Справа № 446/1014/21 Головуючий у 1 інстанції: Котормус Т.І.
Провадження № 22-ц/811/4042/21 Доповідач в 2-й інстанції: Левик Я. А.
Категорія:2
24 травня 2022 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Львівського апеляційного суду в складі:
головуючого-судді: Левика Я.А.,
суддів: Савуляка Р.В., Шандри М.М.,
секретарка: Бадівська О.О.,
за участі в судовому засіданні представника позивача СТ «Електроенергетик» - Данилюка С.О., відповідача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові цивільну справу за апеляційною скаргою Садівничого товариства "Електроенергетик" на рішення Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області в складі судді Котормуса Т.І. від 19 жовтня 2021 року у справі за позовомСадівничого товариства "Електроенергетик" до ОСОБА_1 , третя особа Добротвірська селищна рада Львівської області про припинення порушень правил добросусідства та усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, -
рішенням Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 19 жовтня 2021 року у задоволенні позовних вимог Садівничого товариства "Електроенергетик" до ОСОБА_1 , третя особа Добротвірська селищна рада Львівської області про припинення порушень правил добросусідства та усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою - відмовлено повністю. Судові витрати у виді сплаченого судового збору у сумі 2270,00 грн. покладено на позивача.
Дане рішення оскаржило СТ "Електроенергетик".
В апеляційній скарзі просять рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов Садівничого товариства «Електроенергетик» до ОСОБА_1 про припинення порушень правил добросусідства та усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою - задовольнити.
Вважають, що висновки викладені у рішенні Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області не відповідають обставинам справи та наданим документам, вказане рішення не відповідає нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи, є незаконним та необгрунтованим. Зазначають, що у відповідності до листа Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва «Про визначення організаційно-правової форми садівничого товариства» від 21.02.2006 N 1339, виходячи з визначення обслуговуючого кооперативу, яке встановлено статтею 2 Закону України "Про кооперацію", садівничі товариства відносяться до обслуговуючих кооперативів. Таким чином, СТ «Електроенергетик» у відповідності до вимог Закону вправі визначати порядок використання земельної ділянки кооперативу, а виконання вимог Статуту є обов'язком кожного члену кооперативу, в тому числі, і ОСОБА_1 . У відповідності до матеріалів справи, земельна ділянка, на якій розташована пасіка ОСОБА_1 , перебуває у безстроковому користуванні Садівничого товариства «Електроенергетик» на підставі рішення виконкому Львівської обласної ради №210 від 24.04.1986, рішення Кам'янка - Бузької районної ради №888 від 28.08.1987 та спільного рішення адміністрації і акту профкому Добротвірської ДРЕС від 24.11.1992. Частини земельної ділянки під НОМЕР_2 та НОМЕР_1 Садівничим товариством «Електроенергетик» були закріплені за членом кооперативу ОСОБА_1 . Судом не враховано, що Відповідач не має окремого права на користування земельними ділянками, на яких розташовані пасіки. Вказують, що оскільки, в даному випадку у безстрокове користування земельна ділянка була передана СТ «Електроенергетик» (а не ОСОБА_1 ), члени товариства спільно користуються зазначеною земельною ділянкою. В матеріалах справи відсутні будь-які докази (державний акт, договір оренди, витяг з ДРРП тощо), які б свідчили про отримання ОСОБА_1 , земельних ділянок, на яких розташовані пасіки, у приватну власність чи окреме користування, незалежно від землі СТ «Електроенергетик». Судом не враховано, що у відповідності до п.2.5.12 Статуту СТ «Електроенергетик», забороняється утримання бджолиних сімей, вуликів, терапевтичних вуликів на території СТ «Електроенергетик». Таким чином, Позивач вправі надавати згоду або відмовляти у розміщенні пасік на земельній ділянці, що перебуває у його користуванні. Судом не взято до уваги, що Відповідач як член кооперативу, маючи право на користування майном кооперативу, повинен реалізовувати таке право у відповідності вимог Статуту. В даному випадку ОСОБА_1 , як член товариства, наведені вимоги п.2.5.12 Статуту СТ «Електроенергетик» по даний час не виконав та надалі утримує пасіку на земельній ділянці Позивача. Невиконання вимог Статуту, в числі іншого, підтверджується Актом від 28.07.2021, складеного Добротвірською сільською радою. Судом не враховано, що ОСОБА_2 , як член товариства, протокол про внесення змін до Статуту, зокрема, п.2.5.12, до суду не оскаржував, а судове рішення про визнання незаконним та скасування протоколу загальних зборів СТ «Електроенергетик» - відсутнє. У зв'язку із цим, критична оцінка судом Статуту, який не був предметом спору у даній чи іншій справі, є безпідставною. Статут із урахуванням усіх внесених до нього змін є чинним та обов'язковим для усіх членів СТ «Електроенергетик». Судом не взято до уваги, що після внесення Позивачем змін до Статуту щодо заборони утримання бджолиних сімей, вуликів, терапевтичних вуликів на території СТ «Електроенергетик», ОСОБА_2 не виконав вимоги ч.2 ст.15 Закону України «Про бджільництво», не звернувся до СТ «Електроенергетик», як землекористувача, за отриманням згоди на розміщення пасіки, а СТ «Електроенергетик» такої згоди ОСОБА_3 не надавав. Таким чином, розміщення Відповідачем бджолиної пасіки на земельній ділянці СТ «Електроенергетик» суперечить вимогам н.2.5.12 Статуту СТ «Електроенергетик» та ч.2 ст.15 Закону України «Про бджільництво». Судом не враховані показання свідка ОСОБА_4 , яка є користувачем частини №48 земельної ділянки СТ «Електроенергетик» та яка постраждала від укусу бджіл, отримавши алергію, та легкі тілесні ушкодження. В результаті укусів бджіл ОСОБА_5 була госпіталізована та потрапила до Радехівської районної лікарні. Зазначені обставини підтверджуються відповідними медичними довідками та записами у медичній карті пацієнта, які знаходяться в матеріалах справи. Згідно заяви ОСОБА_5 від 29.07.2020, поданої на ім'я начальника Кам'янка - Бузького ВП ГУНП у Львівській області, їй були заподіяні легкі тілесні ушкодження внаслідок укусів бджіл. Відповідно до заяви ОСОБА_5 та інших членів СТ «Електроенергетик», поданої на ім'я начальника ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області від 29.07.2020, повідомлено про неналежне утримання пасіки ОСОБА_1 , що призводить до неможливості доступу до земельних ділянок та укусів бджолами. Також в матеріалах справи знаходиться заява ОСОБА_5 від 29.07.2020, направлена на ім'я начальника ГУ НП у Львівській області, якою вона просить внести відповідні відомості до ЄРДР по факту заподіяння їй тілесних ушкоджень внаслідок укусів бджіл. Згідно заяви ОСОБА_4 та інших членів СТ «Електроенергетик» від 29.07.2020 року поданої прокурору Львівської області, зазначені громадяни просили допомогти у вирішенні конфлікту з ОСОБА_1 щодо неналежного утримання бджіл та забезпечити вільний доступ до земельних ділянок. Судом не взято до уваги, що всі вулики, розміщенні ОСОБА_1 є двокорпусними вуликами. Вказують, що в одному двокорпусному вулику живе не одна, а дві бджолино-сім'ї, а тому кількість вуликів, підрахованих судом на земельній ділянці гр. ОСОБА_1 свідчить про те, що у вуликах проживає вдвічі більше бджолиних сімей ніж ті дані, що вказані у рішенні суду та на які опирається суддя Кам'янка-Бузького районного суду досліджуючи лише кількість вуликів, не встановивши їх типу і не встановивши факту, що у даних вуликах може знаходитись більше однієї бджолиної сім'ї. Судом першої інстанції не враховано того факту, що ветеринарно-санітарний паспорт, отриманий гр. ОСОБА_1 у 2020 році - уже є недійсним і втратив свою чинність, натомість гр. ОСОБА_1 отримав ветеринарно-санітарний паспорт у квітні 2021 року лише на 9 бджолиних сімей. З огляду на це, суд не взяв до уваги, що решта бджолиних сімей, які понад норму утримує пасічник гр. ОСОБА_1 взагалі не мають жодного документу, які б свідчили про їх адекватність, здоров'я і те чи вони не являються переносниками хвороб.
В судове засідання представник третьої особи Добротвірської селищної ради Львівської області не з'явився, однак суд вважав за можливе проводити розгляд справи за відсутності їх представника, зважаючи на те, що такі повідомлялись про час та місце судового розгляду належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи від них до суду не надходило, доказів поважності причин неявки суду представлено не було, зважаючи на вимоги ч.2 ст. 372 ЦПК України.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача - на підтримання апеляційної скарги, відповідача - в заперечення скарги, дослідивши матеріали, оцінивши мотиви учасників справи в межах доводів позовної заяви, відзиву на позовну заяву, апеляційної скарги, відзиву на апеляційну скаргу, а також усних пояснень учасників справи у суді апеляційної інстанції- колегія суддів вважає, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає з таких підстав.
