Справа № 484/1553/22
Провадження № 3/484/787/22
02 червня 2022 року м. Первомайськ
Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області у складі головуючого - судді Маржиної Т.В., розглянувши справу, яка надійшла до суду 02.06.2022 року з Первомайського відділу Миколаївської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 172-19 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Тишківка Добровеличківського району Кіровоградської області, громадянина України, військовослужбовця військової служби за мобілізацією, обіймаючого посаду стрільця - номера обслуги відділення охорони 3 взводу охорони 1 роти охорони 3 батальйону охорони військової частини НОМЕР_1 , зареєстрованого в АДРЕСА_1 , мешканця АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , військовий квиток серії НОМЕР_3 , виданий 21.10.1993 року ІНФОРМАЦІЯ_2 ; раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, -
05.05.2022 року у період часу з 14:15 до 15:10 години на території тимчасової дислокації військової частини НОМЕР_1 у АДРЕСА_3 , в умовах особливого періоду військовослужбовець військової служби за мобілізацією ОСОБА_2 , який обіймає посаду стрільця - номера обслуги відділення охорони 3 взводу охорони 1 роти охорони 3 батальйону охорони військової частини НОМЕР_1 , не забезпечив належний контроль за військовим майном отриманою стрілецькою зброєю та боєприпасами, які не тримав постійно при собі, залишив без нагляду, зокрема, автомат Калашникова АКМ калібру 7,62 серії НОМЕР_4 та 4 магазини до нього з набоями 120 од., що призвело до знищення вогнем (вигорання) військового майна у момент загорання внаслідок пожежі, чим порушив правила поводження зі зброєю в умовах особливого періоду. Тобто, ОСОБА_2 порушив ст. ст. 9, 11, 16, 17, 26, 144 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст. 1-4, 6 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, п.2 розділу Х "Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України", чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 172-19 КУпАП.
ОСОБА_2 вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав повністю; надав заяву про розгляд справи в його відсутність.
Відповідно до ст. 268 КУпАП присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачених ст. 172-19 КУпАП, не є обов'язковою, а тому суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність ОСОБА_2 на підставі наявних у справі доказів.
Ознайомившись із протоколом про вчинення адміністративного правопорушення № ВП-16 від 30.05.2022 року та дослідивши додані до нього письмові докази, суд приходить до висновку про те, що викладені у протоколі обставини адміністративного правопорушення знайшли своє повне підтвердження під час судового розгляду.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як зазначено в ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Судом встановлено, що наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 11.04.2022 року № 48/ДСК ОСОБА_2 призначено до військової частини НОМЕР_1 на посаду стрільця - номера обслуги відділення охорони 3 взводу охорони 1 роти охорони 3 батальйону охорони.
Згідно з відомістю закріплення зброї за особовим складом 3 батальйону 1 роти 3 взводу за ОСОБА_2 закріплено зброю АКМ 7,62 серії НОМЕР_4 та 4 магазини з набоями 120 од.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 30.04.2022 року № 74/ДСК ОСОБА_2 відряджено у м. Первомайськ Миколаївської області.
Згідно з рапортом командира взводу № 3 ОСОБА_3 , солдатів ОСОБА_4 та ОСОБА_5 05.05.2022 року у спальному приміщення особового складу сталась пожежа, яку вдалося ліквідувати пожежникам Первомайського РУ ГУ ДСНС України в Миколаївській області.
Із рапорту та пояснень ОСОБА_2 вбачається, що він залишив закріплену за ним зброю та боєприпаси без нагляду в спальному приміщенні особового складу.
За наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 05.05.2022 року № 38 було проведено службове розслідування по факту пожежі та пошкодження і знищення військового майна, про що складено 19.05.2022 року акт службового розслідування. У акті зазначено, що пошкодження майна сталось внаслідок недбалого ставлення військовослужбовців, зокрема ОСОБА_2 .
Згідно положень п.2 ч.1 ст. 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" початком проходження військової служби для громадян, прийнятих на військову службу за контрактом, у тому числі військовозобов'язаних, які проходять збори, та резервістів під час мобілізації, є день зарахування до списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо).
Відтак, з 11.04.2022 року, тобто з дня зарахування ОСОБА_2 до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , останній набув статусу військовослужбовця та з цього ж дня розпочав виконання свого військового обов'язку.
Відповідно до ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій. Таким чином, з 17.03.2014 року по теперішній час в Україні діє особливий період.
Статтею 1 Закону "Про оборону України" визначено, що особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до Указу Президента України від 17.03.2014 року № 303/320 (затверджений Законом України від 17.03.2014 року за № 1126-У11 "Про затвердження Указу Президента України "Про часткову мобілізації"), на території України почав діяти особливий період, який триває до теперішнього часу.
Згідно п.п. 1,3 ч.4 ст. 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язок військової служби на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять) чи поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його направлено туди за наказом відповідного командира (начальника).
Відповідно до вимог ст.ст. 17, 65, 68 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 16, 37, 40, 49, 127, 128, 216, 221 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1, 2, 4, 6 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", солдат ОСОБА_2 як військовослужбовець був зобов'язаний свято і беззаперечно дотримуватися Конституції і Законів України, Військової присяги, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, дорожити честю і гідністю військовослужбовця, берегти військову честь і поважати гідність інших людей, не допускати негідних вчинків, виконувати свої службові обов'язки, які визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою та дотримуватися вимог статутів Збройних Сил України.
Відповідно до ст. ст. 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця бездоганно і неухильно додержуватись порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України; неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України.
Статтею 144 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України встановлено, що у підрозділах (на кораблях) стрілецька зброя, в тому числі навчальна, та боєприпаси до неї зберігаються у кімнаті для зберігання зброї з металевими гратами на вікнах, з чарунками не більше ніж 150 х 150 мм і з діаметром грат не менше ніж 10 міліметрів. Кімната має бути обладнана електрозвуковою і світловою сигналізацією, яка має працювати і у разі відключення промислової електромережі, з прихованим виводом сигнальних пристроїв до чергового частини.
Згідно з п. 2 розділу Х Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України військовослужбовці отриману стрілецьку зброю та боєприпаси повинні постійно тримати при собі.
Судом встановлено, що 05.05.2022 року військовослужбовець ОСОБА_2 в умовах особливого періоду не дотримався правил поводження із зброєю, а також боєприпасами, що підтверджується матеріалами справи та не оспорюється правопорушником.
Оцінюючи в сукупності досліджені докази, суд приходить до висновку про те, що солдат ОСОБА_2 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 172-19 ч.2 КУпАП.
Враховуючи наведене, характер вчиненого правопорушення, наявні дані про особу правопорушника, ставлення його до вчиненого, суд вважає за необхідне призначити йому стягнення, передбачене ч.2 ст. 172-19 КУпАП, у вигляді штрафу у розмірі ста сорока п'яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян в сумі 2 465 грн.
Крім того, на підставі ст. 40-1 КУпАП, п.5 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" з ОСОБА_2 на користь держави слід стягнути судовий збір.
Керуючись ст. ст. 33, 283, п.1 ч.1 ст. 284 КУпАП, суд, -
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-19 КУпАП та призначити йому стягнення у вигляді штрафу у розмірі ста сорока п'яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян в сумі 2 465 (дві тисячі чотириста шістдесят п'ять) грн. на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , судовий збір на користь держави в сумі 496 (чотириста дев'яносто шість) грн. 20 коп.
Постанову може бути оскаржено особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Миколаївського апеляційного суду через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.