28 березня 2022 року Справа № 160/25552/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О. В.
розглянувши розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ: 21910427) щодо не зарахування ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до його страхового стажу в трьох кратному обчисленні (розмірі) час проходження ним військової служби в особливий період, а саме: з 23.07.2015 року по 18.03.2016 року, з 19.04.2016 року по 23.04.2016 року, з 27.04.2016 року по 16.08.2016 року, з 24.08.2016 року по 29.08.2021 року, з 03.09.2016 року по 06.09.2021 року, з 12.09.2016 року по 12.09.2016 року, з 22.09.2016 року по 30.09.2016 року, з 21.11.2016 року по 05.01.2017 року, з 29.01.2017 року по 19.04.2017 року, з 23.04.2017 року по 22.08.2017 року, з 12.09.2017 року по 24.11.2017 року, з 29.11.2017 року по 30.03.2018 року, з 14.04.2018 року по 26.04.2018 року, з 29.11.2018 року по 29.01.2019 року, з 31.01.2019 року по 08.02.2019 року, з 19.02.2019 року по 11.05.2019 року, з 06.12.2019 року по 02.01.2020 року (періоди безпосередньої участі в зоні АТО та ООС);
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ: 21910427) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) в трьох кратному обчисленні (розмірі) час проходження ним військової служби в особливий період, а саме: з 23.07.2015 року по 18.03.2016 року, з 19.04.2016 року по 23.04.2016 року, з 27.04.2016 року по 16.08.2016 року, з 24.08.2016 року по 29.08.2021 року, з 03.09.2016 року по 06.09.2021 року, з 12.09.2016 року по 12.09.2016 року, з 22.09.2016 року по 30.09.2016 року, з 21.11.2016 року по 05.01.2017 року, з 29.01.2017 року по 19.04.2017 року, з 23.04.2017 року по 22.08.2017 року, з 12.09.2017 року по 24.11.2017 року, з 29.11.2017 року по 30.03.2018 року, з 14.04.2018 року по 26.04.2018 року, з 29.11.2018 року по 29.01.2019 року, з 31.01.2019 року по 08.02.2019 року, з 19.02.2019 року по 11.05.2019 року, з 06.12.2019 року по 02.01.2020 року (періоди безпосередньої участі в зоні АТО та ООС);
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ( вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ: 21910427) щодо не зарахування ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до його страхового стажу період з 07.05.2015 по 14.12.2020 проходження військової служби;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ: 21910427) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) період проходження з 07.05.2015 по 14.12.2020 військової служби до його страхового стажу.
В обґрунтування позивних вимог позивач посилається на те, що при зверненні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із письмовою заявою про зарахування до страхового стажу службу в Збройних силах України та період безпосередньої участі в зоні АТО та ООС за пільговим обчисленням йому було протиправно відмовлено .
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.12.2021 року відкрито провадження у справі №160/25552/21, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1, 2 ст. 257, ч.1 ст. 260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.
За з ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
11.02.2022 Дніпропетровським окружним адміністративним судом від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області отримано відзив на позовну заяву, в якому відповідач не погоджується із заявленими позовними вимогами та просить суд відмовити в їх задоволенні.
Посилаючись на ст. 59 Закону України від 05.11.1991 №1788 «Про пенсійне забезпечення», якою передбачено, що робота, незалежно від віку, в тому числі як вільнонайманого складу у військових частинах, і служба в роки Другої світової війни та в інші періоди ведення бойових дій, зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі, та на ч.3 ст. 24 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року, відповідач стверджує, що діяв у спосіб прямо передбачений законодавством.
Враховуючи наведені норми відповідач зарахував страховий стаж позивача по 28.02.2021, що складає 32 роки 6 місяців 29 днів, у тому числі пільговий стаж роботи за Списком №1 -22 повних роки, які додатково зараховуються при визначенні коефіцієнта страхового стажу.
Період служби у ЗСУ з 07.05.2015 по 14.12.2020 зараховано до страхового стажу в одинарному розмірі, у тому числі період з 01.11.2016 по 28.02.2019 зарахований як пільговий стаж за Списком №1.
