Постанова від 26.05.2022 по справі 907/460/21

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" травня 2022 р. Справа №907/460/21

Західний апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючий - суддя О.В. Зварич

судді В.М. Гриців

І.Б. Малех,

розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця Ковачик Юрія Юрійовича б/н від 21.03.2022 року (вх. № 01-05/732/22 від 28.03.2022 року)

на рішення господарського суду Закарпатської області від 17.02.2022 року (суддя О.Ф. Ремецькі; повний текст рішення складено 28.02.2022 року)

у справі № 907/460/21

за позовом: Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» (надалі АТ «Закарпатгаз»)

до відповідача: Фізичної особи - підприємця Ковачик Юрія Юрійовича (надалі ФОП Ковачик Ю.Ю.)

про стягнення 57115,44 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог та відзиву на позовну заяву

14.06.2021 року АТ «Закарпатгаз» звернулось до господарського суду Закарпатської області з позовом до ФОП Ковачик Ю.Ю. про стягнення 57115,44 грн. вартості необлікованого об'єму спожитого природного газу.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач допустив несанкціоноване втручання у роботу засобу вимірювальної техніки, про що 15.07.2020 року складено відповідний акт про порушення, який підписаний відповідачем без жодних зауважень чи заперечень. Відповідно до проведеного позивачем розрахунку необлікований (дорарахований) об'єм газу становить 12707,55 м.куб, вартістю 57115,44 грн.

Відповідач у відзиві на позовну заяву (вх. № 02.31-02/5168/21 від 14.07.2021 року) заперечив проти позовних вимог. Зазначає, що в лічильник (його роботу) ніхто не втручався і до 15.07.2021 року лічильник працював в штатному режимі. Покликається на те, що для кваліфікації виявленого порушення, саме як несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу необхідна наявність цілого складу факторів, зокрема, слід встановити несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. Зауважує, що в рішенні комісії від 13.10.2020 року не було вказано чи повністю задоволено, чи частково акт про порушення, тому не погоджується з спірним розрахунком необлікованого об'єму газу. Крім того, за доводами відповідача, на його об'єкті відсутнє газове обладнання (котел), враховане позивачем при проведенні розрахунку необлікованого об'єму газу.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням господарського суду Закарпатської області від 17.02.2022 року у справі №907/460/21 (суддя О.Ф. Ремецькі) повністю задоволено позов АТ «Закарпатгаз». Стягнуто з ФОП Ковачик Ю.Ю. на користь АТ «Закарпатгаз» суму 57115,44 грн. вартості необлікованого об'єму природного газу, а також суму 2270,00 грн. на відшкодування витрат по сплаті судового збору.

В ході розгляду справи суд першої інстанції встановив, що заявлені у справі позовні вимоги АТ “Закарпатгаз” про стягнення з відповідача 57115,44 грн. вартості необлікованого об'єму та обсягу природного газу за період з 16.01.2020 року до 15.07.2020 року є обґрунтованими, підтверджуються належними та допустимими доказами та підлягають задоволенню повністю.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги та узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу

Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій не погоджується з рішенням суду першої інстанції, вважає його прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права. Звертає увагу на відсутність доказів про викривлення даних (показника) лічильника. Виявлене порушення полягає у заміні пломб. Однак, пломби були встановлені у 2018 році позивачем. Покликається на те, що в акті №3252 від 13.08.2019 року перевірки ВОГ та системи газопостачання споживача, що не є побутовим, позивач зафіксував цілісність пломб, витоків не виявив та підтвердив наявність газоспоживаючого обладнання лише ПГ-5. З часу перевірки і до 15.07.2020 року до лічильника, крім працівників газової служби, ніхто не підходив. Також в акті про порушення № 2242 від 15.07.2020 року представниками позивача підтверджено наявність лише одного газоспоживаючого обладнання, макс. потужністю 9,6 к.Вт/год. Натомість, при здійсненні розрахунку необлікованого (дорарахованого) об'єму газу позивач врахував наявність двох газоспоживаючих обладнань (ПГ-4 та котел). Вважає, що у зв'язку з відсутністю на об'єкті газоспоживаючого обладнання (котла) позивач безпідставно здійснив розрахунок необлікованого (дорарахованого) об'єму газу в обсязі 11356,80 м.куб на суму 43595,06 грн. Стверджує, що комісія не мала законних підстав задовільняти акт про порушення № 2242 від 15.07.2020 року. Просить скасувати рішення господарського суду Закарпатської області від 17.02.2022 року у справі №907/460/21, прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволені позову в частині стягнення 43595,06 грн. вартості необлікованого об'єму спожитого природного газу.

