю за цінами відповідачу було направлено окреме доручення від 08.12.2009 р. № 10/64, яким доручено відкликати надані КП „Компанія „Вода Донбасу” 11.09.2009 р. висновки. З урахуванням наявності окремого доручення, а також того, що начальник територіальної інспекції несе персональну відповідальність перед Державною інспекцією з контролю за цінами, листом від 09.12.2009 р. № 01-12/3641 відповідачем відкликані зазначені висновки. Відповідач просить відмовити у задоволенні позову.

Представник третьої осіб до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про отримання судової повістки, клопотання про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутністю не надав. Суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю представника третьої особи.

Заслухавши пояснення представників осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Позивач Комунальне підприємство „Компанія „Вода Донбасу” зареєстроване в якості юридичної особи на підставі свідоцтва про реєстрацію юридичної особи, державна реєстрація проведена виконавчим комітетом Донецької міської ради 03.09.2007 р. (а.с. 47), включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 00191678 (а.с. 37).

Відповідач Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області є територіальним органом Державної інспекції з контролю за цінами, який є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки на підставі Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 р. № 1819. Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами в Донецькій області затверджено наказом начальника Державної інспекції з контролю за цінами № 81 від 29.07.2009 р.

Відповідно до п. 14 цього Положення до повноважень Державної інспекції з контролю за цінами та її територіальних підрозділів належить організація роботи з підготовки висновків щодо економічного обґрунтування витрат при формуванні цін (тарифів) на товари, роботи і послуги, щодо яких запроваджено державне регулювання цін (тарифів).

Судом встановлено, що для розгляду питання щодо затвердження тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення комунальне підприємство „Компанія „Вода Донбасу” листами від 18.08.2009 р. № 09/2650, від 21.08.2009 р. № 09/2695, від 03.09.2009 р. № 09/2803 звернулось до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області стосовно надання висновків щодо розрахунків економічного обґрунтування планових витрат на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення. За результатами розгляду наданих документів відповідачем були надані висновки щодо економічно обґрунтованих планових витрат на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення від 11.09.2009 р. №№ 1216, 1217, 1218, 1219, 1220.

Після отримання висновків позивачем було ініційоване перед Донецькою обласною радою питання щодо затвердження тарифів на послуги з водовідведення та водопостачання. Рішенням Донецької обласної ради від 24.09.2009 р. № 5/24-753 питання про затвердження тарифів включено до переліку питань на пленарних засіданнях обласної ради.

Листом Державної інспекції з контролю за цінами від 02.11.2009 р. № 200/6-7/5226 на адресу Державної інспекції по контролю за цінами в Донецькій області було повідомлення про скасування висновків, наданих відповідачем, щодо економічного обґрунтованих планових витрат на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення від 11.09.2009 р. №№ 1216, 1217, 1218, 1219, 1220.

Окремим дорученням від 08.12.2009 р. № 10/64 Державною інспекцією з контролю за цінами було доручено відповідачу відкликати надані висновки щодо розрахунку економічно обґрунтованих планових витрат на водопостачання та водовідведення №№ 1216, 1217, 1218, 1219, 1220. Відповідач листом від 09.12.2009 р. відкликав надані раніше висновки.

Суд вважає дії відповідача з відкликання висновків щодо обґрунтованих планових витрат на послуги з водопостачання та водовідведення від 11.09.2009 р. №№ 1216, 1217, 1218, 1219, 1220 протиправними.

Механізм формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення визначається Порядком формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2006 р. № 959.

Так, відповідно до п. 52 цього Порядку висновок щодо розрахунків економічно обґрунтованих планованих витрат, пов'язаних з наданням послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, надається Державною інспекцією з контролю за цінами або її територіальними органами в порядку, встановленому Мінекономіки.

Порядок надання висновків щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, виробництва, транспортування, постачання теплової енергії, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, послуги з вивезення побутових відходів, а також технічного обслуговування ліфтів затверджений наказом Міністерства економіки України від 07.03.2007 р. № 67, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 березня 2007 р. за № 222/13489.

Зазначеним Порядком встановлений обов'язок Державної інспекції з контролю за цінами надати письмові висновки щодо розрахунків економічного обґрунтування планових витрат на виробництво житлово-комунальних послуг протягом 10 робочих днів. Разом з тим, зазначеним порядком не передбачені повноваження інспекції по відкликанню раніше наданих висновків.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25.01.2010 р. в справі № 2-а-19140/09/0570 дії Державної інспекції з контролю за цінами по скасуванню висновків щодо обґрунтованих планових витрат на послуги з водопостачання та водовідведення від 11.09.2009 р. №№ 1216, 1217, 1218, 1219, 1220 визнані протиправними, встановлена відсутність компетенції (повноважень) Державної інспекції з контролю за цінами по скасуванню висновків, встановлена відсутність компетенції (повноважень) Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області по відкликанню висновків щодо обґрунтованих планових витрат на послуги з водовідведення та водопостачання від 11.09.2009 р. №№ 1216, 1217, 1218, 1219, 1220. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13.05.2010 р. зазначене судове рішення залишено без змін.

Вказаними судовими рішеннями встановлена відсутність компетенції (повноважень) Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області по відкликанню висновків щодо обґрунтованих планових витрат на послуги з водовідведення та водопостачання від 11.09.2009 р. №№ 1216, 1217, 1218, 1219, 1220.

Частиною 1 ст. 72 КАС України визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, не підлягає доказуванню та обставина, що, відкликаючи раніше надані позивачу висновки, відповідач діяв поза межами наданими йому діючим законодавством повноваженнями.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Викладені вище обставини дають суду підстави для висновку, що відповідач при відкликанні висновків діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому суд визнає оскаржувані дії відповідача протиправними.

Згідно ст. 94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Комунального підприємства „Компанія „Вода Донбасу” до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Державна інспекція з контролю за цінами, про визнання дій протиправними задовольнити.

Визнати протиправними дії Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області по відкликанню висновків щодо обґрунтованих планових витрат на послуги з водопостачання та водовідведення від 11.09.2009 р. №№ 1216, 1217, 1218, 1219, 1220.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства „Компанія „Вода Донбасу” судові витрати в розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Повний текст постанови виготовлений 19 липня 2010 р.

Суддя Шальєва В.А.