Рішення від 27.05.2022 по справі 676/5142/21

Справа № 676/5142/21

Номер провадження 2/676/403/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2022 року м. Кам'янець-Подільський

Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

в складі головуючої судді - Шевцової Л.М.,

з участю секретаря судового засідання - Сопрун С.В.,

представника позивачки ОСОБА_1 - ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3 - ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кам'янець-Подільському цивільну справу № 676/5142/21 за позовом ОСОБА_1 , до ОСОБА_3 , Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, Жванецької сільської ради про про визнання недійсним рішення сільської ради,скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно ,Реєстрі прав власності на нерухоме майно,державної реєстрації в Державному земельному кадастрі, інформації та реєстрацію земельної ділянки, -

ВСТАНОВИВ:

30.08.2021 року позивачка звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 ; Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, про скасування державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки з кадастровим номером 6822487600:05:011:0012,яка зареєстрована за ОСОБА_3 .

Ухвалою суду від 01.09.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.

24.09.2021 року уповноважена особа Головного управління держгеокадастру у Хмельницькій області Таращан Юлія, надіслала відзив на позов.

06.10.2021 року закрито підготовче засідання, справу призначено до судового розгляду, про що постановлено ухвалу суду та повідомлено учасників справи.

За клопотанням представника позивача - Воронюка Т.В., який представляє інтереси на підставі ордеру серії АТ від 04.08.2021 року, ухвалою суду від 11.11.2021 року залучено співвідповідача - Жванецьку сільську раду Кам'янець-Подільського району та прийнято уточнюючу позовну заяву в якій позивач просить визнати недійсним рішення Жванецької сільської ради від 30.09.2021 року № 35 та скасувати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному земельному кадастрі усі записи, інформацію та реєстрацію земельної ділянки, згідно яких зареєстровано право приватної власності на земельну ділянку за ОСОБА_3 , площею 1,7483 га кадастровий номер 6822487600:05:011:0012, в тому числі запис про право 44628304.

Обгрунтовуючи заявлені вимоги представник позивача - ОСОБА_2 вказує, що 06.05.2020 року позивачка звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ,однак 27.05.2020 року їй було відмовлено у наданні такого дозволу, оскільки запитувана земельна ділянка накладається на земельну ділянку що перебуває в користуванні третіх осіб. Не погоджуючись із даним рішенням,позивач звернулася до Хмельницького окружного адміністративного суду, та згідно з рішенням від 19.1.2020 року задоволено її позов, визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області № 22-8767-СГ ВІД 27.05.2020 року «Про відмову у надання дозволу на розроблення документації землеустрою » .

З метою примусового виконання данного рішення суду було відкрито виконавче провадження, було надано дозвіл на розробку такого проекту землеустрою. Після отримання усіх передбачених висновків про погодження документації із землеустрою, землевпорядною організацією подано вказаний вище проект кадастровому реєстратору для реєстрації, реєстратор повідомив , що має місце накладка на земельну ділянку. Після отримання інформації позивачці стало відомо, що на дану земельну ділянку надано дозвіл також відповідачу ОСОБА_3 .

Дане рішення вважає таким, що порушує права його довірительки, і просить суд задовольнити позов ОСОБА_1 в повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_4 , яка представляє інтереси ОСОБА_3 на підставі ордера ВХ № 1017953 від 06.10.2021 року, в судовому засіданні позовні вимоги не визнала. Просить у позові відмовити, звертаючи увагу суду на відзив на позов.

В судове засідання не з'явились представники відповідачів: Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та представник Жванецької сільської ради Кам'янець-Подільського району.

Представник Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Ю.Таращан надіслала відзив на позов, в якому просить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову в повному обсязі.

Представник Жванецької сільської ради, яка представляє інтереси за довіреністю від 20.01.2021 року ОСОБА_5 , про день розгляду справи повідомлена своєчасно, належним чином, що підтверджується розпискою приєднаною до матеріалів справи.

Суд вважає за можливе справу розглянути у відсутності осіб, які не з'явились в судове засідання.

Заслухавши учасників судового розгляду, вивчивши та дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що 06.05.2020 року ОСОБА_1 звернулая до Головного управління Держеокадастру у Хмельницькій області про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення,орієнтовною площею 2,00га за межами населених пунктів Слобідсько-Рихтівської сільської ради,Кам'янець-Подільського району.