Узагальнені доводи та заперечення інших учасників справи

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу заперечує проти доводів скаржника. Звертає увагу на те, що відповідач підписав акт про порушення № 2242 від 15.07.2020 року без жодних зауважень та заперечень, в якому відображено виявлений факт втручання у роботу ЗВТ. Проведена експертиза підтвердила обставину про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. Відповідач не спростував висновків, викладених в акті експертизи № 22590 від 23.07.2020 року та не звертався до суду першої інстанції з клопотанням про призначення судової експертизи. Вважає безпідставними доводи відповідача про те, що акт експертизи є неналежним доказом у даній справі. Покликається на те, що нарахування необлікованого об'єму природного газу відбувалось з врахуванням додатку №4 до заяви-приєднання, підписаного відповідачем, в якому зазначено, що на об'єкті встановлено два ГСО - Fegterm (газовий котел)та ПГ-4 (плита газова). Тобто, підписавши заяву-приєднання, відповідач визначив газове обладнання, наявне в нього та необхідне для здійснення господарської діяльності. Просить залишити без змін рішення господарського суду Закарпатської області від 17.02.2022 року у справі №907/460/21, апеляційну скаргу ФОП Ковачик Ю.Ю. - без задоволення.

Апеляційне провадження у справі

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.03.2022 року головуючим-суддею (суддею-доповідачем) у справі №907/460/21 визначено суддю О.В. Зварич, суддів: В.М. Гриців, І.Б. Малех.

Згідно з ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 04.04.2022 року (головуючий-суддя О.В. Зварич, судді: В.М. Гриців, І.Б. Малех) відкрито апеляційне провадження у справі № 907/460/21 та ухвалено здійснити перегляд рішення господарського суду Закарпатської області від 17.02.2022 року в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи згідно з частиною 10 статті 270 Господарського процесуального кодексу України.

За вимогами частини тринадцятої статті 8 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

З'ясовуючи обставини про ознайомлення сторін з порядком розгляду даної справи, суд встановив таке.

Згідно з повідомленнями про вручення рекомендованих поштових відправлень №7901011731468, 7901011731484 позивачу та відповідачу 07-11.04.2022 року вручено ухвалу суду від 04.04.2022 року.

На час винесення даної постанови від сторін у справі не надходило жодних заяв чи клопотань щодо порядку розгляду апеляційної скарги ФОП Ковачик Ю.Ю. на судове рішення у справі №907/460/21, яке є предметом оскарження.

Обставини справи

Як видно із наявних у справі копій документів, 12.01.2016 року Ковачик Ю.Ю., як споживач підписав, адресовану ПАТ «Закарпатгаз» (оператор ГРМ), заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для споживачів, що не є побутовим), на умовах типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498 (а.с.29-30).

Типовий договір розподілу природного газу є публічним та регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п.1.1 типового договору в редакції станом на 12.01.2016 року).

Умови цього договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року №2494 (п.1.2 типового договору).

Відповідно до п. 2.1 типового договору, за цим Договором Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.

Згідно з п. 2.3 типового договору при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов'язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем.

У відповідності до п.п. 5.2, 5.4 типового договору визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором. Порядок визначення об'єму розподіленого Споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об'ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог цього Договору.

В пункті 7.4 типового договору передбачено, що споживач зобов'язується: 1) здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором; 2) своєчасно повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни щодо персоніфікованих даних в заяві-приєднанні та/або позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу); 3) не перешкоджати Оператору ГРМ у здійсненні заходів щодо вдосконалення обліку природного газу для точності виміру обсягів розподілу та споживання природного газу, у тому числі встановлення засобів дистанційної передачі даних, установлення дублюючих засобів вимірювальної техніки чи монтажу окремих закладних частин для можливості їх встановлення за рахунок Оператора ГРМ; 4) забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об'єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов'язків щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій, зокрема для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання тощо; 5) не допускати несанкціонованого відбору природного газу; 6) забезпечити належну експлуатацію власних газових мереж відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та акта розмежування балансової належності й експлуатаційної відповідальності сторін; 7) дотримуватись інших вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем; 8) на вимогу Оператора ГРМ у десятиденний строк сплатити Операторові ГРМ компенсацію за порушення, які передбачені пунктом 3 глави 7 розділу VI Кодексу газорозподільних систем.

