Постанова від 19.04.2022 по справі 914/570/21

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" квітня 2022 р. Справа №914/570/21

м. Львів

Західний апеляційний господарський суд в складі колегії суддів:

Гриців В.М. (головуюча), Зварич О.В., Малех І.Б.

секретар судового засідання Гілевич С.Р.

з участю представників: позивача Савко Н.В., відповідача Пожидаєв І.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях на рішення Господарського суду Львівської області (суддя Петрашко М.М.) від 28 жовтня 2021 року у справі № 914/570/21за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дьюті Фрі Україна ЛТД» про стягнення 1 383 070,83 грн

ВСТАНОВИВ:

У березні 2021 року до Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дьюті Фрі Україна ЛТД» про стягнення 1 383 070,83 грн, з яких 1 220 045,02 грн основний борг за період з квітня 2019 року по січень 2021 року, 73 235,10 грн інфляційні втрати та 89 790,71 грн пеня.

Позовна заява мотивована тим, що 26 лютого 2019 року Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській області (орендодавець) і Товариство з обмеженою відповідальністю «Дьюті Фрі Україна ЛТД» (орендар) уклали договір оренди № 28. За цим договором орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування державне нерухоме майно нежитлові приміщення, загальною площею 170,0 кв.м, які розташовані на третьому поверсі будівлі під літерою "Б-3" новий аеровокзал ДП "Міжнародний аеропорт "Львів" за адресою: м.Львів, вул.Любінська, 168 та перебувають на балансі ДП "Міжнародний аеропорт "Львів" ім.Данила Галицького" (балансоутримувач). Нерухоме майно передано в оренду з метою: 1) 120,0 кв.м розміщення магазину безмитної торгівлі; 2) 50,0 кв.м розміщення складу. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.07.2020 №611 "Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину", ТОВ "Дьюті Фрі Україна ЛТД" належить до орендарів, для яких нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном для розміщення на території аеропортів торговельних об'єктів здійснюється у розмірі 25 відсотків (120,0 кв. м.). Оскільки 50,0 кв.м було передано в оренду з метою розміщення складу, а тому згідно з цією постановою ТОВ "Дьюті Фрі Україна ЛТД» не звільняється від орендної плати за користування зазначеним нерухомим державним майном.

Господарський суд Львівської області рішенням від 28 жовтня 2021 року у справі №914/570/21 позов задовольнив частково; стягнув з Товариства з обмеженою відповідальністю «Дьюті Фрі Україна ЛТД» на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях 45608,12 грн пені, 10 531,77 грн інфляційних втрат та 842,10 грн судового збору; у частині позовних вимог про стягнення 338 141,51 грн основного боргу по орендній платі закрив провадження у справі; у задоволенні решти позовних вимог відмовив.

Суд вказав, що постанова Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 року №611 не встановлює будь-якої процедури надання передбачених нею звільнень і знижок, у тому числі не передбачає необхідності отримання погоджень або укладення додаткових угод, тому нарахування орендної плати орендарям у розмірах, передбачених пунктом першим цієї постанови, є державним регулюванням такої плати і отримання погодження щодо звільнення або знижки орендної плати, так само як і внесення змін до договору оренди, цією постановою не вимагається. Поряд з цим, суд погодився з доводами відповідача, що нарахування орендної плати за оренду 50 кв.м складу також належить здійснювати виходячи із орендної ставки 25 відсотків відповідно до Постанови КМУ №611. Орендоване відповідачем майно призначене не лише для торгівлі товаром, але й також для зберігання товару, адже частина орендованого приміщення, а саме 50,0 кв.м його площі призначено для розміщення складу. Суд перерахував розмір орендної плати за спірний період з урахуванням того, що починаючи з 12 березня 2020 року таке нарахування слід здійснювати виходячи із ставки 25 відсотків вартості оренди за всю орендовану площу (магазин та склад) та встановив, що розмір орендної плати, що підлягає сплаті становить 4 198 535,54 грн.

Суд на підставі пункту 2 частини 1 статті 231 ГПК України закрив провадження у справі в частині позовних вимог про стягнення з відповідача 338 141,51 грн основного боргу, у зв'язку із відсутністю предмета спору, оскільки після подання позову (09.03.2021) заборгованість по орендній платі була погашена.

Також, ураховуючи погашення заборгованості, суд здійснив перерахунок інфляційних втрат, пені та визнав обгрунтованими позовні вимоги про стягнення з відповідача 10 531,77 грн інфляційних втрат та 45 608,12 грн пені.

В апеляційній скарзі Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях просить скасувати рішення Господарського суду Львівської області від 28 жовтня 2021 року у справі № 914/570/21 в частині відмови стягненні 881 903,51 грн основного боргу, 62 703,33 грн інфляційних втрат та 44 182,59 грн пені і ухвалити в цій частині нове рішення, яким закрити провадження у справі.

Вважає оскаржене рішення в частині відмови у задоволенні позовних вимог незаконним та необгрунтованим внаслідок невідповідності висновків, викладених у оскаржуваному рішенні, обставинам справи. Суд не взяв до уваги, що ч. 1 ст. 421 МК України є уповноважувальною, яка надає суб'єктам свободу розпоряджатися своїми правами, однак не зобов'язує їх реалізовувати. До моменту подання позову відповідач не мав жодних заперечень щодо розподілу орендних ставок та нарахованих сум орендної плати. Отже, підписуючи договір оренди №28 від 26 лютого 2019 року, орендар чітко розмежував магазин безмитної торгівлі та склад. Регіональне віддалення здійснило нарахування орендної плати у відсотковому співвідношенні відповідно до розподілу площ та мети використання орендованого майна. Торгівельними об'єктами є магазин або магазин-склад. Ці об'єкти оренди розділено на дві площі - одна для використання під склад (ця площа відгороджена стіновими полегшеними конструкціями та дверима з ПВХ панелей площею 50,0 кв. м.) та частина площі 120,0 кв.м. під магазин безмитної торгівлі у залі очікування перед вильотом (зона митного контролю), ліве крило будівлі, в зоні "відльоту". Отже, магазин безмитної торгівлі знаходиться у митній зоні, а склад - поза митною зоною, тому не підпадає під визначення такого торговельного об'єкта як магазин-склад. У матеріалах справи відсутні докази про те, що орендоване приміщення складу має ознаки торгівельного об'єкта, до якого застосовується орендна ставка 18%. Тому незрозуміло, з яких підстав суд дійшов висновку, що торгівельний об'єкт включає в себе і магазин безмитної торгівлі і склад, які були отримані відповідачем в оренду за договором оренди нерухомого майна №28.

Також скаржник зазначає, що Регіональне віддалення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатської та Волинській областях 23 жовтня 2020 року прийняло наказ "Про перерахунок орендної плати на період карантину" № 01401, яким встановлено, що на період дії карантину встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS- CoV-2 нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном- нежитловими приміщеннями, загальною площею 120.0 кв. м. (мета розміщення магазину безмитної торгівлі), розрахованої відповідно до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропозиції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 1995 року №786 (зі змінами), здійснюється в розмірі 25% від суми нарахованої орендної плати, та за площу 50.0 кв. м. (мета використання - розміщення складу) орендна плата здійснюється в повному обсязі, для орендаря - Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЬЮТІ ФРГ Україна ЛТД". Нарахування орендної плати регіональне відділення здійснило на підставі наказу від 23 жовтня 2020 року №01401. Крім цього, позивач зазначає, що йому незрозуміло звідки взято суми орендної плати, пені та інфляційних втрат.

