31 травня 2022 року ЛуцькСправа № 140/12003/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Апарату Волинської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Апарату Волинської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії апарату Волинської обласної державної адміністрації про визначення переможця конкурсного відбору на зайняття вакантної посади категорії «Б» - завідувача сектору контролю апарату Волинської обласної державної адміністрації; зобов'язання повторно провести конкурсний відбір на заміщення вакантної посади категорії «Б» - завідувача сектору контролю апарату Волинської обласної державної адміністрації.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у вересні 2021 подав передбачені законодавством необхідні документи з метою зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б» - завідувача сектору контролю апарату Волинської обласної державної адміністрації, однак йому було відмовлено у допуску до тестування на знання законодавства та загалом до участі в конкурсі на заміщення вищевказаних посад державної служби. Підставою відмови стала невідповідність попереднього досвіду роботи заявленим вимогам до посади. Позивач не погоджується із такою підставою відмови та вказує, що має відповідний досвід роботи інспектором - черговим чергової частини Управління оперативної служби Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області більше чотирьох років, де виконував організаційно-розпорядчі функції. Крім того, його служба в органах внутрішніх справ з 2003 по 2015 роки прирівнюється до державної служби.
ОСОБА_2 зазначає, що підстава відмови у зайнятті вакантної посади державної служби категорії «Б» - завідувача сектору контролю апарату Волинської обласної державної адміністрації йому належним чином не була доведена, а лише отримав повідомлення із сайту Національного агентства України з питань державної служби на власну електронну адресу про відмову в допуску до участі в конкурсі. 01.10.2021 ОСОБА_1 звернувся із відповідною заявою до конкурсної комісії апарату Волинської обласної державної адміністрації з метою отримання офіційної відповіді, проте на момент звернення до суду не отримав.
Позивач вважає, що його протиправно позбавлено можливості взяти участь у конкурсі на зайняття вакантної посади, а тому просив позов задовольнити.
Ухвалою судді від 23.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у ній матеріалами (а.с.21).
У поданому до суду відзиві на позовну заяву (а.с.27-30) відповідач позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав та вказав, що 14.09.2021 видано наказ №152-ос «Про оголошення конкурсу на зайняття посади державної служби категорії «Б» - завідувача сектору контролю апарату обласної державної адміністрації строково до дня фактичного виходу на роботу основного працівника» із затвердженими умовами проведення конкурсу. Службою управління персоналом було перевірено подану ОСОБА_1 інформацію та виявлено, що позивач не відповідає загальним вимогам для посад державної служби категорії «Б» у державному органі, юрисдикція якого поширюється на територію однієї області, встановленим статтею 20 Закону України «Про державну службу», а саме: відсутність досвіду роботи на посадах державної служби категорій «Б» чи «В» або досвід служби в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності не менше двох років.
Відповідно до копій трудової книжки, які позивач додав до позовної заяви, ОСОБА_1 на посадах державної служби категорії «Б» взагалі не перебував. Згідно з резюме, поданим на конкурс, стаж державної служби на посаді категорії «В» - провідним спеціалістом відділення комплектації районного військового комісаріату у м.Ківерці становить 1 місяць 29 днів.
Крім того, всі інші посади, зазначені позивачем у резюме, не відносяться до посад державної служби категорій «Б» чи «В» або посад в органах місцевого самоврядування, або керівних посад підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Водночас позивач вказує, що він більше чотирьох років працював інспектором - черговим чергової частини Управління оперативної служби Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області.
Із наказів Міністерства внутрішніх справ України від 30.06.2011 №378 «Про затвердження номенклатури посад щодо призначення, переміщення, звільнення осіб рядового і начальницького складу та працівників органів внутрішніх справ» та від 28.04.2009 № 181 «Про організацію діяльності чергових частин органів і підрозділів внутрішніх справ України, направленої на захист інтересів суспільства і держави від протиправних посягань» вбачається, що посада інспектора - чергового чергової частини Управління оперативної служби Управління Міністерства внутрішніх справ України не відноситься ні до посад начальницького складу, ні до посад з організаційно-розпорядчими функціями (розділ XI наказу 181 МВС України). Не відноситься ця посада й до керівної згідно з Класифікатором професій Національного класифікатора України, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 28.07.2010 №327.