Із змісту оскаржуваного рішення вбачається, що суд першої інстанції, посилаючись, зокрема, на ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. 293 ЦК України, ст.ст. 103, 104 ЗК України, ст.ст. 11, 13, 15 Закону України «Про бджільництво», Правил щодо розміщення та облаштування пасіки та відмовляючи в задоволенні позову виходив з того, що Садівниче товариство «Електроенергетик» є об'єднанням громадян, здійснює свою діяльність на земельній ділянці, наданій у безстрокове користування за адресою с. Рогалі Червоноградського району Львівської області, що доводиться копією Статуту обслуговуючого кооперативу Садівниче товариство «Електроенергетик». Державним актом на право постійного користування землею ІІ-ЛВ №004548, Рішенням виконавчого комітету Львівської обласної ради народних депутатів №210 від 24.04.1986, Розпорядженням виконавчого комітету Кам'янка-Бузької районної ради народних депутатів 346 від 17.06.1992, Актом про встановлення меж земельної ділянки від 01.12.1992 та Актом про передачу земельної ділянки від 24.11.1992 доводиться факт передачі земельної ділянки площею 5,5 га. СТ «Енергетик». План-схемою земельної ділянки СТ «Електроенергетик» в с. Рогалі доводиться, що ОСОБА_1 користується земельними ділянками під номерами НОМЕР_2, НОМЕР_1 та НОМЕР_3 . Копією квитка Кам'янка-Бузького районного товариства бджолярів любителів доводиться, що ОСОБА_1 є членом цього товариства з 11.01.1992., реєстраційний №777. Листом ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області від 18.08.2020 №241/5212 повідомлено ОСОБА_6 про те, що 12.08.2020 відбулося комісійне обстеження пасіки гр. ОСОБА_1 , в ході якого встановлено ряд порушень, зокрема: відсутній ветеринарно-санітарний паспорт на пасіку; огорожа повинна бути заввишки не менше 2,5 м. для підвищення рівня льоту бджіл; перевищено кількість вуликів на земельній ділянці НОМЕР_2 , де при визначеній нормі 30-35кв.м. на одну бджоло родину, фактично розміщено 24 бджолині сім'ї на 540 кв.м., що становить 22,5 кв.м. на одну бджоло родину. Листом Кам'янка-Бузького управління ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області від 19.05.2021 №24_2-21/392 повідомлено голові СТ «Електроенергетик», що ОСОБА_1 було видано ветеринарно-санітарний паспорт за №UA-46-06-84 від 27.04.2021, на пасіку, що налічує 9 бджолиних сімей. Як видно з копії ветеринарно-санітарного паспорта пасіки №17 від 16.09.2020, такий виданий ОСОБА_1 на пасіку в с. Рогалі, яка складається з 26 бджолосімей. В такому паспорті міститься запис про результати обстеження пасіки 09.09.2020, як задовільний стан пасіки. Копією ветеринарно-санітарного паспорта № UA-46-06-84 від 27.04.2021 стверджується, що такий видано ОСОБА_1 на пасіку в с. Рогалі кількістю 9 бджолиних сімей. Актом комісії представників Добротвірської селищної ради від 28.07.2021 встановлено, що ОСОБА_1 утримує пасіку з бджолами на двох ділянках, а саме: 1. На земельній ділянці НОМЕР_1 виявлено 15 (подвійних) штук вуликів та терапевтичний вулик в яких знаходиться 20 бджолиних сімей. Ділянка на якій знаходяться вулики розміром 10 на 13 метрів, загороджена з трьох сторін парканом висотою 2,5 метра; 2. На земельній ділянці НОМЕР_2 виявлено 8 штук вуликів в яких знаходяться 4 бджолиних сімей. Ділянка на якій знаходяться вулики розміром 8 на 10 метрів, загороджена з усіх сторін парканом 2,5 метра. Також, протоколом №1 загальних зборів СТ «Електроенергетик» від 08.11.2020 вирішено зокрема внести зміни до статуту товариства, а саме п. 2.5.12. викласти у такій редакції: «забороняється утримання бджолиних сімей, вуликів, терапевтичних вуликів та території СТ «Електроенергетик». Показами свідків ОСОБА_7 та ОСОБА_6 судом встановлено, що вони є користувачами сусідніх земельних ділянок відносно тих, якими користується ОСОБА_1 і вони займаються там вирощуванням городини та садовини. Свідки стверджують, що ОСОБА_1 на своїх земельних ділянках займається розведенням бджіл і такі бджоли кусають їх та членів їх сімей, що інколи призводить до погіршення стану здоров'я. Також, свідок ОСОБА_6 суду підтвердила, що після неодноразових звернень до різних органів влади, ОСОБА_1 переніс свої вулики з ділянки НОМЕР_1 та підняв огорожу. З обставин даної справи видно, що спір виник через розміщення відповідачем пасіки на земельних ділянках, які він використовує. Вирішуючи такий спір суд виходив з наступних мотивів та положень закону. Відтак, визначальним при вирішенні даної справи є саме дотримання ветеринарно-санітарних правил при розміщенні та облаштуванні пасіки. А ветеринарно-санітарний паспорт на пасіку видається з метою обліку пасік та здійснення лікувально-профілактичних заходів. Правила щодо розміщення та облаштування пасіки передбачені Розділом 1 «Вимоги щодо розміщення та облаштування пасік» Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл, затвердженої наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини від 30 січня 2001 року № 9 (надалі - Інструкція), де визначено, що територію стаціонарної пасіки огороджують, обсаджують плодовими деревами і кущами. Відведення земельних ділянок для розміщення такої пасіки необхідно погоджувати з органами державного управління з питань ветеринарної медицини і місцевими органами влади. При визначенні розміру площі під пасіку розраховують, що на одну гадану бджолину сім'ю потрібно 30 - 35 кв. м, залежно від способу розміщення бджіл. При розміщенні пасіки на присадибній ділянці (подвір'ї) огорожа повинна бути заввишки не менше 2,5 м для підвищення рівня льоту бджіл. Оцінивши зібрані у справі докази, а також здійснивши 09.09.2021 огляд земельних ділянок, які перебувають у користуванні ОСОБА_8 та бджолиних вуликів за їх місцезнаходженням, суд встановив, що земельні ділянки, на яких розміщені бджолині вулики засаджені плодовими деревами та кущами і вони містять огорожу більше 2,5 метра. Факт піднесення огорожі до такого рівня не заперечують сторони у справі та свідки. Також, оглянувши бджолині вулики за їх місцезнаходженням суд встановив, що на земельній ділянці НОМЕР_1 є 15 бджолиних вуликів та один терапевтичний вулик , однак лише у 9 вуликах наявні бджолині сім'ї. На земельній ділянці НОМЕР_2 є 8 бджолиних вуликів , однак лише у 4 вуликах наявні бджолині сім'ї. На земельній ділянці №60 бджолиних вуликів немає. Аналізуючи відповідність бджолиних сімей площі земельних ділянок, на яких вони розміщені, суд враховує, що зібраними у справі доказами доводиться площа 540 кв.м. земельної ділянки НОМЕР_1 , а тому площа на одну бджолину сім'ю на цій ділянці складає НОМЕР_3 кв.м., що відповідає вищезазначеним вимогам Інструкції. Як видно з план-схеми земельних ділянок, акту від 28.07.2021, а також не заперечується сторонами, земельна ділянка НОМЕР_2 має таку саму конфігурацію та подібну площу з незначним відхиленням. А тому, розміщення на цій ділянці 4 бджолиних сімей також відповідає вимогам щодо розміщення та облаштування пасік. Таким чином, ОСОБА_9 при розміщенні та облаштуванні пасіки на території використовуваних ним земельних ділянок у СТ «Електроенергетик» в с. Рогалі дотримався вимог Інструкції щодо розміщення та облаштування пасіки. Більше того, на виконання вимог ст. 13 Закону України «Про бджільництво» та відповідно до Порядку видачі ветеринарно-санітарного паспорта пасіки, який затверджений Наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 19.02.2021 № 338 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 04 березня 2021 за №282/35904 (надалі - Порядок), ОСОБА_1 отримав 16.09.2020 ветеринарно-санітарний паспорт пасіки на 26 бджолиних сімей, а 27.04.2021 на 9 бджолиних сімей. Посилання представника позивача на те, що ОСОБА_1 має право розміщувати кількість бджолиних сімей виключно з такою кількістю, як зазначено у ветеринарно-санітарному паспорті пасіки є помилковим. Так, як вказано у п. 2 Загальних положень Порядку, ветеринарно-санітарний паспорт пасіки це документ, який ідентифікує пасіку та встановлює ветеринарно-санітарний стан бджолиних сімей. Тобто, такий паспорт лише фіксує пасіку та містить відомості про її ветеринарно-санітарний стан, однак не вказує на кількість бджолиних сімей, які має право розміщувати пасічник, оскільки відповідно до ст. 12 Закону України «Про бджільництво» кількість бджолиних сімей, що може утримуватися юридичними та фізичними особами, не обмежується. Разом з тим, утримувана кількість бджолиних сімей повинна відповідати нормам, які вказані у Інструкції. Безпідставними також є посилання представника позивача щодо невідповідності розміщеної пасіки нормам Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, які затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.06.1996 № 173, де обумовлено, що