Україна
06 липня 2010 р. справа № 2а-22666/09/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 15 год 30 хв
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Тарасенка І.М.
при секретарі Кушек Н.А.
за участю представника позивача Еллі В.В., діє за довіреністю від 11.01.2010 р.
представника відповідача Гурєєвої О.О., діє за довіреністю від 22.02.2010 р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до державного підприємства «Донецька залізниця» про примусове стягнення суми економічних санкцій у розмірі 7959,81 грн. за порушення державної дисципліни цін відповідно рішенню від 29.12.2008 року № 287,-
Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до державного підприємства «Донецька залізниця» м. Дебальцеве про примусове стягнення суми економічних санкцій у розмірі 7959,81 грн. за порушення державної дисципліни цін відповідно рішенню від 29.12.2008 року № 287.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним у відповідності до Закону України «Про ціни та ціноутворення», Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 № 1819, п. 4.1.6 Плану роботи на ІV квартал 2008 року була проведена перевірка державного Маріупольського вокзалу Ясинуватської дирекції залізничних перевезень державного підприємства «Донецька залізниця» м. Маріуполь, Вокзалу ДОНЕЦЬК державного підприємства «Донецька залізниця» м. Донецьк, державного підприємства «Донецька залізниця» Міністерства транспорту та зв'язку України м. Донецьк з питань формування, встановлення та застосування тарифів на перевезення пасажирів, багажу та вантажобагажу залізничним транспортом, а також на послуги, що надаються пасажирам на вокзалах та поїздах, за наслідками якої прийнято рішення від 29.12.2008 № 287 про застосування економічних санкцій на загальну суму 7959,81 грн. Рішення було направлено відповідачеві рекомендованим листом для виконання у 10-денний термін шляхом самостійного перерахування суми застосованих економічних санкцій. Разом із рішенням відповідачу була направлена претензія від 29.12.2008 року № 05-04/287-287. Станом на теперішній час відповідач суму економічних санкцій до бюджету не перерахував.
Посилаючись на п. 1.7 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», позивач просить стягнути з державного підприємства «Донецька залізниця» у дохід бюджету суму економічних санкцій у розмірі 7959,81 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, вважає, що рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області від 29.12.2008 року № 287 є незаконним та необґрунтованим, оскільки відповідачем застосовувались тарифи, передбачені законодавством. Також зазначив, що Постановою Донецького окружного адміністративного суду Донецької області від 01.04.2010 р. в задоволенні позову Державного підприємства «Донецька залізниця» до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання недійсним рішення від 29.12.2008 року № 287 - відмовлено на підставі ч.2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, тобто у зв'язку з порушення строків звернення до суду з позовом. Проте в постанові суду зазначено, що ДП «Донецька залізниця» правомірно нарахувало до тарифів на перевезення багажу у міжнародному сполученні по території Росії коефіцієнт в розмірі 1,3., просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Таким урядовим органом контролю є Державна інспекція з контролю за цінами, яка діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому (п.п. 1, 2 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819).
У відповідності до п. 11 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами має територіальні органи - державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 цього Положення. Керівники територіальних органів призначаються на посаду та звільняються з посади Міністром економіки.
Таким чином, позивач - Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області є суб'єктом владних повноважень, який у даних правовідносинах здійснює повноваження з контролю за цінами, наданими їй вищенаведеними нормативно-правовими актами.
Рішенням Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області № 287 від 29.12.2008 року (а.с.4) до відповідача застосовані економічні санкції у розмірі 7959,81 грн. за порушення державної дисципліни цін. Відповідно до цього рішення відповідачем було порушено вимоги п.7 Тарифів на перевезення пасажирів, багажу і вантаж-багажу залізничним транспортом у міжнародному сполученні», затверджених наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 19.03.2008 р. № 306 із змінами та доповненнями, а саме: нарахування до тарифів на перевезення багажу залізничним транспортом у міжнародному сполученні, що регулюються, непередбаченої законодавством націнки - у період серпень-жовтень 2008 року при оформленні документів на перевезення багажу по території Росії застосовувався непередбачений коефіцієнт в розмірі 1.3.
