Придніпровський районний суд м.Черкаси
Провадження № 2-о/711/62/22
Справа № 711/2112/22
27 травня 2022 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого - судді Скляренко В.М.
при секретарі Тарасевич М.Р.
за участі:
представника заявниці ОСОБА_1 ,
заявниці ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересована особа: Черкаський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті, -
ОСОБА_2 , в особі представника - адвоката Гаврилова Дмитра Олексійовича, звернулася до Придніпровського районного суду м. Черкаси із заявою про встановлення факту смерті. Заінтересована особа у справі - Черкаський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
В обґрунтування заяви вказує, що вона ( ОСОБА_2 ), являється дочкою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . З початком 24.02.2022 року збройної агресії Російської Федерації в Україні оголошено воєнний стан. Невдовзі після початку повномасштабної збройної агресії в лютому 2022 року російські загарбники стали обстрілювати м. Попасна Луганської області. В другій половині квітня ворогу вдалося захопити половину міста, на той час медичну допомогу в місті надавали тільки військові медики, а за даними міської влади під час боїв загинуло не менше ста місцевих мешканців. Серед них були чоловік ОСОБА_2 - ОСОБА_4 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 , мати ОСОБА_2 - ОСОБА_3 та брат - ОСОБА_5 , які загинули 18.04.2022 року після потрапляння снаряду в житловий будинок, а їх тіла залишились під завалами будинку. Дістати тіла не було можливості, оскільки місто знаходилось під постійними обстрілами, медичні, рятувальні служби не працювали, правоохоронні органи теж. З 08.05.2022 року місто Попасна опинилось під російською окупацією, що позбавляє можливості дістати тіло матері з-під завалів та в установленому законодавством порядку документально оформити факт смерті.
Також вказує, що факт смерті ОСОБА_3 підтверджується відкритим кримінальним провадженням відділом поліції № 4 Сєвєродонецького районного управління поліції ГУНП в Луганській області, згідно витягу з ЄРДР від 20.04.2022 року встановлено, що 18.04.2022 року в результаті обстрілу багатоповерхового будинку АДРЕСА_1 загинула ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка була зареєстрована за адресою АДРЕСА_2 .
Також вказує, що крім встановлення факту смерті, їй необхідно встановити і місце смерті померлої ОСОБА_3 , яким є м. Попасна Луганської області, Україна. Встановлення факту смерті її матері необхідне для подальшої реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання свідоцтва про смерть, а також для захисту та реалізації майнових та особистих немайнових прав.
А тому, просить встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці села Замошьє Оршанського району Вітебської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 у віці 85 років, місце смерті: місто Попасна Сєвєродонецький район Луганської області, Україна.
В судовому засіданні заявниця ОСОБА_2 просила задовольнити заяву.
Представник заявниці - адвокат Гаврилов Д.О. в судовому засіданні також просив задовольнити заяву ОСОБА_2 та встановити факт та місце смерті ОСОБА_3 .
В судове засідання представник зацікавленої особи - Черкаського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) не з'явився, направивши до суду клопотання про розгляд заяви у відсутність представника.
Суд, заслухавши пояснення заявниці ОСОБА_2 , її представника - адвоката Гаврилова Д.О., покази свідка ОСОБА_6 , дослідивши письмові матеріали справи приходить до висновку про задоволення заяви, виходячи із наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України (ст. 2 зазначеного Закону України).
Загальновідомою та такою, що не потребує доказування за змістом ст. 82 ЦПК України є обставина, що у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Законом України № 7168 від 15.03.2022 року Верховна Рада України затвердила Указ Президента «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» № 133/2022 від 14.03.2022 року на період з 26 березня ще на 30 днів, тобто до 24 квітня включно.
Крім того, Указом Президента України № 259/2022 від 22.04.2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» № 2212-IX від 21.04.2022 року, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Також, Законом України № 2263 від 22.05.2022 року Верховна Рада України затвердила Указ Президента «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» № 341/2022 від 17.05.2022 року з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Відповідно до ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Як визначено ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Окреме провадження - це самостійний вид цивільного судочинства, у якому суд при розгляді безспірних справ встановлює юридичні факти або обставини з метою захисту охоронюваних законом інтересів громадян і організацій.
