Рішення від 23.05.2022 по справі 520/25903/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

23 травня 2022 р. Справа №520/25903/21

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Котеньов О.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Міністерства соціальної політики України (вул. Еспланадна, буд. 8/10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 37567866) , Харківської обласної державної адміністрації (вул. Сумська, буд. 64, м. Харків, 61200, код ЄДРПОУ 23912956) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства соціальної політики України, Харківської обласної державної адміністрації, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що діє при Міністерстві соціальної політики України, оформлене протоколом від 04.08.2021 № 3, щодо відсутності правових підстав для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що діє при Міністерстві соціальної політики України та Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, що діє при Харківській обласній державній адміністрації прийняти рішення про підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що діє при Міністерстві соціальної політики України та Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, що діє при Харківській обласній державній адміністрації провести необхідну заміну посвідчення старого зразку (категорії 1) серії НОМЕР_2 на відповідне посвідчення нового зразка на підставі вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 за № 551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян».

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 20.12.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.

Відповідачем, Харківською обласною державною адміністраціїєю, надано відзив на позовну заяву, в якому він просить суд відмовити у задоволені позову у зв'язку з тим, що за поданням Харківської обласної державної адміністрації документи, які містяться в справі позивача, були розглянуті на засіданні Комісії та прийнято рішення про відсутність правових підстав для підтвердження йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження.

Правом на подання інших заяв по суті справи сторони не скористались.

Відповідно до ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Суд розглядає справу у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу на підставі п.10 ч.1 ст.4, ч.4 ст.229 КАС України.

Дослідивши доводи позову, відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 працював на посаді головного механіка фабрики Харківського виробничого шкіргалантерейного об'єднання «Укрпромкожгалантерея» Минлегпрома УССР, що підтверджується записами в трудовій книжці (с. 22-23) та довідкою від Колективного підприємства фірма «ХАКІС» від 21.01.1998 року № 233.

З 11.01.1989 до 11.05.1989 ОСОБА_1 призваний Фрунзенським районним воєнним комісаріатом м. Харкова на спеціальні збори щодо ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою Фрунзенського районного воєнного комісаріату м. Харкова від 26.05.1992 № 4/317.

За час перебування на спеціальних зборах та виконання своїх обов'язків у 30-км зоні ЧАЕС, на місці його роботи 01.02.1989 виданий Наказ № 31, яким на час відсутності ОСОБА_1 виконуючим обов'язки головного механіка було призначено іншого працівника.

Участь ОСОБА_1 у спеціальних зборах, що проводилися з 11.01.1989 до 11.05.1989 для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, підтверджуються також тимчасовим посвідчення старшого машини від 09.03.1989; тимчасовим посвідченням № НОМЕР_3 на посаді зам. ком. відділення; довідками військової частини 51559 № 99, № 243, № 245 від 11.05.1989 року; подяка учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; довідка про роботу в Прип'яті з 11.01.1989 до 11.05.1989.

09.10.1992 позивачу видано посвідчення серії НОМЕР_4 , відповідно до якого визначено статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. У посвідченні зазначено, що воно безстрокове та діє на всій території Союзу ССР. 15.04.1993 правильність видачі посвідчення була перевірена та його було перереєстровано, у зв'язку з чим позивач отримав посвідчення (категорії 1) серії НОМЕР_2 , яке діє безстроково на всій території України. 24.11.1997 позивачу видана вкладка до посвідчення, що також має безстроковий характер, відповідно до якої ОСОБА_1 є особою, що постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до листа Центрального архіву Міністерства оборони України від 27.12.1996 ОСОБА_1 дійсно був призваний на збори у період з 11.01.1989 до 11.05.1989, через що отримав дозу опромінення 3, 918 рентген.

Позивач вказує, що одразу після закінчення зборів 11.05.1989 військовою частиною проводилися обстеження осіб, що зазнали радіаційного впливу при аварії на АЕС. Висновки цих обстежень містяться у реєстраційній карті, де позивач скаржився під час роботи на кашель, металевий присмак у роті, нудоту та визначено дозу опромінення в рентгенах. Так, відповідно до карти доз радіаційного опромінення, доза, яку він отримав - 3, 918 рентген. Відповідний підтверджуючий запис був зроблений також у військовому квитку позивача (с. 23-24).

Харківська міжвідомча експертна Рада на засіданні № 75 від 16.10.1991 розглянула клопотання ОСОБА_1 стосовно співвіднесення наявних у нього захворювань з тим, що вони були отримані в результаті ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. В Експертному заключенні від 17.10.1991 № 3139 Рада зробила висновок, що захворювання, що має позивач, пов'язані з впливом іонізуючих й інших шкідливих факторів при виконанні робіт щодо ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно з висновком медико-соціальної експертної комісії, 17.03.1999 ОСОБА_1 була видана довідка № 028246, відповідно до якої він є інвалідом 2 групи. Крім того, довідкою № 032056 від 17.03.1999 визнано, що позивач має 80% втрати працездатності.

Наразі позивач має також посвідчення інваліда другої групи № 182449 від 23.01.2002 року, що є безтерміновим та діє на всій території України, а також оновлену довідку медико-соціальної експертної комісії № 336179 від 25.11.2021.

ОСОБА_1 звернувся до Міністерства соціальної політики задля заміни раніше виданих посвідчень на відповідні посвідчення нового зразка на підставі вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 за № 551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян».

