Україна
03 червня 2010 р. справа № 2а-1727/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Постановлена у нарадчій кімнаті
час прийняття постанови: 16:25
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Наумової К.Г.
при секретарі Мельниковій І.І.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
позовом Відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго»(м. Горлівка)
до Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (м. Донецьк)
про визнання недійсним рішення від 16 листопада 2009 року № 2573, -
за участю сторін
представник позивача: Гаєвой Р.А. за дов. № 53-10 «Д»від 30.12.2009,
представник відповідача: Щербань Л.О. за дов. № 01-14-1420 від 29.10.2009, Леончук О.О. за дов. № 01-14-563 від 07.05.2009
Відкрите акціонерне товариство «Донецькобленерго»(надалі -ВАТ «Донецькобленерго») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (надалі - Фонд) про визнання недійсним рішення від 16 листопада 2009 року № 2573.
Ухвалою суду від 02 березня 2010 року здійснено заміну відповідача на Донецьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової працездатності.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги наступним.
За результатами перевірки Відокремленого підрозділу ВАТ «Донецькобленерго»Донецькі західні електричні мережі, було складено акт перевірки від 29 жовтня 2009 року. Рішенням Фонду від 16 листопада 2009 року до ВАТ «Донецькобленерго»були застосовані фінансові та штрафні санкції на загальну суму 9965 грн. 94 коп., в тому числі: нараховані страхові внески в сумі 211 грн. 61 коп. та штраф у розмірі 100 % прихованої (заниженої) суми заробітної плати в сумі 9032 грн. 77 коп.
Трудові угоди, зазначені в акті перевірки, за своєю суттю є договорами цивільно-правового характеру. Позивач зазначає, що відсутні підстави вважати осіб, які працюють за цивільно-правовими договорами, найманими працівниками, оскільки відповідно до пункту 6 статті 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»найманий працівник -це фізична особа, яка працює за трудовим договором. Основна відмінність цивільно-правових договорів від трудових договорів полягає в тому, що за трудовим договором оплачується процес праці, а по цивільно-правовому договору -результати праці. Відносини між виконавцем і підприємством, які уклали договір цивільно-правового характеру, регламентуються не трудовим, а цивільним законодавством.
Згідно п. 1 ст. 1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування» вбачається, що сплата внесків здійснюється від суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників. Отже, нарахування та сплата внесків до Фонду здійснюється тільки з суми заробітної плати найманих працівників, які знаходяться в трудових відносинах з підприємством, тобто працюють на підставі трудових договорів.
У відповідності зі ст. 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" штраф та пеня сплачується страхувальником у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником, у тому числі через ухилення від реєстрації як платника страхових внесків, або неповної їх сплати. За неповну сплату страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати, на яку відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми.
Позивач в додаткових поясненнях звернув увагу на те, що особи, які залучалися до виконання робіт відповідно до цивільно-правових угод не входили до штату позивача; фізичні особи не подавали трудові книжки при укладенні зазначених угод, з ними не укладалися трудові угоди; зазначені особи не підлягали внутрішньому розпорядку, організовували свою роботу самостійно, відповідно до умов угод; розрахунки з ними здійснювалися за фактично виконану роботу, після підписання акту виконаних робіт. Умови зміни та розірвання договорів не тільки жодним чином не підпадають під умови розірвання трудових договорів, але і прямо суперечать їм. Отже винагорода отримана особами за результатами виконання робіт на підставі цивільно -правових договорів не може вважатися заробітною платою.
Відповідач в своїх запереченнях проти позову заперечує посилаючись на наступне.
На підприємстві позивача встановлена неповна сплата страхових внесків до Фонду з суми заробітної плати працівників, які виконували роботу основного виробництва, не потребуючої професійної підготовки (розноска повідомлень, попереджень про заборгованість, рахунків-квитанцій, проведення контрольного заміру (з'йому) спожитої електроенергії). Сума заробітної плати, з якої нараховуються та сплачуються страхові внески склала 9032 грн. 77 коп., на яку за результатами перевірки донараховані страхові внески у сумі 211 грн. 61 коп.