розмір санітарно-захисної зони від бджільницьких підприємств до житлової забудови встановлений у 300 метрів. Ці вимоги не можуть поширюватись на індивідуальну пасіку відповідача, оскільки влаштована ним пасіка не є бджільницьким підприємством. Враховуючи, що позивач не довів факт неправомірних дій відповідача, а здобуті судом докази вказують на дотримання ним норм щодо розміщення та облаштування пасіки, і сам по собі факт утримання пасіки відповідачем не є порушенням права інших членів садового товариства на безпечні й здорові умови проживання та користування земельною ділянкою, то позовні вимоги не підлягають задоволенню. Окремо суд вважав за необхідне відзначити, що посилання представника позивача та третьої особи на положення Статуту, які забороняють членам товариства утримувати бджолині сім'ї на території товариства також не може бути підставою для задоволення позову з огляду на таке. З фактичних обставин справи видно, що ОСОБА_1 є членом товариства бджолярів любителів з 11.01.1992, а діяльність щодо розведення бджіл на території СТ «Електроенергетик» здійснює більше 20 років. Зміни до Статуту садового товариства, якими виключено положення про право займатися розведенням бджіл та включено заборону здійснювати таку діяльність внесені 08.11.2020. Оскільки відповідно до статей 11 та 15 Закону України «Про бджільництво» право на утримання бджіл і зайняття бджільництвом мають громадяни України і такі особи розміщують пасіки на земельних ділянках, які належать їм на правах власності або користування, відповідно до ветеринарно-санітарних правил, то положення Статуту СТ «Електроенергетик» не можуть обмежити реалізацію такого права позивачем. Відтак, такі посилання сторони позивача також не можуть слугувати підставою для задоволення позовних вимог.
Колегія суддів вважає, що такі висновки відповідають обставинам, що мають значення для справи та вимогам закону та підстав для скасування оскаржуваного рішення суд - немає.
Як вбачається з матеріалів справи, вірно встановлено судом першої інстанції та сторонами не оспорено та не спростовано, - Садівниче товариство «Електроенергетик» є об'єднанням громадян, здійснює свою діяльність на земельній ділянці, наданій у безстрокове користування за адресою с. Рогалі Червоноградського району Львівської області, що доводиться копією Статуту обслуговуючого кооперативу Садівниче товариство «Електроенергетик» (а.с. 8-14).
Державним актом на право постійного користування землею ІІ-ЛВ №004548, Рішенням виконавчого комітету Львівської обласної ради народних депутатів №210 від 24.04.1986, Розпорядженням виконавчого комітету Кам'янка-Бузької районної ради народних депутатів 346 від 17.06.1992, Актом про встановлення меж земельної ділянки від 01.12.1992 та Актом про передачу земельної ділянки від 24.11.1992 встановлено факт передачі земельної ділянки площею 5,5 га. СТ «Енергетик».
Згідно План-схеми земельної ділянки СТ «Електроенергетик» в с. Рогалі вбачається, що ОСОБА_1 користується земельними ділянками під номерами НОМЕР_2, НОМЕР_1 та НОМЕР_3 .
Згідно копії квитка Кам'янка-Бузького районного товариства бджолярів любителів вбачається, що ОСОБА_1 є членом цього товариства з 11.01.1992., реєстраційний №777.
З листа ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області від 18.08.2020 №241/5212 вбачається, що 12.08.2020 відбулося комісійне обстеження пасіки гр. ОСОБА_1 , в ході якого встановлено ряд порушень, зокрема: відсутній ветеринарно-санітарний паспорт на пасіку; огорожа повинна бути заввишки не менше 2,5 м. для підвищення рівня льоту бджіл; перевищено кількість вуликів на земельній ділянці НОМЕР_2 , де при визначеній нормі 30-35кв.м. на одну бджоло родину, фактично розміщено 24 бджолині сім'ї на 540 кв.м., що становить 22,5 кв.м. на одну бджоло родину (а.с. 22).
З листа Кам'янка-Бузького управління ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області від 19.05.2021 №24_2-21/392 вбачається, що ОСОБА_1 було видано ветеринарно-санітарний паспорт за №UA-46-06-84 від 27.04.2021, на пасіку, що налічує 9 бджолиних сімей (а.с. 38).
Як вбачається з копії ветеринарно-санітарного паспорта пасіки №17 від 16.09.2020, такий виданий ОСОБА_1 на пасіку в с. Рогалі, яка складається з 26 бджолосімей. В такому паспорті міститься запис про результати обстеження пасіки 09.09.2020, як задовільний стан пасіки.
