Ухвала від 31.05.2022 по справі 140/3694/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення позовної заяви

31 травня 2022 року ЛуцькСправа № 140/3694/22

Суддя Волинського окружного адміністративного суду Андрусенко О. О., вивчивши позовну заяву Головного управління ДПС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Волинській області звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій в сумі 16800,00 грн.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 16.05.2022 позовну заяву залишено без руху, оскільки така не відповідає вимогам, встановленим статтею 161 Кодексу адміністративного судочинства України, та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви (із зазначенням способу їх усунення шляхом надання до суду доказів сплати судового збору у сумі 2481,00 грн, а також документу про призначення ОСОБА_2 виконуючим обов'язки начальника Головного управління ДПС у Волинській області) - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Копію зазначеної ухвали про залишення позовної заяви без руху позивач отримав 18.05.2022.

25.05.2022 представник позивача подав до суду клопотання про продовження строку для усунення недоліків позовної заяви, у якому одночасно просить продовжити строк на усунення недоліків позовної заяви та відстрочити сплату судового збору, покликаючись на введення в Україні воєнного стану та відсутність фінансової можливості сплатити судовий збір.

У задоволенні клопотання слід відмовити з таких мотивів та підстав.

Статтею 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено обов'язок особи, яка подає позовну заяву, на одночасне подання із нею документа про сплату судового збору.

Статтею 5 Закону України від 08.07.2011 року №3674-VІ “Про судовий збір” (далі - Закон №3674-VІ) органам податкової служби не надано пільг щодо сплати судового збору.

Головне управління ДПС у Волинській області є державним органом, який утримується за рахунок Державного бюджету України, та має право в межах бюджетних асигнувань здійснити розподіл коштів, якими можна було б забезпечити сплату судового збору.

Таким чином, особа, яка має намір подати позовну заяву, повинна вчиняти усі можливі та залежні від неї дії для виконання процесуального обов'язку дотримання вимог процесуального закону стосовно форми і змісту позовної заяви, в тому числі щодо оплати судового збору.

Відповідно до положень частини першої статті 133 КАС України, які кореспондуються з приписами частини першої та другої статті 8 Закону №3674-VІ, єдиною підставою для зменшення розміру належних для оплати судових витрат, звільнення від їх оплати, відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи.

Статтею 8 Закону №3674-VI встановлено умови, за яких суд своєю ухвалою може відстрочити або розстрочити сплату судового збору, зменшити його розмір або звільнити від сплати такого на певний строк.

При цьому особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий/фінансовий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Нормами статті 133 КАС України, як і статтею 8 Закону №3674-VI, передбачено право суду, а не обов'язок відстрочити сплату судового збору.

Заявляючи клопотання про відстрочення сплати судового збору, Головне управління ДПС у Волинській області, окрім посилання на неможливість проведення органом казначейської служби платежів щодо сплати судового збору, не надало належних доказів на підтвердження того, що його майновий/фінансовий стан перешкоджає сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку та розмірі та про вжиті ним заходи задля сплати судового збору у встановлений в ухвалі суду строк.

Фінансування витрат на оплату судового збору для державних органів із державного бюджету передбачено за кодом економічної класифікації 2800 “Інші поточні платежі”, розмір яких щорічно затверджується відповідним кошторисом.

Позивач не надав доказів, які б підтверджували сукупність послідовних та регулярних дій, спрямованих на отримання достатнього для сплати судового збору у справі фінансування з Державного бюджету України. Виписка з системи дистанційного обслуговування клієнтів станом на 25.05.2022 не підтверджує, що фінансування видатків для сплати судового збору є тимчасово недоступним, однак найближчим часом (або з конкретної дати) відповідні кошти будуть у розпорядженні Головного управління ДПС у Волинській області.

Відповідно до частин другої, третьої статті 121 КАС України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду. Якщо інше не встановлено законом, заява про поновлення процесуального строку розглядається судом, у якому належить вчинити процесуальну дію, стосовно якої пропущено строк, а заява про продовження процесуального строку, встановленого судом, - судом, який встановив строк, у письмовому провадженні.

Продовженням строку є надання нового строку на вчинення процесуальної дії, яка не була з поважної причини вчинена у заздалегідь встановлений судом строк.

Одночасне заявлення позивачем клопотання про відстрочення сплати судового збору та про продовження процесуального строку для усунення недоліків позовної заяви не дає можливості встановити дійсні наміри Головного управління ДПС у Волинській області та строк, на який воно просить надати йому додатковий час для сплати судового збору.

Варто зауважити, що запровадження воєнного стану не може бути підставою для безумовного продовження процесуального строку, відстрочення, розстрочення чи звільнення від сплати судового збору, а питання продовження процесуального строку у випадку невиконання вимог ухвали суду про залишення позову без руху з причин, пов'язаних із запровадженням воєнного стану в Україні, вирішується у кожному конкретному випадку, виходячи з доводів, наведених у клопотанні.

Такі ж висновки сформовано в ухвалах Верховного Суду від 16.05.2022 у справі №140/12235/21, від 16.05.2022 у справі №380/10420/21, від 12.05.2022 у справі №160/3343/21, від 12.05.2022 у справі №200/1869/21-а, від 23.05.2022 у справі №320/6988/19.

Наведені у клопотанні доводи, не підтверджені належними доказами, не дають правових підстав для відстрочення сплати судового збору та для продовження строку для усунення недоліків позовної заяви.

Станом на 30.05.2022 (останній день строку на виконання ухвали про залишення позовної заяви без руху) позивач недоліки позовної заяви не усунув: не надав доказів сплати судового збору у сумі 2481,00 грн.

Відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Згідно із частинами п'ятою, шостою статті 169 КАС України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків. Про повернення позовної заяви суд постановляє ухвалу. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху або про повернення позовної заяви надсилається особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення. Копія позовної заяви залишається в суді.

Таким чином, оскільки позивач у встановлений судом строк повністю не усунув недоліки позовної заяви, зазначені в ухвалі судді Волинського окружного адміністративного суду від 16.05.2022 про залишення позовної заяви без руху, тому вказану позовну заяву і додані до неї документи необхідно повернути позивачу без розгляду.

Керуючись пунктом 1 частини четвертої, частинами п'ятою-восьмою статті 169, статтею 248 КАС України,

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Волинській області про продовження строку для усунення недоліків та відстрочення сплати судового збору відмовити.

Позовну заяву Головного управління ДПС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій та додані до неї документи повернути позивачу без розгляду.

Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати особі, яка її подала, разом із позовною заявою і доданими до неї документами, а копію позовної заяви залишити в суді.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя О. О. Андрусенко