Відповідно до ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно з положеннями п. 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Для встановлення смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті необхідні обставини, які свідчать про реєстрацію цієї події, а також про те, що заінтересована особа не має можливості відновити втрачені або знищені документи про це.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 49 ЦК України, актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи, а згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Статтею 317 ЦПК України встановлено особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.
Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2007 року № 1064.
Відповідно до ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Розділом 5 Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18.10.2000 року, в редакції, затвердженій Наказом Міністерства юстиції України № 1154/5 від 22.11.2007 року, з наступними змінами, визначено, що підставою для державної реєстрації є: лікарське свідоцтво про смерть; фельдшерська довідка про смерть; лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті в певний час.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є матір'ю заявниці - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 від 29.08.1958 року (а.с. 11) та свідоцтвом про укладення шлюбу серія НОМЕР_2 (а.с. 12). Згідно копії паспортних даних ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Замошьє Оршанського району Вітебської області.
Як вбачається з копії витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, кримінальне провадження № 12022131530000227 зареєстроване 20.04.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 438 КК України, а саме за фактом того, що політичне керівництво та представники військового командування російської федерації застосували засоби ведення війни заборонені міжнародним правом, вчинили військову агресію відносно народу України, безпосередньо акти насильства щодо цивільного населення, з метою тероризування населення та поєднані з вбивством цивільних осіб, а саме військовослужбовці збройних сил російської федерації та учасники контрольованих рф незаконних збройних формувань, з метою ослаблення держави Україна, на території м. Попасна Сєвєродонецького району Луганської області вчинили обстріл по цивільним об'єктам та об'єктам критичної інфраструктури, а саме: 18.04.2022 року в результаті обстрілу багатоповерхового будинку АДРЕСА_1 з боку м. Первомайськ, територія якого на даний час непідконтрольна державній владі України загинули: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_3 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою АДРЕСА_2 .
Факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 підтверджується поясненнями свідка ОСОБА_6 та поясненнями очевидця події - ОСОБА_7 (відеозапис).
Відповідно до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25 квітня 2022 року, затвердженого Наказом Міністерства з питань peiнтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75, Попаснянська міська територіальна громада Сєвєродонецького району Луганської області є територію проведення воєнних (бойових) дій.
При розгляді даної справи суд також приймає до уваги загальновідомі факти про оточення м. Попасна Луганської області, введення на його території постійних активних бойових дій, постійне здійснення обстрілів по його інфраструктурі, велику кількість жертв серед цивільного населення та військовослужбовців внаслідок цього.
Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Для заявниці встановлення такого факту, що має юридичне значення, а саме факту смерті її матері ОСОБА_3 , є необхідним для отримання свідоцтва про смерть.
Виходячи із засад справедливості та розумності, притаманних цивільному судочинству, суд за таких обставин вважає обґрунтованим твердження заявника про неможливість отримання на території, тимчасово непідконтрольній ЗСУ, де ведуться бойові дії, документів, що підтверджують факт смерті за формою, встановленою чинним законодавством України, на теперішній час з об'єктивних причин.
За таких обставин суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_2 про встановлення факту смерті підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 9 ст. 10 ЦПК України якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Враховуючи те, що військова агресія російської федерації проти України розпочалася 24.02.2022 року, і наразі чинним законодавством України не встановлений порядок набрання рішенням у справах про встановлення факту смерті особи на території, на якій ведуться бойові дії законної сили, суд вважає за необхідне застосувати аналогію закону та відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України визначити, що рішення про встановлення факту смерті особи на території, де ведуться бойові дії, підлягає до негайного виконання.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 4, 10, 13, 76-81, 89, 211, 247, 263-265, 293-294, 315-317, 354, 430 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_2 , заінтересована особа: Черкаський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті фізичної особи - громадянки України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Замошьє (Замошшя) Оршанського району Вітебської області, держави - Білорусь, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 у віці 85 років, місце смерті: місто Попасна, Сєвєродонецький район, Луганської області, Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження не зупиняє його виконання.
Рішення суду може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Копію рішення негайно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи, а також видати заявнику.
Повний текст рішення складено 27.05.2022 року.
Головуючий: В.М. Скляренко