Ухвала від 23.05.2022 по справі 120/13161/21-а

УХВАЛА

м. Вінниця

23 травня 2022 р. Справа № 120/13161/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Томчука А.В.,

за участю:

секретаря судового засідання: Кушніренко О.В.,

позивача: ОСОБА_1

представника відповідача (заявника): Порхун Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника відповідача про відстрочення виконання судового рішення по справі

за позовом: ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2

до: Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області, 1-го міського відділу у м. Вінниці Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області

про: визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області, 1-го міського відділу у м. Вінниці Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії .

Рішенням від 26.01.2022 позов задоволено.

11.04.2022 від представника відповідача до суду надійшла заява про відстрочення виконання судового рішення у цій справі до закінчення воєнного стану. Заява мотивована тим, що у зв'язку з введенням та продовженням воєнного стану в Україні, Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області немає можливості замовити бланки паспортів громадянина України зразка 1994 року для оформлення паспорта позивачу.

Ухвалою від 10.05.2022 заяву призначено до розгляду у судовому засіданні на 23.05.2022.

18.05.2022 від позивача надійшла заява заперечення щодо задоволення заяви про відстрочення виконання судового рішення, в якій мати неповнолітнього ОСОБА_2 звернула увагу суду на необхідності термінового отримання паспорта громадянина України для можливості забезпечення евакуації останнього за межі України.

В судовому засіданні представник відповідача підтримала раніше подану заяву та просила суд її задовольнити, посилаючись на наказ ДМС України від 22.03.2022 №57 "Про передачу бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року з балансу територіальних органів на баланс ГУДМС у Закарпатській області та книг обліку надходження і витрачання бланків паспортів".

Представник позивача заперечила щодо відстрочення виконання судового рішення та просила суд відмовити у задоволенні відповідної заяви.

Відповідно до положень частини 2 статті 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Оцінюючи подану заяву, заслухавши пояснення представників сторін, суд зазначає про наступне.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 26.01.2022 позов задоволено, серед іншого, зобов'язано 1-й міський відділ у м. Вінниці Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області оформити та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.

Частиною 1 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Відповідно до частини 5 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

Згідно частини 3 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Частиною 4 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Так, в контексті обставин, повідомлених заявником у клопотанні про відстрочення виконання судового рішення, суд враховує наступне.

Указом Президента України №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", що затверджений Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, по всій території України з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб введено воєнний стан.

У зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 14.03.2022 № 133/2022, затвердженим Законом України від 14.03.2022 № 7168, продовжено строк дії воєнного стану з 05 год. 30 хв. 26.03.2022 строком на 30 діб.

Указом Президента України від 18.04.2022 №259/2022, затвердженим Законом України від 19.04.2022 №7300, строк дії воєнного стану в Україні продовжено на 30 діб.

Указом Президента України від 17 травня 2022 року № 341/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", який затверджено Законом України від 22.05.2022 № 2263-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

У відповідності до наказу ДМС від 22.03.2022 №57 "Про передачу бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року з балансу територіальних органів на баланс ГУДМС у Закарпатській області та книг обліку надходження і витрачання бланків паспортів" бланки паспорта громадянина України зразка 1994 року та книги обліку надходження і витрачання бланків паспортів громадянина України зразка 1994 року вказано передати з балансів територіальних органів ДМС на баланс ГУДМС у Вінницькій області. Начальників територіальних органів ДМС України зобов'язано забезпечити до 25.03.2022 передачу бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року.

З огляду на наведене, факт введення воєнного стану в Україні та його наслідки, зокрема, прийняття відповідних НПА щодо вилучення бланків паспортів у формі книжечки є обставиною, що істотно ускладнює виконання рішення суду в цій справі, оскільки у відповідача утруднені можливості щодо оформлення та видачі позивачу паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.

Наведене істотно ускладнює виконання рішення суду в даній справі та є підставою, встановленою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України для відстрочення виконання судового рішення.

У той же час, вирішуючи питання щодо часового проміжку відстрочення виконання судового рішення, суд зауважує, що УДМС у Вінницькій області просить відстрочити виконання судового рішення до закінчення воєнного стану.

Разом з тим, слід вказати, що відстрочуючи виконання судового рішення з огляду на неможливість його виконання на даний час, слід дотримати балансу з інтересами позивача (стягувача), який на виконання цього рішення має отримати паспорт якнайшвидше.

Зважаючи на відсутність активних бойових дій як у Вінницькій, так і в Закарпатській областях у період з 11.04.2022 (дату подання заяви до суду) по дату розгляду вказаної заяви, відповідачем не надано жодних належних та допустимих доказів щодо вжиття ним відповідних заходів спрямованих на повернення бланків паспорта громадянина України на баланс УДМС у Вінницькій області та звернення до УДМС України з метою їх отримання зокрема в кількості, необхідній у тому числі для виконання рішення суду у даній справі.

Суд звертає увагу сторін, що незважаючи на введення дії воєнного стану, відповідні зміни до Кодексу адміністративного судочинства України в частині розгляду та вирішення питання відстрочення виконання рішення суду не вносилися, що свідчить про пріоритетність своєчасного виконання рішення суду, яке набрало законної сили та юридичну визначеність в належному та ефективному захисті відновлених судом прав позивача. Надмірне відстрочення часу виконання рішення суду може нівелювати саму суть судового захисту порушених прав.

Беручи до уваги ті обставини, що повернення бланків паспорта громадянина України на баланс УДМС у Вінницькій області, зокрема у кількості необхідній для виконання рішень суду, які набрали законної сили, залежить від прийняття відповідного рішення у вигляді наказу Державною міграційною службою України та часу для фізичного доставлення відповідних бланків паспортів із Закарпатської області, то суд, враховуючи матеріали справи та вимоги КАС України, вважає достатнім відстрочити виконання рішення суду на час достатній для ініціювання відповідачем перед ДМС України прийняття відповідного рішення та повернення відповідних бланків паспортів у необхідній кількості до територіального органу міграційної служби.

Таким чином, суд дійшов висновку, що заява Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області про відстрочення виконання рішення суду в даній справі підлягає частковому задоволенню, шляхом відстрочення виконання рішення суду від 26.01.2022 у справі №120/13161/21-а до 22.07.2022.

Керуючись ст.ст. 248, 256, 378 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву про відстрочення виконання рішення суду задовольнити частково.

Відстрочити виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26.01.2022 у справі №120/13161/21-а за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області, 1-го міського відділу у м. Вінниці Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії до 22.07.2022.

В задоволенні решти вимог заяви - відмовити.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя Томчук Андрій Валерійович