Справа № 161/6934/22
Провадження № 2-о/161/199/22
02 червня 2022 року місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі :
головуючого - судді Гриня О. М.,
за участю секретаря судового засідання Пилипюк Л. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Луцький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), про встановлення факту смерті,
02 червня 2022 року заявник ОСОБА_1 через свого представника адвоката Біцулову А. А. звернулась в суд із заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла матір заявниці ОСОБА_2 . Згідно з лікарським свідоцтвом про смерть, виданим 26 березня 2022 року «Республіканським бюро медичної експертизи ДНР», ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Волноваха Донецької області, причина смерті: мінно-вибухова травма з руйнуванням кісток черепа та речовини головного мозку, пошкодження внаслідок бойових дій від вибухів та уламків. В зв'язку з тим, що місце смерті ОСОБА_2 є на тимчасово окупованій території України, то отримати документ, що підтверджує факт смерті за зразками законодавства України та який може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до ст. 17 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», неможливо. Наведене зумовлює необхідність звернення до суду із заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України. Встановлення вищевказаного факту необхідне заявнику для оформлення спадкових прав після смерті матері.
На підставі наведеного заявник просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження: с. Розівка Куйбишевського р-ну Запорізької обл., що настала ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Волноваха Донецької обл., Україна, причина смерті: мінно-вибухова травма з руйнуванням кісток черепа та речовини головного мозку.
Ухвалою судді від 02 червня 2022 року відкрито провадження у справі, призначено судове засідання.
Представник заявника адвокат Біцулова А. А. в судове засідання не з'явилася, попередньо подала суду заяву про розгляд справи без її участі, вимоги заяви підтримує, просить їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи Луцького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду (ч. 2 ст. 317 ЦПК України).
Враховуючи наведену норму процесуального закону, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи на підставі наявних доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що заява підлягає до задоволення з таких підстав.
Предметом розгляду заяви є встановлення факту, що має юридичне значення, а саме факту смерті особи на тимчасово окупованій території України.
Суд установив, що заявник ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_3 та копією свідоцтва про шлюб, відповідно до якого ОСОБА_3 06 січня 2006 року уклала шлюб, в зв'язку з чим змінила прізвище на ОСОБА_4 (а. с. 9, 10).
З копії паспорта ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 встановлено, що ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Розівка Куйбишевського району Запорізької області (а. с. 11).
Факт смерті ОСОБА_2 підтверджується копією лікарського свідоцтва про смерть, яке видане 26 березня 2022 року «Республіканським бюро медичної експертизи ДНР», відповідно до змісту якого ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Волноваха Донецької області, причина смерті: мінно-вибухова травма з руйнуванням кісток черепа та речовини головного мозку, пошкодження внаслідок бойових дій від вибухів та уламків. (а. с. 12).
В матеріалах справи також наявне свідоцтво про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_2 , яке видане 29 березня 2022 року «відділом записів актів цивільного стану Харцизького міського управління юстиції ДНР» (а.с. 13).
Згідно з п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно ч.1ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» Тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Правовий статус тимчасово окупованої території, а також правовий режим на тимчасово окупованій території визначаються цим Законом, іншими законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.
Відповідно до частин 1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, є окупованими Російською Федерацією (у тому числі окупаційною адміністрацією Російської Федерації) починаючи з 7 квітня 2014 року. Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях з цієї дати, визначено Президентом України за поданням Міністерства оборони України, підготовленим на основі пропозицій Генерального штабу Збройних Сил України (ч. 2 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №75, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 квітня 2022 р. за N 453/37789 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 27 травня 2022 року» визначено, що Волноваська міська територіальна громада входить до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 27 травня 2022 року.
Таким чином, оскільки свідоцтво про смерть ОСОБА_2 було видано установою, яка знаходиться на тимчасово окупованій території України, то таке свідоцтво не вважається документом, виданим державним органом України.
За приписами ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті здійснюється на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою.
Форма та порядок видачі документа про смерть, на підставі якого здійснюється державна реєстрація смерті, встановлена Інструкцією про порядок заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть, затвердженої наказом МОЗ України 08.08.2006 № 545 (далі - Інструкція).
Відповідно до положень Інструкції лікарське свідоцтво про смерть видається лікарем медичного закладу, що лікував померлого, на підставі спостережень за хворим і запису в медичній документації, які відображали стан хворого до його смерті, або патологоанатомом на підставі вивчення медичної документації та результатів розтину.
Розділом 1 п.3 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 передбачено, що за заявами громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України або переселилися з неї, державну реєстрацію актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання здійснюють відділи державної реєстрації актів цивільного стану за місцем звернення заявника.
За приписами розділу 5 п.1 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, підставою для державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024.
Відповідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту цивільного стану орган державної реєстрації актів цивільного стану проводить відповідний запис на підставі рішення суду.
З матеріалів справи суд встановив, що встановлення факту, що має юридичне значення необхідно заявнику для оформлення спадкових прав після смерті матері.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 є громадянкою України, а її матір померла на території України, яка є тимчасово окупованою, то після її смерті, заявник не може отримати свідоцтво про смерть відповідного зразку для реєстрації факту смерті на території України. З метою захисту законних прав та інтересів заявника, суд дійшов висновку про задоволення заяви про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Волноваха Донецької області.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
На підставі ст.ст. 3, 9, 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», керуючись ст.ст.10, 12, 27, 77, 81, 263-265, 315-317 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Луцький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), про встановлення факту смерті задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Волноваха Донецької області, Україна, причина смерті: мінно-вибухова травма з руйнуванням кісток черепа та речовини головного мозку.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.
Заявник: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 );
Заінтересована особа: Луцький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (місцезнаходження: м. Луцьк, пр. Соборності, 18).
Дата складення повного рішення суду: 02 червня 2022 року.
Суддя
Луцького міськрайонного суду О. М. Гринь