Відповідно до п. 3.33 Постанови НКРЕ України «Про затвердження Правил користування електричною енергією» роботи з контрольного огляду засобу обліку та технічної перевірки розрахункових засобів обліку електричної енергії проводяться у присутності уповноважених представників споживача, а в разі, якщо споживач купує електричну енергію у постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом - додатково в присутності представників постачальника за нерегульованим тарифом, та оформляються актом про проведені роботи із зазначенням в акті прізвища уповноваженого представника електропередавальної організації, який проводив роботи, та номера його службового посвідчення, підстави проведення технічної перевірки або контрольного огляду засобу обліку та детального опису результатів обстеження.
Службове посвідчення це офіційний документ, встановленого зразка, що засвідчує певне коло повноважень делегованих установою, підприємством, організацією своєму працівникові, а також закріплює коло його прав. Службове посвідчення видається виключно працівнику. У ВП ВАТ «Донецькобленерго»Донецькі західні електричні мережі у додержання вимог зазначеної постанови працівникам видається службове посвідчення, яке після закінчення строку дії договору поверталося підприємству, відповідно обов'язки контролера можуть виконуватися тільки найманими працівниками при наявності посвідчення.
Крім того, листом Мінпраці та соціальної політики України «Щодо застосування трудових договорів та договорів підряду»чітко визначено, що за наявності ознак притаманних саме трудовим відносинам, укладається трудовий договір. Відповідач вважає спірні угоди трудовими, а тому всі особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) підлягають загальнообов'язковому соціальному страхуванню.
Ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій.
П.п. 2, 3 ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»передбачено обов'язок страхувальника (роботодавця) нараховувати та утримувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, надавати та оплачувати застрахованим особам у випадку настання страхового випадку відповідного виду матеріального забезпечення.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»страхувальник-роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів. Фізична особа, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, додатково несе відповідальність за ухилення від взяття на облік як платника страхових внесків.
У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником (у тому числі фізичною особою, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, через ухилення від подання заяви про взяття на облік як платника страхових внесків) або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Крім того, під час проведення перевірки Фондом встановленні порушення у витрачанні коштів Фонду, які в адміністративному порядку не оскаржуються та у позові не викладені і не обґрунтовуються позивачем, а саме:
у порушення ст. 2 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування»сплачена допомога по тимчасовій втраті працездатності і за день встановлення групи інвалідності МСЕК за листком непрацездатності № 808436. Сума переплати становить 235 грн. 42 коп. На суму не прийняту до заліку застосований штраф у розмірі 117 грн. 71 коп. (50 % від суми не прийнятої до заліку);
у порушення п.п. 5 п. 1 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»надана допомога по тимчасовій непрацездатності за листком непрацездатності № 280093 з відміткою F 10.40 (F 10 -алкогольне, наркотичне, токсичне сп'яніння). Сума переплати становить 245 грн. 62 коп. На суму не прийняту до заліку застосований штраф у розмірі 122 грн. 81 коп. (50 % від суми не прийнятої до заліку).
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд, -
29.10.2009 р. Фондом проведено перевірку повноти нарахування, перерахування та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Донецьких західних електричних мереж ВАТ «Донецькобленерго»за період з 01.10.2008 р. по 01.10.2009 р.
За наслідками даної перевірки Фондом складено акт перевірки повноти нарахування, перерахування та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Донецьких західних електричних мереж ВАТ «Донецькобленерго»від 29.10.2009 р. Відповідно до акту встановлено, що протягом перевіряємого періоду позивач додатково до штатних працівників, наймав працівників по договорам для виконання робіт основного виробництва -контроль стана і роботи приладів обліку, знімання показань електролічильників; забезпечення своєчасної сплати рахунків споживачем та інше -дані роботи відносяться до штатної професії контролер енергонагляду.
Контролер енергонагляду має наступні завдання та обов'язки.
Обслуговує споживачів електроенергії; контролює стан і роботу приладів обліку; виявляє випадки без облікового користування енергією; здійснює розрахунки за умови порушення обліку енергії, знімає показання електролічильників; забезпечує своєчасну сплату розрахунків споживачами, вручення споживачам попередження про сплату.
Крім того, контролер енергонагляду повинен знати принцип роботи й правила експлуатації електролічильників і вимірювальних трансформаторів; допустимі похибки електролічильників; розрахункові коефіцієнти; елементарні знання про електроустановки, що обслуговуються; способи приєднання електроприймачів поза приладами обліку.
