Ухвала від 31.05.2022 по справі 916/2469/21

ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

УХВАЛА

31 травня 2022 року м. ОдесаСправа № 916/2469/21

Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Л.В. Поліщук,

суддів: К.В. Богатиря, С.В. Таран,

розглянувши клопотання Департаменту комунальної власності Одеської міської ради про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги Департаменту комунальної власності Одеської міської ради

на рішення Господарського суду Одеської області від 21.02.2022 (суддя Р.В. Волков, м.Одеса, повний текст складено 02.03.2022)

у справі № 916/2469/21

за позовом Департаменту комунальної власності Одеської міської ради

до Фізичної особи-підприємця Ляхової Наталії Петрівни

про виселення,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Одеської області від 21.02.2022 у справі №916/2469/21 відмовлено у задоволенні позову Департаменту комунальної власності Одеської міської ради до Фізичної особи-підприємця Ляхової Наталії Петрівни про виселення.

Не погодившись з прийнятим рішенням суду, Департамент комунальної власності Одеської міської ради 18.03.2022 звернувся безпосередньо до Південно-західного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 23.03.2022 апеляційну скаргу Департаменту комунальної власності Одеської міської ради на рішення Господарського суду Одеської області від 21.02.2022 у справі №916/2469/21 залишено без руху з підстав того, що скаржником не надано доказів сплати судового збору у сумі 3 405,00грн.; встановлено скаржнику строк для усунення недоліків, встановлених при поданні апеляційної скарги, протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху; роз'яснено скаржнику, що якщо не будуть усунуті недоліки у строк, встановлений судом, апеляційна скарга вважається неподаною і підлягає поверненню.

05.04.2022 від Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (надалі також - Департамент) надійшли наступні клопотання:

1)клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги до скасування воєнного стану (вх.№797/22 від 05.04.2022) з додатком - Інформаційною довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;

2)клопотання про продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги, виявлених при її поданні (вх.№749/22/Д1 від 05.04.2022) з додатками: доказами отримання ухвали Південно-західного апеляційного господарського суду від 23.03.2022 у справі №916/2469/21 (копією роздруківки електронного листа про направлення на електронну адресу скаржника ухвали Південно-західного апеляційного господарського суду від 23.03.2022 у справі №916/2469/21 зі штампом вхідної кореспонденції Департаменту №01-19/417 від 25.03.2022); Інформаційною довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 12.04.2022 відмовлено у задоволенні клопотання Департаменту комунальної власності Одеської міської ради про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги (вх.№797/22 від 05.04.2022). Клопотання Департаменту комунальної власності Одеської міської ради про продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги, виявлених при її поданні (вх.№749/22/Д1 від 05.04.2022) задоволено; продовжено процесуальний строк на усунення недоліків апеляційної скарги; встановлено, що кінцевим строком для усунення Департаментом комунальної власності Одеської міської ради недоліків апеляційної скарги (сплати судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 3 405,00грн.), є двадцятий день після закінчення воєнного стану в Україні, що відповідно до мотивувальної частини ухвали є 16.05.2022.

При цьому судом в ухвалі від 12.04.2022 зазначено про те, що скаржник не позбавлений права звернутись з новим клопотанням про продовження строку для сплати судового збору в разі продовження воєнного стану.

25.04.2022 від Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (надалі також - Департамент) надійшло клопотання про продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги, виявлених при її поданні (вх.№749/22/Д2 від 25.04.2022).

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 27.04.2022 задоволено клопотання Департаменту комунальної власності Одеської міської ради про продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги, виявлених при її поданні (вх.№749/22/Д2 від 25.04.2022). Продовжено Департаменту комунальної власності Одеської міської ради процесуальний строк на усунення недоліків апеляційної скарги (сплати судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 3 405,00 грн.) до 14.06.2022.