Позивач звернувся до Державного архіву Харківської обласної державної адміністрації та просив надати відповідні підтверджуючі документи, що він дійсно перебував на спеціальних зборах, що проводилися з 11.01.1989 до 11.05.1989 для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно з Листом Державного архіву Харківської обласної державної адміністрації від 19.07.2021 документи Харківського підприємства «Укрпромкожгалантерея» Минлегпрома УССР до архіву на зберігання не надходили, місцезнаходження їх архіву невідомо, заходи по їх пошуку позитивних результатів не дали, тому надати інформацію про призив ОСОБА_1 під час його роботи для участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із зазначенням зони, населеного пункту та днів виїзду в зону відчуження та іншу затребувану інформацію у відповідний період можливості немає.

Відповідно до Витягу протоколу рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оформлене протоколом від 04.08.2021№ 3, відсутні правові підстави для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Комісія зазначає, що надані документи не підтверджують факт виконання ним робіт, а тому посвідчення підлягає вилученню з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

У зв'язку з зазначеним рішенням Харківська міська рада 07.10.2021 також направила ОСОБА_1 лист, у якому вона посилалася на відповідне рішення Комісії і просила надати до Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 серії НОМЕР_2 та вкладку до нього №005298 від 25.09.1993 та посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни серії НОМЕР_5 від 23.01.2002 для вилучення.

Листом від 21.10.2021 Головного управління ПФУ в Харківській області, відділ перерахунків пенсій №2 повідомив позивача, що у зв'язку з листом № 8126/0/871-21 від 07.10.2021 Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, щодо вилучення посвідчення «Громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсійну справу відтепер буде перераховано та переведено ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Не погоджуючись із вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними приписами норм чинного законодавства.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ.

Відповідно до ст.9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи; 3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт; 4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

Згідно з ст.10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно примітки до зазначеної статті, до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 9 Закону №796-XII (у редакції, чинній на час видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС), особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

Згідно зі статтею 65 Закону №796-XII (у редакції, чинній на час видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС), учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України (частина перша). Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України (абзац другий частини четвертої).

На час видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС порядок видачі таких посвідчень здійснювався відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1992 року №501 "Про Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до абзацу четвертого пункту 10 вказаного порядку, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів: посвідчення про відрядження в зону відчуження; військовий квиток і довідка командира військової частини про участь в ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження; довідка про підвищену оплату праці в зоні відчуження ( із зазначенням кількості днів і населеного пункту); рішення суду про встановлення факту перебування в зоні відчуження (пункти "а"-"г").

Пізніше постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51 затверджено новий Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №51), пунктом 5 якого встановлено, що Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 1 до 14, у 1988 - 1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році, віднесеним до категорії 3, видаються посвідчення зеленого кольору, серія А. При цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору "Перереєстровано" і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації. Починаючи з 1 жовтня 1998 р. зазначене посвідчення без такого штампу вважається недійсним. Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" і "Постраждалий від Чорнобильської катастрофи" (категорії 1, 2, 3 серії А) без відмітки про перереєстрацію, передбачену у абзаці першому пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 4 лютого 1997 р. N 135 ( 135-97-п ) (Офіційний вісник України, 1997 р., число 6, с. 68, число 34, с. 7; 1998 р., N 19, ст. 681), з тимчасовими вкладками затвердженого цією постановою зразка для осіб, які станом на 1 жовтня 1998 р. не отримали відповідної довідки у Державному галузевому архіві Міністерства оборони, вважаються чинними до 1 травня 1999 року.

Отже, оскільки згідно з п. 10 Порядку №51 одним з документів, на підставі яких провадиться видача посвідчень учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є військовий квиток, що свідчить про те, що позивач виконував роботи у зоні відчуження з 30.04.1986 по 02.06.1986, а тому надання позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видача посвідчення були проведені відповідно до чинного на той час законодавства.

Суд враховує, що факт перебування позивача в зоні відчуження з 11.01.1989 до 11.05.1989 не спростовано відповідачем, при цьому невизнання статусу позивача - учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є порушенням його прав.

Своїми діями відповідач допустив звуження змісту та обсягу прав та свобод позивача, що суперечить вимогам статті 22 Конституції України, в якій зазначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що оскаржуване рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві праці та соціальної політики України є протиправним та підлягає скасуванню, а порушені права позивача - поновленню шляхом зобов'язання Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що діє при Міністерстві соціальної політики України прийняти рішення про підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 з видачею відповідного посвідчення.

Позовні вимоги до Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, що діє при Харківській обласній державній адміністрації, суд позбавлений можливості задовольнити, оскільки спірне рішення у цьому спорі приймалось сама Комісією при Мінсоцполітики, а зобов'язання Комісії при ХОДА вчинити дії щодо видачі посвідчення є вимогами, що заявлені на майбутнє з огляду на алгоритм прийняття рішень у межах спірних правовідносин.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про часткову обґрунтованість заявлених позовних вимог.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст.4-10, 19, 77, 139, 241-246, 250, 255, 262, 236, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Міністерства соціальної політики України (вул. Еспланадна, буд. 8/10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 37567866) , Харківської обласної державної адміністрації (вул. Сумська, буд. 64, м. Харків, 61200, код ЄДРПОУ 23912956) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що діє при Міністерстві соціальної політики України, оформлене протоколом від 04.08.2021 № 3, щодо відсутності правових підстав для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 .

Зобов'язати Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що діє при Міністерстві соціальної політики України прийняти рішення про підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 та вчинити дії щодо заміни посвідчення старого зразку (категорії 1) серії НОМЕР_2 на відповідне посвідчення нового зразка у порядку, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 за № 551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян».

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення у повному обсязі виготовлено 23 травня 2022 року.

Суддя О.Г. Котеньов