17 травня 2022 рокуЛьвівСправа № 140/13280/21 пров. № А/857/3277/22
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Святецького В.В.,
суддів Гудима Л.Я., Гуляка В.В.,
з участю секретаря судового засідання Вовка А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Національної поліції у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 14 січня 2022 року у справі № 140/13280/21 (головуючий суддя Лозовський О.А., м. Луцьк) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-
12 листопада 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив: а) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Волинській області щодо не нарахування та не виплати надбавки поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час з 01.05.2016 по 07.05.2021 включно у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час та надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції з 01.05.2016 по 07.05.2021 включно в розмірі до 100% від грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу з врахуванням окладу за спеціальним званням, нарахованої надбавки за стаж служби;
б) зобов'язати відповідача встановити та нарахувати надбавку поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час з 01.05.2016 по 07.05.2021 включно у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час та стягнути з відповідача на користь позивача нараховану надбавку поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час з 01.05.2016 по 07.05.2021 включно;
в) зобов'язати відповідача встановити та нарахувати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції з 01.05.2016 по 07.05.2021 включно в розмірі до 100% від грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу з врахуванням окладу за спеціальним званням, нарахованої надбавки за стаж служби та стягнути нараховану надбавкуи за специфічні умови проходження служби в поліції з 01.05.2016 по 07.05.2021 включно в сумі 181 718,64 грн..
Рішенням від 14 січня 2022 року Волинський окружний адміністративний суд позов задовольнив частково.
Визнав протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Волинській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час за період з 01 травня 2016 року по 07 травня 2021 року включно.
Зобов'язав Головне управління Національної поліції у Волинській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату за службу в нічний час за період з 01 травня 2016 року по 07 травня 2021 року включно.
У задоволенні решти позовних вимог суд відмовив.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, позивач ОСОБА_1 та відповідач ГУ НП у Волинській області подали апеляційні скарги.
Свою апеляційну скаргу позивач ОСОБА_1 мотивує тим, що відповідно до приписів постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та Порядку № 260 виплата поліцейським надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції є обов'язковою. При цьому, саме розмір цієї надбавки встановлюється кожному поліцейському індивідуально: залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу, та за мотивованим поданням керівництва органу поліції може бути зменшено, про що оголошується наказом або - за мотивованим поданням керівництва органу поліції може бути надбавку взагалі скасовано, про що оголошується наказом. Подання поліцейським рапорту для виплати цієї надбавки законодавство не передбачає.
З огляду на викладене, позивач просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні частини позовних вимог та ухвалити постанову, якою позов задовольнити в повному обсязі.
В апеляційній скарзі відповідач ГУ НП у Волинській області зазначає, що підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції. Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється керівником підрозділу, у якому проходить службу поліцейський, шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейським служби в нічний час за формою, визначеною в додатку 1 до Порядку № 260, яка до 15 числа місяця, наступного після залучення поліцейських до несення служби в нічний час, подається до фінансового підрозділу.
Поліцейським, що залучаються до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Довідка обліку несення позивачем служби в нічний час в період з 01.05.2016 по 07.05.2021 до ГУ НП у Волинській області не надходила. Доказів про несення служби в нічний час позивач не надав.
Таким чином, на думку відповідача, позовна вимога щодо нарахування та виплати доплати за роботу в нічний час є безпідставною та не підлягає задоволенню. Тому відповідач просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Позивач ОСОБА_1 подав відзив на апеляційну скаргу ГУ НП у Волинській області, в якому спростовує доводи відповідача про відсутність правових підстав для нарахування та виплати доплати за роботу в нічний час. Просить апеляційну скаргу відповідача відхилити.
ГУ НП у Волинській області правом подання відзиву на апеляційну скаргу позивача не скористалось, що в силу вимог ч. 4 ст. 304 КАС України не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні апеляційного суду, яке проводилось в режимі відеоконференції, підтримав вимоги своєї апеляційної скарги та просить їх задовольнити в повному обсязі. Вимоги апеляційної скарги відповідача заперечив та просить їх відхилити.