Наказом Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області від 19.01.2021 року №84-УБД ОСОБА_1 було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

26 березня 2021 року позивачка звернулася із заявою в землевпорядну організацію - ТОВ «Альфа Гарант ЛЛС» з проханням виготовити проект землеустрою. 30 квітня 2021 року розроблений позивачці проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки землевпорядною організацією було подано кадастровому реєстратору. Рішенням №РВ-2301147492021 від 26 травня 2021 року державним кадастровим реєстратором Міжрайонного управління у Запорізькому районі та м. Запоріжжя Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області позивачці відмовлено у внесенні відомостей у зв'язку з тим, що в Державному земельному кадастрі наявна інформація про реєстрацію на вказану вище земельну ділянку іншої земельної ділянки з кадастровим номером 6822487600:05:011:0012. Позивачці стало відомо, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 19 квітня 2021 року №04-1/2021 відповідачу ОСОБА_3 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою на «дану» земельну ділянку.

З позовної заяви вбачається, що Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, знаючи та усвідомлюючи, що на вказану земельну ділянку ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою, який вже належним чином розроблений та ними погоджений, приймає рішення у формі наказу і надає дозвіл відповідачу ОСОБА_3 на фактичне оформлення права власності на одну і ту ж земельну ділянку.

Керуючись ст. 14 Конституції України, ст., ст. 79, 79-1, п. «б» ч. 1 ст. 81, ч., ч. 6-11 ст. 118 ЗК України, ст. 28 Закону України «Про землеустрій», ч, ч. 5, 6, 8, 10 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» позивач вважає, що системний аналіз наведених норм земельного законодавства дає підстави вважати, що порядок надання у власність земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у межах норм безоплатної передачі, виключає можливість його повторного чи паралельного здійснення на користь іншої особи, якщо щодо тої, яка звернулася раніше, вже прийнято рішення про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою і перша особа не порушила встановлених строків укладення договору із розробником документації та не зволікала з надання документації для погодження.

З таким висновком представник відповідача- ОСОБА_4 категорично не погоджується, мотивуючи тим, що відповідач ОСОБА_3 проживає та зареєстрований в с. Сл. Рихтівська, Кам'янець-Подільського району. Ту місцевість відповідач знає з дитинства. Він разом з братом - ОСОБА_6 вирішили за своїм місцем проживання приватизувати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства. 29 березня 2021 року відповідач ОСОБА_3 направив засобами поштового зв'язку заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної власності, орієнтовною площею 2 га з метою її подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с. Мілівці, Жванецької сільської ради, Кам'янець-Подільського району. До своєї заяви відповідач ОСОБА_3 додав копію паспорта громадянина України; копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; графічний матеріал, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

Згідно графічного матеріалу, який додав відповідач ОСОБА_3 до своєї заяви, чітко вбачається, що земельна ділянка, яку він бажає приватизувати, знаходиться за межами с. Мілівці, та зазначено зону та квартал: 6822487600:05:011.

Розглянувши вказані документи відповідача ОСОБА_3 , Головне управлінняДержгеокадастру у Хмельницькій області 08 квітня 2021 року видає наказ №22-1048-СГ, яким відповідачу ОСОБА_3 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га, за межами населених пунктів Слобідсько-Рихтівської сільської ради (6822487600:05:011).

Відповідач ОСОБА_3 на підставі вказаного дозволу замовив в землевпорядній організації ПП - фірма «ЗЕМЛЯ» розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який був погоджений в порядку ст. 186-1 ЗК України (в редакції, чинній на 26 травня 2021 року).

25 травня 2021 року земельній ділянці, яка запроектована до відведення відповідачу ОСОБА_3 був присвоєний кадастровий номер 6822487600:05:011:0012. Визначених законами України підстав для відмови у державній реєстрації земельної ділянки, яка запроектована для відведення відповідачу ОСОБА_3 , не було.

Позивачка у позові зазначає, що Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області знало та усвідомлювало, що на вказану земельну ділянку їй було надано дозвіл, який вже належним чином розроблений та ними погоджений, але Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області прийняло рішення у формі наказу і надало дозвіл на розроблення проекту землеустрою на земельну ділянку відповідачу ОСОБА_3 .

Доказами, які спростовують обізнаність Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з приводу того, що позивачці раніше було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою: є те, що ОСОБА_1 не зазначала конкретне місце розташування земельної ділянки: у своїй заяві до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області позивачка обмежилась написанням, що земельна ділянка знаходиться за межами населених пунктів Слобідсько-Рихтівської сільської ради; схема місця розташування земельної ділянки, яка додана до заяви позивача, також не містить інформації, що земельна ділянка, яку бажає приватизувати позивач, знаходиться за межами с. Мілівці.

Земельний кодекс України не забороняє надавати дозволи на розроблення документації із землеустрою на одну і ту саму земельну ділянку декільком суб'єктам.

Абзацами 1 та 3 ч. 7 ст. 118 ЗК України визначено вичерпний перелік підстав, за яких особі може бути відмовлено у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою. До таких підстав не відноситься наявність вже наданого дозволу на розроблення документації іншій особі.

