Справа №127/7436/22
Провадження №1-кс/127/3099/22
17 травня 2022 року м. Вінниця
Слідчий суддя Вінницького міського суду Вінницької області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого слідчого відділення відділу поліції № 3 Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів, -
Слідчий ОСОБА_3 звернувся до суду з вказаним клопотанням, яке погоджено з прокурором ОСОБА_4 , мотивуючи свої вимоги тим, що слідчим відділенням відділу поліції № 3 Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021022110000163 від 08 жовтня 2021 року, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, що протиправними діями службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 незаконно вибула земельна ділянка з державної власності з кадастровим номером 0520680500:01:005:0010, площею 0,5 га, у приватну власність для ведення особистого селянського господарства, хоча ділянка знаходиться в єдиному лісовому масиві.
З інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 0520680500:01:005:0010 на підставі наказу ІНФОРМАЦІЯ_2 від 06.05.2021 № 662-УБД надана у власність ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства. В подальшому вказана ділянка двічі продавалась та на даний час поділена на дві земельні ділянки.
Так, візуально встановлено, що земельні ділянки фактично знаходяться в єдиному лісовому масиві - земельна ділянка з кадастровим номером 0520680500:01:005:0006 площею 186,9312 га державної власності, правокористувач - ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». Разом з тим, сформовані як окремі ділянки.
За ст. 84 Земельного кодексу України, у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
До земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, зокрема, землі лісогосподарського призначення, крім випадків, визначених цим Кодексом (п. «г» ч. 4 ст. 84 ЗК України).
Частиною 2 ст. 84 Земельного кодексу України передбачено, що право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
Статтями 7, 8 Лісового кодексу України визначено, що ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення. Зміна цільового призначення земель, зайнятих лісами, провадиться з урахуванням висновків органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища та лісового господарства.
Згідно зі ст. 57 Лісового кодексу України зміна цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання в цілях, не пов'язаних з веденням лісового господарства, провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земельних ділянок у власність або надання у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України. Зміна цільового призначення земельних лісових ділянок здійснюється за погодженням з органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центральних органів виконавчої влади з питань лісового господарства та охорони навколишнього природного середовища.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України визначено, що до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.
Тобто, при вирішенні питання щодо перебування земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства необхідно враховувати положення п. 5 розд. VIII «Прикінцеві положення» Лісового кодексу України.
Крім того, моніторингом Публічної кадастрової карти України встановлено, що вказані ділянки також межують з земельною ділянкою з кадастровим номером 0520680500:01:006:0176, площею 76.1748 га, державної власності, правокористувач - ІНФОРМАЦІЯ_4 і могли бути сформовано за рахунок земель ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Землі ІНФОРМАЦІЯ_6 (п. «е» ч. 4 ст. 84 Земельного кодексу України), як і ліси не можуть передаватись у приватну власність, тобто такі землі є обмежені в обороті. Неможливість існування у таких об'єктів приватного власника унеможливлює виникнення у них нового володільця.
Враховуючи викладене, факт перебування земельних ділянок з кадастровим номером 0520680500:01:005:0011, площею 0,3 га та кадастровим номером 0520680500:01:005:0012, площею 0,2 га, що сформовані шляхом поділу земельної ділянки з кадастровим номером 0520680500:01:005:0010 площею 0,5 га у приватній власності може свідчити про можливе протиправне вибуття з державної власності земельних ділянок з кадастровим номером 0520680500:01:005:0011, площею 0,3 га та кадастровим номером 0520680500:01:005:0012, площею 0,2 га, що сформовані шляхом поділу земельної ділянки з кадастровим номером 0520680500:01:005:0010 площею 0,5 га, у зв'язку з можливими протиправними діями посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 при наданні у власність земельної ділянки, яка в подальшому була поділена.
Враховуючи викладене, для забезпечення доказової бази в кримінальному провадженні, доведення обставин, які відповідно до ст. 91 КПК України підлягають доказуванню, проведення судових експертиз, оскільки згідно Наказу Міністерства юстиції України №53/5 від 08.10.1998 року «Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз» та «Науково - методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень», для проведення судових експертиз надаються лише оригінали документів, наявні підстави для тимчасового доступу до технічних документацій (проектів землеустрою) на земельні ділянки з кадастровими номерами - 0520680500:01:005:0011, 0520680500:01:005:0012, а також 0520680500:01:005:0010, які в свою чергу перебувають у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ).
Вказані документи як самостійно, так і в сукупності з іншими, здобутими під час досудового розслідування, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Іншими способами, окрім тимчасового доступу до вказаних документів, встановити ці важливі обставини у кримінальному провадженні не можливо.
Враховуючи, що зазначені вище документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, керуючись ст. 36, 131, 132, 159-166 КПК України, ініціатор клопотання звернувся з даним клопотанням до суду.
В судове засідання ініціатор клопотання не з'явився, натомість надав заяву про розгляд клопотання у його відсутність, клопотання підтримав у повному обсязі.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_6 до судового засідання не з'явився, натомість надав заяву про розгляд клопотання у його відсутність, частково заперечив щодо вимог клопотання, а саме в частині вилучення оригіналів, оскільки дана вимога суперечить ЗУ "Про Державний земельний кадастр".
Дослідивши матеріали клопотання, оглянувши матеріали кримінального провадження, слідчий суддя находить, що клопотання є обґрунтованим та підлягає до задоволення з наступних підстав..
Згідно ч.1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Відповідно до ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно ч. 5, 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
6. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Матеріалами кримінального провадження та клопотанням слідчого підтверджено факт того, що документи про доступ до яких клопоче останній перебувають у володінні в ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ), сукупність інших заходів, застосованих слідчим підтверджує факт неможливості отримання вказаних відомостей іншим способом, запитувані документи самі по собі та в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, тому клопотання підлягає задоволенню.
Разом з тим, клопотання в частині вилучення вказаних документів задоволенню не підлягає, оскільки стороною кримінального провадження не обґрунтовано необхідність вилучення речей для досягнення цілей кримінального провадження.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 107, 159, 162, 163, 164, 165,309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання задоволити частково.
Надати слідчому слідчого відділення відділу поліції № 3 Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області ОСОБА_3 тимчасовий доступ до речей та документів, а саме: можливість ознайомитися з оригіналами та отримати належним чином завірені копії документів, які знаходяться в ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ), а саме: технічної документації (проектів землеустрою) на земельні ділянки з кадастровими номерами - 0520680500:01:005:0011, 0520680500:01:005:0012, а також 0520680500:01:005:0010.
В іншій частині вимог клопотання відмовити.
Строк дії ухвали, не може перевищувати двох місяців з дня постановлення ухвали, за виключенням ухвал, постановлених на виконання вимог частини другої статті 562 цього Кодексу.
У разі невиконання даної ухвали, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, суд має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: