27 травня 2022 року Справа № 160/4707/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Конєвої С.О.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, за наявними у справі матеріалами у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення №5290-2843/П-01/8-0400/22 від 14.02.2022р., зобов'язання вчинити певні дії, -
21.03.2022р. (засобами поштового зв'язку) ОСОБА_1 звернулась з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача, оформлене листом №5290-2843/П-01/8-0400/22 від 14.02.2022р. "Про надання відповіді", про відмову позивачеві виплатити грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій у зв'язку з незарахуванням до спеціального (педагогічного) стажу періодів роботи: з 01.08.1981р. по 31.08.1995р. на посаді викладача з класу фортепіано в Верхньодніпровській дитячій музичній школі; з 01.09.1995р. по 18.09.2006р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Верхньодніпровській дитячій музичній школі; з 19.09.2006р. по 07.01.2022р. (дата досягнення пенсійного віку) на посаді директора Комунального закладу "Мистецька школа смт. Дніпровське" Верхньодніпровської міської ради Дніпропетровської області;
- зобов'язати відповідача зарахувати періоди роботи позивача до спеціального (педагогічного) стажу, а саме: з 01.08.1981р. по 31.08.1995р. на посаді викладача з класу фортепіано в Верхньодніпровській дитячій музичній школі; з 01.09.1995р. по 18.09.2006р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Верхньодніпровській дитячій музичній школі; з 19.09.2006р. по 07.01.2022р. (дата досягнення пенсійного віку) на посаді директора Комунального закладу "Мистецька школа смт. Дніпровське" Верхньодніпровської міської ради Дніпропетровської області та виплатити позивачеві грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, яка не підлягає оподаткуванню, у зв'язку з тим, що позивач має педагогічний стаж більш ніж 30 років та вийшла на пенсію за віком.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 07.01.2022р. вона перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Як зазначає позивач, 26.01.2022р. вона звернулась до пенсійного органу із заявою щодо виплати їй грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій згідно до п.7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», проте, листом №5290-2843/П-01/8-0400/22 від 14.02.2022р. Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача про те, що для визначення права на виплату грошової допомоги необхідно надати відомості про підтвердження факту роботи на день досягнення пенсійного віку в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та довідку, де зазначено факт перебування / неперебування в учбових відпустках, відпустках по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку (6-ти років) та у відпустках без збереження заробітної плати за всі періоди роботи; викладачі, які працюють у позашкільних навчальних закладах не передбачені Переліком, затвердженим постановою КМУ від 04.11.1993р. №909 зі змінами. Позивач вважає таке рішення пенсійного органу протиправним, оскільки відповідно до ст.21 Закону України «Про позашкільну освіту» педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугу років, при цьому, згідно Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000р. №963, викладачі всіх спеціальностей є педагогічними працівниками, в тому числі і директор позашкільного навчального закладу та викладач; в постанові КМУ №909 наявні в переліку і посада «викладач» і заклад «музична школа», а в розділі «Позашкільна освіта» наявна посада «директор»; в примітці 2 Постанови №909 зазначено, що робота в установах і на посадах, передбачених переліком посад в даній постанові, дає право на пенсію за вислугу років незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ. В обґрунтування своєї правової позиції позивач посилається на постанови Великої Палати Верховного Суду та Верховного Суду.
Ухвалою суду від 28.03.2022р. було відкрито провадження у даній адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України та зобов'язано відповідача, зокрема, надати відзив на позов та докази в обґрунтування відзиву з дотриманням вимог ст.ст. 162, 261 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с.23).
28.04.2022р. засобами поштового зв'язку, на виконання вищенаведеної ухвали суду, від відповідача надійшов письмовий відзив на позовну заяву, у якому останній просив у задоволенні позовних вимог позивача відмовити в повному обсязі посилаючись на те, що робота на посадах викладача з класу фортепіано, концертмейстера та директора Комунального закладу “Мистецька школа смт. Дніпровське”, не зараховані до спеціального стажу роботи, оскільки зазначені посади не передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993р. №909 (зі змінами) «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років», а тому, підстав зарахувати до спеціального (педагогічного) стажу роботи ОСОБА_2 періоди роботи з 01.08.1981 по 31.08.1995 на посаді викладача з класу спеціального фортепіано в Дніпродзержинській вечірній музичній школі, з 01.09.1995 року по 18.09.2006 на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Верхньодніпровській дитячій музичній школі, з 19.09.2006 року по 07.01.2022 (дата досягнення пенсійного віку) на посаді директора Комунального закладу “Мистецька школа смт. Дніпровське” та нарахувати і виплатити грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області немає (а.с.27-28).
Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи викладене, рішення у даній справі приймається судом 27.05.2022р., тобто у межах строку визначеного ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі розгляду адміністративної справи за відсутності учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Із наявних в матеріалах справи документів судом встановлені наступні обставини у даній справі.
З 08.01.2022р. ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, що підтверджується копією рішення про призначення пенсії №047050016382 від 17.02.2022р., наявною у справі (а.с.29).
ОСОБА_1 звернулась до пенсійного органу із заявою від 26.01.2022р. щодо виплати їй грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій згідно до п.7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.30).
Листом №5290-2843/П-01/8-0400/22 від 14.02.2022р. Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача про те, що для визначення права на виплату грошової допомоги необхідно надати відомості про підтвердження факту роботи на день досягнення пенсійного віку в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та довідку, де зазначено факт перебування / неперебування в учбових відпустках, відпустках по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку (6-ти років) та у відпустках без збереження заробітної плати за всі періоди роботи; викладачі, які працюють у позашкільних навчальних закладах не передбачені Переліком, затвердженим постановою КМУ від 04.11.1993р. №909 зі змінами, що підтверджується змістом відповідного листа (а.с.17).
Вказаний спір виник у зв'язку із незгодою позивача з рішенням відповідача, оформленим листом №5290-2843/П-01/8-0400/22 від 14.02.2022р. "Про надання відповіді", про відмову позивачеві виплатити грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій у зв'язку з незарахуванням до спеціального (педагогічного) стажу періодів роботи: з 01.08.1981р. по 31.08.1995р. на посаді викладача з класу фортепіано в Верхньодніпровській дитячій музичній школі; з 01.09.1995р. по 18.09.2006р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Верхньодніпровській дитячій музичній школі; з 19.09.2006р. по 07.01.2022р. (дата досягнення пенсійного віку) на посаді директора Комунального закладу "Мистецька школа смт. Дніпровське" Верхньодніпровської міської ради Дніпропетровської області, у зв'язку з чим позивач просить захистити її порушені права на пенсійне забезпечення шляхом визнання такого рішення протиправним та його скасування, а також зобов'язання відповідача зарахувати періоди роботи позивача до спеціального (педагогічного) стажу, а саме: з 01.08.1981р. по 31.08.1995р. на посаді викладача з класу фортепіано в Верхньодніпровській дитячій музичній школі; з 01.09.1995р. по 18.09.2006р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Верхньодніпровській дитячій музичній школі; з 19.09.2006р. по 07.01.2022р. (дата досягнення пенсійного віку) на посаді директора Комунального закладу "Мистецька школа смт. Дніпровське" Верхньодніпровської міської ради Дніпропетровської області та виплатити позивачеві грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, яка не підлягає оподаткуванню, у зв'язку з тим, що позивач має педагогічний стаж більш ніж 30 років та вийшла на пенсію за віком.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для задоволення позовних вимог позивача повністю, виходячи з наступного.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пунктом “е” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення” (далі - Закон №1788) право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, зокрема, з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців.
Відповідно до п.7-1 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон №1058) встановлено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України №1191 від 23.11.2011р. затверджено Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, яким визначено умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок №1191).
Пунктом 2 Порядку №1191 встановлено, що до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені, зокрема, переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 р. N 909 ( 909-93-п ) "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років".
Згідно до п.5 Порядку №1191 визначено, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 р. призначається пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909 (далі - Перелік №909) затверджено Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, відповідно до пункту 1 якого посада музичного керівника в дошкільних навчальних закладах всіх типів та посади директорів, їх заступників з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючих відділами (лабораторіями, кабінетами), художніх керівників, керівників гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи віднесені до посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років.
Пунктом 6 Переліку типів позашкільних навчальних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №433 від 06.05.2001р. передбачено, що до позашкільних навчальних закладів відносяться, зокрема, початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші).
Також, Дорученням Кабінету Міністрів України №397/21 від 06.01.1995р. дію Переліку №909 поширено і на викладачів музичних, художніх, хорових, хореографічних шкіл, шкіл мистецтв та інших шкіл естетичного виховання, без внесення змін до постанови.
Аналіз вказаних вище норм свідчить про те, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних визначених законодавством посадах і виходом на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону №1058 будь-якого іншого виду пенсії.
При цьому, Дорученням Кабінету Міністрів України №397/21 від 06.01.1995р. дію Переліку №909 поширено і на викладачів музичних, художніх, хорових, хореографічних шкіл, шкіл мистецтв та інших шкіл естетичного виховання, без внесення змін до постанови.
Так, як встановлено судом з матеріалів справи, позивач працювала з 01.08.1981р. по 31.08.1995р. на посаді викладача фортепіано, з 01.09.1995р. по 18.09.2006р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Верхньодніпровській дитячій музичній школі; з 19.09.2006р. по 07.01.2022р. (дата досягнення пенсійного віку) на посаді директора Комунального закладу "Мистецька школа смт. Дніпровське" Верхньодніпровської міської ради Дніпропетровської області, що підтверджується копією трудової книжки позивача (а.с.11-16).
Зазначені періоди роботи позивача не було зараховано пенсійним органом до спеціального стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років у зв'язку з тим, що зазначені посади, які обіймала позивач в дошкільних навчальних закладах не передбачені не передбачена Переліком, затвердженим постановою КМУ від 04.11.1993 №909 (зі змінами) та заклади, в яких працювала позивач, не мають державної або комунальної форми власності, що підтверджується змістом листа пенсійного органу №5290-2843/П-01/8-0400/22 від 14.02.2022р. (а.с.17).
Разом з тим, приймаючи таке рішення, пенсійним органом не було враховано, що Дорученням Кабінету Міністрів України №397/21 від 06.01.1995р. дію Переліку №909 поширено і на викладачів музичних, художніх, хорових, хореографічних шкіл, шкіл мистецтв та інших шкіл естетичного виховання, без внесення змін до постанови, а також і не було враховано те, що відповідно до Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №963 від 14.06.2000р. до посад педагогічних працівників відносяться, зокрема, викладачі всіх спеціальностей.
Окрім того, Переліком №909 передбачена посада директор позашкільного навчального закладу.
За викладеного, суд приходить до висновку, що викладач та директор музичної школи є педагогічним працівником позашкільного навчального закладу, тобто працівником освіти, та стаж роботи викладачем та директором в музичній школі має зараховуватись до пільгового стажу осіб у розумінні п. «е» ст. 55 Закону № 1788-ХІІ при розгляді територіальними органами Пенсійного фонду України відповідних заяв навіть попри те, що посада викладача прямо не передбачена затвердженим Переліком №909.
Вказана правова позиція узгоджується і з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною у його постанові від 30.01.2019р. у справі №442/456/17 (876/5312/17).
Згідно ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У відповідності до вимог ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Проте, відповідачем не було надано суду жодних належних і допустимих доказів, які б свідчили про правомірність прийняття пенсійним органом рішення, оформленого листом №5290-2843/П-01/8-0400/22 від 14.02.2022р. "Про надання відповіді", про відмову позивачеві виплатити грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій у зв'язку з незарахуванням до спеціального (педагогічного) стажу періодів роботи: з 01.08.1981р. по 31.08.1995р. на посаді викладача з класу фортепіано в Верхньодніпровській дитячій музичній школі; з 01.09.1995р. по 18.09.2006р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Верхньодніпровській дитячій музичній школі; з 19.09.2006р. по 07.01.2022р. (дата досягнення пенсійного віку) на посаді директора Комунального закладу "Мистецька школа смт. Дніпровське" Верхньодніпровської міської ради Дніпропетровської області, з урахуванням норм вищенаведеного законодавства, обставин встановлених судом та з урахуванням правової позиції Верховного Суду, яка наведена вище та не спростована відповідачем жодними доказами.
При цьому, є безпідставними та відхиляються судом викладені відповідачем доводи на підтвердження правомірності прийняття оспорюваного рішення, які викладені як у оспорюваному рішенні, так і у відзиві на позов, оскільки такі твердження пенсійного органу спростовуються встановленими судом вищенаведеними обставинами у даній справі.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням вимог ч.2 ст.2 вказаного Кодексу, перевіривши правомірність прийняття пенсійним органом рішення, оформленого листом №5290-2843/П-01/8-0400/22 від 14.02.2022р. "Про надання відповіді", про відмову позивачеві виплатити грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій у зв'язку з незарахуванням до спеціального (педагогічного) стажу періодів роботи: з 01.08.1981р. по 31.08.1995р. на посаді викладача з класу фортепіано в Верхньодніпровській дитячій музичній школі; з 01.09.1995р. по 18.09.2006р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Верхньодніпровській дитячій музичній школі; з 19.09.2006р. по 07.01.2022р. (дата досягнення пенсійного віку) на посаді директора Комунального закладу "Мистецька школа смт. Дніпровське" Верхньодніпровської міської ради Дніпропетровської області, суд приходить до висновку, що відповідач, приймаючи оспорюване рішення, діяв не у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, не обґрунтовано та без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Отже, судом встановлено порушення вищенаведеним оспорюваним рішенням відповідача прав та інтересів позивача на належне пенсійне забезпечення, які підлягають судовому захисту шляхом визнання протиправним та скасування такого рішення, у зв'язку з чим позовні вимоги позивача у наведеній частині підлягають задоволенню.
Також і підлягають задоволенню позовні вимоги позивача про зобов'язання відповідача зарахувати періоди роботи позивача до спеціального (педагогічного) стажу, а саме: з 01.08.1981р. по 31.08.1995р. на посаді викладача з класу фортепіано в Верхньодніпровській дитячій музичній школі; з 01.09.1995р. по 18.09.2006р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Верхньодніпровській дитячій музичній школі; з 19.09.2006р. по 07.01.2022р. (дата досягнення пенсійного віку) на посаді директора Комунального закладу "Мистецька школа смт. Дніпровське" Верхньодніпровської міської ради Дніпропетровської області, нарахувати та виплатити позивачеві грошову допомогу передбачену п.7-1 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, яка не підлягає оподаткуванню, з урахуванням того, що судом встановлено протиправність рішення пенсійного органу щодо відмови позивачеві у зарахуванні такого стажу до спеціального та щодо відмови у виплаті наведеної допомоги, та належним і ефективним способом захисту порушеного права позивача є саме зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, направлені на усунення порушеного права позивача виходячи із наданих повноважень адміністративного суду, встановлених ст.ст. 9, 245 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, за приписами ст.245 вказаного Кодексу, встановлено, що у разі задоволення позову, суд може прийняти постанову про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.
Окрім того, і за приписами ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, дає найбільший ефект.
Відтак, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права та відповідати наявним обставинам.
Також слід зазначити, що за приписами ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Статтею 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини” суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Суду як джерело права.
Так, Європейський Суд з прав людини у рішенні від 08.11.2005р. (остаточне) у справі “Кечко проти України” зазначив, що якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Також і у рішенні від 13.01.2011р. (остаточне) по справі “Чуйкіна проти України” констатував: “ 50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює “право на суд”, в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів ( див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі “Голдер проти Сполученого Королівства” (Golder v. The United Kingdom),п.п.28-36, Series A №18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє всіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції - гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати “вирішення” спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі - провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені.
Таким чином, з урахуванням наведеної правової позиції, суд приходить до висновку, що задоволення позовних вимог позивача про зобов'язання відповідача зарахувати періоди роботи позивача до спеціального (педагогічного) стажу, а саме: з 01.08.1981р. по 31.08.1995р. на посаді викладача з класу фортепіано в Верхньодніпровській дитячій музичній школі; з 01.09.1995р. по 18.09.2006р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Верхньодніпровській дитячій музичній школі; з 19.09.2006р. по 07.01.2022р. (дата досягнення пенсійного віку) на посаді директора Комунального закладу "Мистецька школа смт. Дніпровське" Верхньодніпровської міської ради Дніпропетровської області, нарахувати та виплатити позивачеві грошову допомогу передбачену п.7-1 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, яка не підлягає оподаткуванню, є дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Також і, задовольняючи позов у наведеній частині, судом враховується і те, що Конституційний Суд України у п.3.4 Рішення від 18 червня 2007 року № 4-рп/2007 зазначив, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України підкреслюється, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004).
Конституційне та законодавче регулювання захисту прав і свобод людини узгоджується із міжнародно-правовими актами, а саме Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція), яка була ратифікована Законом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР, та відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства.
Статтею 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-IV “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” встановлено, що суди застосовують під час розгляду справ Конвенцію і практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.
Європейський Суд з прав людини у п. 52, 56 рішення від 14 жовтня 2010 року у справі “Щокін проти України” зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у світлі практики Суду. На думку ЄСПЛ, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу “якості закону”, передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника.
Таким чином, у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Приймаючи до уваги викладене, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для задоволення позовних вимог позивача повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить із того, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За таких обставин, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь позивача судові витрати позивача по сплаті судового збору понесені позивачем згідно фіскального чеку №ПН215600426655 від 15.03.2022р. у розмірі 992 грн. 40 коп. (а.с.8,22).
Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення №5290-2843/П-01/8-0400/22 від 14.02.2022р., зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлене листом №5290-2843/П-01/8-0400/22 від 14.02.2022р. "Про надання відповіді", про відмову ОСОБА_1 виплатити грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій у зв'язку із незарахуванням до спеціального (педагогічного) стажу періодів роботи: з 01.08.1981р. по 31.08.1995р. на посаді викладача з класу фортепіано в Верхньодніпровській дитячій музичній школі; з 01.09.1995р. по 18.09.2006р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Верхньодніпровській дитячій музичній школі; з 19.09.2006р. по 07.01.2022р. (дата досягнення пенсійного віку) на посаді директора Комунального закладу "Мистецька школа смт. Дніпровське" Верхньодніпровської міської ради Дніпропетровської області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26; код ЄДРПОУ 21910427) зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до спеціального (педагогічного) стажу, а саме: з 01.08.1981р. по 31.08.1995р. на посаді викладача з класу фортепіано в Верхньодніпровській дитячій музичній школі; з 01.09.1995р. по 18.09.2006р. на посаді викладача з класу фортепіано та концертмейстера в Верхньодніпровській дитячій музичній школі; з 19.09.2006р. по 07.01.2022р. (дата досягнення пенсійного віку) на посаді директора Комунального закладу "Мистецька школа смт. Дніпровське" Верхньодніпровської міської ради Дніпропетровської області, нарахувати та виплатити позивачеві грошову допомогу передбачену п.7-1 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, яка не підлягає оподаткуванню.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26; код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) - судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 992 грн. 40 коп. (дев'ятсот дев'яносто дві грн. 40 коп.).
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення відповідно до вимог статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду набирає законної сили у строки, визначені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.О. Конєва