Згідно п. 22 Постанови Верховного Суду по справі №120/1491/19-а від 27.02.2020 року, Верховний Суд дійшов висновку, що суди нижчих інстанції правильно зазначили, що не може бути підставою відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність надання дозволу на розробку проекту землеустрою на ту ж саму земельну ділянку іншій особі. Аналіз статей 116, 118 ЗК України вказує на те, що місцева рада не має права визначати пріоритетність того чи іншого заявника на стадії надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою на одну й ту ж саму земельну ділянку. У даному випадку надання такого дозволу вказує про відсутність обтяжень щодо бажаної земельної ділянки і ще не означає позитивного рішення місцевої ради про передачу у власність цієї земельної ділянки після виготовлення проекту землеустрою. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27.03.2018 року №463/3375/15-а.

Пунктами 37, 38 постанови Великої Палати Верховного Суду по справі №160/4211/19 від 18.12.2019 року визначено, що згідно з практикою Великої Палати Верховного Суду отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного вирішення питання про надання її у власність, а тому не створює правових наслідків, крім тих, що пов'язані з неправомірністю прийняття рішення органом місцевого самоврядування (постанова від 28 листопада 2018 року у справі № 826/5735/16). Рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою є одним з етапів процесу отримання права власності чи користування на земельну ділянку. Однак отримання такого дозволу не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття такого права, оскільки сам по собі дозвіл не є правовстановлюючим актом.

Згідно правової позиції Великої Палати Верховного Суду по справі №308/10112/16-а від 23.01.2019 року також сформовано висновок, що згідно з практикою Великої Палати Верховного Суду отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного вирішення питання про надання її у власність, а тому не створює правових наслідків, крім тих, що пов'язані з неправомірністю прийняття рішення органом місцевого самоврядування (постанова від 28 листопада 2018 року у справі № 826/5735/16 (провадження 11-986апп18)). Рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою є стадією процесу отримання права власності чи користування на земельну ділянку. Однак отримання такого дозволу не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття такого права, оскільки сам по собі дозвіл не є правовстановлюючим актом.

Згідно п. 36 постанови Верховного Суду по справі №352/2482/19 від 24.09.2020 року рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою є стадією процесу отримання права власності чи користування на земельну ділянку. Однак, отримання такого дозволу не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття такого права, оскільки сам по собі дозвіл не являється правовстановлюючим актом.

Згідно п. 30 Постанови Великої Палати Верховного Суду по справі №380/624/16-ц від 17.10.2018 року рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою є стадією процесу отримання права власності чи користування на земельну ділянку. однак, отримання такого дозволу не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття такого права, оскільки сам по собі дозвіл не являється правовстановлюючим актом.

Згідно правової позиції Верховного Суду по справі №463/3375/15-а від 27.03.2018 року отримання дозволу на розробку проекту землеустрою з приводу відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність або користування (оренду). Аналогічна правова позиція висловлена колегією суддів судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постановах від 10 грудня 2013 року (справа № 21-358а13) та від 07 червня 2016 року (справа №21-1391а16). В даному випадку, як ОСОБА_4 (третя особа), так і ОСОБА_2 (позивач) мають рівне право розробити проекти землеустрою, подальше затвердження яких відбувається із кінцевим визначенням особи, що отримає право власності або користування (оренду) на ділянку. Тому у відповідача не має підстав вважати приорітетність того чи іншого заявника на стадії надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а відтак - і порушеного права позивача.

Згідно п. 36.4 Постанови Великої Палати Верховного Суду по справі №688/2908/16-ц від 29.09.2020 року дозвіл на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки означає дозвіл власника земельної ділянки здійснити певні дії на землі власника, аби мати змогу в подальшому точно визначити предмет оренди. Отже, цей дозвіл наділяє заінтересовану особу повноваженням ідентифікувати на землі власника земельну ділянку, яку ця особа бажає отримати в оренду в майбутньому. У постанові від 17 жовтня 2018 року у справі № 380/624/16-ц (провадження № 14-301цс18) Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що рішення про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою не є правовстановлюючим актом і не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття права власності чи користування на земельну ділянку. Велика Палата Верховного Суду не вбачає підстав для відступу від цього висновку.

Згідно правової позиції Верховного Суду по справі №806/602/18 від 05.03.2019 року отримання дозволу на розробку проекту землеустрою з приводу відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність або користування (оренду). Аналогічна правова позиція висловлена колегією суддів судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постановах від 10 грудня 2013 року (справа № 21-358а13) та від 07 червня 2016 року (справа №820/3507/15). Усі учасники земельних відносин мають рівне право розробити проекти землеустрою, подальше затвердження яких відбувається із кінцевим визначенням особи, що отримає право власності або користування (оренду) на ділянку, а тому не має підстав зважати на пріоритетність того чи іншого заявника на стадії надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що виключає наявність порушеного права позивача. Аналогічна позиція була висловлена Верховним Судом у постанові від 27 березня 2018 року у справі №463/3375/15-а.

