Справа № 161/6707/22
Провадження № 2-а/161/184/22
30 травня 2022 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі:
головуючого - судді Рудської С.М.
при секретарі - Фліщаровському Д.М.
з участю:
представника позивача - Чеберяка Ю.М.
відповідача - ОСОБА_1
представника відповідача - Вороб'я П.О.
перекладача - Кулеши В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку справу за адміністративним позовом ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) до громадянина Республіки Туркменістан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про затримання іноземця з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні
30.05.2022 року ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) звернувся до суду з вищевказаним адміністративним позовом на обґрунтування вказавши, що 26.05.2022 громадянин Республіки Туркменістан ОСОБА_1 був виявлений прикордонним нарядом за спробу незаконного перетинання державного кордону з України в Республіку Польща в складі групи осіб, в районі прикордонного знаку № 1082, на ділянці відділу прикордонної служби «Грабове» 6 прикордонного загону. Оригінали документів, що посвідчують особу, підтверджують законність перебування на території України, у відповідача відсутні. Під час адміністративного затримання, оформлення матеріалів справ про адміністративні правопорушення та заповненні анкетних даних відповідач подав про себе неправдиві установчі дані, а саме: останній вказав що він є громадянином Республіки Туреччина ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , однак, безпосередньо після завершення терміну адміністративного затримання, його звільнення та підготовки даної позовної заяви, відповідач пред'явив копію документів, які містять інформацію про те що він є громадянин Республіки Туркменістан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 . Крім того, як було встановлено: громадянин Республіки Туркменістан ОСОБА_1 вчинив порушення законодавства України з прикордонних питань та про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, що виразилось у спробі незаконного перетинання державного кордону з України в Республіку Польща, поза встановленими пунктами пропуску, з метою потрапити до країн Європейського Союзу; оригінал документів, що підтверджує законність перебування на території України чи дають право перетинати державний кордон у відповідача відсутні; будь-які законні підстави перебувати на території України - відсутні. Враховуючи вище зазначене та з метою реалізації державної політики у сфері міграції просить суд затримати громадянина Республіки Туркменістан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України строком на 6 місяців, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив суд їх задовольнити. На обґрунтування позовної вимоги про затримання громадянина Республіки Туркменістан ОСОБА_1 на строк до шести місяців зазначив, що у разі задоволення судом даного позову, виконання рішення може бути значно ускладненим через введення на території України воєнного стану.
Відповідач у судовому засіданні заявлені позовні вимоги не визнав, суду пояснив, що не мав наміру незаконно перебувати на території України. Так, він прилетів з Республіки Туреччина до Республіки Білорусь, а звідти мав намір потрапити до Німеччини. Проте, співробітники прикордонної служби Республіки Білорусь спрямували його на територію України, сказавши, що це територія Республіки Польща.
В судовому засіданні представник відповідача пояснив, що громадянин Республіки Туркменістан ОСОБА_1 хоча і незаконно перебуває на території України, проте такого наміру не мав.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що 26.05.2022 року громадянин Республіки Туркменістан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , був виявлений прикордонним нарядом за спробу незаконного перетинання державного кордону з України в Республіку Польща в складі групи осіб, в районі прикордонного знаку № 1082, на ділянці відділу прикордонної служби «Грабове» 6 прикордонного загону.
Оригінали документів, що посвідчують особу, підтверджують законність перебування на території України, передбачені ст. 15 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та ст. 8 ЗУ «Про прикордонний контроль» у відповідача відсутні (а.с. 4).
В подальшому, відповідно до вимог ст. 263 КУпАП, громадянин Республіки Туркменістан ОСОБА_1 був затриманий в адміністративному порядку на термін до трьох діб з метою встановлення особи та з'ясування обставин правопорушення (а.с. 3).
Своїми діями відповідач порушив вимоги ст.ст. 9 та 12 ЗУ «Про Державний кордон», що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 2 ст. 204-1 КУпАП «Незаконне перетинання або спроба незаконного перетинання державного кордону України».
В ході розгляду також було встановлено, що під час адміністративного затримання, оформлення матеріалів справ про адміністративні правопорушення та заповненні анкетних даних відповідач подав про себе неправдиві ідентифікаційні відомості, а саме: останній представився громадянином Республіки Туреччина ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , однак безпосередньо після завершення терміну адміністративного затримання, його звільнення та підготовки позовної заяви, відповідач пред'явив копію документів, які містять інформацію про те, що він є громадянин Республіки Туркменістан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Таким чином, судом встановлено, що громадянин Республіки Туркменістан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , вчинив порушення законодавства України з прикордонних питань та про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, що виразилось у спробі незаконного перетинання державного кордону з України в Республіку Польща, поза встановленими пунктами пропуску, з метою потрапити до країн Європейського Союзу, а також оригінали документів, що посвідчують особу, підтверджують законність перебування на території України, дають право перетинати державний кордон передбачені ст. 15 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та ст. 8 ЗУ «Про прикордонний контроль» у відповідача відсутні.
Станом на день подання даної позовної заяви до підрозділів УДМС України у Волинській області та інших областей України щодо продовження термінів чи з інших питань перебування на території України, чи із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту громадянин Республіки Туркменістан ОСОБА_1 не звертався.
Отже, на даний час підстави для подальшого перебування відповідача в Україні відсутні.
Доказів іншого сторонами суду надано не було.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 288 КАС України позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну, а також позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
У відповідності до ч.ч. 1, 2, 4 ст. 30 Закону № 3773-VI центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби Безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особи без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора розміщує іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першої цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
У відповідності до ст. 172 КАС України, в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.
Об'єднання справ в одне провадження допускається до початку підготовчого засідання, а у спрощеному позовному провадженні - до початку розгляду справи по суті у кожній із справ.
Враховуючий той факт, що будь-які законні підстави для перебування відповідача на території України відсутні, суд вбачає усі підстави для його затримання з метою забезпечення видворення за межі території України.
Також суд вважає, строк затримання слід встановити у шість місяців, як це передбачено ч. 11 ст. 289 КАС України.
Що стосується позовних вимог в частині затримати громадянина Республіки Туркменістан ОСОБА_1 на термін до шести місяців з поміщенням до Пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, суд вважає, що вони також підлягають до задоволення, оскільки реальне виконання рішення суду, в умовах запровадження на території України воєнного стану, є ускладненим через обмеження усіх видів транспортного сполучення.
Пунктом 3 ч. 2 ст. 371 КАС України визначено, що суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.
Виходячи із наведеної норми чинного законодавства, суд вважає за необхідне дане судове рішення звернути до негайного виконання.
Отже, враховуючи усе вищезазначене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 6, 9, 77, 79, 241-246, 288, 293, 295 КАС України, суд, -
Позов ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) до громадядина Республіки Туркменістан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про затримання іноземця з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні - задовольнити.
Видворити громадянина Республіки Туркменістан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 за межі території України.
Затримати громадянина Республіки Туркменістан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України на термін до 6 (шести) місяців.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст рішення складений 30 травня 2022 року.
Суддя Луцького міськрайонного
суду Волинської області С.М. Рудська