03 червня 2022 р. № 400/12802/21
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув упорядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "ОЛЬВІЯЛАТІНВЕСТ", вул. Вишнева, 1,Першотравневе,Баштанський район, Миколаївська область,57350,
до відповідача:Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6,Миколаїв,54001,
про:визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «ОЛЬВІЯЛАТІНВЕСТ», звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області про визнання протиправними дії щодо не направлення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань повідомлень за формою № 30-ОПП про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів станом на 14.09.2021, зобов'язання надіслати до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомості про відсутність у Товариства з обмеженою відповідальністю «ОЛЬВІЯЛАТІНВЕСТ» заборгованості зі сплати податків і зборів за формою № 30-ОПП.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач всупереч вимог Закону України №755 не надав реєстратору довідку форми 30-ОПП, а подав заперечення за формою 27-ОПП від 01.03.2021 та 27.04.2021 щодо проведення державної реєстрації припинення особи, в зв'язку з наявністю податкового боргу.
Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки за результатами перевірки від 23.04.2021 було складено акт, в якому не зазначено про наявність заборгованості з екологічного податку та 24.01.2022 підписано обхідний лист. Відповідач в своїй діяльності керується Порядком надання довідки про відсутність заборгованості, затверджений наказом Міністерства фінансів від 03.09.2018 № 733, але ця довідка не застосовується для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
Відповідно до ст.262 КАС України справа розглядається без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
Протоколом загальних зборів № 2 від 19.02.2021 ТОВ «ОЛЬВІЯЛАТІНВЕСТ» було прийнято рішення про припинення юридичної особи.
Відповідно до п.п.78.1.7 п.78.1ст.78 ПК України відповідачем була проведена документальна позапланова перевірка за результатами якої був складений акт від 23.04.2021, в якому було зазначено порушення допущені позивачем.
14.09.2021 позивач звернувся до відповідача із листом про усунення встановлених атом перевірки порушень.
29.10.2021 відповідач повідомив позивача, що зняття з податкового обліку позивача неможливо ,у зв'язку із відсутністю відповіді іноземного органу Республіки Кіпр на запит податкового органу від 25.08.2020 стосовно підтвердження бенефіціарного власника АГРОПРОСПЕРІС 2 ЛІМІТЕД.
23.11.2021 державний реєстратор прийняв рішення про відмову у державній реєстрації в Єдиному державному реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідно до ст.28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", оскільки станом на 23.11.2021 у відомостях ЄДР містяться відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів, що надійшла в порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром й інформаційними системами Державної фіскальної служби України у вигляді повідомлень за формою 27-ОПП від 01.03.2021та 27.04.2021. Повідомлення про відкликання зазначених заперечень до відомостей ЄДР не надходило.
Відповідно до ч.5 ст.25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань"№755 порядок проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації включає:
1) проведення реєстраційної дії щодо початку проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру - не пізніше наступного робочого дня з дати настання підстави, передбаченої частиною четвертою цієї статті;
2) державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації - не пізніше наступного робочого дня після отримання відомостей:
про відсутність заборгованості із сплати податків і зборів та відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
про відсутність заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування;
про відсутність нескасованих випусків цінних паперів юридичної особи - емітента;
про відсутність нескасованої реєстрації випуску акцій акціонерного товариства.
У разі неодержання від державних органів відомостей, зазначених у цій частині, у порядку та строки, визначені цим Законом, та неодержання від органів державної податкової служби відомостей про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, від органів Пенсійного фонду України про наявність заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування державна реєстрація припинення юридичної особи в результаті її ліквідації проводиться за принципом мовчазної згоди із зазначенням органів державної влади, від яких відповідні відомості не надійшли;
Порядок обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіна України від 09.12.20211 № 1588 розроблений відповідно до Податкового кодексу України з метою використання єдиної раціональної методики обліку платників податків і зборів у контролюючих органах, п.п.1.3,11.10, якого передбачено, що ведення обліку платників податків є одним із способів податкового контролю. Облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
До завершення строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог, а також у день отримання запиту від суб'єкта державної реєстрації контролюючий орган передає до Єдиного державного реєстру у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами Центрального контролюючого органу відомості:
про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати податків і зборів за формою № 30-ОПП (додаток 14);
-про узгодження плану реорганізації юридичної особи за формою № 31-ОПП (додаток 15) - у разі наявності податкового боргу при реорганізації юридичної особи.
Якщо до завершення строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог, на запит суб'єкта державної реєстрації контролюючим органом надано відомості про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів, а також у разі виникнення у платника податків заборгованості зі сплати податків і зборів або визначення грошових зобов'язань, за якими не настав строк сплати, до проведення державної реєстрації припинення юридичної особи контролюючий орган формує та передає до Єдиного державного реєстру відомості про наявність заборгованості зі сплати податків і зборів або відомості про узгодження плану реорганізації юридичної особи.
Якщо контролюючим органом до Єдиного державного реєстру передано відомості про наявність заборгованості зі сплати податків і зборів, то після погашення заборгованості зі сплати податків і зборів контролюючий орган передає до Єдиного державного реєстру відомості про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів.
Матеріали справи містять лист позивача від 14.09.2021 про усунення всіх порушень, зазначених в акті перевірки від 09.04.2021, в якому він просив зняти його з обліку, але відповідач надав відповідь від 29.10.2021, в якій зазначив, що зняти позивача не є можливим з обліку, оскільки ними не отримана відповідь з Республіки Кіпр стосовно підтвердження бенефіціарного власника.
У відзиві відповідач зазначив, що Баштанським відділом податків і зборів 04.03.2021 надано заперечення проти проведення державної реєстрації припинення платника податків, в зв'язку з наявністю у позивача дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є підставами вважати про наявність об'єкта оподаткування-екологічним податком. Однак після проведення перевірки від 23.04.2021 питання стосовно екологічного податку не було зазначено в акті перевірки та 24.01.2022 підписано обхідний лист.
Відтак, ті сумніви, щодо наявності підстав для надсилання заперечень проти проведення державної реєстрації припинення платника податків в результаті проведення перевірки не підтвердились- екологічний податок не був нарахований за результатами перевірки.
Якщо контролюючим органом до ЄДР передано відомості про наявність заборгованості зі сплати податків і зборів, то після погашення заборгованості контролюючий орган передає до ЄДР відомості про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів (п. 11.10 розд. ХІ Порядку обліку).
Такий механізм електронної взаємодії відомостями про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати податків і зборів між контролюючими органами та ЄДР запроваджений з 2016 року (відповідно до змін, внесених Законом України від 26 листопада 2015 року № 835-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань») та спрямований на спрощення процедури припинення юридичних осіб шляхом виключення положень щодо необхідності отримання платником податків в контролюючих органах довідки про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів та подання такої довідки державному реєстратору для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
Відтак, заперечення проти проведення державної реєстрації припинення платника податків ґрунтувались не на тому, що у платника податків існує податковий борг, а на припущеннях контролюючого органу стосовно того, що податковий борг- з екологічного податку повинен бути нарахований за результатами перевірки.
Але, коли за результатами перевірки у позивача все ж таки не існувало податкового боргу, відповідач всупереч ст.25 ЗУ №755 та Порядку № 1588 не надіслав реєстратору довідку форми №30-ОПП про відсутність у позивача податкового боргу. Також відповідачем не обґрунтована нормами права необхідність отримання довідки республіки Кіпр.
Стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Враховуючи зазначені обставини, суд вважає, що відповідач, діяв з порушенням матеріально-правових засад діяльності суб'єктів владних повноважень, закріплених у ч.2 ст.2 КАС України та його бездіяльність щодо не направлення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань повідомлень за формою № 30-ОПП про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів станом на 14.09.2021 є протиправною, а право позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання відповідача надіслати до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомості про відсутність у Товариства з обмеженою відповідальністю «ОЛЬВІЯЛАТІНВЕСТ» заборгованості зі сплати податків і зборів за формою № 30-ОПП.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та враховуючи докази, наявні у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судовий збір підлягає поверненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача відповідно до вимог ст.139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов задовільнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Миколаївській області(код ЄДРПОУ 44104027, Миколаївська область, м. Миколаїв, вул.Лягіна,7,54001) щодо не направлення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань повідомлень за формою № 30-ОПП про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів станом на 14.09.2021 у Товариства з обмеженою відповідальністю «ОЛЬВІЯЛАТІНВЕСТ» ( код ЄДРПОУ 35520957,57350, Миколаївська область, Снігурівський район,с.Першотравневе,вул.Вишнева,буд,1)
3. Зобов'язати Головне управління ДПС у Миколаївській області(код ЄДРПОУ 44104027, Миколаївська область, м. Миколаїв, вул.Лягіна,7,54001) надіслати до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомості про відсутність у Товариства з обмеженою відповідальністю «ОЛЬВІЯЛАТІНВЕСТ» ( код ЄДРПОУ 35520957,57350, Миколаївська область, Снігурівський район,с.Першотравневе,вул.Вишнева,буд,1) заборгованості зі сплати податків і зборів за формою № 30-ОПП.
4. Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області(код ЄДРПОУ 44104027, Миколаївська область, м. Миколаїв, вул.Лягіна,7,54001) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОЛЬВІЯЛАТІНВЕСТ» ( код ЄДРПОУ 35520957,57350, Миколаївська область, Снігурівський район, с. Першотравневе, вул. Вишнева, буд,1) судовий збір в сумі 2270 грн.(дві тисячі двісті сімдесят грн.), сплачений квитанцією 9255-5353-7266-2900 від 30.12.2021.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України
Суддя Т. О. Гордієнко