Згідно правової позиції Верховного Суду по справі №813/1631/14 від 22.02.2019 року доводи скаржника про чинність на момент виникнення спірних правовідносин 05.08.2013 (звернення з клопотанням) розпорядження Пустомитівської РДА від 06.05.2011 № 455 «Про внесення змін в додаток до розпорядження від № 124 від 02.03.2010» та розпорядження від № 124 від 02.03.2010, яким фактично надано дозвіл на розробку проекту землеустрою іншим громадянам, Суд такі до уваги не бере. Такі зводяться фактично до переоцінки обставин справи. Водночас, надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки одній особі не є підставою для відмови в його наданні іншій особі.

Також дане питання врегульоване постановами ВС від 30.05.2018 у справі № 826/5737/16, від 17.10.2018 року у справі № 380/624/16-ц та іншими постановами ВС.

Тобто, у даному випадку порядок передачі землі відповідачу ОСОБА_3 не порушений.

Стаття 118 якого спільно зі ст., ст. 79-1, 186-1 ЗК України регламентує порядок безоплатної приватизації земельної ділянки, який включає наступні етапи:

- звернення громадян з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;

- надання дозволу відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування;

- розробка суб'єктами господарювання за замовленням громадян проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;

- погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в порядку, передбаченому статтею 186-1 Земельного кодексу України;

- державна реєстрація у Державному земельному кадастрі сформованої земельної ділянки (ст. 79-1 ЗК України);

- затвердження відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Судом встановлено,що 29.03.2021 року ОСОБА_3 звернувся до Головного управління Держеокадастру у Хмельницькій області з заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою на відведення земельної ділянки сільсьткогосподарського призначення та подальшої передачі її у власність за межами населеного пункту с.Мілівці,Жванецької сільської ради.

До заяви було додано план та місце розташування земельної ділянки за межами села Мілівці,Жванецької сільської ради.

08.04.2021 року згідно до наказу 22-1048-СГ Головного управління Держеокадастру у Хмельницькій області було правомірно надано дозвіл ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки.

Виготовляючи проект землеустрою,інженер-землевпорядник не мав ніяких застережень та обмежень щодо спірної земельної ділянки.

Відповідно до Акту погодження меж від 08.04.2021 року суміжними землекористувачами претензій заявлено також не було.

Відповідно рішення одинадцятої сесії Жванецької сільської ради від 30.09.2021 року за №35 також правомірно передано у власність ОСОБА_3 земельну ділянку з кадастровим номером 6822487600:05:011:0012 для ведення особистого селянського господарства,площею 1,7483 га на території Жванецької сільської ради.

Позивачем не надано належних та допустимих доказів,що таке рішення є неправомірним.

Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини,на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно ст. 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Відповідно до ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Згідно ст. 78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.

Частиною 2 статті 152 Земельного кодексу України визначено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Враховуючи,що позивач ОСОБА_1 не була землекористувачем і власником спірної земельної ділянки,а тому не можна вважати її права на володіння ,користування вказаною земельною ділянкою,порушеними.

Позивач просила надати їй дозвіл на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку не визначену конкретним її розташуванням,на відміну від відповідача ОСОБА_3 ,який вказував на таке розташування в с.Мілівці,Кам'янець-Подільського району,а тому вона може реалізувати своє право на безоплатне надання їй земельної ділянки в іншому місці.

Судом також не встановлено,що ОСОБА_3 ,Жванецька сільська рада,представник Держгеокадастру достеменно знали,що земельна ділянка,яку оформляв на себе ОСОБА_3 є тією земельною ділянкою,яку мала намір отримати ОСОБА_1 .

Відповідно до п. 10 ст. 24 Закону України «Про державний земельний кадастр» Державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Підстав для скасування Державної реєстрації земельної ділянки за ОСОБА_3 ,судом також не встановлено.

Керуючись ст. 268 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

В позові ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , проживаючої по АДРЕСА_1 до ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ІПН НОМЕР_2 , проживаючого по АДРЕСА_2 , Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, Жванецької сільської ради, про визнання недійсним рішення Жванецької сільської ради від 30.09.2021 року № 35 та скасуваня в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному земельному кадастрі усі записи, інформацію та реєстрацію земельної ділянки, згідно яких зареєстровано право приватної власності на земельну ділянку за ОСОБА_3 , площею 1,7483 га кадастровий номер 6822487600:05:011:0012, в тому числі запис про право 44628304 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 27 травня 2022 року.

Суддя Кам'янець-Подільського

міськрайсуду Л. М. Шевцова