В акті також зазначено, що вищевказані обов'язки зазначені у договорах підряду, а саме:
згідно п.1.1. предметом договору є: - надавати послуги по зніманню показань електролічильників на закріпленій ділянці, з фіксуванням показань у відомості; - візуальний огляд електролічильників на предмет зовнішніх зіпсувань, відсутність та пошкодження пломб; - забезпечення своєчасної сплати рахунків споживачами, вручення споживачам попередження про сплату.
відповідно до п. 3.1. підрядник зобов'язаний: надавати послуги з фіксації свідчень приладів обліку електроенергії на закріпленій за ним ділянці, з фіксуванням свідчень у відомості свідчень приладів обліку абонента, за станом на дату відвідування абонента. Обов'язковим реквізитом даної відомості є підпис Підрядника і абонента після зафіксованих показань приладу обліку електроенергії.
відповідно до п. 3.2. замовник зобов'язаний:
пп. 3.2.3 видати Підряднику від імені замовника посвідчення на період дії даного договору;
п. 8.9 у разі розірвання Договору, у разі не повернення усіх документів (рахунки - квитанції, відомості об'ємів спожитої електроенергії, посвідчення і іншої документації), що знаходяться у Підрядчика, у продовж 10 днів, Підрядник сплачує Замовнику штраф у розмірі 1000 грн.;
п. 8.11 у випадках виявлення факту заповнення в документах відомостей не відповідних дійсності, підробки підпису фізичних осіб, Підрядник сплачує штраф у розмірі 500 грн. за кожен документ.
Згідно Закону України «Про охорону праці», Інструкції по техніці безпеки -контролер енергонагляду виконує роботу підвищеної небезпеки. Фактор підвищеної небезпеки -діюча електроустановка. Під час вступу на роботу на штатну одиницю -контролер енергонагляду зобов'язаний:
1. Пройти первинний медогляд в тому числі у нарколога і психіатра;
2. Пройти ввідний інструктаж в службі охорони праці підприємства згідно з програмою;
3. На робочому місці проводиться інструктаж по інструкції по охороні праці для контролера енергонагляду;
4. Згідно з розробленою програмою навчання по ОП закріплюється за кваліфікованим працівником, навчається протягом місяця, а також стажується (6 змін);
5. Після закінчення стажування проводиться перевірка знань і привласнюється ?? група по електробезпеці, яка дає право на зняття свідчень приладів обліку у споживачів.
Відповідно до акту Фонду наймані за договорами працівники допущені до праці з фактором підвищеної безпеки ?? групи без ознайомлення з правилами вступного інструктажу з питань охорони праці, медичного огляду.
Згідно акту відповідачем припущені порушення: страхувальник не нарахував (1,5, 1,4 % ), не утримував (0,5, 1 %) страхових внесків на доходи застрахованих осіб у сумі 9032 грн. 77 коп., чим порушив ст. 21, п.п. 2 п. 2 ст. 27, 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»та ст. 1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування».
На підставі акту перевірки Фонд прийняв рішення № 2573 від 16.11.2009 р. про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яким донараховано до бюджету Фонду страхові внески з заниженої (прихованої) (суми заробітної плати - 211 грн. 61 коп.; не прийнято до заліку витрат страхувальника в сумі 481 грн. 04 коп.; застосовано штрафів в сумі 9273 грн. 39 коп.)
На підставі пп.9 п.2 ст. 28 та ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»та керуючись пп. 6 п. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»визначив суму платежу та вирішив зарахувати до бюджету Фонду у вигляді фінансових і штрафних санкцій по Донецьким Західним електричним мережам ВАТ «Донецькобленерго»страхові внески з заниженої (прихованої) суми заробітної плати в сумі 211 грн. 61 коп.; штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати (100%) 9032 грн. 77 коп.; не прийнято до заліку витрат страхувальника в сумі 481 грн. 04 коп., штраф (50-100%) в сумі 240 грн. 52 коп., загальна сума фінансових та штрафних санкцій в сумі 9965 грн. 94 коп. Зараховану суму необхідно відобразити у звіті за ?V квартал 2009 року.
Згідно п. 1 ст. 1 Закону України "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" вбачається, що сплата внесків здійснюється від суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників.