З копії ветеринарно-санітарного паспорта № UA-46-06-84 від 27.04.2021 вбачається, що такий видано ОСОБА_1 на пасіку в с. Рогалі кількістю 9 бджолиних сімей.
Актом комісії представників Добротвірської селищної ради від 28.07.2021 встановлено, що ОСОБА_1 утримує пасіку з бджолами на двох ділянках, а саме: 1. На земельній ділянці НОМЕР_1 виявлено 15 (подвійних) штук вуликів та терапевтичний вулик в яких знаходиться 20 бджолиних сімей. Ділянка на якій знаходяться вулики розміром 10 на 13 метрів, загороджена з трьох сторін парканом висотою 2,5 метра; 2. На земельній ділянці НОМЕР_2 виявлено 8 штук вуликів в яких знаходяться 4 бджолиних сімей. Ділянка на якій знаходяться вулики розміром 8 на 10 метрів, загороджена з усіх сторін парканом 2,5 метра. (а.с. 72).
Також, дійсно, протоколом №1 загальних зборів СТ «Електроенергетик» від 08.11.2020 вирішено зокрема внести зміни до статуту товариства, а саме п. 2.5.12. викласти у такій редакції: «забороняється утримання бджолиних сімей, вуликів, терапевтичних вуликів та території СТ «Електроенергетик»» (а.с. 15, 39-47).
Відповідно до ст. 103 ЗК України, власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо). Власники та землекористувачі земельних ділянок зобов'язані не використовувати земельні ділянки способами, які не дозволяють власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок використовувати їх за цільовим призначенням (неприпустимий вплив). Власники та землекористувачі земельних ділянок зобов'язані співпрацювати при вчиненні дій, спрямованих на забезпечення прав на землю кожного з них та використання цих ділянок із запровадженням і додержанням прогресивних технологій вирощування сільськогосподарських культур та охорони земель (обмін земельних ділянок, раціональна організація територій, дотримання сівозмін, встановлення, зберігання межових знаків тощо).
Згідно ст. 104 ЗК України, власники та землекористувачі земельних ділянок можуть вимагати припинення діяльності на сусідній земельній ділянці, здійснення якої може призвести до шкідливого впливу на здоров'я людей, тварин, на повітря, земельні ділянки та інше.
Відповідно до ст. 11 ЗУ «Про бджільництво», право на утримання бджіл і зайняття бджільництвом мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які мають необхідні навики або спеціальну підготовку, а також юридичні особи. Зайняття бджільництвом здійснюється без окремого дозволу органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
За ст. 12 ЗУ «Про бджільництво» , фізична або юридична особа з метою зайняття бджільництвом формує пасіку з бджолиних сімей, яка може мати підсобне приміщення, інвентар і обладнання та розміщується на відповідній земельній ділянці. Кількість бджолиних сімей, що може утримуватися юридичними та фізичними особами, не обмежується. На пасіках утримуються бджоли лише районованих у тій чи іншій місцевості порід згідно з планом їх породного районування в Україні, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики.
Відповідно до ст. 13 ЗУ «Про бджільництво» , з метою обліку пасік та здійснення лікувально-профілактичних заходів на кожну пасіку видається ветеринарно-санітарний паспорт. Форма паспорта і порядок його видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики. Племінні бджолорозплідники і племінні пасіки проходять атестацію та одержують племінні свідоцтва (сертифікати) відповідно до Закону України "Про племінну справу у тваринництві". Пасіка підлягає реєстрації за місцем проживання фізичної особи або за місцезнаходженням юридичної особи, яка займається бджільництвом, у місцевих державних адміністраціях або сільських, селищних, міських радах у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики.
Згідно ст. 15 ЗУ «Про бджільництво» , фізичні та юридичні особи розміщують пасіки на земельних ділянках, які належать їм на правах власності або користування, відповідно до ветеринарно-санітарних правил. Розміщення пасік на земельних ділянках інших власників або користувачів здійснюється за їх згодою. Розміщення пасік на землях лісового фонду здійснюється безоплатно з урахуванням вимог Лісового кодексу України.
Зважаючи на вказані норми закону, судом першої інстанції правильно встановлено, що визначальним при вирішенні даної справи є саме дотримання вимог закону та ветеринарно-санітарних правил при розміщенні та облаштуванні пасіки. Ветеринарно-санітарний ж паспорт на пасіку видається з метою обліку пасік та здійснення лікувально-профілактичних заходів.