Як вбачається із зазначеного рішення, воно прийняте позивачем на підставі акту перевірки державного підприємства «Донецька залізниця» від 10.11.2008 № 621.
Також, на адресу відповідача позивачем була направлена претензія № 05-04/287-287 від 29.12.2008 року (а.с.5), в якій також зазначений розмір економічних санкцій 7959,81 грн. та роз'яснений порядок перерахування даної суми до бюджету.
Згідно зі ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду. Особи, винні в порушенні порядку встановлення та застосування цін і тарифів, притягуються до адміністративної або кримінальної відповідальності.
Також аналогічні положення містяться у п. 1.3 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.01 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за № 1047/6238.
Відповідно до п. 1.4 цієї Інструкції підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема: нарахування непередбачених законодавством націнок до цін і тарифів, що регулюються; застосування вільних цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання; застосування цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) з рентабельністю, рівень якої перевищує встановлений відповідно до законодавства граничний; застосування цін (тарифів) з порушенням запровадженого порядку обов'язкового декларування їх зміни; завищення або заниження розміру передбачених законодавством податків та обов'язкових зборів, що включаються в структуру ціни, або їх невключення в структуру ціни, що регулюється; включення в структуру регульованих цін (тарифів) не передбачених законодавством витрат або витрат понад установлені розміри; включення у вартість продукції та послуг, ціни (тарифи) на які регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг (робіт); застосування торговельних і постачальницько-збутових надбавок (націнок) понад установлений граничний розмір; застосування цін (тарифів) суб'єктами господарювання за види послуг (робіт), які не передбачені визначеними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг; застосування цін і тарифів з порушенням інших запроваджених методів регулювання.
Відповідно до п. 1.6 зазначеної Інструкції необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами. Зазначені в рішеннях суми перераховуються суб'єктами підприємницької діяльності - порушниками за належністю самостійно, а в разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягуються відповідно до вимог законодавства.
Згідно з п. 3.1 цієї Інструкції Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.
Вказане рішення відповідач оскаржив в судовому порядку. Постановою Донецького окружного адміністративного суду Донецької області від 01.04.2010 р. в задоволенні позову Державного підприємства «Донецька залізниця» до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання недійсним рішення від 29.12.2008 року № 287 - відмовлено. Постанова суду набрала законної сили. В постанові зазначено, що ДП «Донецька залізниця» правомірно нарахувало до тарифів на перевезення багажу у міжнародному сполученні по території Росії коефіцієнт в розмірі 1,3. Проте, постановою суду від 01.04.2010 р. рішення від 29.12.2008 року № 287 не скасовано, тобто є чинним на момент прийняття судом рішення.
У встановлений у рішенні термін відповідач суму штрафу до бюджету не сплатив. Таким чином, сума економічних санкцій підлягає стягненню з відповідача на підставі рішення суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 69-71, 86, 158-163, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до державного підприємства «Донецька залізниця» м. Дебальцеве про примусове стягнення суми економічних санкцій у розмірі 7959,81 грн. за порушення державної дисципліни цін відповідно рішенню від 29.12.2008 року № 287 - задовольнити.
Стягнути з державного підприємства «Донецька залізниця» (83001, м. Донецьк, вул. Артема. б.68, ІПН 010749505096) в доход бюджету згідно п. 15 ст. 2 розділу I Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008 року № 835-VI суми застосованих економічних санкцій у розмірі 7959 (сім тисяч дев'ятсот п'ятдесят дев'ять) грн. 81 коп. відповідно до рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області від 29.12.2008 року № 287 за порушення державної дисципліни цін, яка підлягає зарахуванню до державного бюджету (д/р 31112106700002 в УДК м. Донецька, одержувач - УДК м. Донецька, код ЄДРПОУ 23977045, банк одержувача - ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код надходжень за бюджетною класифікацією 21081100).
Постанова прийнята і підписана у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 06 липня 2010 року в присутності представників сторін.
Повний текст постанови складений 09 липня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає чинності після закінчення цього строку.
Постанова виготовлена в нарадчій кімнаті в одному примірнику.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Тарасенко І.М.