Україна
06 липня 2010 р. справа № 2а-13100/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Постановлена у нарадчій кімнаті
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Галатіної О.О.
при секретарі Скокіні О.Л.
за участю:
представника позивача - Романіка О.О.
розглянувши у судовому засіданні у м. Донецьку адміністративну справу за позовом Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Торезантрацит» про стягнення заборгованості,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Торезантрацит» про стягнення заборгованості, мотивуючи вимоги тим, що відповідач є юридичною особою та здійснює господарську діяльність на підставі свідоцтва про державну реєстрацію. Відповідач також перебуває на податковому обліку, як платник податків в Шахтарській ОДПІ. Відповідачем не було сплачено податкові зобов'язання зі збору на забруднення навколишнього середовища, згідно поданих податкових розрахунків № 26712 від 05.11.2009 року та № 32960 від 04.02.2010 року на суму 220529,30 грн. Позивач просить стягнути з відповідача зазначену заборгованість.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.
В судове засіданні представник відповідача не з'явився. На адресу суду від відповідача надійшла заява з визнанням адміністративного позову у повному обсязі. Просили розглянути справу за відсутністю їх представника.
Згідно ч. 3 ст. 136 КАС України, судове рішення, в тому числі, у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 112 КАС України, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Суд приймає визнання відповідачем адміністративного позову, оскільки визнання адміністративного позову відповідачем не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси.
В судовому засіданні встановлено, що у відповідності до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач - Шахтарська об'єднана державна податкова інспекція є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Відповідач Державне підприємство «Торезантрацит» є юридичною особою, перебуває на обліку в Шахтарській ОДПІ, як платник податків. Відповідач також є платником збору за забруднення навколишнього природного середовища.
У відповідача виникла заборгованість перед бюджетом зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 220529,30 грн.
Зазначена заборгованість виникла внаслідок того, що відповідачем було подано розрахунок № 26712 від 05.11.2009 року та № 32960 від 04.02.2010 року на загальну суму - 220529,30 грн.
Згідно п. 2,3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» до обов'язків платників податків відносять: обов'язок подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів; сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законами терміни.
Порядок подання та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, регулюється Інструкцією «Про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України від 19.07.1999 року № 162/379, а також Постановою КМУ «Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору» від 1 березня 1999 року № 303.
Відповідно до п.п 7.1 п. 7 зазначеної Інструкції, платники збору складають податковий розрахунок зі збору за забруднення навколишнього природного середовища і подають його до органу державної податкової служби за місцем податкової реєстрації.
Пунктом 4 Постанови КМУ № 303 передбачено, що суми збору, який справляється за викиди пересувними джерелами забруднення, обчислюються платниками збору самостійно на підставі нормативів збору за ці викиди виходячи з кількості фактично використаного пального та його виду.
Збір сплачується платниками протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку збору, за місцем податкової реєстрації (п. 10 Постанови № 303).
Згідно п. 15 цієї ж Постанови, контроль за своєчасністю та повнотою сплати збору здійснюється органами державної податкової служби.
Судом встановлено, що відповідачем у розрахунку № 26712 від 05.11.2009 року зі сплати збору на забруднення навколишнього природного середовища самостійно було визначено суму збору - 47077,00 грн., а у розрахунку № 32960 від 04.02.2010 року визначено суму збору - 173452,38 грн., та не сплачено у встановлений законом строк.
Відповідно до п. 6.2. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Позивачем на адресу відповідача були спрямовані перша та друга податкові вимоги.
Зазначені заходи не призвели до погашення податкового боргу, у зв'язку із чим позивач був змушений звернутися до суду з даним позовом.
Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори відповідно до законів України.
Зважаючи, що несплата податкового боргу відповідачем призводить до порушення Конституційного обов'язку кожного сплачувати податки, а ненадходження коштів до державного бюджету ускладнює виконання державою своїх соціальних функцій, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Торезантрацит» про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Торезантрацит» на користь державного бюджету на р/р 33113329700392 в УДК у м. Шахтарську, ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 34687038, заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі - 220529 (двісті двадцять тисяч п'ятсот двадцять дев'ять) грн. 30 коп.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її повний текст у судовому засіданні 06.07.2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошенні постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі з дня складення в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Галатіна О.О.