Судом встановлено наступні обставини, які підтверджені матеріалами справи.
Позивач - ОСОБА_1 знаходиться на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області і отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до копії посвідчення серії НОМЕР_2 від 25.08.2016 позивач є учасником бойових дій.
21.10.2021 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою, в якій просив зарахувати до страхового стажу службу в Збройних силах України та зарахувати період безпосередньої участі в зоні АТО і ООС з 07.05.2015 по 14.12.2020.
Як зазначає позивач у позовній заяві листом від 22.11.2021 №41043-32679/П-01/8-0400/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у задоволенні заяви відмовив зазначивши наступне: « Відповідно до частини третьої статті 24 Закону №1058 страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків передбачених цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Ваш страховий стаж, зарахований по 28.02.2021, складає 32 роки 6 місяців 29 днів, у тому числі пільговий стаж роботи за Списком №1 - 22 повних роки, як пільговий стаж за Списком №1.
Період служби у ЗСУ з 07.05.2015 по 14.12.2020 зараховано до страхового стажу в одинарному розмірі, у тому числі період з 01.11.2016 по 28.02.2019 зарахований як пільговий стаж за Списком №1.
Враховуючи викладене, для зарахування до страхового стажу періодів Вашої участі у антитерористичній операції та здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки в пільговому обчисленні немає законних підстав.»
З вказаною відмовою позивач не погодився та звернувся з даним позовом до суду.
В період з 11.02.2022 по 25.03.2022 суддя перебувала у відпустці.
Розгляд справи здійснюється після виходу судді з відпустки.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного:
Статтею 46 Конституції України гарантовано, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року №1058-IV (далі Закон України № 1058-IV).
Частиною 1 ст. 45 Закону України № 1058-IV встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закон України № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Позивач звертає увагу на те, що відповідачем безпідставно і незаконно не зараховано до страхового стажу періодів його участі в антитерористичній операції (АТО) та операції об'єднаних сил (ООС) за пільговими умовами один рік служби за три роки та періоду його військової служби за контрактом.
Відповідно до ч.1. ст. 114 Закону України № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років (ч. 3 ст114 . Закону України № 1058-IV).
Аналогічні положення містяться в ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» .
Згідно ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (далі - Порядок №413).
Відповідно до п. 2 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;
Пунктом 4 Порядку № 413 визначено підставу надання особі статусу учасника бойових дій: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).
Статтею 12 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей військовослужбовцям надані гарантії соціального і правового захисту військовослужбовців та членів їх сімей. Військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
За приписами абзацу 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 року "Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 р. за № 1294/2607 відповідно до Законів України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", ;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 р. №975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України відповідно до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей.
Пунктом 2.3 розділу 2 даного Положення передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Кабінетом Міністрів України прийнято 17.07.1992р. №393 постанову «Про порядок обчислення вислуги років , призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» .
Відповідно до абзаців 1,2 п. 1 вказаної постанови встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту.
Відповідно до підп. а) п. 3 постанови до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:
один місяць служби за три місяці, зокрема у випадках:
-часу проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;
-періоду проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;
-часу проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Отже, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду у постанові від 02.04.2020 у справі у справі № 185/4140/17 , від 16.06.2020 у справі № 185/7049/16-а.
Суд зазначає, що можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на щомісячне пенсійне забезпечення, а зі спеціальним статусом, якого ці особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу, що узгоджується з положеннями ст.2 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" якою передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі, до якої відповідно до пункту 4 цієї статті віднесено також військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, зараховується до страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби, до якої відповідно до п.1 ст.2 Закону також віднесено і військову службу.
Статтею 62 закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637 затверджений Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі Порядок №637).
Відповідно до п. 1 Порядку основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
З копії трудової книжки позивача НОМЕР_3 вбачається, що її записи свідчать про роботу особи за професією, яка дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах
З 01.02.2012 і по день звернення з позовом (безперервно) ОСОБА_1 працює на ПАТ «Марганецький ГЗК» на посаді підземного гірноробочого очисного забою 6 розряду.