Представник відповідача в судове засідання апеляційного суду не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що в силу приписів ч.2 ст. 313 КАС України не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи та доводи скарг, апеляційний суд вважає, що скарги не належать до задоволення з таких підстав.
Суд першої інстанції встановив та підтверджується матеріалами справи, що позивач ОСОБА_1 з 17.10.2005 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ України, а з 07.11.2015 по 07.05.2021 - в Національній поліції України.
Наказом ГУ НП у Волинській області від 07.05.2021 №138о/с ОСОБА_1 звільнений зі служби в поліції за пунктом 7 частини першої статті 77 (за власним бажанням) Закону України ,,Про національну поліцію” з 07.05.2021.
На запит позивача ГУ НП у Волинській області листом від 08.10.2021 №1569/05/29-2021 повідомило, що подання щодо встановлення ОСОБА_1 надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції до ГУ НП у Волинській області не надходило, у зв'язку з чим надбавка не встановлювалась та не виплачувалась. Крім того, довідка про залучення ОСОБА_1 до служби в нічний час з травня 2016 по березень 2021 року до фінансового підрозділу ГУ НП у Волинській області не надходила, тому така доплата не виплачувалась. З метою отримання інформації про несення позивачем служби у добових нарядах та в нічний час направлено запит до відділу поліцейської діяльності №1 (сел. Любешів) Камінь-Каширського РВП, де ОСОБА_1 проходив службу. Після отримання такої відповіді позивач буде проінформований.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та рішенню суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами першої та другої статті 94 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII ,,Про Національну поліцію” (далі - Закон №580-VIII) визначено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 ,,Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (далі - Постанова №988) грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 3 пункту 5 Постанови №988 установлено виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
За змістом пункту 3 Розділу І Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 квітня 2016 р. за № 669/28799 ( далі - Порядок №260, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення. Виплата одноразових додаткових видів грошового забезпечення здійснюється, якщо звернення про їх отримання надійшли до закінчення трьох років з дня виникнення права на їх отримання (пункт 11 Розділу I Порядку №260) .
Згідно з приписами пункту 11 Розділу II Порядку №260 поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.
Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00.
Поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час.
Поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час.
Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.
Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.
Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Виходячи з системного аналізу наведених нормативно-правових актів, колегія суддів визнає вірними та обґрунтованими висновки суду першої інстанції щодо обов'язку відповідача здійснити позивачу доплату за відпрацьовані години у нічний час у розмірах і у строки, передбачені чинним законодавством за три роки, що передували даті звернення позивача за їх виплатою.
При цьому суд першої інстанції встановив, що позивач, перебуваючи на службі в поліції, залучався донесення служби в нарядах та в нічний час у період з 01.05.2016 по 07.05.2021 включно, що підтверджується листом Відділу поліцейської діяльності №1 (сел. Любешів) Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області від 29.10.2021 №4780/53/01-2021. Вказана обставина відповідачем не оспорюється.
Колегія суддів відхиляє доводи відповідача щодо неможливості здійснення таких виплат із-за відсутності належним чином оформлених довідок обліку несення позивачем служби в нічний час в період з 01.05.2016 по 07.05.2021 за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку № 260, оскільки обов'язок оформлення таких довідок відноситься до компетентності підпорядкованого ГУ НП у Волинській області структурного підрозділу - Камінь-Каширського РВП.
Окрім того, суд першої інстанції слушно зауважив, що недотримання відповідачем (чи його структурним підрозділом) вимог Порядку №260 не може бути підставою для позбавлення поліцейського гарантованої підпунктом 3 пункту 5 Постанови №988 доплати.
Наведені обставини спростовують доводи апеляційної скарги ГУ НП у Волинській області про невідповідність рішення суду першої інстанції нормам матеріального та процесуального права, а тому апеляційний суд не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги відповідача.