Таким чином, виявивши невідповідність поданої ОСОБА_1 інформації для участі у конкурсі щодо кваліфікаційних вимог до досвіду роботи, служба управління персоналом апарату обласної державної адміністрації правомірно не допустила позивача до участі у конкурсі, про що 22.09.2021 о 15:26 позивача повідомлено електронним листом на його електронну адресу - ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до пункту 20-1 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби.
Окрім того, вважає, що ОСОБА_1 не є суб'єктом оскарження рішень конкурсної комісії. Згідно з пунктом 8 Порядку особи, які подали необхідну інформацію для участі у конкурсі, є кандидатами на зайняття посади. Відповідно до частини шостої статті 28 Закону України «Про державну службу» встановлено, що оскаржити рішення конкурсної комісії до суду має право кандидат, якого не визначено переможцем конкурсу, з підстав порушення умов або порядку проведення конкурсу, що могло істотно вплинути на його результати.
З наведених підстав відповідач просить у задоволенні позову відмовити.
У відповіді на відзив (а.с.38-39) ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги й наголосив, що має достатній керівний стаж роботи державної служби більше 4х років та загальний стаж державної служби більше 15-ти років. Вважає безпідставними посилання представника відповідача на накази Міністерства внутрішніх справ України щодо відсутності посади «інспектора - чергового» серед керівних. Крім того, зазначає, що має безпосереднє право оскаржити рішення конкурсної комісії у судовому порядку, оскільки вважає, що подав необхідну інформацію з метою зайняття вакантної посади державної служби.
У запереченні на відповідь на відзив (а.с.44-45) відповідач не погодився з доводами позивача з підстав, викладених у відзиві.
Інших заяв по суті справи не надходило.
Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що відповідно до наказу керівника апарату Волинської обласної державної адміністрації від 14.09.2021 №152-ос по апарату облдержадміністрації «Про оголошення конкурсу на зайняття посади державної служби категорії «Б» - завідувача сектору контролю апарату обласної державної адміністрації строково до дня фактичного виходу на роботу основного працівника» було оголошено конкурс на зайняття посади старшого державної служби категорії «Б» - завідувача сектору контролю апарату обласної державної адміністрації строково до дня фактичного виходу на роботу основного працівника та затверджено умови його проведення (а.с.32).
Даним наказом затверджено умови проведення конкурсу на зайняття посади державної служби категорії «Б» - завідувача сектору контролю апарату обласної державної адміністрації строково до дня фактичного виходу на роботу основного працівника (а.с.33-36), у яких наведено кваліфікаційні вимоги, зокрема, досвід роботи на посадах державної служби категорій «Б» чи «В», або досвід служби в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності не менше двох років.
Позивачем через Єдиний портал вакансій державної служби подано конкурсній комісії апарату обласної державної адміністрації інформацію, визначену статтею 25 Закону України «Про державну службу» та пунктом 19 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, що не заперечується сторонами.
Службою управління персоналу відповідача на електронну адресу позивача 22.09.2021 о 15:26 направлено лист про перевірку запиту на участь в конкурсі на зайняття посади завідувач сектору, у якому зазначено, що документи не відповідають встановленим умовам, а саме: не відповідає вимогам досвід роботи на посадах державної служби. Позивача не допущено до участі у конкурсі (а.с.7).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом (стаття 43 Конституції України визначено).
Правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон №889-VIII).
Згідно з частиною першою статті 22 Закону №889-VIII з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки, проводиться конкурс на зайняття посади державної служби (далі - конкурс) відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби (далі - Порядок проведення конкурсу), що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Конкурс проводиться на зайняття вакантної посади державної служби (пункт 1 частини другої статті 22 Закону №889-VIII).
Як встановлено частиною 3 статті 22 даного Закону, порядок проведення конкурсу визначає зокрема: 1) умови проведення конкурсу; 2) вимоги щодо оприлюднення інформації про посади державної служби та оголошення про проведення конкурсу; 3) склад, порядок формування та повноваження конкурсної комісії; 4) порядок прийняття та розгляду інформації для участі в конкурсі; 5) етапи оцінювання кандидатів на зайняття посад державної служби та порядок їх проведення; 6) методи оцінювання кандидатів на зайняття посад державної служби.
Відповідно до частини першої статті 23 Закону №889-VIII оголошення разом з інформацією про проведення конкурсу оприлюднюється на Єдиному порталі вакансій державної служби відповідно до цього Закону і Порядку проведення конкурсу, а також може оприлюднюватися на веб-сайті державного органу, у якому оголошено конкурс (за наявності), та інших веб-сайтах.
