Дата документу 06.06.2022
Справа № 334/10161/21
Провадження № 3/334/476/22
06 червня 2022 року суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Турбіна Т.Ф., за участю представника Запорізької митниці Матченка С.Б., адвоката Борисенка А.О., розглянувши адміністративний матеріал про порушення митних правил відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , за статтею 471 Митного кодексу України,
04 грудня 2021 року, о 03 год. 30 хв., в зоні митного контролю залу «на відліт» міжнародного аеропорту м. Запоріжжя, під час митного оформлення у митному відношенні пасажирів рейсу № 680 «Запоріжжя-Відень», громадянин України ОСОБА_1 самостійно обравдля проходження митного контролю канал «зелений коридор», де митний контроль здійснюється у спрощеному порядку (без заповнення митної декларації).
Після перетину ОСОБА_1 «зеленої смуги», що позначає початок «зеленого коридору», при усному опитуванні заявив, що переміщує 10000 (десять тисяч) Євро.
Однак під час здійснення митного контролю встановлено, що у його гаманці знаходиться іноземна валюта у сумі 15000 (п'ятнадцять тисяч) Євро, що перевищує норму для усного декларування, відповідно до постанови Правління НБУ від 02.01.2019 № 3 на 5000 євро, згідно курсу НБУ на 04.12.2021.
Валюта в еквіваленті 10000 Євро пропущена громадянину ОСОБА_1 у встановленому порядку.
Товари, що є безпосередніми предметами порушення митних правил, а саме валютні цінності у сумі 5000 Євро вилучені Запорізькою митницею та відповідно до квитанції від 06.12.2021 зберігаються на розрахунковому рахунку АТ «Укрексімбанк».
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив дії, якими порушив порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме перемістив через «зелений коридор» предмети обмежені до переміщення через митний кордон, чим вчинив порушення митних правил, передбачене ст. 471 Митного кодексу України.
В своїх письмових поясненнях ОСОБА_1 зазначив, що 04.12.2021 вночі приїхав в м. Запоріжжя, щоб вилетіти авіарейсом 680 «Запоріжжя-Відень» з подальшою пересадкою у Швейцарії. Приблизно о 03-30 год. направився для проходження митного контролю, самостійно обравши зелений коридор. Проходячи у зеленому коридорі до нього звернувся співробітник митниці та попросив підійти. Він підійшов і співробітник митниці попросив повідомити про суму валюти, яку переміщує. Він повідомив, що вивозить з України 10000 (десять тисяч) Євро. Співробітник митниці поросив пред'явити валюту. Він достав гаманець і вийняв з нього дві пачки купюр у Євро. При перерахунку валюти вияснилось, що у гаманці знаходяться 15000 (п'ятнадцять тисяч) Євро. Він знає правила вивозу валюти з України та вважав, що у гаманці знаходились 10000 Євро, а не 15000 Євро. Він забув про другу пачку купюр, яку поклав у гаманець. Митну декларацію не заповнював, довідки з банку про зняття валюти зі свого рахунку, а також квитанції про обмін валюти у нього не було. Свою провину у порушенні митних правил визнає.
При цьому просить врахувати, що переміщення іноземної валюти у сумі, що перевищує норму для усного декларування, сталося через його неуважність, готівка переміщувалась без ознак приховування, правопорушення не є суттєвим, будь-яких негативних наслідків для окремих громадян або суспільства спричинено не було.
При вирішенні справи просить також взяти до уваги і відсутність підстав для конфіскації безпосереднього предмету порушення митних правил - грошових коштів у сумі 5000,00 євро. Вказані грошові кошти мають законне походження, оскільки були отримані за договором позики, відповідно до умов якого підлягають поверненню до 31.01.2022, а тому їх конфіскація покладе надмірний тягар та буде непропорційним вчиненому правопорушенню, на що неодноразово звертав увагу ЄСПЛ у своїх рішеннях, крім того, рішенням Конституційного суду від 21.07.2021 №3-р(ІІ)/2021 положення ст.471 МК України щодо конфіскації валютних цінностей визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до наступних висновків.