27.05.2022 від Департаменту комунальної власності Одеської міської ради надійшло клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги до скасування воєнного стану (вх.№901/22 від 27.05.2022) з додатком - Інформаційною довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

В обґрунтування заявленого клопотання скаржник, пославшись на абзац 12 частини першої статті 2, абзац 6 частини першої статті 2, абзац 13 частини першої статті 2, абзац 30 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України, зазначив про те, що Департамент комунальної власності Одеської міської ради є бюджетною установою, а, отже, є неприбутковою установою та не має власних коштів, якими був би уповноважений розпоряджатися на власний розсуд без участі головних розпорядників бюджетних коштів; у Департаменту є складнощі щодо вчасного та повного перерахування необхідної суми судового збору, адже Департамент є виконавчим органом Одеської міської ради, у зв'язку з чим фінансування діяльності Департаменту, зокрема, сплата судового збору, прямо залежить від наявності грошових коштів у міському бюджеті міста Одеси, та усі фінансові операції Департаменту здійснюються через Головне управління державної казначейської служби України, що потребує тривалого часу для проведення грошових коштів.

З урахуванням наведених обставин, а також того, що сума судового збору, необхідна для сплати судового збору за подання апеляційної скарги, є складовою місцевого бюджету м.Одеси, скаржник просив надати належну оцінку поважності підстав для відстрочення сплати судового збору на підставі частини першої статті 8 Закону України “Про судовий збір”.

Окрім того, апелянт, обґрунтовуючи заявлене клопотання, вказав про наявність загальновідомих обставин, обумовлених введенням Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 на території України із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб воєнного стану, дію якого наразі продовжено Указом Президента України з 25.05.2022 на 90 діб, тобто до 23.08.2022.

Також у клопотанні скаржник додатково звернув увагу суду на те, що у пункті 19 Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2021 № 590, не передбачено здійснення видатків щодо сплати судового збору.

Розглянувши клопотання скаржника про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги (вх.№901/22 від 27.05.2022), колегія суддів зазначає про відсутність підстав для його задоволення з огляду на таке.

Частиною першою статті 8 Закону України «Про судовий збір» унормовано, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1)розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2)позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3)предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Приписи вказаної вище норми права передбачають право суду, з урахуванням майнового стану сторони, відстрочити або розстрочити сплату судового збору лише за наявності викладених вище умов, тоді як законодавець, застосувавши конструкцію «суд, враховуючи майновий стан сторони, може…», тим самим визначив, що питання звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення сплати судового збору осіб, є правом, а не обов'язком суду навіть за наявності однієї з умов для такого звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25.03.2021 у справі №912/3514/20.

Так, з системного аналізу змісту статті 8 Закону України «Про судовий збір» вбачається, що положення пунктів 1 та 2 частини першої вказаної статті не поширюються на юридичних осіб, незалежно від наявності майнового критерію (майнового стану учасника справи - юридичної особи), а положення пункту 3 частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір» можуть бути застосовані до юридичної особи за наявності майнового критерію, але тільки у справах, визначених цим пунктом, тобто предметом позову у яких є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Відповідна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.01.2021 у справі №0940/2276/18.

Таким чином, виходячи з того, що Департамент комунальної власності Одеської міської ради не підпадає під категорію осіб, яким суд, враховуючи майновий стан, може своєю ухвалою за їх клопотанням відстрочити сплату судового збору, а позов не спрямований на захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю, апеляційний господарський суд зазначає про відсутність правових підстав для задоволення клопотання скаржника про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги (вх.№901/22 від 27.05.2022), у зв'язку з чим відмовляє у його задоволенні.

Колегія суддів звертає увагу скаржника, що саме з підстав, наведених вище, ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 12.04.2022 у даній справі було відмовлено Департаменту комунальної власності Одеської міської ради у задоволенні його клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги (вх.№797/22 від 05.04.2022). Натомість клопотання скаржника про продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги, виявлених при її поданні, були задоволено ухвалами суду апеляційної інстанції від 12.04.2022 та від 27.04.2022, про що було зазначено вище по тексту цієї ухвали.

Керуючись ст.ст. 232-235, 270, 281 Господарського процесуального кодексу України, Південно-західний апеляційний господарський суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Департаменту комунальної власності Одеської міської ради про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги (вх.№901/22 від 27.05.2022) - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не підлягає оскарженню.

Головуючий суддя Л.В. Поліщук

Суддя К.В. Богатир

Суддя С.В. Таран