Справа № 344/741/22
Провадження № 33/4808/285/22
Категорія Хоростіль Р.В.
Головуючий у 1 інстанції Хоростіль Р. В.
Суддя-доповідач Кукурудз
27 травня 2022 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського апеляційного суду Кукурудз Б.І., з участю захисника Кінаш М.А. розглянувши адміністративну справу за апеляційною скаргою захисника Кінаш М.А., яка діє в інтересах ОСОБА_1 на постанову Івано-Франківського міського суду від 29 березня 2022 року, -
Вказаною постановою ОСОБА_1
ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителям
АДРЕСА_1 , громадянин України,-
визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 (сімнадцять тисяч ) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнуто з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в розмірі 496 грн. 20 коп.
З оскаржуваної постанови суду слідує, що 07.01.2022 року 10 год. 08 хв. ОСОБА_1 в м. Івано-Франківську по вул. Галицька, 125, керував транспортним засобом марки Volkswagen Golf, номерний знак НОМЕР_1 в стані наркотичного сп'яніння: медичний огляд на стан сп'яніння проводився у встановленому законом порядку у медичному закладі у лікаря нарколога, та підтверджується висновком №24 від 07.01.2022 року. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.9 а ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.130 ч.1 КУпАП.
Оскаржуючи вказану постанову захисник Кінаш М.А. вважає її незаконною, необґрунтованою, винесеною з порушенням норм права, оскільки докази винуватості ОСОБА_1 у вчиненні за ч.1 ст.130 КУпАП в матеріалах провадження відсутні.
Під час складання протоколу, в порушення вимог чинного законодавства щодо належності та допустимості доказів, працівниками поліції не вжито належних заходів щодо встановлення наявності чи відсутності адміністративного правопорушення, не надано жодних належних і допустимих доказів, які могли б підтвердити факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, а факт вчинення правопорушення не зафіксовано належним чином, як того вимагає КУпАП.
Просить поновити строк на апеляційне оскарження постанови Івано-Франківського міського суду від 29 березня 2022 року, постанову суду щодо ОСОБА_1 скасувати. Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 130 ч.1 КУпАП закрити за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши доповідь судді, учасників процесу, перевіривши та дослідивши матеріали адміністративної справи, вважаю, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.
Що стосується клопотання про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції то його слід поновити як пропущений з поважних причин.
Як слідує з матеріалів справи (а.с.1) ОСОБА_1 порушив пункт 2.9 а Правил дорожнього руху України за, що передбачена відповідальність згідно ч.1 ст. 130 КУпАП.
Згідно вимог ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Інспектор поліції, який склав протокол про адміністративне правопорушення, та суд який розглядав справу, зазначених вимог закону не виконали.
При цьому суддя повинен дати оцінку не тільки даним, що додані до протоколу про адміністративне правопорушення, але й доказам, які представлені особою в порядку захисту. Досліджуючи всі наявні докази суддя дає їм об'єктивну оцінку з точки зору їх достовірності та степені підтвердження чи спростування обставин, що характеризують діяння особи як правопорушення.
Відповідно до вимог п.п. 15,16 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України від 09.11.2015 року №1452/735, за результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акту медичного огляду. Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, (далі висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння) видається на підставі акта медичного огляду.
Проте в матеріалах справи відсутнє направлення на медичний огляд та відсутній акт медичного огляду.
Окрім того, як вбачається з матеріалів справи, висновки суду про наявність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, ґрунтуються виключно на протоколі про адміністративне правопорушення.
При цьому, у справі відсутні свідки самої події яка мала місце 07.01.2022 року.
Судом першої інстанції належним чином невстановлено та не перевірено, чи мав місце факт, керування транспортним засобом ОСОБА_1 в стані наркотичного спяніння.
Із протоколу та долучених до нього матеріалів справи, даних обставин встановити є неможливим.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, що сформульовані у п.43 рішення від 14.02.2008 року у справі «Кобець проти України» ( з відсиланням на п.282 рішення у справі «Авшар проти Туреччини»), згідно яких «доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом».
Згідно зі ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Слід вказати на те, що докази на які посилається суд першої інстанції є безпідставними, недоведеними, оскільки грунтуються на припущеннях.
З огляду на наявні істотні порушення при проведенні огляду на стан сп'яніння ОСОБА_1 та складанні за його результатами протоколу про адміністративне правопорушення, суд визнає вказаний протокол та додані до нього матеріали недопустимими доказами, як такі, що отримані з істотним порушенням вимог КУпАП.
Будь-які інші належні, допустимі та достовірні докази, які б з достатністю вказували на наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, у справі відсутні.
Згідно ч. 3 ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
За таких обставин, вважаю, що всі сумніви щодо доведеності вини ОСОБА_1 у вчиненні даного правопорушення слід тлумачити на його користь.
Відповідно до п.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст. 294 КУпАП, -
Апеляційну скаргу захисника Кінаш М.А. яка діє в інтересах ОСОБА_1 задовольнити.
Поновити захиснику Кінаш М.А. строк на апеляційне оскарження постанови Івано-Франківського міського суду від 29.03.2022 року .
Постанову Івано-Франківського міського суду від 29.03.2022 року відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП скасувати.
Провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ст.130 ч.1 КУпАП закрити на підставі ст. 247 п.1 КУпАП за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Суддя Івано-Франківського
апеляційного суду Б.І. Кукурудз