Справа № 159/1827/22
Провадження № 3/159/1224/22
27 травня 2022 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Волкова Ю.Ф.,
розглянувши матеріали, що надійшли від військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України,( паспорт серії НОМЕР_2 виданий Машівським РС УДМС України в Полтавській області 28.05.2015), адреса реєстрації та проживання: м. Львів Львівської області, військовослужбовця;місце служби і посада - військова частина НОМЕР_1 , солдат начальник ремонтної майстерні артилерійського озброєння взводу забезпечення другого артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - Кодекс),
встановила:
23.05.2022 року до Ковельського міськрайонного суду Волинської області від військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України скеровано протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 для прийняття рішення в порядку чинного законодавства.
Відповідно до вимог статей 213, 221, 256, 278 Кодексу на розгляд уповноважених на те органів і посадових осіб, в тому числі до суду, повинні надходити належно оформлені справи про адміністративні правопорушення, а не протоколи про адміністративні правопорушення, в яких лише зазначаються фактичні обставини справи, що підлягають перевірці на підставі зібраних документів.
Відповідно до статті 278 Кодексу в ході підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення перевіряється, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адмінправопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали та інше, а згідно статті 280 Кодексу, орган (посадова особа) при розгляді справи про адмінправопорушення зобов'язана з'ясовувати усі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що матеріали даної справи слід повернути на доопрацювання з наступних підстав.
Відповідно до статті 256 Кодексу у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол;відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 оформлені неналежним чином, і перевірка за зазначеним в протоколі про адміністративне правопорушення фактом проведена поверхнево.
Так, складений відповідальною особою військової частини НОМЕР_1 протокол відносно ОСОБА_1 не відповідає вимогам статті 256 Кодексу, а саме:
- із протоколу про адміністративне правопорушення випливає, що в графі «місце народження», «місце проживання фактичне», «місце проживання за реєстрацією» зазначено : м. Львів, Львівської області, - відсутність повної адрес особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Як вбачається з копії паспорта ОСОБА_1 в графі місце проживання значиться «знятий з реєстрації».
Враховуючи те, що суддя позбавлений можливості належним чином всебічно, повно і об'єктивно розглянути справу по суті та винести законне і обґрунтоване рішення, оскільки матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 неналежним чином оформлені, приходжу до висновку, що дані матеріали слід повернути до військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України для доопрацювання.
Постановою Пленуму Верховного Суду України за №14, від 23.12.2005 року, визнано правильною практику судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без дотримання вимог, передбачених статтею 256 Кодексу, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
При доопрацюванні матеріалів справи про адміністративне правопорушення необхідно усунути вище наведені недоліки при дотриманні вимог статті 38 Кодексу, щодо строків накладення адміністративного стягнення, а також виконати інші дії в яких виникне необхідність та додати до протоколу про адміністративне правопорушення необхідні докази для ствердження вини правопорушника.
Керуючись статтями 256, 278, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
Адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною третьою статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, - повернути військовій частині НОМЕР_1 Міністерства оборони України ( АДРЕСА_1 ) для доопрацювання та належного оформлення у відповідності до чинного законодавства.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Ю. Ф. Волкова