Відповідно до п.7.1 типового договору (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), оператор ГРМ зобов'язується, зокрема, здійснювати перерахунок об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу по об'єкту Споживача відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.

Відповідно до пункту 8.1 типового договору за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність згідно з цим Договором та чинним законодавством України.

Згідно з підписаним сторонами додатком №4 "Розрахунок втрат і витрат природного газу. Перелік точок комерційного обліку споживача" до типового договору розподілу природного газу, який додається до заяви-приєднання від 01.01.2016 року:

- назва об'єкта споживача ОСОБА_1 - кафе «Наталі»;

- адреса об'єкта (точки комерційного обліку) - с. Н.Село, вул. Центральна, 150А;

- лічильник - Metrix-4 №00288119, типорозмір - G4, величина приєднаної потужності точки комерційного обліку - 6,18 м3/год.;

- найменування газоспоживаючого обладнання (ГСО): Fegterm, кількість - 1шт., номінальні витрати природного газу на одиницю ГСО - 2,600 м3/год., режим роботи - 24год/добу; ПГ-4, кількість - 1шт., номінальні витрати природного газу на одиницю ГСО - 1,407 м3/год., режим роботи - 8 год/добу (а.с.31).

Згідно з актом перевірку ВОГ та системи газопостачання споживача, що не є побутовим № 3252 від 13.08.2019 року на об'єкті споживача наявний лічильник газу Elster BK- G4, заводський номер 11555951, пломби цілісні, витоків не виявлено (а.с.85).

15.07.2020 року працівниками АТ “Закарпатгаз” під час проведення перевірки вузла обліку на об'єкті відповідача за адресою: АДРЕСА_1 (кафе «Наталі») виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ або підозра на втручання у роботу ЗВТ, у т.ч. відсутність чи пошкодження пломб, пломбувального матеріалу, підробка пломб, вплив дії спрямованого магнітного поля, а саме - на корпусі відлікового механізму лічильника газу замінена стрічкова пломба та заводська, підозра на втручання в роботу ЗВТ.

За результатами перевірки представниками позивача складено акт про порушення №2242 від 15.07.2020 року, який підписаний трьома представниками АТ «Закарпатгаз» та споживачем Ковачик Ю.Ю. без зауважень та заперечень.

15.07.2020 року представники АТ “Закарпатгаз” за участю споживача Ковачик Ю.Ю. здійснили демонтаж лічильника газу на об'єкті відповідача за адресою: с.Н.Село, вул. Центральна, 150 А для проведення експертизи, про що складено протокол щодо направлення 3ВТ на експертизу за № 1067 від 15.07.2020 року (а.с.34).

У відповідності до акта експертизи лічильника газу за № 22590 від 23.07.2020 року, належний відповідачу лічильник непридатний до експлуатації через несанкціоноване втручання. Замінена пломба відлікового механізму - відбитки тавр на пломбі відлікового механізму не відповідають взірцю. Стрічкова пломба встановлена на корпус лічильника та відліковий механізм замінена - вона не відповідає стрічковій пломбі, зафіксованій на фотографії під час обстеження. Лічильник упакований в сей-пакет № UA 00060616 (а.с.35-36).

13.10.2020 року комісія АТ «Закарпатгаз» з розгляду актів про порушення розглянула та задоволила повністю акт про порушення № 2242 від 15.07.2020 року, складений за адресою: АДРЕСА_1 , стосовно споживача - ФОП Ковачик Ю.Ю. (а.с.43).

Згідно з актом-розрахунком необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 13.10.2020 року позивач за період з 16.01.2020 року по 15.07.2020 року донарахував відповідачу12707,55 м.куб природного газу на суму 57115,44 грн. (а.с.44-45).

16.10.2020 року позивач надіслав відповідачу вимогу про компенсацію вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу на суму 57115,44 грн. у 7-денний термін від дня отримання цієї вимоги (а.с.46-51).

