Справа №: 486/506/22 Провадження № 3/486/351/2022
30 травня 2022 року м. Южноукраїнськ
Южноукраїнський міський суд Миколаївської області у складі головуючого судді Далматової Г.А., ознайомившись з матеріалами справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Відділення поліції №3 Вознесенського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсіонера, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 5 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №088560 від 24 травня 2022 року, 24 травня 2022 року о 19:12 год. ОСОБА_1 , в м. Южноукраїнську по пр. Незалежності, 7, керуючи автомобілем «Chevrolet Lacetti» державний номерний знак НОМЕР_1 , рухався по пр. Незалежності, де знаходяться дві смуги руху в одному напрямку з вімкнутим лівим поворотом в правій смузі руху, та, виїхавши на перехрестя з пр. Соборності з правої крайньої полоси, різко почав маневр, не переконавшись, що це буде безпечно для автомобіля, який рухався в лівій смузі руху «Skoda Rapid» державний номерний знак НОМЕР_2 , в результаті чого створив аварійну обстановку, а саме, змусив різко гальмувати та зупинити автомобіль «Skoda Rapid», щоб уникнути ДТП.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 5 ст. 122 КУпАП, як порушення, передбачені частинами першою - четвертою цієї статті, що спричинили створення аварійної обстановки, а саме: примусили інших учасників дорожнього руху різко змінити швидкість, напрямок руху або вжити інших заходів щодо забезпечення особистої безпеки або безпеки інших громадян.
Приписами ст. 256 КУпАП визначено вимоги до протоколу, про адміністративне правопорушення, зокрема у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно ч. 1 розділу ІІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2015 року № 1395 (далі-Інструкції) протокол про адміністративне правопорушення (додаток 1) складається відповідно до статті 254 КУпАП. До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються: 1) письмові пояснення свідків правопорушення у разі їх наявності; 2) акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу у разі здійснення його затримання; 3) акт огляду на стан сп'яніння у разі проведення огляду на стан сп'яніння; 4) інші документи та матеріали, які містять інформацію про правопорушення.
Відповідно до матеріалів справи при складанні протоколу вказані вимоги закону не були виконані.
Протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ №088560 від 24 травня 2022 року містить виправлення в зазначенні дати складання протоколу на «24» травня 2022 року, а також частини ст. 122 КУпАП, а саме з ч. 4 на ч. 5.
До матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 долучено рапорт поліцейського та диск із відеозаписом, однак відсутні будь які інші докази, як то пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, пояснення свідків, тощо.
Також у зазначеному протоколі не вказано прізвище, ім'я та по-батькові особи, яка керувала автомобілем «Skoda Rapid» державний номерний знак НОМЕР_2 , та яку ОСОБА_1 , згідно протоколу, змусив різко гальмувати та зупинити автомобіль.
Вказані недоліки протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №088560 від 24 травня 2022 року, позбавляють суд можливості всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставини справи, а потім дати правильну юридичну кваліфікацію вчиненого адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23 грудня 2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» зазначено, визнати правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Виходячи з викладеного, оскільки складення та оформлення протоколу про адміністративне правопорушення виконано не належним чином, а зазначені вище недоліки не можуть бути усунені в суді, суд вважає за необхідне повернути даний протокол до Відділення поліції №3 Вознесенського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Миколаївській області, для дооформлення.
Керуючись ст. ст. 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
Протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ №088560 від 24 травня 2022 року відносно ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення та інші матеріали повернути Відділенню поліції №3 Вознесенського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Миколаївській області, для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Южноукраїнського міського суду Г.А. Далматова