Вказаний період роботи позивача за пільговою професією підтверджується також довідками ПАТ «Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у най №551/31 від 18.08.2014, №622/21 від 01.10.2014, №456/31 від 15.11.2016, №44/31 від 03.02.2017
З матеріалів справи вбачається, що позивач відповідно до копії посвідчення серії НОМЕР_4 від 08.11.2021 є особою з інвалідністю ІІІ групи і має право на пільги, встановлені Законодавством України для ветеранів війни-осіб з інвалідністю внаслідок війни.
Визначення ветерана війни наведено в ст. 4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав.
До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
За п. 6 Порядку №637 для підтвердження військової служби, приймаються:
-військові квитки;
-довідки військових комісаріатів, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС,Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС ;
-довідки архівних і військово-лікувальних установ .
В підтвердження проходження військової служби в особливий період позивачем надані наступні документи:
-довідка Військової частини польова пошта НОМЕР_5 від 30.09.2016 №05/466 про те, що старший сержант ОСОБА_1 приймав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в період з 23.07.2015 по 18.03.2016, з 19.04.2016 по 23.04.2016, з 27.04.2016 по 16.08.2016, з 24.08.2016 по 29.08.2021, з 03.09.2016 по 06.09.2021, з 12.09.2016 по 12.09.2016, з 22.09.2016 по 30.09.2016;
-довідка Військової частини НОМЕР_6 від 09.12.2020 №4724 про те, що старшина ОСОБА_1 дійсно приймав безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в період з 21.11.2016 по 05.01.2017, з 29.01.2017 по 19.04.2017, з 23.04.2017 по 22.08.2017, з 12.09.2017 по 24.11.2017, з 29.11.2017 по 30.03.2018, з 14.04.2018 по 26.04.2018;
-довідка Військової частини НОМЕР_6 від 09.12.2020 №4723 про те, що старшина ОСОБА_1 дійсно приймав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення в період з 29.11.2018 по 29.01.2019, з 31.03.2019 по 08.02.2019, з 19.02.2019 по 11.05.2019, з 06.12.2019 по 02.01.2020, з 05.02.2020 по 19.06.2020;
Враховуючи вищенаведені правові норми і надані документи, суд приходить до висновку, що вказані періоди підлягають зарахуванню відповідачем до страхового стажу роботи в потрійному розмірі.
Щодо проходження військової служби за контрактом в період з 07.05.2015 по 14.12.2020, суд зазначає наступне.
Відповідно до довідки військового комісару ІНФОРМАЦІЯ_1 №1879 від 04.11.2016 сержант ОСОБА_1 був призваний за частковою мобілізацією 06.05.2015 наказом РВК №45-м від 06.05.2015.
11.06.2016 ОСОБА_1 був укладений з Міністерством оборони України в особі командира військової частини-польова пошта НОМЕР_5 підполковника Зеленіна контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України.
Відповідно до довідки Томаківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України від 15.06.2021 №63, про те, що ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України з 24 листопада 1991 по 25 грудня 1993 та з 07 травня 2015 по 14 грудня 2020.
Вказані документи є належним доказом в підтвердження проходження військової служби позивача за контрактом в період з 07.05.2015 по 14.12.2020, отже також підлягають зарахуванню до страхового стажу.
В той же час позовні вимоги визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не можуть бути задоволені.
Дії суб'єкта владних повноважень - активна поведінка, яка може мати вплив на права, свободи та інтереси фізичних та юридичних осіб. Відмінна риса даного виду юридичних фактів полягають у тому, що норми права пов'язують з ними юридичні наслідки саме в силу вольового характеру юридичних дій.
Бездіяльність - пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод та інтересів фізичної та юридичної особи. Сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб'єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов'язаний був і міг вчинити.
В даному випадку, відмовляючи позивачу у здійсненні перерахунку і виплаті пенсії на підставі наданої довідки про розмір грошового забезпечення, відповідач вчинив активні дії.
Саме діями відповідача, а не бездіяльністю порушуються права позивача, оскільки рішення про відмову у перерахунку і виплаті пенсії повідомлено через оформлення листом від 22.11.2021 №41043-32679/П-01/8-0400/21.
За приписами ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За наведених обставин, враховуючи вищенаведені норми, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до його страхового стажу в трьох кратному обчисленні (розмірі) час проходження ним військової служби в особливий період, а саме: з 23.07.2015 року по 18.03.2016 року, з 19.04.2016 року по 23.04.2016 року, з 27.04.2016 року по 16.08.2016 року, з 24.08.2016 року по 29.08.2021 року, з 03.09.2016 року по 06.09.2021 року, з 12.09.2016 року по 12.09.2016 року, з 22.09.2016 року по 30.09.2016 року, з 21.11.2016 року по 05.01.2017 року, з 29.01.2017 року по 19.04.2017 року, з 23.04.2017 року по 22.08.2017 року, з 12.09.2017 року по 24.11.2017 року, з 29.11.2017 року по 30.03.2018 року, з 14.04.2018 року по 26.04.2018 року, з 29.11.2018 року по 29.01.2019 року, з 31.01.2019 року по 08.02.2019 року, з 19.02.2019 року по 11.05.2019 року, з 06.12.2019 року по 02.01.2020 року (періоди безпосередньої участі в зоні АТО та ООС) та щодо не зарахування ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до його страхового стажу період з 07.05.2015 по 14.12.2020 проходження військової служби.
Частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем правомірність свого рішення по не зарахуванню до страхового стажу періодів участі позивача в антитерористичній операції (АТО) та операції об'єднаних сил (ООС) за пільговими умовами один рік служби за три роки по не зарахуванню до страхового стажу періоду військової служби позивача за контрактом не доведено.
На підставі викладеного суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
У зв'язку із звільненням позивача від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», розподіл судових витрат не здійснюється.
В позовній заяві позивач просить стягнути витрати на правничу допомогу у сумі 5000,00 грн.
За приписами ч. 1 і ч. 3 ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно ст.134 КАС України визначено, що витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Отже, склад та розмір витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі.
26.11.2021 між ОСОБА_1 (Клієнт) і ОСОБА_2 (Адвокат) був укладений договір про надання правової допомоги, відповідно до якого Адвокат зобов'язався надати Клієнту послуги на умовах і в порядку, що визначені договором, а Клієнт зобов'язався оплатити надання послуг за цим договором.
В порядку та на умовах, визначених цим договором, Адвокат зобов'язався надати Клієнту визначені цим договором послуги щодо представництва інтересів останнього з питань перерахунку пенсійного забезпечення.
Відповідно до п. 4.1. договору послуги, передбачені предметом цього договору оплачуються Клієнтом Адвокату в порядку та на умовах, визначених у Додаткових угодах до цього договору.
Сторонами погоджено в п. 5.1. договору, що доказом приймання-передачі послуг за цим договором вважається підписаний сторонами акт приймання-передачі наданих послуг
26.11.2021 сторони уклали та підписали до цього договору Додаткову угоду №1, в якій домовились, що вартість надання послуг за договором становить 5000,00 грн.
За п. 2 Додаткової угоди Клієнт проводить оплату наданих послуг на підставі підписаної сторонами цієї Додаткової угоди протягом одного банківського дня з моменту підписання цієї Додаткової угоди. Розрахунок здійснюється у національній валюті (гривні) у безготівковому порядку шляхом перерахування коштів на поточний рахунок Виконавця, зазначений у розділі 10 «Адреси, банківські реквізити і підписи сторін» договору, розрахунок може здійснюватися також в готівковому порядку.
13.12.2021 сторонами підписано акт приймання-передачі наданих послуг за договором, відповідно до якого адвокатом надано, а клієнтом отримано у повному обсязі, своєчасно та належної якості наступні послуги:
-надання консультації з питання зарахування в кратному обчисленні до страхового стажу строк перебування в зоні АТО/ООС, вартість яких за 1 год витраченого часу складає 500,00 грн;
-складання та подача до суду адміністративного позову про визнання незаконною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та зобов'язання вчинити певні дії, вартість яких за 5 годин витраченого часу складає 4500,00 грн.