Відповідач залишив вказану вимогу без відповіді та задоволення, що слугувало підставою звернення позивача до місцевого господарського суду з даним позовом.

Норми права та мотиви, якими керується суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови та висновки суду за результатами розгляду апеляційної скарги

Згідно з частиною 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч.1 ст.627 Цивільного кодексу України).

Статтею 40 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.

У відповідності із статтею 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Згідно ст. 193 ГК України та ст. 526 ЦК України, яка містить аналогічні положення, зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Предметом даного спору є вимога АТ “Закарпатгаз” про стягнення з ФОП Ковачик Ю.Ю. 57115,44 грн. вартості необлікованого об'єму спожитого природного газу, у зв'язку з несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ.

Згідно з пунктом 5 глави 5 розділу Х Кодексу газорозподільних систем власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб/магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.

Пунктом 5.2 типового договору розподілу природного газу встановлено, що визначення об'єму розподілу та споживання природного газу споживачу здійснюється на межі балансової належності між оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднання, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим договором.

Відповідно до пункту 4 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем оператор ГРМ при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право оглядати комерційний ВОГ та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ, несанкціонованого газопроводу та/або несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу (п. 1 гл. 9 розд. Х Кодексу газорозподільних систем).

Згідно з пунктом 7 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проєктній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Відповідно до пунктів 1, 2 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Згідно з пунктом 8 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

За приписами пункту 10 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

Пунктами 11, 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем передбачено, що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. При складанні акта-розрахунку враховується таке: 1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу; 2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці; 3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку; 4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються. Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі. Якщо об'єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу не вважається простроченою.

У разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача (несанкціонованого споживача) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення (п.1 гл.4 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем).

З огляду на вищезазначені приписи Кодексу газорозподільних систем, складення акту про порушення за участі саме уповноваженої особи має значення для вирішення даної справи, оскільки відображає обізнаність споживача з фактом порушення, а також його змістом і характером.

Як було зазначено вище, при складенні позивачем акта про порушення № 2242 від 15.07.2020 року, у якому зафіксовано порушення відповідачем Кодексу газорозподільних систем - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу Elster G4, заводський № 1155595) - на корпусі відлікового механізму лічильника газу замінена стрічкова пломба та заводська, підозра на втручання в роботу ЗВТ, був присутній споживач Ковачик Ю.Ю., який підписав вказаний акт без зауважень.

Споживач був належним чином поінформований як про факт виявлення відповідного порушення, так і про дату та місце проведення експертизи знятого лічильника, а також про дату та місце розгляду комісією Оператора ГРМ складеного акта про порушення.

Відповідно до пункту 1 глави 10 розділу X Кодексу газорозподільних систем, якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.

Згідно з пунктом 7 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем при виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.

В силу положень пункту 4 глави 10 розділу Х Кодексу газорозподільних систем Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) зобов'язаний бути присутнім під час проведення експертизи. За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи. У разі неприбуття споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.

Відповідно до частин 1, 2 статті 59 Закону України "Про ринок природного газу" суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу, зокрема є: несанкціонований відбір природного газу; самовільне під'єднання до системи, зривання або пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра, заглушок тощо, що впливає на безпеку постачання природного газу або результати вимірювання.

Згідно з пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу; приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.

За приписами пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Проаналізувавши зміст вказаного положення, апеляційний господарський суд зазначає, що несанкціонованим втручанням є не лише доведення факту пошкодження конструкції ЗВТ/лічильника, пошкодження пломб, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням).

У відповідності до акта експертизи лічильника № 22590 від 23.07.2020 року належний відповідачу лічильник газу Elster, заводський № 1155595 непридатний до експлуатації через несанкціоноване втручання (відбитки тавр на пломбі відлікового механізму не відповідають взірцю).

На переконання колегії суддів, вищенаведені обставини у своїй сукупності свідчать як про те, що відповідач під час експлуатації ним лічильника газу Elster, заводський №1155595: 1) замінив встановлені пломби, внаслідок чого отримав можливість доступу до відлікового механізму лічильника; 2) здійснив несанкціоноване втручання у відліковий механізм лічильника (замінена пломба відлікового механізму); 3) допустив викривлення даних обліку природного газу, що підтверджується актом експертизи лічильника газу №22590 від 23.07.2020 року та довідкою про непридатність засобу вимірювальної техніки № 1563 від 23.07.2020 року, у яких зафіксовано факт непридатності лічильника газу до експлуатації.