Статтею 471 МК України передбачена відповідальність за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ч. 1 ст. 365 МК України, громадяни за умови дотримання вимог цього Кодексу та інших актів законодавства України можуть переміщувати через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну.
Відповідно до ч.ч. 5, 6 ст. 366 МК України встановлено, що обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщуванні ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановленні законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчать про факти, що мають юридичне значення. Громадяни, які проходять (проїжджають) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Відповідно до ч. 2 ст. 366 МК України канал, позначений символами зеленого кольору «зелений коридор», призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
У відповідності до ч. 3 ст. 197 МК України, переміщення валюти України, іноземної валюти, банківських металів через митний кордон України здійснюється з урахуванням вимог Закону України «Про валюту і валютні операції». Згідно з ч.1 ст.8 вказаного Закону, транскордонне переміщення фізичними особами валютних цінностей у сумі, що дорівнює або перевищує еквівалент 10 тисяч євро за офіційним курсом валют, встановленим Національним банком України на день переміщення через митний кордон України, підлягає письмовому декларуванню центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей, затвердженого Постановою правління Національного банку України від 2 січня 2019 року № 3, визначає порядок ввезення, пересилання на митну територію України, вивезення, пересилання з митної території України або транзит через митну територію України фізичними особами, юридичними особами та банками готівкової валюти і банківських металів. Так, фізична особа ввозить в Україну та вивозить за межі України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі.
Відповідно до пункту 18 постанови Національного Банку України № 5 від 02.01.2019 «Про затвердження Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті», фізичні особи - резиденти здійснюють валютні операції з транскордонного переміщення валютних цінностей шляхом їх вивезення/пересилання за межі України в загальній сумі, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10 000 євро, на підставі документів, що підтверджують зняття цією фізичною особою готівки з власних рахунків у банках і квитанції про здійснення валютно-обмінної операції з цією готівкою (у разі здійснення такої операції) виключно на ту суму, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10000 євро.
Таким чином, законодавством України встановлено обмеження на переміщення через митний кордон України готівки в сумі понад 10000 Євро.
Факт вчинення ОСОБА_1 порушення митних правил підтверджується матеріалами адміністративної справи про порушення митних правил №0331/11200/21.
Зібрані докази в своїй сукупності підтверджують, що ОСОБА_1 вчинив дії, якими порушив порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме перемістив через «зелений коридор» предмети обмежені до переміщення через митний кордон, чим вчинив порушення митних правил, передбачене ст. 471 Митного кодексу України.
Таким чином, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні митного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України.
Враховуючи характер правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан та обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, вважаю за необхідне накласти адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави.
Суд зазначає, що станом на дату вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, санкція ст. 471 Митного кодексу України передбачала адміністративну відповідальність у вигляді адміністративного штрафу з конфіскацією безпосередніх предметів порушення митних правил.
Однак, у відповідності до Рішення Конституційного суду від 21.07.2021 №3-р(ІІ)/2021, окремі положення абзацу другого статті 471, в частині конфіскації безпосередніх предметів порушення митних правил, визнано неконституційними.
Відповідно до ст. 487 Митного кодексу України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
У відповідності до ст. 265 КУпАП, вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Враховуючи Рішення Конституційного суду від 21.07.2021 №3-р(ІІ)/2021, валютні цінності в розмірі 5000 євро (п'ять тисяч євро), вилучені у ОСОБА_1 протоколом про порушення митних правил №0331/11200/21, підлягають поверненню ОСОБА_1 ..
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Керуючись ст. 471 Митного Кодексу України, ст.ст. 283, 284 КУпАП, суд
Визнати винним громадянина України ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України,та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу розміром сто неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одну тисячу сімсот) гривень.
Вилучені у громадянина України ОСОБА_1 протоколом про ПМП № 0331/11200/21 валютні цінності в розмірі 5000 євро (п'ять тисяч євро), повернути громадянину України ОСОБА_1 .
Стягнути з громадянина України ОСОБА_1 судовий збір у сумі 454,00гривні.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Турбіна Т. Ф.