Рішення від 19.05.2022 по справі 560/2766/22

Справа № 560/2766/22

РІШЕННЯ

іменем України

19 травня 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить:

- визнати рішення 23 сесії Полонської міської ради від 15.12.2021 №25 протиправним та скасувати його;

- зобов'язати Полонську міську раду надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із зміною цільового призначення для ведення особистого селянського господарства площею 2 га за рахунок земельних ділянок за кад. № 6823682000:06:006:0002, № 6823680500:04:006:0049.

В обгрунтування позовних вимог вказує, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 листопада 2021 року у справі №560/6357/21 визнано протиправним та скасовано пункт 28 рішення шостої сесії VIII скликання Полонської міської ради Полонської міської об'єднаної територіальної громади №10 від 05 лютого 2021 року "Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок зі зміною цільового призначення" в частині відмови ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; зобов'язано Полонську міську раду Полонської міської об'єднаної територіальної громади повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із зміною цільового призначення для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га за рахунок земельних ділянок з кадастровими номерами 6823682000:06:006:0002, 6823680500:04:006:0049 з метою подальшої передачі безоплатно у власність та за результатами розгляду прийняти рішення відповідно до норм Земельного кодексу України, з урахуванням висновків суду

Однак 15 грудня 2021 року, Полонська міська рада, повторно розглянувши заяву позивача, рішенням від 15.12.2021 знову відмовила у задоволенні заяви. Вказує, що оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки відповідачем не було враховано встановлені судовим рішенням обставини справи. Разом з тим, єдиною підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою та техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до ухвали від 18.02.2022, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить у задоволенні позову відмовити. Вказує, зокрема, що пунктом 3 рішення двадцять третьої сесії Полонської міської ради VIII скликання від 15.12.2021 №25 вирішено заяву ОСОБА_1 , щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із зміною цільового призначення в межах категорії земель за основним цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення, із земель запасу в землі для ведення особистого селянського господарства, площею 2,0000 га, за рахунок земельних ділянок за кадастровими номерами 6823682000:06:006:0002 або 6823680500:04:006:0040, з метою передачі у приватну власність, залишити без задоволення в зв'язку з тим, що дані земельні ділянки перебувають в комунальній власності територіальної громади, як громадські пасовища (землі загального користування - код КВЦПЗ 18.00), та відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України належать до земельних ділянок, які не можуть передаватись у приватну власність.

З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень та оцінивши докази, суд встановив наступне.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 листопада 2021 року по справі №560/6357/21, яке набрало законної сили 07.12.2021 (далі - рішення суду по справі №560/6357/21), позов задоволено частково, а саме: визнано протиправним та скасовано пункт 28 рішення шостої сесії VIII скликання Полонської міської ради Полонської міської об'єднаної територіальної громади №10 від 05 лютого 2021 року "Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок зі зміною цільового призначення" в частині відмови ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; зобов'язано Полонську міську раду Полонської міської об'єднаної територіальної громади повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із зміною цільового призначення для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га за рахунок земельних ділянок з кадастровими номерами 6823682000:06:006:0002, 6823680500:04:006:0049 з метою подальшої передачі безоплатно у власність та за результатами розгляду прийняти рішення відповідно до норм Земельного кодексу України, з урахуванням висновків суду; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

На виконання рішення суду по справі №560/6357/21 відповідач повторно розглянув заяву ОСОБА_2 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою, та п. 3 Рішення 23 сесії VIII скликання Полонської міської ради від 15.12.2021 №25 "Про розгляд заяв гр. ОСОБА_3 , гр. ОСОБА_4 , гр. ОСОБА_1 " вирішив: "Заяву гр. ОСОБА_1 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із зміною цільового призначення в межах категорії земель за основним цільовим призначенням землі сільськогосподарського призначення, із земель запасу в землі для ведення особистого селянського господарства, площею 2.0000 га, за рахунок земельних ділянок за кадастровими номерами 6823682000:06:006:0002 або 6823680500:04:006:0049, з метою передачі у приватну власність, залишити без задоволення в зв'язку з тим, що дані земельні ділянки перебувають в комунальній власності територіальної громади, як громадські пасовища (землі загального користування - код КВЦПЗ 18.00), та відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України належать до земельних ділянок, які не можуть передаватись у приватну власність.".

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного Кодексу України, в редакції на час спірних правовідносин (далі - ЗК України), відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Пунктом 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) визначено, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону №280/97-ВР, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Отже, приписами чинного законодавства встановлено, що розгляд клопотання заінтересованої особи щодо земельних питань передбачає прийняття рішення, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Аналогічна правова позиція вказана в постанові Верховного Суду від 23 листопада 2018 року по справі №826/8844/16.

Статтею 12 ЗК України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Згідно з ч. 1 ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.

Частиною 5 ст. 116 ЗК України визначено, що земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Частиною 1 ст. 123 ЗК України визначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Відповідно до ч. 12 ст. 123 ЗК України, рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються, зокрема, затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Так, згідно з п. 115, 115.1 Рішення 11 сесії VIII скликання Полонської міської ради від 20.05.2021 №11 "Про надання у користування, передачу у власність земельних ділянок фізичним та юридичним особам", вирішено "Затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється в межах категорії земель за основним цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення, із земель запасу (код КВЦПЗ 16.00) - в землі загального користування (громадські пасовища код КВЦПЗ 18.00), що розташована за межами с. Бражинці Шепетівського р-ну Хмельницької області, площею 7,3064 га, кадастровий номер 6823680500:04:006:0049. Змінити вид цільового призначення земельної ділянки за кадастровим номером 6823680500:04:006:0049 із земель запасу (код КВЦПЗ 16.00) - в землі загального користування (громадські пасовища - код КВЦПЗ 18.00).".

Відповідно до п. 116, 116.1 Рішення 11 сесії VIII скликання Полонської міської ради від 20.05.2021 №11 "Про надання у користування, передачу у власність земельних ділянок фізичним та юридичним особам", вирішено "Затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється в межах категорії земель за основним цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення, із земель запасу (код КВЦПЗ 16.00) - в землі загального користування (громадські пасовища код КВЦПЗ 18.00), що розташована за межами с. Коханівка Шепетівського р-ну Хмельницької області, площею 7,1049 га, кадастровий номер 6823682000:06:006:0002. Змінити вид цільового призначення земельної ділянки за кадастровим номером 6823682000:06:006:0002 із земель запасу (код КВЦПЗ 16.00) - в землі загального користування (громадські пасовища - код КВЦПЗ 18.00).".

Отже, земельні ділянки з кадастровими номерами 6823682000:06:006:0002 та 6823680500:04:006:0049 є землями загального користування (громадськими пасовищами).

Згідно з ч. 4 ст. 83 ЗК України, зокрема, до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать: а) землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів тощо).

Доказів порушення вимог закону при прийнятті відповідачем вказаного вище рішення, чи його скасування в цій частині, сторонами не надано, і таких не встановив суд. Цей висновок суду не спростовують припущення позивача про відсутність доказів, що бажані ним земельні ділянки належать до земель загального користування.

Отже, немає законних підстав для визнання протиправним і скасування рішення 23 сесії VIII скликання Полонської міської ради від 15.12.2021 №25.

Крім цього, потрібно враховувати, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану" внесено зміни до законодавчих актів України, зокрема, Розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., N 3 - 4, ст. 27) доповнено пунктами 27 і 28 такого змісту: "27. Під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: 5) безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється;".

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач не довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, довів правомірність прийняття оскаржуваного рішення 23 сесії VIII скликання Полонської міської ради від 15.12.2021 №25 "Про розгляд заяв гр. ОСОБА_3 , гр. ОСОБА_4 , гр. ОСОБА_1 ", що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задоволенню не підлягає.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області про зобов'язання вчинити, - відмовити.

Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Полонська міська рада об'єднаної територіальної громади Хмельницької області (вул. Лесі Українки, 113,Полонне,Полонський район, Хмельницька область,30500 , код ЄДРПОУ - 04060743)

Головуючий суддя В.К. Блонський