У відповідності зі ст. 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" штраф та пеня сплачується страхувальником у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником, у тому числі через ухилення від реєстрації як платника страхових внесків, або неповної їх сплати. За неповну сплату страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати, на яку відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми.
Ст. 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»передбачено, що всі особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) підлягають загальнообов'язковому соціальному страхуванню.
Згідно до ст. 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Відповідно до ст. 627 Цивільного кодексу України врегулювати свої відносини на власний розсуд. Перш за все, свобода договору означає право громадян або юридичних осіб, та інших суб'єктів цивільного права вступати чи утримуватися від вступу у будь-які договірні відносини.
Згідно п. 1 ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»установлені наступні розміри внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування:
для роботодавців - 1,5 відсотка суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб;
для найманих працівників -від суми оплати праці, що включає основну та додаткову заробітну плату, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб: 0,25 відсотка - для найманих працівників - інвалідів, які працюють на підприємствах і в організаціях УТОГ і УТОС; 0,5 відсотка - для найманих працівників, заробітна плата яких нижча прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи; 1,0 відсотка - для найманих працівників, заробітна плата яких вища прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.
Згідно до п. 6 ст. 2 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” найманий працівник -це фізична особа, яка працює за трудовим договором (контрактом) на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання або у фізичної особи.
Відповідно до п.1 ст. 1 Законом України „Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування”, в основу обчислення збору покладені основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про оплату праці" від 24 березня 1995 року №108/95-ВР заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Ст. 2 наведеного Закону визначає структуру заробітної плати, а саме основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Отже, нарахування та сплата внесків до Фонду здійснюється тільки з суми заробітної плати найманих працівників, які знаходяться в трудових відносинах з підприємством, тобто працюють на підставі трудових договорів.
Відповідно до ст. 21 Кодексу законів про працю України, трудовим договором вважається угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Ст. 48 Кодексу законів про працю України передбачено, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи понад п'ять днів. Трудові книжки ведуться також на позаштатних працівників при умові, якщо вони підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Згідно до ч. 1 ст. 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Відповідно до ч. 1 ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
З матеріалів справи вбачається, що під час прийняття на роботу контролера енергозбуту особі необхідно пройти: первинний медогляд, зокрема у нарколога і психіатра та ввідний інструктаж в службі охорони праці підприємства згідно програми, він закріплюється за кваліфікованим працівником, навчається протягом місяця, а також стажується (6 змін), після закінчення стажування проводиться перевірка знань і привласнюється ?? група по електробезпеці, яка дає право на зняття свідчень приладів обліку у споживачів, сторонами цивільно -правового договору підписується лише договір підряду. У первинній профспілковій організації Донецьких Західних електричних мереж ВАТ «Донецькобленерго»профспілки працівників енергетики та електричної промисловості України на обліку не перебувають (довідка № 22-01/34 від 31.03.2010 р.); трудові книжки працюючих, а також їх облік за договорами цивільно -правового характеру ( на виконання послуг по фіксації показів приладів обліку) в Донецьких Західних електричних мережах не ведуться (довідка № 04-01/33 від 13.04.2010); облік відпрацьованого часу працюючих за договорами цивільно -правового характеру ( на виконання послуг по фіксації показів приладів обліку) в Донецьких Західних електричних мережах не ведеться (довідка № 04-01/34 від 13.04.2010); графік виконання робіт за договорами цивільно -правового характеру (на виконання послуг по фіксації показів приладів обліку) в Донецьких Західних електричних мережах з відповідними працівниками не ведуться, підставою для обліку цієї категорії працівників є акти виконаних робіт (довідка № 04-04/229 від 07.04.2010); облік фізичних осіб, що працюють за цивільно -правовими договорами в Донецьких Західних електричних мережах ведеться через присвоєння їм особового рахунку (табельного номера) для відображення виплат податків, а також податкових внесків з підприємства та фізичних осіб.