Частиною другою вказаної статті визначено, що рішення про оголошення конкурсу на зайняття посади державної служби» приймає суб'єкт призначення, на посади державної служби категорій «Б» і «В» - керівник державної служби відповідно до цього Закону.
Суб'єкт призначення або керівник державної служби забезпечує оприлюднення та передачу центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, наказу (розпорядження) про оголошення конкурсу та його умови в електронній формі не пізніше наступного робочого дня з дня підписання відповідного наказу (розпорядження).
Вимоги щодо інформації, яку необхідно подати для участі у конкурсі визначено статтею 25 Закону №889-VIII.
Зокрема особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, подає в установленому порядку до конкурсної комісії таку інформацію: 1) реквізити документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України; 2) заяву про участь у конкурсі із зазначенням основних мотивів щодо зайняття посади державної служби, до якої додається резюме за формою, визначеною Кабінетом Міністрів України; 3) заяву, в якій повідомляє, що до неї не застосовуються заборони, визначені частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади», та надає згоду на проходження перевірки та на оприлюднення відомостей стосовно неї відповідно до зазначеного Закону; 4) підтвердження наявності відповідного ступеня вищої освіти; 5) копію Державного сертифіката про рівень володіння державною мовою (витяг з реєстру Державних сертифікатів про рівень володіння державною мовою), що підтверджує рівень володіння державною мовою, визначений Національною комісією зі стандартів державної мови; 6) відомості про стаж роботи, стаж державної служби (за наявності), досвід роботи на відповідних посадах згідно з вимогами, передбаченими статтею 20 цього Закону, та іншими умовами конкурсу;
Абзацом 11 частини першої статті 25 №889-VIII визначено, що особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, несе персональну відповідальність за достовірність наданої інформації.
Згідно з частиною першою статті 28 Закону №889-VIII рішенням Комісії або конкурсної комісії визначаються кандидатури на зайняття посад державної служби, які набрали найбільшу загальну кількість балів за результатами складання загального рейтингу кандидатів (не більше трьох на одну посаду), для вибору суб'єктом призначення або керівником державної служби переможця конкурсу.
Результатами конкурсу є визначення суб'єктом призначення або керівником державної служби переможця (переможців) конкурсу.
Частиною другою вказаної статті передбачено, що рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується присутніми на засіданні членами комісії, не пізніше ніж протягом трьох календарних днів після його проведення і зберігається в державному органі, в якому проводився конкурс, протягом трьох років.
Порядок проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 246 від 25.03.2016 (далі - Порядок № 246).
Відповідно до п.201 Порядку №246 спеціальний структурний підрозділ НАДС або служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, розглядає інформацію, подану кандидатами для участі у конкурсі.
У разі неподання кандидатом необхідної інформації, передбаченої пунктом 19 цього Порядку, виявлення невідповідності поданої кандидатом інформації щодо кваліфікаційних вимог до освіти та/або досвіду роботи, неправильності заповнення заяви або резюме такий кандидат не допускається до проходження конкурсу.
Про результати розгляду інформації, поданої кандидатами для участі у конкурсі, спеціальний структурний підрозділ НАДС або служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, повідомляє кандидатам у порядку, передбаченому абзацом одинадцятим пункту 17 цього Порядку, не пізніше ніж протягом трьох робочих днів з дня надходження такої інформації.
Кандидат після усунення недоліків може подати інформацію для участі у конкурсі повторно у передбаченому порядку в межах встановленого строку її подання.
Як встановлено судом, служба управління персоналом відповідача розглянула подану позивачем інформацію та 22.09.2021 повідомила про відмову в допуску до участі в конкурсі, оскільки керівний стаж роботи державної служби ОСОБА_1 не відповідає вимогам досвіду роботи на посадах державної служби.
Відповідно до пункту 3 частини другої статті 20 Закону України «Про державну службу» особа, яка претендує на зайняття посади державної служби категорії «Б», у державному органі юрисдикція якого поширюється на територію однієї або кількох областей, міста Києва або Севастополя, та його апараті повинна відповідати таким загальним вимогам: досвід посадах державної служби категорій «Б» чи «В» або досвід служби в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності не менше двох років, вільне володіння державною мовою.
Аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що законодавець розрізняє професійний досвід, набутий в органах публічної влади (на посадах державної служби та служби в органах місцевого самоврядування), та досвід роботи, набутий на підприємствах, в установах та організаціях.
