Рішення від 20.05.2022 по справі 620/885/22

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2022 року Чернігів Справа № 620/885/22

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , позивач) до Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації (далі також - Управління, відповідач), про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у виплаті тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, зобов'язання відповідача виплачувати позивачу тимчасову соціальну допомогу з 07.09.2021 по 06.09.2023.

В обґрунтування позову зазначено, що за інформацією Пенсійного фонду від 27.09.2021 позивач буде мати право на пенсію по досягненню 65 річчя, а саме з 07.09.2023 року, тому припинення виплати спірної допомоги з 07.09.2021 є протиправним.

02.02.2022 ухвалою суду провадження у справі відкрито, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач у відзиві позов не визнав з тих підстав, що згідно довідки №5 від 10.09.2018 про наявний страховий стаж, яка видана Сосницьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України, ОСОБА_1 має страховий стаж 15 років 11 місяців 9 днів, та матиме право на пенсійну виплату з 07.09.2021.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Відповідно до довідки №5 від 10.09.2018 про наявний страховий стаж, яка видана Сосницьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України, стаж позивача становить 15 років 11 місяців 9 днів та матиме право на пенсійну виплату - 07.09.2021 (а.с. 12).

З 07.09.2018 по 06.09.2021 позивач отримував тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, що підтверджується довідкою Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації від 11.11.2021 №08-02/538 (а.с. 9).

З 07.09.2021, виплата спірної допомоги припинена.

На звернення позивача до відповідача із заявою про причини припинення спірної допомоги, відповідач листом від 27.09.2021 № 2500-0209-8/49309 повідомив, що необхідний страховий стаж для призначення пенсії за віком після досягнення 63 років відповідно до статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон) в період з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року становить не менше ніж 18 років. За наданими документами страховий стаж становить 16 років 2 дні, до страхового стажу зараховано всі періоди. Отже, за результатами розгляду документів встановлено відсутність права на пенсію за віком по досягненню віку 63 років, право на пенсію за віком буде по досягненню 65-річного віку, з 07.09.2023 (а.с.10).

За результатами розгляду повторного звернення позивача до відповідача, отримано лист від 29.10.2021 Х№ 15612-16096/В-02/8-2500/21, в якому повідомлено порядок призначення пенсії, зокрема, що статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років. У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу зокрема, з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - від 18 до 28 років. У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2019 року страхового стажу, передбаченого частинами першою і другою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 65 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - від 15 до 20 років.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом у даній справі (а.с.11).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Положеннями статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років. У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу зокрема, з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - від 18 до 28 років. У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2019 року страхового стажу, передбаченого частинами першою і другою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 65 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - від 15 до 20 років.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1098 затверджений Порядок призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Пунктом 16 Порядку № 1098 встановлено, що виплата призначеної тимчасової допомоги припиняється:

- якщо особою приховано відомості або навмисно подано недостовірні дані про її дохід та майновий стан, що вплинуло на призначення тимчасової допомоги і визначення її розміру та внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, що настає за тим, у якому виявлено зазначені факти;

- у разі працевлаштування або зайняття підприємницькою діяльністю - з місяця, в якому особа працевлаштувалася або зайнялася підприємницькою діяльністю;

- у разі призначення пенсії - з дати її призначення;

- у разі виїзду на постійне місце проживання за кордон - з першого числа місяця, що настає за місяцем виїзду;

-у разі смерті особи - з місяця, що настає за тим, у якому особа померла.

У разі неодержання тимчасової допомоги протягом шести місяців підряд її виплата тимчасово припиняється.

Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом із поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи. ( ч. 3 ст. 79 КАС України).

Однак докази, які б підтверджували виникнення обставин, передбачених пунктом 16 Порядку № 1098, відповідачем до відзиву не надано.

Єдиною підставою для припинення тимчасової допомоги, з огляду на зміст відзиву слугувала інформація, викладена у довідці №5 від 10.09.2018, виданої Сосницьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України, а саме дата, з якої позивач матиме право на пенсійну виплату - 07.09.2021. Однак докази, на підставі яких даних визначена саме 07.09.2021, тобто дата з якої має бути призначена пенсія позивачу, відповідач суду не надав.

У свою чергу, вказана інформація спростовується відомостями відповідача, викладеними в листі від 27.09.2021 № 2500-0209-8/49309, де зазначено, що право на пенсію позивача виникне з 07.09.2023.

Отже, встановлені обставини свідчать про те, що відповідач протиправно припинив виплату спірної допомоги.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Водночас відповідач не довів належними доказами правомірність припинення спірної допомоги, тому суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову в частині визнання протиправними дій відповідача щодо припинення виплати позивачу тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату та зобов'язання відповідача виплатити позивачу тимчасову соціальну допомогу з 07.09.2021.

Разом з тим, позовні вимоги про зобов'язання відповідача виплачувати спірну допомогу по 06.09.2023, задоволення не підлягають, оскільки є вимогами на майбутнє.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення позову частково.

У відповідності до вимог частин першої та третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем сплачений судовий збір в розмірі 992,40 грн, тому з відповідача на користь позивача підлягають відшкодуванню судові витрати в розмірі 496,20 грн, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо припинення ОСОБА_1 виплати тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла пенсійного віку, але набула права на пенсійну виплату, з 07.09.2021.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області виплатити ОСОБА_1 тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла пенсійного віку, але набула права на пенсійну виплату, з 07.09.2021.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 496,20 грн (чотириста дев'яносто шість грн 20 коп), сплачений відповідно до квитанції № 0.0.2412258257.1 від 12.01.2022.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідач: Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації вул. Вокзальна, 9,м. Корюківка,Корюківський район, Чернігівська область,15300 код ЄДРПОУ 03196067.

Повний текст рішення виготовлено 20 травня 2022 року.

Суддя І.І. Соломко