Згідно правил щодо розміщення та облаштування пасіки передбачених Розділом 1 «Вимоги щодо розміщення та облаштування пасік» Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл, затвердженої наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини від 30 січня 2001 року № 9 (надалі - Інструкція), територію стаціонарної пасіки огороджують, обсаджують плодовими деревами і кущами. Відведення земельних ділянок для розміщення такої пасіки необхідно погоджувати з органами державного управління з питань ветеринарної медицини і місцевими органами влади. При визначенні розміру площі під пасіку розраховують, що на одну гадану бджолину сім'ю потрібно 30 - 35 кв. м, залежно від способу розміщення бджіл. При розміщенні пасіки на присадибній ділянці (подвір'ї) огорожа повинна бути заввишки не менше 2,5 м для підвищення рівня льоту бджіл.
Також, судом першої інстанції на підставі наявних доказів та під час виїзного судового засідання, 9.09.2021 року безпосередньо встановлено, що земельні ділянки, на яких розміщені бджолині вулики засаджені плодовими деревами та кущами і вони містять огорожу більше 2,5 метра. Факт піднесення огорожі до такого рівня не заперечили, також, сторони у справі та свідки.
Також, під час виїзного судового засідання, судом першої інстанції було оглянуто бджолині вулики за їх місцезнаходженням, та встановлено, що на земельній ділянці НОМЕР_1 є 15 бджолиних вуликів та один терапевтичний вулик , однак лише у 9 вуликах наявні бджолині сім'ї. На земельній ділянці НОМЕР_2 є 8 бджолиних вуликів , однак лише у 4 вуликах наявні бджолині сім'ї. На земельній ділянці №60 бджолиних вуликів немає.
Зважаючи на вказане, судом першої інстанції вірно встановлено, що зібраними у справі доказами доводиться площа 540 кв.м. земельної ділянки № НОМЕР_1 (а.с. 22), а тому площа на одну бджолину сім'ю на цій ділянці складає НОМЕР_3 кв.м., що відповідає вищезазначеним вимогам Інструкції. Як вбачається з план-схеми земельних ділянок, акту від 28.07.2021 (а.с. 72), а також не заперечується сторонами, земельна ділянка НОМЕР_2 має таку саму конфігурацію та подібну площу з незначним відхиленням. А тому, розміщення на цій ділянці 4 бджолиних сімей також відповідає вимогам щодо розміщення та облаштування пасік.
Таким чином, суд першої інстанції правильно встановив, що ОСОБА_1 при розміщенні та облаштуванні пасіки на території земельних ділянок, які передані йому у користвання у СТ «Електроенергетик» в с. Рогалі дотримався вимог Інструкції щодо розміщення та облаштування пасіки та інших вимог закону.
Окрім цього, ОСОБА_1 отримав 16.09.2020 ветеринарно-санітарний паспорт пасіки на 26 бджолиних сімей, а 27.04.2021 на 9 бджолиних сімей, які є дійсними і на даний час.
Крім цього, судом вірно встановлено, що посилання представника позивача на те, що ОСОБА_1 має право розміщувати кількість бджолиних сімей виключно з такою кількістю, як зазначено у ветеринарно-санітарному паспорті пасіки є помилковим, оскільки згідно п. 2 Загальних положень Порядку, ветеринарно-санітарний паспорт пасіки це документ, який ідентифікує пасіку та встановлює ветеринарно-санітарний стан бджолиних сімей, тобто, такий паспорт лише фіксує пасіку та містить відомості про її ветеринарно-санітарний стан, однак не вказує на кількість бджолиних сімей, які має право розміщувати пасічник, оскільки відповідно до ст. 12 Закону України «Про бджільництво» кількість бджолиних сімей, що може утримуватися юридичними та фізичними особами, не обмежується. Разом з тим, утримувана кількість бджолиних сімей повинна відповідати нормам, які вказані у Інструкції.
Також, суд вірно вважав безпідставним посилання представника позивача щодо невідповідності розміщеної пасіки нормам Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, які затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.06.1996 № 173, де обумовлено, що розмір санітарно-захисної зони від бджільницьких підприємств до житлової забудови встановлений у 300 метрів, оскільки ці вимоги не можуть поширюватись на індивідуальну пасіку відповідача, оскільки влаштована ним пасіка не є бджільницьким підприємством.
Судом першої інстанції, крім цього, правильно встановлено, що позивач не довів факт неправомірних дій відповідача, а здобуті судом докази вказують на дотримання ним норм щодо розміщення та облаштування пасіки, і сам по собі факт утримання пасіки відповідачем не є порушенням права інших членів садового товариства на безпечні й здорові умови проживання та користування земельною ділянкою.