Інші, зазначені відповідачем в апеляційній скарзі обставини, окрім вищеописаних обставин, ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді або спростування.
Поряд з цим колегія суддів не вбачає правових підстав для задоволення апеляційної скарги позивача та задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача, зобов'язання встановити та нарахувати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції з 01.05.2016 по 07.05.2021 включно в розмірі до 100% від грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу з врахуванням окладу за спеціальним званням, нарахованої надбавки за стаж служби, а також стягнення нарахованої надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції в сумі 181 718, 64 грн.
Так, відповідно до пункту 4 Постанови №988 керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надане право: 1) установлювати: посадові оклади поліцейським та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 2-10; надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби; 2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Згідно з пунктом 6 розділу І Порядку № 260 підставою для виплати грошового забезпечення є наказ керівника (начальника) органу, закладу, установи Національної поліції (далі - орган поліції) про призначення на посаду поліцейського відповідно до номенклатури посад, наказ ректора ЗВО про зарахування на навчання або наказ про зарахування в розпорядження відповідного органу поліції та встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплат.
Грошове забезпечення поліцейським виплачується за місцем проходження служби виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисом органу поліції на грошове забезпечення (пункт 7 розділу І Порядку № 260).
За час відсутності поліцейського на службі без поважних причин грошове забезпечення не виплачується. Підставою припинення виплати грошового забезпечення поліцейському є наказ керівника (начальника) органу поліції, у якому вказується, за який період припиняється виплата грошового забезпечення (пункт 7 розділу І Порядку № 260).
Установлення та виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції регламентовано пунктом 4 розділу IІ Порядку № 260, відповідно до якого зазначена надбавка виплачується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.
Розмір надбавки встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проєктів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання (за винятком Голови, його заступників, керівників органу поліції та їх заступників, керівників структурних підрозділів, що безпосередньо підпорядковуються керівникові органу) заступників керівника органу - керівникам структурних або відокремлених підрозділів органу поліції, керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції - іншим поліцейським та оголошується наказом по особовому складу.
Виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.
Поліцейським, які отримують підвищені посадові оклади, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції виплачується з урахуванням підвищених посадових окладів.
У разі несвоєчасного або неналежного виконання завдань, зниження результатів службової діяльності розмір установленої раніше надбавки за мотивованим поданням керівництва органу поліції може бути зменшено або надбавку взагалі скасовано, про що оголошується наказом.
Системний аналіз вищевикладених правових норм свідчить про те, що керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, надано право за наявності відповідних специфічних умов проходження служби в поліції, що підтверджується вмотивованим поданням, установлювати зазначену надбавку в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.
Тобто, зазначена надбавка не є безумовною, а призначається у разі наявності передбачених підстав за рішенням керівника.
За таких обставин колегія суддів погоджується з доводами відповідача, що встановлення надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції є правом, а не обов'язком керівника, і її розмір залежить від особистого внеску поліцейського в загальний результат служби та виплачується у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.
Такі висновки апеляційного суду узгоджуються з висновками Верховного суду, викладеними в постанові від 16 квітня 2020 року у справі № 805/1874/18-а.
Враховуючи викладене, колегія суддів визнає вірними висновки суду першої інстанції щодо безпідставності зазначених позовних вимог та відмови у їх задоволенні.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства (КАС) України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд визнає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив обставини справи та ухвалив законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, рішення суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційних скарг їх не спростовують, а тому підстав для скасування рішення суду першої інстанції немає.
Керуючись ч.3 ст. 243, ст. 310, п. 1 ч. 1 ст.315, ст. ст. 316, 321, 322 , 325, 328329 КАС України, суд,-
апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Національної поліції у Волинській області залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 14 січня 2022 року у справі № 140/13280/21 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції лише у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя В. В. Святецький
судді Л. Я. Гудим
В. В. Гуляк
Повне судове рішення складено 25.05.2022.