У поданій позовній заяві та відповіді на відзив ОСОБА_1 вказує, що має відповідний досвід роботи інспектором - черговим чергової частини Управління оперативної служби Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області більше 4 років, де виконував організаційно - розпорядчі функції відповідно до Наказу Міністерства внутрішніх справ України від 28 квітня 2009 року №181 «Про організацію діяльності чергових частин органів і підрозділів внутрішніх справ України, направленої на захист інтересів суспільства і держави від протиправних посягань».
Як слідує з копії послужного списку, ОСОБА_1 в період з 30.08.2011 по 06.11.2015 перебував на посаді інспектора - чергового чергової частини УМВС України у Волинській області, з якої звільний з органів внутрішніх справ в запас Збройних Сил відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України з 06 листопада 2015 року (а.с.10).
Водночас суд зауважує, що відповідно до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.2004 №336, до професійної групи «керівники» належать: керівники первинних структурних підрозділів, керівники структурних підрозділів вищого рівня, керівники підприємств, установ, організацій, а також їх заступники.
Оперуповноважений, інспектор-черговий відповідно до Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженому наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.02.2017 №138, відповідає посаді оперуповноваженого апарату головних управлінь Національної поліції відповідно до класифікатора професій, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 28.07.2010 №327 оперуповноважений відноситься до групи посад професіонал в галузі правоохоронної діяльності та не відноситься до керівної посади.
Посилання позивача на виконання ним організаційно-розпорядчих функцій спростовується тим, що законодавець у статті 20 Закону України «Про державну службу», визначив критерій «досвід роботи на керівних посадах», а не виконання окремих функцій. Тим самим, законодавець врахував специфіку різних видів діяльності та можливість виконання різних функцій, в тому числі правоохоронну діяльність, яка безперечно передбачає віддання наказів, вказівок, однак посад, на які вказує позивач, не відніс до керівних.
З огляду на вказане, дослідивши наявні в справі докази, суд приходить до висновку, що недопущення позивача до участі в конкурсі на зайняття вакантних посад ґрунтується на вимогах визначених Порядком №246.
Що стосується визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії апарату Волинської обласної державної адміністрації про визначення переможця конкурсного відбору на зайняття вакантної посади категорії «Б» - завідувача сектору контролю апарату Волинської обласної державної адміністрації; зобов'язання повторно провести конкурсний відбір на заміщення вакантної посади категорії «Б» - завідувача сектору контролю апарату Волинської обласної державної адміністрації, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси та просити про їх захист.
Відповідно до пункту 6 статті 28 Закону України «Про державну службу» кандидат, якого не визначено переможцем конкурсу, має право оскаржити рішення Комісії або конкурсної комісії до суду з підстав порушення умов або порядку проведення конкурсу, що могло істотно вплинути на його результати, лише кандидат, якого не визначено переможцем конкурсу.
Відповідно до пункту 8 Порядку кандидатами на зайняття посади є особи, які подали необхідну інформацію для участі у конкурсі.
Тобто, позивач, як особа, яку не допущено до проходження конкурсу, не є кандидатом на зайняття посади, не має права оскаржувати рішення конкурсної комісії до суду з підстав порушення умов або порядку проведення конкурсу, що могло істотно вплинути на його результати.
Відповідно, так як позивач, як особа, яку не допущено до проходження конкурсу, не є кандидатом на зайняття посади, конкурсна комісія не приймала рішення щодо позбавлення позивача можливості конкурувати із переможцями конкурсного відбору.
Аналізуючи вищевикладене, суд зазначає, що підставою для звернення до адміністративного суду є наявність у позивача порушених прав, свобод або інтересів зі сторони суб'єкта владних повноважень. В такому випадку порушені права підлягають захисту судом у спосіб, що дозволить відновити таке порушене право.
Враховуючи те, що суд прийшов до висновку про правомірність дій відповідача про не допуск позивача до участі в конкурсі, то подальші дії, вчинені відповідачем, пов'язані із його проведенням та затвердженням його результатів не порушують будь-яких прав, свобод інтересів позивача та його не стосуються.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Як передбачено частиною другою названої статті, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач довів належними та допустимими доказами дотримання встановленої законодавством процедури проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби, в діях відповідача відсутні порушення прав, свобод та інтересів ОСОБА_1 .
Аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та безпідставними, з огляду на що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій