31.05.2022 Єдиний унікальний номер 205/2891/22
3/205/1704/22
Іменем України
31 травня 2022 року м. Дніпро
Суддя Ленінського районного суду м. Дніпропетровська Таус М.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з 26 окремої бригади Державної спеціальної служби транспорту про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, солдата, кухара їдальні взводу матеріального забезпечення роти матеріально-технічного забезпечення, місце проживання: АДРЕСА_1 , тимчасове місце проживання: АДРЕСА_2 , за ч.2 ст. 172-10 КУпАП,
20 травня 2022 року близько 21 год 40 хв солдат, кухар їдальні взводу матеріального забезпечення роти матеріально-технічного забезпечення ОСОБА_1 відмовився виконати вимогу командира роти матеріально-технічного забезпечення лейтенанта ОСОБА_2 прибути на вечірню перевірку. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за які передбачена ч.2 ст. 172-10 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав на адресу суду заяву з проханням розгляд справи проводити за його відсутністю, свою вину, у вчиненому адміністративному правопорушенні визнав в повному обсязі.
У відповідності до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає що вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення повністю підтверджується дослідженими письмовими доказами:
- відомостями з протоколу про військове адміністративне правопорушення № 7 від 24 травня 2022 року, відповідно до якого 20.05.2022 року о 21 год. 40 хв. під час вечірньої перевірки командиром роти матеріально-технічного забезпечення лейтенантом ОСОБА_2 було встановлено відсутність кухара їдальні взводу матеріального забезпечення роти матеріально-технічного забезпечення солдата призваного за мобілізацією ОСОБА_1 . Лейтенант ОСОБА_2 дав наказ водію 3-го автомобільного взводу роти матеріально-технічного забезпечення солдату ОСОБА_3 визвати на вечірню перевірку солдата ОСОБА_1 . Солдат ОСОБА_3 в ході телефонної розмови отримав відмову від солдата ОСОБА_1 прибути на вечірню перевірку. Даний факт підтверджують у своїх поясненнях командир 3-го автомобільного взводу роти матеріально-технічного забезпечення лейтенант ОСОБА_4 , командир 2 автомобільного взводу роти матеріально-технічного забезпечення старший лейтенант ОСОБА_5 , водій 3 автомобільного взводу роти матеріально - технічного забезпечення солдат ОСОБА_3 . З пояснення солдата ОСОБА_1 вбачається, що він був відсутній на вечірній перевірці у зв'язку з станом здоров'я (закритий перелом IV -V п'ястних кісток), відпочивав у лазареті, і був звільнений від виконання службових обов'язків на 30 діб. О 21 год. 40 хв. він отримав дзвінок по мобільному телефоні від солдата ОСОБА_3 , який сказав йому з'явитись на вечірню перевірку. На що солдат ОСОБА_1 відповів, що пише рапорт та на вечірній перевірці не прибуде. Відповідно до запису історії хвороби № 43, книги запису хворих, книги обліку хворих в амбулаторії медичного пункту у солдата ОСОБА_1 закритий перелом IV - V п'ястних кісток. З пояснення начальника медичного пункту молодшого лейтенанта ОСОБА_6 солдат ОСОБА_1 знаходиться на амбулаторному лікуванні в зв'язку з закритим переломом IV - V п'ястних кісток до 12.06.2022 р. він звільнений від виконання службових обов'язків, на стаціонарному лікуванні не перебуває. Амбулаторне лікування передбачає звільнення від виконання службових обов'язків що полягає у звільненні від несення служби у добовому наряді, стройової підготовки, фізичних навантажень. Однак, перелом IV - V п'ястних кісток, не звільняє солдата ОСОБА_1 від присутності на контрольних шикуваннях особового складу. Солдат ОСОБА_1 на підставі рекомендацій лікаря та рішення командира підрозділу постійно повинен перебувати у розташуванні підрозділу та дотримуватися розпорядку дня;
- актом проведення службового розслідування по факту відмови від виконання законних вимог командира, згідно якого в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-10 КУпАП;
- наказом командира 26 окремої бригади від 20.05.2022 року №126 про призначення проведення службового розслідування по факту відмови від виконання законних вимог командира;
- рапортом командира роти матеріально-технічного забезпечення ОСОБА_2 від 20.05.2022 року, відповідно до якого 20 травня 2022 року о 21 год 40 хв під час вечірньої перевірки був встановлений факт відсутності солдата ОСОБА_1 , після чого був відданий наказ солдату ОСОБА_3 визвати солдата ОСОБА_1 , в ході телефонної розмови ОСОБА_1 відмовився виходити на вечірню перевірку;
- письмовими поясненнями командира взводу роти матеріально-технічного забезпечення ОСОБА_4 від 20.05.2022 року, відповідно до яких 20.05.2022 року о 21 год 40 хв солдат ОСОБА_1 був відсутній на вечірньому шикуванні, командир роти ОСОБА_2 дав команду солдату ОСОБА_3 викликати солдата ОСОБА_1 , проте останній на вечірню перевірку не з'явився;
- письмовими поясненнями старшого лейтенанта ОСОБА_5 від 20.05.2022 року, відповідно до яких 20.05.2022 року о 21 год 40 хв солдат ОСОБА_1 був відсутній на вечірній перевірці, на вимогу командира роти ОСОБА_2 солдат ОСОБА_3 , подзвонив солдату ОСОБА_1 та викликав його на перевірку, проте останній на вечірню перевірку не з'явився;
- письмовими поясненнями молодшого лейтенанта ОСОБА_6 від 21.05.2022 року, відповідно до яких останній пояснив, що солдат ОСОБА_1 знаходиться на лікуванні з приводу закритого перелому IV - V п'ястних кісток, у зв'язку з чим звільнений від виконання службових обов'язків, проте знаходиться в розпорядженні взводу та має бути на вечірніх перевірках;
- письмовими поясненнями солдата ОСОБА_3 від 20.05.2022 року, відповідно до яких останній 20 травня 2022 року о 21 год 40 хв отримав команду від командира роти ОСОБА_2 визвати на вечірню перевірку солдата ОСОБА_1 , на що він відповів, що відмовляється йти на вечірню перевірку;
- копією історії хвороби №43 лазарету медичного пункту військової частини НОМЕР_2 щодо ОСОБА_1 , відповідно до якої останнього 19 травня 2022 року переведено на амбулаторне лікування, стаціонарного лікування не потребує;
- наказом командира 26 окремої бригади від 24.05.2022 року №132 про підсумки проведення службового розслідування та покарання винних, згідно якого в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-10 КУпАП.
Вважаю, що в діях ОСОБА_1 має місце адміністративне правопорушення, яке передбачене ч.2 ст. 172-10 КУпАП.
Таким чином, виконуючи завдання провадження у справах про адміністративні правопорушення, обираючи вид і міру стягнення, характеризуючи проступок грубим порушенням правил, що є підставою для призначення визначеного ст. 27 КУпАП виду стягнення, та всі інші зазначені ст. 33 КУпАП обставини, накладаю відповідно до ст. 172-10 КУпАП стягнення, яке відповідає вимогам ст. 23 КУпАП, буде достатнім і необхідним для виховання особи.
При призначенні адміністративного покарання, та враховуючи характер скоєного правопорушення, а також обставини, що обтяжують та пом'якшують вину правопорушника, вважаю можливим притягнути його до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу, оскільки такий вид адміністративного стягнення для правопорушника ОСОБА_1 є достатнім і необхідним для його виховання.
Окрім того, відповідно до п.12 ч.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір» ОСОБА_1 підлягає звільненню від сплати судового збору, оскільки він являється військовослужбовцем, що підтверджується матеріалами справи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 34, 35, 172-10, ст.ст. 283, 284 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним в скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 172-10 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 2 465 (дві тисячі чотириста шістдесят п'ять) гривень.
ОСОБА_1 згідно п.12 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільнити від сплати судового збору.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови
Апеляційна скарга, подаються до відповідного апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Дніпропетровська.
Суддя М.М. Таус