вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
16.07.10Справа №2а-5134/10/2/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Дрягіні В.П.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Закритого акціонерного товариства «Жилстрой - 99»
до Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АРК
про визнання неправомірним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені
за участю представників:
від позивача - не з'явився
від відповідача - не з'явився
Суть спору: Закрите акціонерне товариство «Жилстрой - 99» (далі позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просило визнати неправомірним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим (далі - відповідач) про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками суми внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі донарахованими страхувальниками або органом Пенсійного фонду у розмірі 60413,61 грн., у тому числі 41238,09 грн. штрафу та 19175,52 грн. пені.
Вимоги мотивовані тим, що відповідачем застосовані штрафні санкції, які не передбачені діючим законодавством, а були передбачені попередньою редакцією Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На думку позивача, посадовими особами відповідача навмисно нараховані штрафні санкції за старою редакцією Закону, а рішення про їх застосування датоване 28.05.2009 року - до набрання чинності змінами до вказаного Закону.
У судовому засіданні, яке відбулось 17.06.2009 року, представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.
Представник відповідача у судовому засіданні, яке відбулось 06.07.2010 року, проти позовних вимог заперечував з підстав, викладених у запереченні на позов, наданому 20.05.2010 року, посилаючись на те, що рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені прийнято відповідачем згідно з вимогами законодавства, що діяло на момент відповідних правовідносин. Зазначене рішення двічі надсилалось позивачу рекомендованою кореспонденцією, проте поверталось відділенням зв'язку, у зв'язку з відмовою адресата від отримання.
У судове засідання, яке відбулось 16.07.2010 року сторони явку своїх представників не забезпечили, про час та день розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.
Суд, приймаючи до уваги участь представників сторін у минулих судових засіданнях, враховуючи відсутність клопотання про відкладення розгляду справи, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим продовжити розгляд справи на підставі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд
Закрите акціонерне товариство «Жилстрой - 99» зареєстровано як юридична особа про що свідчить свідоцтво про держреєстрацію серії А00 № 444462.
Позивач зареєстрований як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим за № 0405-2285.
Начальником Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками суми внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі донарахованими страхувальниками або органом Пенсійного фонду 28.05.2009 року прийнято рішення № 754 про застосування до позивача фінансових санкцій у вигляді штрафу в сумі 41238,09 грн. та нарахування пені в розмірі 19175,52 грн.
Матеріали справи свідчать про те, що підставою для нарахування фінансових санкцій стала заборгованість позивача зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, яка утворилась за період з 20.03.2008 року по дату фактичної сплати 13.05.2009 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначені в Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.03р. №1058-IV (далі Закон).
Згідно ст. 1 Закону страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, яке діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно цього Закону.
Ст. 3 Закону визначає, що Пенсійний фонд і юридичні особи є суб'єктами системи пенсійного забезпечення в Україні.
Відповідно до п.2 ст. 5 Закону виключно цім Законом визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, а також стягнення заборгованості за цими внесками.
Згідно з п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Страхувальник зобов'язаний сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 днів із дня закінчення цього періоду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі оплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом (п. 6 ст. 20 Закону).
Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені ст. 20 Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій (п. 2 ст. 106 Закону).
Відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону (в редакції, яка діяла на момент прийняття рішення відповідачем) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
При цьому, відповідно до п. 1 ч. 13 ст. 106 Закону про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.
П. 9.3.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року передбачено, що у разі коли страхувальник не сплачує (не перераховує) або несвоєчасно сплачує (несвоєчасно перераховує) страхові внески, у тому числі донараховані ним самостійно або органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу, зокрема, в розмірі при затримці їх сплати понад 90 календарних днів - 50 відсотків зазначених сум. При цьому складається рішення.