Відповідно до квитанції №2 адвокатом отримано від ОСОБА_1 13.12.2021 гонорар за договором про надання правової допомоги від 26.11.2021 у сумі 5000,00 грн.
За правилами частин 6, 7 ст. 134 КАС України у разі недотримання вимог частини п'ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
За висновками Великої Палати Верховного Суду, наведеними у додатковій постанові від 19.02.2020 у справі № 755/9215/15-ц, саме зацікавлена сторона має вчинити певні дії, спрямовані на відшкодування іншою стороною витрат на професійну правничу допомогу, а інша сторона має право на відповідні заперечення проти таких вимог, що виключає ініціативу суду з приводу відшкодування витрат на професійну правничу допомогу одній зі сторін без відповідних дій з боку такої сторони. Суд у позовному провадженні є арбітром, що надає оцінку тим доказам і доводам, що наводяться сторонами у справі. Тобто суд не може діяти на користь будь-якої зі сторін, що не відповідатиме основним принципам судочинства. Таким чином, суд може зменшити розмір витрат на правничу допомогу, що підлягають розподілу, за клопотанням іншої сторони. Саме інша сторона зобов'язана довести неспівмірність заявлених опонентом витрат.
З огляду на викладене та беручи до уваги відсутність клопотання відповідача про зменшення витрат позивача на правничу допомогу та обґрунтованих заперечень відповідача щодо розміру таких витрат у відзиві на позовну заяву, суд приходить до висновку, що витрати позивача на правничу допомогу не можуть бути зменшені за ініціативою суду та підлягають відшкодуванню в повному обсязі.
Керуючись статтями 241, 243, 244-246, 250, 255,262,295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) щодо не зарахування ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до його страхового стажу в трьох кратному обчисленні (розмірі) час проходження ним військової служби в особливий період, а саме: з 23.07.2015 року по 18.03.2016 року, з 19.04.2016 року по 23.04.2016 року, з 27.04.2016 року по 16.08.2016 року, з 24.08.2016 року по 29.08.2021 року, з 03.09.2016 року по 06.09.2021 року, з 12.09.2016 року по 12.09.2016 року, з 22.09.2016 року по 30.09.2016 року, з 21.11.2016 року по 05.01.2017 року, з 29.01.2017 року по 19.04.2017 року, з 23.04.2017 року по 22.08.2017 року, з 12.09.2017 року по 24.11.2017 року, з 29.11.2017 року по 30.03.2018 року, з 14.04.2018 року по 26.04.2018 року, з 29.11.2018 року по 29.01.2019 року, з 31.01.2019 року по 08.02.2019 року, з 19.02.2019 року по 11.05.2019 року, з 06.12.2019 року по 02.01.2020 року (періоди безпосередньої участі в зоні АТО та ООС).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ: 21910427) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в трьох кратному обчисленні (розмірі) час проходження ним військової служби в особливий період, а саме: з 23.07.2015 року по 18.03.2016 року, з 19.04.2016 року по 23.04.2016 року, з 27.04.2016 року по 16.08.2016 року, з 24.08.2016 року по 29.08.2021 року, з 03.09.2016 року по 06.09.2021 року, з 12.09.2016 року по 12.09.2016 року, з 22.09.2016 року по 30.09.2016 року, з 21.11.2016 року по 05.01.2017 року, з 29.01.2017 року по 19.04.2017 року, з 23.04.2017 року по 22.08.2017 року, з 12.09.2017 року по 24.11.2017 року, з 29.11.2017 року по 30.03.2018 року, з 14.04.2018 року по 26.04.2018 року, з 29.11.2018 року по 29.01.2019 року, з 31.01.2019 року по 08.02.2019 року, з 19.02.2019 року по 11.05.2019 року, з 06.12.2019 року по 02.01.2020 року (періоди безпосередньої участі в зоні АТО та ООС).
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) щодо не зарахування ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до його страхового стажу період з 07.05.2015 по 14.12.2020 проходження військової служби.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ: 21910427) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) період проходження з 07.05.2015 по 14.12.2020 військової служби до його страхового стажу.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати правничої допомоги у сумі 5000,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Врона