Відповідач подав відзив, просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги повністю. У спростування доводів апеляційної скарги зазначає таке:

Відповідач не мав і не має заперечень щодо орендних ставок за використання нерухомого майна, які визначені відповідно до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 №786. Натомість постанова Кабінету Міністрів України від 15.07.2020 №611 на період дії карантину дала право орендарям сплачувати орендну плату за користування нерухомим державним майном, яка розрахована вже була відповідно до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України віл 04.10.1995 № 786 у розмірі 25 відсотків від суми нарахованої орендної плати для орендарів за переліком згідно з додатком 3, до якого відноситься відповідач. У пункті 3 наказу Регіонального віддалення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатської та Волинській областях від 23.10.2020 № 01401 встановлено, що Регіональне відділення повинно було забезпечити інформування орендаря про перерахунок орендної плати. Проте, позивач не повідомляв відповідача про такий наказ, про існування наказу відповідач дізнався при розгляді цієї справи і то не при поданні позовної заяви, а вже пізніше - після направлення відзиву відповідача. Тому посилання позивача на виданий ним наказ і необхідність його виконання вважає некоректним. Крім того, постанови Кабінету Міністрів України мають вишу юридичну силу, ніж наказ державного органу.

Позиція скаржника, що склад знаходиться поза митною зоною і тому не відноситься до торговельного об'єкту, та відповідно не може бути застосована ставка орендної плати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.2020 №611, виникла в апеляційній інстанції, а у суді першої інстанції жодних заперечень та доказів на підтвердження своєї позиції позивач не надавав та не міг подати. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.07.2020 №611, додатку №3 до постанови, п.1.1. та 1.2 договору оренди та Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 №833, торговельний об'єкт включає в себе і магазин безмитної торгівлі і склад, які були отримані ТОВ "Дьюті Фрі Україна ЛТД" в оренду за договором оренди нерухомого державного майна № 28 від 28 лютого 2019 року.

Крім того, відповідно до Плану пункту пропуску через державний кордон України у міжнародному аеропорту "Львів" (копія додається), який подається відповідно до Порядку подання та розгляду заяв, надання, зупинення дії, анулювання дозволів на відкриття та експлуатацію магазину безмитної торгівлі, затвердженого наказом Мінфіну України від 08.06.2012 року № 692, до митних органів з метою одержання дозволу на відкриття та експлуатацію магазину безмитної торгівлі чітко видно, що магазин безмитної торгівлі площею 120 кв.м. і склад площею 50 кв.м. знаходяться на території аеропорту і в межах пункту пропуску в контрольованій зоні аеропорту. Цей План відповідач подає суду апеляційної інстанції, оскільки позивач в суді першої інстанції не пiднiмав такого питання і цією обставиною не обгрунтовував позовних вимог. Разом з тим, ця обставина ніяким чином не впливає на предмет позову, оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 15.07.2020 №611 передбачає, що орендарі, які використовують нерухоме державне майно для розміщення на території аеропортів торговельних об'єктів - нарахування орендної плати здійснюється у розмірі 25 відсотків суми нарахованої орендної плати. ТОВ "Дьютi Фрi Україна ЛТД" використовує нерухоме державне майно на території аеропорту як торговельний об'єкт, який включає в себе і магазин безмитної торгівлі і склад, які були отримані ТОВ "Дьютi Фрi Україна ЛТД" в оренду за договором оренди. Відповідно має право на період дії карантину сплачувати орендну плату за користування нерухомим державним майном, яка розрахована відповідно до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 р. № 786 у розмірі 25 відсотків від суми нарахованої орендної плати.

Також, відповідач подав заяву про відшкодування понесених судових витрат у сумі 18000 грн на професійну правничу допомогу та 4250 грн за кожне відрядження і при цьому зазначив, що відповідні докази (договори, акти виконаних робіт та ін.) будуть подані до закінчення судових дебатів або протягом п'яти днів після ухвалення судового рішення.

Західний апеляційний господарський суд ухвалою від 22 грудня 2021 року поновив Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях строк на апеляційне оскарження, відкрив провадження за апеляційною скаргою Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях на рішення Господарського суду Львівської області від 28 жовтня 2021 року у справі № 914/570/21; зупинив дію рішення Господарського суду Львівської області від 28 жовтня 2021 року у справі №914/570/21 до завершення апеляційного провадження.

Розгляд справи призначено на 10 лютого 2022 року, надалі оголошено перерву до 24 лютого 2022 року. Судове засідання 24 лютого 2022 року не відбулося, востаннє розгляд справи призначено на 19 квітня 2022 року.

Згідно з статтею 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Західний апеляційний господарський суд розглянув апеляційну скаргу, матеріали справи і вважає, що у задоволенні апеляційної скарги регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях на рішення Господарського суду Львівської області від 28 жовтня 2021 року у справі № 914/570/21 належить відмовити з таких підстав.

Обставини справи:

26 лютого 2019 року Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській області (орендодавець) і Товариство з обмеженою відповідальністю «Дьюті Фрі Україна ЛТД» (орендар) уклали договір оренди нерухомого державного майна №28.

Відповідно до пункту 1.1. договору, орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно нежитлові приміщення загальною площею 170,0 кв.м, які розташовані на третьому поверсі будівлі під літерою "Б-3" новий аеровокзал ДП "Міжнародний аеропорт "Львів" за адресою: м.Львів, вул.Любінська, 168 та перебувають на балансі ДП "Міжнародний аеропорт "Львів" ім.Данила Галицького" (балансоутримувач).

Вартість зазначеного орендованого майна визначена згідно з висновком про вартість майна станом на 31 жовтня 2018 року і становить за незалежною оцінкою 5 150 405,00 грн без ПДВ.

Майно передається в оренду з метою: 1) 120,0 кв.м розміщення магазину безмитної торгівлі; 2) 50,0 кв.м розміщення складу (п.1.2. договору).

Орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 №786 (зі змінами) (далі Методика) та за результатами конкурсу на право оренди майна і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку грудень 2018 року 410100,00 грн. Розмір орендної плати за перший (повний) місяць оренди лютий 2019 року встановлюється шляхом коригування орендної плати за базовий місяць грудень 2018 року на індекси інфляції за січень та лютий 2019 року (п. 3.1. договору).

Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством (п. 3.2. договору).

Відповідно до пунктів 3.3. та 3.4. договору, орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Оперативна інформація про індекси інфляції, розраховані Державною службою статистики України, розміщується на веб-сайті Фонду державного майна України. У разі користуванням майном протягом неповного календарного місяця (першого та/або останнього місяців оренди) добова орендна плата за дні користування визначається згідно з чинною Методикою розрахунку на основі орендної плати за відповідні місяці пропорційно дням користування.

Згідно з пунктом 3.6. договору, орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу щомісяця, не пізніше 15 числа місяця наступного за звітним відповідно до пропорцій розподілу, установлених Методикою розрахунку і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж, у наступному співвідношенні:

- 70% до державного бюджету на рахунок визначений Головним управлінням Державної казначейської служби України у Львівській області;

- 30% на рахунок балансоутримувача.

Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та балансоутримувачу у визначеному пунктом 3.6. співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати (п. 3.7. договору).

Надміру сплачена сума орендної плати, що надійшла до бюджету, підлягає в установленому порядку заліку в рахунок майбутніх платежів, а у разі неможливості такого заліку у зв'язку з припиненням орендних правовідносин поверненню орендарю (п. 3.8. договору).

Зобов'язання орендаря щодо сплати орендної плати забезпечуються у вигляді завдатку у розмірі, не меншому, ніж орендна плата за базовий місяць, який вноситься в рахунок орендної плати за останній місяць (останні місяці) оренди. У разі проведення конкурсу на право оренди майна гарантійний внесок у розмірі шести стартових орендних плат зараховується в рахунок майбутніх платежів з орендної плати та перераховується до державного бюджету і балансоутримувачу відповідно до пропорцій, визначених Методикою розрахунку(п. 3.9. договору).

Пунктом 5.2. договору передбачено, що орендар зобов'язується своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату до державного бюджету та балансоутримувачу (у платіжних дорученнях, які оформлює орендар, вказується "Призначення платежу" за зразком, який надає орендодавець листом при укладенні договору оренди).

За невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством (п.9.1 договору).

26 лютого 2019 року Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській області (орендодавець) та Товариство з обмеженою відповідальністю «Дьюті Фрі Україна ЛТД» (орендар) підписали акт приймання-передачі нерухомого державного майна - нежитлових приміщень загальною площею 170,0 кв.м, які розташовані на третьому поверсі будівлі під літерою "Б-3" новий аеровокзал ДП "Міжнародний аеропорт "Львів" за адресою: м.Львів, вул.Любінська, 168 та перебувають на балансі ДП "Міжнародний аеропорт "Львів" ім.Данила Галицького".

У розрахунку плати за перший (базовий) місяць оренди державного нерухомого майна, яке знаходиться на балансі Державного підприємства "Міжнародний аеропорт "Львів" імені Данила Галицького визначено, що орендна плата за базовий місяць оренди без ПДВ становить 75 093,56 грн, з яких 55 739,55 грн за 120,0 кв.м магазину безмитної торгівлі та 19 354,01 грн 50,0 кв.м складу. У розрахунку зазначено, що орендна плата визначена за результатами конкурсу на право оренди державного майна і становить без ПДВ за базовий місяць оренди грудень 2018 року 410 100,00 грн.

Розрахунок орендної плати виконано на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 №786 (зі змінами).

Згідно з наказом Фонду державного майна України від 06 березня 2019 року №232 «Про реорганізацію регіональних відділень Фонду державного майна України» утворено Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях, яке є правонаступником майна, прав та обов'язків Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області, Регіонального відділення Фонду державного майна України по Закарпатській області, Регіонального відділення Фонду державного майна України по Волинській області.

Згідно з відомостями, що містяться в Єдиному держаному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, 15 травня 2019 року зареєстровано юридичну особу орган державної влади: Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях (ідентифікаційний код 42899921).

У грудні 2020 року Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях звернулося до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дьюті Фрі Україна ЛТД» з претензією, у якій повідомило про заборгованість з орендної плати у сумі 1 016 499,40 грн та пені у сумі 98355,65 грн станом на 23 грудня 2020 року, пропонувало сплатити названі суми.

У відповіді на претензію орендар заперечив названу у претензії суму заборгованості з огляду на запроваджені урядом карантинні обмеження, зазначив, що відповідно до постанови Кабінетом Міністрів України від 15.07.2020 №611 орендна плата за орендоване ним нерухоме майно, розміщене на території аеропорту, повинна становити 25 відсотків від встановленої суми, просив орендодавця здійснити перерахунок заборгованості.

Предметом розгляду у цій справі є вимога Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дьюті Фрі Україна ЛТД» про стягнення 1 383 070,83 грн заборгованості, з якої сума заборгованої орендної плати за період з квітня 2019 року по січень 2021 року становить 1 220 045,02 грн, інфляційні нарахування - 73 235,10 грн, пеня - 89790,71 грн.

Суд апеляційної інстанції в межах доводів і вимог апеляційної скарги переглядає рішення Господарського суду Львівської області від 28 жовтня 2021 року у справі №914/570/21 у частині відмови у стягненні 881 903,51 грн основного боргу, 62 703,33 грн інфляційних втрат та 44 182,59 грн пені. Позивач просить в оскарженій частині рішення скасувати і закрити провадження у справі.

Позивач вважає, що торговельним об'єктом є лише магазин безмитної торгівлі площею 120 кв.м., тому на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 року №611 починаючи з 12 березня 2020 року здійснив нарахування відповідачу орендної плати в розмірі 25 відсотків від встановленої Методикою та договором її вартості лише на частину орендованого приміщення, а саме лише на 120,0 кв.м самого магазину безмитної торгівлі. Нарахування орендної плати на 50,0 кв.м складу здійснено позивачем в розмірі 100 відсотків від встановленої Методикою та договором її вартості.

Відповідач вважає, що торговельними об'єктами є орендовані ним нежитлові приміщення і 120,0 кв.м - для розміщення магазину безмитної торгівлі, і 50,0 кв.м - для розміщення складу, які знаходяться на території аеропорту, в межах пункту пропуску. Тому положення постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 року №611 поширюються і на 50,0 кв.м

Зважаючи на обставини справи, доводи апеляційної скарги та відзиву на апеляційну скаргу, суду апеляційної інстанції належить встановити наявність підстав для зменшення орендної плати під час дії карантину на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 року №611 за оренду нерухомого державного майна, розташованого на третьому поверсі будівлі під літерою "Б-3" новий аеровокзал ДП "Міжнародний аеропорт "Львів" за адресою: м.Львів, вул. Любінська, 168, а саме: за оренду 50,0 кв.м для розміщення складу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" (з подальшими змінами) з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 з 12 березня 2020 року на усій території України установлено карантин.

Згідно з частинами 4, 6 статті 762 ЦК України наймач має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилася. Наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.

Згідно з пунктом 14 Розділу "Прикінцеві та перехідні положення" ЦК України, з моменту встановлення карантину, введеного Постановою Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 11 березня 2020 року № 211 (із наступними змінами і доповненнями), і до його відміни (скасування) в установленому законом порядку, плата за користування нерухомим майном (його частиною) підлягає зменшенню за вимогою наймача, який здійснює підприємницьку діяльність з використанням цього майна, впродовж усього часу, коли майно не могло використовуватися в підприємницькій діяльності наймача в повному обсязі через запроваджені обмеження та (або) заборони.

У випадку, визначеному абзацом першим цього пункту, розмір плати за користування майном не може перевищувати сукупний (пропорційно до орендованої площі) обсяг витрат, які наймодавець здійснив або повинен буде здійснити за відповідний період для внесення плати за землю, сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, і сплати вартості комунальних послуг.

Зазначені витрати покладаються на наймача як плата за користуванням майном за відповідний період пропорційно площі нерухомого майна, яку він наймає відповідно до договору, якщо договором не передбачений обов'язок наймача самостійно сплатити ці витрати повністю або частково.

Ця норма не поширюється на суб'єктів господарювання, які впродовж дії карантину фактично здійснювали діяльність з використанням цього майна в своїй господарській діяльності в повному обсязі, а також на договори найму майна, яке належить територіальній громаді.

Розділ доповнено пунктом 14 згідно із Законом № 540-IX від 30.03.2020; в редакції Законів № 553-IX від 13.04.2020, № 692-IX від 16.06.2020

Питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину визначено постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 року №611. Кабінет Міністрів України постановив:

1. Установити, що на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2:

1) звільняються від орендної плати орендарі за переліком згідно з додатком 1;

2) нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном, розрахованої відповідно до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 року № 786, здійснюється у розмірі:

50 відсотків суми нарахованої орендної плати для орендарів за переліком згідно з додатком 2;

25 відсотків суми нарахованої орендної плати для орендарів за переліком згідно з додатком 3.

2. Орендодавцям державного майна забезпечити нарахування орендної плати орендарям згідно з пунктом 1 цієї постанови починаючи з дати встановлення карантину.

Додатком № 3 до постанови Кабінету Міністрів України № 611 визначено Перелік орендарів, для яких нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном здійснюється у розмірі 25 відсотків. До цього переліку включено орендарів, які використовують нерухоме державне майно для розміщення на території аеропортів, зокрема, торговельних об'єктів.

Відповідно до пункту 7 Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 2006 року №833 з наступними змінами і доповненнями торговельними об'єктами є:

1) у сфері оптової торгівлі: склад товарний (універсальний, спеціалізований, змішаний); магазин-склад;

2) у сфері роздрібної торгівлі:

магазин, який може бути: продовольчим, непродовольчим, змішаним (за товарною спеціалізацією); універсальним, спеціалізованим, вузькоспеціалізованим, комбінованим, неспеціалізованим (за товарним асортиментом); з індивідуальним обслуговуванням, самообслуговуванням, торгівлею за зразками, торгівлею за замовленням (за методом продажу товарів);

павільйон;

кіоск, ятка;

палатка, намет;

лоток, рундук;

склад товарний;

крамниця-склад, магазин-склад.

За текстом частини першої статті 421 Митного кодексу України приміщення магазину безмитної торгівлі може включати в себе: 1) торговельний зал (зали), у тому числі бари та пункти громадського харчування; 2) допоміжні приміщення; 3) склади магазину, в тому числі склади для товарів, що реалізуються в торговельних залах, розташованих у різних пунктах пропуску, та переміщуються між ними виключно під митним контролем, та для майна, яке використовується у таких залах для реалізації зазначених товарів.

У подібних правовідносинах Верховний Суд висловив позицію про те, що огляду на положення постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 року № 611 нарахування орендної плати орендарям у розмірах, передбачених пунктом 1 цієї постанови, є державним регулюванням такої плати. Постанова №611 не встановлює будь-якої процедури надання передбачених нею звільнень і знижок, у тому числі не передбачає необхідності отримання погоджень або укладення додаткових угод, нарахування орендної плати орендарям у розмірах, передбачених пунктом 1 цієї постанови, є державним регулюванням такої плати, а тому отримання погодження щодо звільнення або знижки орендної плати, так само як і внесення змін до договору оренди цією постановою не вимагається. При цьому Верховний Суд зазначає, що право на зменшення орендної плати (або звільнення від її сплати) орендарі відповідної категорії отримують автоматично, за умови відповідності критеріям, прямо визначеним Постановою № 611 та не залежно від того, чи припинили такі орендарі свою діяльність на орендованому майні внаслідок запровадження карантину. (постанови Верховного Суду від 26 серпня 2021 року у справі №910/13397/20, від 09 лютого 2022 року у cправі № 921/1/21).

Як вже зазначено, за укладеним сторонами 26 лютого 2019 року договором оренди нерухомого державного майна №28, відповідач орендує нежитлові приміщення загальною площею 170,0 кв.м, які розташовані на третьому поверсі будівлі під літерою "Б-3" новий аеровокзал ДП "Міжнародний аеропорт "Львів" з метою: 120,0 кв.м - для розміщення магазину безмитної торгівлі; 50,0 кв.м - для розміщення складу.

Орендна плата розрахована відповідно до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 1995 року №786.

Відтак, орендодавець державного майна (позивач) зобов'язаний був забезпечити відповідне нарахування орендної плати на період карантину згідно з приписами постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 року № 611. Проте, в частині нарахування орендної плати за площею 50,0 кв.м (для розміщення складу) позивач не застосував приписи цієї постанови.

Суд апеляційної інстанції на підставі встановлених обставин справи констатує, що орендоване відповідачем нерухоме державне майно розміщене на території аеропорту, відповідач використовує орендовані приміщення, як торговельний об'єкт, який включає в себе і магазин безмитної торгівлі, і склад, що відповідає критеріям, визначеним постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 року №611.

Саме договір розмежовує приміщення магазину безмитної торгівлі, натомість суд першої інстанції змушений був звернутися до трактування законом понять «приміщення магазину безмитної торгівлі», «торговельні об'єкти» для застосування положень постановою №611.

З урахуванням наведеного, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, для орендаря ТОВ «ДьютіФрі Україна ЛТД» нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном - нежитловими приміщеннями, які розташовані на третьому поверсі будівлі під літерою "Б-3" новий аеровокзал ДП "Міжнародний аеропорт "Львів" за адресою: м.Львів, вул. Любінська, 168, площею 120,0 кв.м (для розміщення магазину безмитної торгівлі) та площею 50,0 кв.м (для розміщення складу) повинне здійснюватися у розмірі 25 відсотків суми нарахованої орендної плати.

Отож, суд апеляційної інстанції поділяє висновки суду першої інстанції про те, що торгівельний об'єкт включає в себе і магазин безмитної торгівлі і склад, які розміщені на території аеропорту та були отримані відповідачем в оренду за договором оренди нерухомого державного майна №28 від 26 лютого 2019 року, тому на період дії карантину нарахування орендної плати за оренду 50 кв.м складу необхідно також здійснювати виходячи із орендної ставки 25 відсотків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 року №611.

Встановивши, що позивач починаючи з 12 березня 2020 року здійснив нарахування відповідачу орендної плати в розмірі 25 відсотків від встановленої Методикою та договором її вартості лише на частину орендованого приміщення - на 120,0 кв.м самого магазину безмитної торгівлі, а нарахування орендної плати за оренду 50,0 кв.м складу здійснено позивачем в розмірі 100 відсотків від встановленої Методикою та договором її вартості, суд першої інстанції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 року №611 здійснив перерахунок розміру орендної плати за спірний період з врахуванням того, що починаючи з 12 березня 2020 року таке нарахування належало здійснювати виходячи із орендної ставки 25 відсотків вартості оренди за всю орендовану площу (магазин та склад).

Суд першої інстанції визначив, що розмір орендної плати за договором оренди №28 за період з квітня 2019 року по січень 2021 року становив 4 198 535,54 грн. Відповідач здійснив часткові оплати на загальну суму 3 860 394,03 грн. Станом на дату подання позовної заяви до суду (09 березня 2021 року) заборгованість відповідача перед позивачем за договором оренди нерухомого державного майна №28 від 26 лютого 2019 року по орендній платі за спірний період становила 338 141,51 грн, яку відповідач сплатив позивачу після 09 березня 2021 року. Тому предмет спору в цій частині позовних вимог відсутній. Також суд здійснив перерахунок інфляційних втрат, штрафних санкцій (пені) та дійшов висновку про стягнення з відповідача 10 531,77 грн інфляційних втрат та 45 608,12 грн пені.

Такі висновки суду першої інстанції відповідають наведеним обставинам справи, договору оренди нерухомого державного майна №28 від 26 лютого 2019 року, правовим позиціям Верховного Суду, законодавчим положенням, у тому числі постанові Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 року №611.

Стверджуючи про відсутність підстав для нарахування орендної плати за користування нежитловими приміщеннями, розташованим на третьому поверсі будівлі під літерою "Б-3" новий аеровокзал ДП "Міжнародний аеропорт "Львів" площею 50,0 кв.м (для розміщення складу) у розмірі 25 відсотків суми нарахованої орендної плати, скаржник помилково пов'язує вимоги Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 1995 року №786, щодо застосування орендної ставки (18% чи 15%) із приписами постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 року №611 та додатком № 3 до цієї постанови, за якими на період дії карантину для орендарів, які використовують нерухоме державне майно для розміщення на території аеропортів торговельних об'єктів нарахування орендної плати встановлено у розмірі 25 відсотків суми нарахованої орендної плати.

При цьому скаржник не ураховує, що торговельним об'єктом є і приміщення магазину безмитної торгівлі, і приміщення складу, які розміщені на території аеропорту - саме ці критерії визначені постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 року №611, як підстава для нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном у розмірі 25 відсотків суми нарахованої орендної плати за укладеним сторонами 26 лютого 2019 року договором оренди нерухомого державного майна №28.

Наказ Регіонального віддалення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатської та Волинській областях "Про перерахунок орендної плати на період карантину" від 23 жовтня 2020 року №01401 не може змінювати зміст постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 року №611 з додатками.

Таким чином, доводи скаржника не спростовують обгрунтованих висновків суду першої інстанції про на відповідне зниження орендної плати на час запровадження карантину.

До того ж, звертаючись із вимогою скасувати оскаржене рішення в частині відмови у стягненні 881 903,51 грн основного боргу, 62 703,33 грн інфляційних втрат та 44 182,59 грн пені, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях водночас просить у скасованій частині ухвалити нове рішення, яким закрити провадження у справі. Проте не називає жодних обгрунтувань, підстав для закриття провадження у справі.

Відповідно до статті 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Господарський суд Львівської області ухвалив рішення від 28 жовтня 2021 року у справі № 914/570/21 з додержанням норм матеріального і процесуального права. Тому рішення суду першої інстанції належить залишити без змін, апеляційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях без задоволення.

Керуючись ст. 129, 269, 270, 275, 276, 281, 282, 283, 284 ГПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Рішення Господарського суду Львівської області від 28 жовтня 2021 року у справі № 914/570/21 залишити без змін, апеляційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях без задоволення.

Судові витрати за подання апеляційної скарги покласти на Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанову може бути оскаржено у касаційному порядку.

Повний текст постанови складено 26 травня 2022 року.

Головуюча суддя В.М.Гриців

Суддя О.В. Зварич

Суддя І.Б. Малех