Окрім цього, суд першої інстанції вірно звернув увагу на те, що посилання представника позивача та третьої особи на положення Статуту, які забороняють членам товариства утримувати бджолині сім'ї на території товариства, також, не може бути підставою для задоволення позову, зважаючи на те, що з фактичних обставин справи вбачається, що ОСОБА_1 є членом товариства бджолярів любителів з 11.01.1992, а діяльність щодо розведення бджіл на території СТ «Електроенергетик» здійснює більше 20 років. Зміни до Статуту садового товариства, якими виключено положення про право займатися розведенням бджіл та включено заборону здійснювати таку діяльність внесені 08.11.2020. (а.с. 46).
Суд вірно вважав, що оскільки відповідно до статей 11 та 15 Закону України «Про бджільництво» право на утримання бджіл і зайняття бджільництвом мають громадяни України і такі особи розміщують пасіки на земельних ділянках, які належать їм на правах власності або користування, відповідно до ветеринарно-санітарних правил, то положення Статуту СТ «Електроенергетик» не можуть обмежити реалізацію такого права позивачем.
Відтак, такі посилання сторони позивача також не можуть слугувати підставою для задоволення позовних вимог.
Окрім цього, внесення змін в Статут було здійснено після розташування і тривалого використання, більше як 20 років, пасіки відповідачем, тому не може розповсюджуватися на правовідносини, що виникли та тривали на час змін. До того ж пунктом внесених змін не було враховано інтересів відповідача, зокрема, не забезпечено йому можливості використання пасіки за рахунок інших земельних ділянок товариства, не вирішено питання надання земельної ділянки для цього у інший спосіб передбачений законом, тощо; не передбачено порядку та способу використання вимог нової редакції Статуту при існуючих правовідносинах з врахуванням інтересів відповідача, які враховувалися більше 20 років.
Щодо доводів позивача про те, що ділянки на яких розміщені вулики не перебувають у користуванні відповідача, то, як вказано самим позивачем за відповідачем рішенням Товариства закріплені земельні ділянки НОМЕР_2 та НОМЕР_1 , тобто такі у відповідності до вимог закону та статуту Товариства передані відповідачу та перебувають у його законному користуванні. Що, також, підтверджується п. 1.3.3 Статуту за яким власники та користувачі земельних ділянок можуть передавати земельну ділянку у спадщину або відчужувати її іншим способом згідно Земельного кодексу України та інших Законів України. Перед здійсненням передачі земельної ділянки іншому користувачу, орендарю чи власнику необхідно повідомити про це правління товариства та погасити заборгованість (якщо вона є) з передбачених цим Статутом виплат. Новий власник, користувач чи орендар садівницької ділянки вступає в члени товариства або укладає з товариством окремий договір на використання ресурсів і майна товариства. А також сплачує заборгованість по ділянці, якщо вона не погашена попереднім власником (користувачем).
Щодо посилання позивача на ч.2 ст. 15 Закону України «Про бджільництво», за якою розміщення пасік на земельних ділянках інших власників або користувачів здійснюється за їх згодою, то слід вказати про те, що зважаючи на більш піж 20 річне користування відповідачем переданими йому ділянками, а також розміщення на них вуликів протягом цього ж тривалого часу, слід вважати, що такі розміщувалися на ділянках зі згоди як Товариства, так і суміжних землекористувачів, оскільки протягом тривалого часу до випадку 2019 року (укусу бджолами сусідки відповідача) будь-яких звернень щодо неправомірного влаштування пасіки; вимог про перенесення пасіки, її ліквідацію; конфліктних ситуацій, тощо не було, доказів цього не представлено та доводів не наводилося. Крім цього, на території Товариства розташовувалися і інші пасіки. Фактів ж укусів бджолами після 2019 року на території Товариства знову ж не зафіксовано, доказів цьому не представлено.
Враховуючи вказане доводи апеляційної скарги слід визнати безпідставними та саму скаргу слід відхилити. Рішення ж суду першої інстанції слід залишити без змін як таке, що відповідає обставинам, що мають значення для справи та вимогам закону.
Керуючись ст.ст. 367, 368, 374 ч.1 п.1, 375, 381, 382, 383, 384 ЦПК України, -
апеляційну скаргу Садівничого товариства "Електроенергетик" - залишити без задоволення.
Рішення Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 19 жовтня 2021 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повної постанови безпосередньо до Верховного Суду.
Повний текст постанови складено 31 травня 2022 року.
Головуючий : Я.А. Левик
Судді: Р.В. Савуляк
М.М. Шандра