Постанова від 27.05.2022 по справі 308/6251/22

308/6251/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.05.2022 м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Фазикош О.В.,за розглянувши справу про адміністративне правопорушення за матеріалами протоколу про адміністративне правопорушення складеного начальником відділення інспекторів прикордонної служби «Оноківиі» старшим лейтенантом БОЄЧКО Святославом Миколайовичем, відносно гр. України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання АДРЕСА_1 ,-

ВСТАНОВИВ:

У протоколі про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 011333 від 20 травня 2022 року, зазначено, ОСОБА_1 , 12 год. 55 хв. 20 травня 2022 року був виявлений та затриманий прикордонним нарядом «Робоча група на кордоні», в 800 м до державного кордону на напрямку 265 прикордонного знаку під час подолання загороджувального паркану за спробу незаконного перетину державного кордону з України в Словацьку Республіку, поза пунктом пропуску через державний кордон України. Своїми діями порушив вимоги cm.9 Закону України «Про державний кордон» 04.11.1991 року.

ОСОБА_1 , в судове засідання не з'явився, про дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином. Разом із тим, матеріали справи містять заяву останнього про розгляд справи за його відсутності.

Дослідивши матеріали справи, з огляду на заяву ОСОБА_1 , що міститься у справі ., приходжу до наступного висновку:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 , 12 год. 55 хв. 20 травня 2022 року був виявлений та затриманий прикордонним нарядом «Робоча група на кордоні», в 800 м до державного кордону на напрямку 265 прикордонного знаку під час подолання загороджувального паркану за спробу незаконного перетину державного кордону з України в Словацьку Республіку, поза пунктом пропуску через державний кордон України. Своїми діями порушив вимоги cт.9 Закону України «Про державний кордон» 04.11.1991 року.

Відповідно до ст. 265 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.

При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення вбачається що в ньому відсутня норма, відповідна ст. КУпАП, якою передбачена відповідальність за вчинення ним правопорушення. Тобто відсутня кваліфікація дій ОСОБА_1 . Натомість описано лише суть самого правопорушення, тобто дії вчинені ОСОБА_1 .

Відповідно до п.2 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;

Згідно вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом та забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 276КУпАП,орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про часі місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Згідно положень ст.ст. 252,254,255,256КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення.

При дослідженні протоколу про адміністративне правопорушення відносно, що предметом розгляду, вбачається, що вказаним вимогам такий не відповідає.

Відповідно до ст.19 Закону України «Про міжнародні договори України», ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права.

Європейський суд з прав людини поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення, та визначає, що обов'язок доведення вини лежить на обвинуваченні та суд не вправі уточнювати фабулу правопорушення, усувати розбіжності та неточності, які мали місце в протоколі про адміністративне правопорушення.

З огляду на невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону і недостатність відомостей для вирішення справи судом, справу слід направити для проведення додаткової перевірки з метою усунення викладених недоліків до органу яким складено протокол.

Наведені недоліками, допущені при складенні та оформленні адміністративного протоколу, позбавляють суд можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення і, як наслідок, здійснити розгляд адміністративної справи та прийняти законне та мотивоване рішення.

Зазначені недоліки не можуть бути усунені в суді, вважаю за необхідне направити дану справу до Відділу прикордонної служби «Ужгород» 94 прикордонного загону, Західного регіонального управління ДПС України, для належного оформлення.

На підставі вищезазначеного, керуючись ст. ст.245, 256, 276,283,284,294 КУпАП, суддя ,-

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали адміністративної справи відносно гр. України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , - повернути до Відділу прикордонної служби «Ужгород» 94 прикордонного загону, Західного регіонального управління ДПС України, для належного оформлення.

Постанова, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 31.03.2015 року в справі № 2-рп/2015, оскарженню не підлягає.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду О.В. Фазикош