Рішення про застосування штрафів приймається одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період від 91 календарного дня до дня фактичного погашення всієї суми недоїмки незалежно від кількості випадків сплати за цей період.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
Згідно з розрахунком відповідача суми штрафних санкцій вбачається, що позивачем несвоєчасно сплачувались страхові внески за період з 20.03.2008 року по дату фактичної сплати 13.05.2009 року в сумі 82476,18 грн. із затримкою їх сплати понад 90 календарних днів, у зв'язку з чим Управлінням Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 50% своєчасно не сплачених страхових внесків у сумі 41238,09 грн. та нарахована пеня в розмірі 19175,52 грн.
За таких обставин суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача щодо прийняття рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені в межах наданих законом повноважень та відповідно до вимог діючого законодавства.
Посилання позивача на те, що посадовими особами відповідача навмисно нараховані штрафні санкції за старою редакцією Закону, а рішення про їх застосування датоване 28.05.2009 року - до набрання чинності змінами до вказаного Закону, судом до уваги не приймаються у зв'язку з наступним.
П. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на момент прийняття відповідачем рішення, передбачалось накладення штрафу за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, зокрема, в розмірі 50 відсотків - у разі затримки сплати страхових внесків понад 90 календарних днів.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо погашення заборгованості перед Пенсійним фондом України та посилення відповідальності за порушення законодавства у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування» № 1074-VI від 05.03.2009 року, п.2 змінений абзацом такого змісту: «2. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум». Цей Закон набрав чинності 11.06.2009 року з дня його опублікування в офіційному виданні «Голос України 2009» № 106.
Таким чином п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону України № 1074-VI від 05.03.2009 року не розповсюджуються у даному випадку на застосування до позивача фінансових санкцій, у зв'язку з тим, що вказані зміни набрали чинності пізніше ніж позивач порушив строки сплати страхових внесків та відповідач прийняв рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені.
Що стосується посилання позивача на те, що рішення № 754 від 28.05.209 року відправлене відповідачем лише 10.03.2010 року, то суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно зі штемпелями відділень зв'язку на поштових конвертах, реєстрів відправлених листів, поданих до Керченського центру поштового зв'язку № 6 та журналу обліку рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за 2009 рік, відповідачем рекомендованою кореспонденцією направлялось рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені № 754 від 28.05.209 року на адресу позивача 29.05.2009 року, 22.07.2009 року та 10.03.2010 року. Проте, вказане рішення поверталась на адресу відповідача з довідкою відділення поштового зв'язку про те, що адресат відмовився від одержання кореспонденції. Позивачем отримане рішення лише 15.03.2010 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення № 2402896.
Крім того, Управлінням Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим на адресу Начальника міського управління ГУ МВС України в АР Крим направлялось листа про взаємодію (вих. 11127/04-22 від 28.09.2009 року), в якому відповідач просив сприяти в узгодженні Закритим акціонерним товариством «Жилстрой - 99» боргу, що виник внаслідок прийняття органом пенсійного фонду, зокрема, рішення № 754 від 28.05.2009 року, оскільки останній відмовляється від одержання рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені.
За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідачем вживались заходи щодо направлення у встановлені діючим законодавством строки позивачу рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені № 754 від 28.05.2009 року та узгодження суми заборгованості за цим рішенням, а позивач навмисно відмовлявся від отримання зазначеного рішення.
Враховуючи вищевикладене суд вважає, що рішення № 754 від 28.05.2009 року про застосування до позивача фінансових санкцій у вигляді штрафу в сумі 41238,09 грн. та нарахування пені в розмірі 19175,52 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками суми внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі донарахованими страхувальниками або органом Пенсійного фонду, прийнято Управлінням Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим на підставі закону та в межах повноважень відповідача, передбачених чинним законодавством.
На думку суду матеріали справи спростовують твердження позивача про порушення відповідачем вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при розрахунку ним фінансових санкцій та прийнятті рішення, у зв'язку з чим у задоволенні позовних вимог повинно бути відмовлено.
Керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог відмовити.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Яковлєв С.В.