Згідно з пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ - сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством.

Відповідно до пункту 1 глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем Власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).

У пункті 4 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем визначено, що За збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

Таким чином, колегія суддів критично оцінює доводи скаржника про відсутність його вини у виявленому несанкціонованому втручанні у відліковий механізм лічильника газу, оскільки станом на момент останньої перевірки лічильника у 2019 році пломби були цілісні, а вже у 2020 році, після виявлення відповідних порушень, встановлено факт його непридатності.

Колегія суддів вважає безпідставними твердження скаржника про те, що до його газоспоживаючого обладнання не належить Котел, номінальною потужністю 2,6 м3/год. Вказані твердження спростовуються змістом поданої споживачем заяви-приєднання від 01.01.2016 року, у додатку до якої скаржник, як споживач зазначив своїм газоспоживаючим обладнання, зокрема Котел, номінальною потужністю 2,6 м3/год.

Як встановлено вище, на засіданні комісії 13.10.2020 року розглянуто акт про порушення №2242 від 15.07.2020 року та вирішено його повністю задоволити.

Позивач здійснив нарахування необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу згідно з розділом ХІ Кодексу ГРС за період з 16.01.2020 року по 15.07.2020 року у обсязі 12707,55 куб.м. на суму 57115,44 грн.

При проведенні донарахування позивачем було взято до уваги номінальну потужність газового обладнання та кількість годин роботи.

На переконання суду апеляційної інстанції, відповідач не спростував зафіксованого в акті №2242 від 15.07.2020 року несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, що відповідно до пункту 1 глави другої розділу ХІ Кодексу ГРС відноситься до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ, та внаслідок якого щодо споживача здійснено нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, у зв'язку з чим, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення позову та стягнення з відповідача на користь позивача 57115,44 грн. вартості необлікованого об'єму спожитого природного газу.

Суд апеляційної інстанції не погоджується з доводами скаржника про неправомірність розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, враховуючи те, що предметом спору у даній справі є стягнення з відповідача коштів на підставі рішення комісії з розгляду актів про порушення від 13.10.2020, яке ним не оскаржувалось, станом на час розгляду даної справи є чинним і обов'язковим для виконання.

Інші доводи скаржника не знайшли свого підтвердження в ході розгляду апеляційної скарги. Ці доводи не спростовують висновків, наведених в рішенні господарського суду Закарпатської області від 17.02.2022 року у справі №907/460/21.

За приписами частин 1, 2, 4 статті 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до ч.ч. 1-5 статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з практикою Європейського Суду з прав людини, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, у рішеннях судів та органів, що вирішують спори, має бути належним чином викладено підстави, на яких вони ґрунтуються. Обсяг цього обов'язку щодо обґрунтовування рішення може бути різним залежно від характеру самого рішення і має визначатись з урахуванням обставин відповідної справи. Пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент.

Підсумовуючи вищевказане, колегія суддів приходить до висновку про те, що суд першої інстанції вірно встановив обставини, що мають значення для справи, надав належну оцінку дослідженим доказам, прийняв законне обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального і процесуального права, тому його необхідно залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.

Судові витрати

З огляду на те, що суд залишає апеляційну скаргу без задоволення, судові витрати, пов'язані з розглядом справи у суді апеляційної інстанції, покладаються на скаржника відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 2, 8, 86, 269, 270, 275, 276, 282 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця Ковачик Юрія Юрійовича б/н від 21.03.2022 року (вх. № 01-05/732/22 від 28.03.2022 року) залишити без задоволення, рішення господарського суду Закарпатської області від 17.02.2022 року у справі №907/460/21 - без змін.

Судові витрати за розгляд апеляційної скарги покласти на скаржника.

Справу повернути в господарський суд Закарпатської області.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Строки та порядок оскарження постанов (ухвал) апеляційного господарського суду визначені в § 1 глави 2 Розділу IV ГПК України.

Веб-адреса судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень: http//reyestr.court.gov.ua.

Головуючий суддя О.В. Зварич

Суддя В.М. Гриців

Суддя І.Б. Малех