про відмову у задоволенні заяви
24 травня 2022 року справа № 580/9589/21 м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Паламар П.Г., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій вчинених суб'єктом владних повноважень - Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на виконання рішення суду у справі № 580/9589/21 за позовом ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 17.01.2022, в адміністративній справі № 580/9589/21 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю, зокрема зобов'язано Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (код ЄДРПОУ 21367450) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з врахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
На виконання вказаного судового рішення 23.02.2022 позивачу видано оригінал виконавчого листа у справі № 580/9589/21.
10.05.2022 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із заявою, в якій просить визнати протиправними дії відповідача - Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, на виконання рішення суду прийнятого в адміністративній справі №580/9589/21 та зобов'язати відповідача вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли у невиконанні рішення суду.
В обґрунтування поданої заяви зазначено, що рішення суду, яке набрало законної сили, відповідач у добровільному порядку не виконує. Встановлені у вказаному судовому рішенні правовідносини продовжують існувати на даний час. А тому, на думку заявника, наявні підстави для визнання протиправними дій відповідача щодо невиконання рішення суду.
Згідно з ч. 1 ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
За правилами ч. 5 ст. 383 КАС України, така заява підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.
З огляду на наведене, ухвалою суду від 23.05.2021 заяву про визнання протиправними дій вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання рішення суду у справі №580/9589/21 призначено до розгляду в письмовому провадженні.
Вирішуючи заяву по суті, суд виходить з такого.
Суд зазначає, що бездіяльністю визнається пасивна форма поведінки особи, що полягає у невчиненні нею конкретної дії (дій), які вона повинна була і могла вчинити в даних конкретних умовах.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Європейський Суд з прав людини звертає увагу на те, що судове та виконавче провадження є першою та другою стадіями у загальному провадженні (рішення у справі "Скордіно проти Італії". Таким чином, виконання рішення не відокремлюється від судового розгляду і провадження повинно розглядатися загалом (рішення у справі "Сіка проти Словаччини").
Аналіз зазначених вище рішень Європейського Суду з прав людини свідчить про те, що з метою забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві існує інститут судового контролю за виконанням судового рішення. Судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.
Згідно із статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".
Як вбачається з матеріалів справи виконавчий лист по справі № 580/9589/21, виданий 23.02.2022, і відповідно останній пред'явлений до органів з примусового виконання рішення, та відкрито виконавче провадження №68783000.
При чому, згідно листа від 31.03.2022 №536/07-45 Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, виконання судового рішення в частині виплати коштів буде здійснено за умови отримання фінансування.
Суд звернув увагу, що заявником в обґрунтування поданої заяви не викладено доводів та не надано доказів навмисного невиконання рішення суду.
Таким чином, має місце затримка у виконанні рішення суду, а матеріали справи не містять доказів існування у владного суб'єкта наміру допускати порушення закону у процедурі виконання судового рішення по даній справі.
Суд вказує на те, що ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок. Проте, суд зазначає, що затримка виконання судового рішення на період, що є необхідним для вирішення проблем публічного порядку, може у виняткових випадках бути виправдана.
Отже, судом не встановлено свідомого невжиття відповідачем залежних від нього заходів з метою виконання судового рішення та порушення у зв'язку з цим прав позивача.
Відповідно до ч. 6 ст. 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
З огляду на відсутність у спірних відносинах протиправної бездіяльності відповідача щодо виконання рішення суду у цій справі, суд висновує залишити без задоволення заяву позивача.
Водночас суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до частини четвертої статті 372 КАС України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом. Таким законом є Закон України "Про виконавче провадження", відповідно до статті 1 якого примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) покладається на органи державної виконавчої служби та у визначених Законом України "Про виконавче провадження" випадках - на приватних виконавців.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 248, 256, 383 КАС України, суд,
Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності суб'єкта владних повноважень та зобов'язати вчинити дії в зв'язку з невиконанням рішення суду - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції порядку та в строки, передбачені ст. ст. 295 - 297 КАС України.
Суддя Петро ПАЛАМАР