З договорів, які були укладені позивачем з фізичними особами, вбачається, що вони є цивільно-правовими угодами, оскільки вони містять ознаки цивільно -правового договору підряду, а саме: 1) предмет договору є характерним для договору підряду, оскільки він передбачає, що Виконавець зобов'язується за дорученням Замовника здійснювати певні роботи, а Замовник зобов'язується прийняти виконані роботи (надані послуги) і оплатити їх відповідно до умов договору; 2) на виконавців на підприємстві позивача не велись трудові книжки, та в трудові книжки не заносились відомості про роботу, про що свідчить довідка, видана відділом кадрів підприємства Позивача; 3) оплата за договорами здійснювалась за кінцевим результатом виконання роботи (надання послуг) за умови її приймання (п. 4 договорів); 4) вартість робіт в звітному місяці визначається шляхом множення кількості прийнятих до обліку знімань свідчень приладів обліку (який зазначався в акті приймання - передачі за цивільно-правовими договорами) на ціну за одиницю, це підтверджується п. 2 договору, а також оплата проводиться при фактичному виявленні порушення споживачем в процентному відношенні від суми збитків по складеному акту, сплаченої абонентом; 5) виконавці не підпорядковані правилам внутрішнього трудового розпорядку, оскільки з п. 5.1. договору вбачається, що Підрядник зобов'язаний надавати узгоджені зі свого боку відомості про надання послуг Замовнику чи його уповноваженій особі не рідше за 1 день на тиждень, у встановлений звітний день тижня, що не відповідає правилам внутрішнього трудового розпорядку позивача; 6) винагорода виконавців відрізняється за розміром від заробітної плати, яка встановлена штатним розкладом підприємства для працівників, які виконують схожі з виконавцями функції, так заробітна плата контролера електронагляду за штатним розкладом складає від 1009 грн., винагорода виконавців становить від 452 грн. 48 коп. до 900 грн. 26 коп. за виконання подібних робіт.
Підставою для прийняття спірного рішення є п. 1 ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», відповідно до якого до позивача застосовано штраф за неповну сплату страхових внесків у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати, на яку відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Таким чином позовні вимоги щодо визнання недійсним рішення Фонду № 2573 «Про застосування та зарахування до бюджету Фонду сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Донецьких Західних електричних мереж ВАТ «Донецькобленерго» від 16 листопада 2009 року в частині донарахування страхових внесків з заниженої (прихованої) суми заробітної плати в сумі 211 грн. 61 коп. та застосування штрафу у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати (100 %) в сумі 9032 грн. 77 коп., у загальній сумі 9244 грн. 38 коп. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Спірним рішенням за результатами перевірки також не прийнято до заліку витрати страхувальника у сумі 481 грн. 04 коп. та застосовані фінансові санкції у сумі 240 грн. 52 коп. (50 % від не прийнятої до заліку суми).
Згідно акту перевірки переплата за оплату дня встановлення ??? групи інвалідності ОСОБА_4 становить 2 дні в сумі 235 грн. 42 коп. та переплата за оплату листка непрацездатності з відміткою лікаря F 10.40 (F -10 -алкогольне, наркотичне, токсичне сп'яніння) ОСОБА_5 становить 2 дні в сумі 245 грн. 62 коп. Дані суми не приймаються до заліку.
Позивач у позові та під час судового розгляду справи не навів підстав для скасування спірного рішення в цій частині.
З огляду на зазначене, позовні вимоги про визнання недійсним рішення Фонду № 2573 «Про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Донецьких Західних електричних мереж ВАТ «Донецькобленерго»від 16 листопада 2009 року в частині не прийняття до заліку витрат страхувальника в сумі 481 грн. 04 коп. та застосування штрафу в сумі 240 грн. 52 коп. у загальній сумі 721 грн. 56 коп. є необґрунтованими не підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», Законом України „Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування”, Законом України "Про оплату праці", Цивільним кодексом України, Кодексом законів про працю України, Постанови НКРЕ України «Про затвердження Правил користування електричною енергією»,
ст. 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати недійсним рішення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 2573 «Про застосування та зарахування до бюджету Фонду сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Донецьких Західних електричних мереж ВАТ «Донецькобленерго»від 16 листопада 2009 року в частині донарахування страхових внесків з заниженої (прихованої) суми заробітної плати в сумі 211 грн. 61 коп. та застосування штрафу у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати (100 %) в сумі 9032 грн. 77 коп., у загальній сумі 9244 грн. 38 коп.
В іншій частині в задоволення позову відмовити.
Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Заява та скарга подається на ім'я Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецького окружного адміністративного суду.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 08 червня 2010 р.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Наумова К.Г.