Справа № 500/1084/22
23 травня 2022 рокум. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб'юка П.М. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулися ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з позовом до Тернопільської міської ради, в якому просили:
визнати протиправною бездіяльність Тернопільської міської ради щодо нерозгляду у встановленому законом порядку поданих позивачами двох клопотань про безоплатне передання земельних ділянок і надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо їх відведення;
зобов'язати Тернопільську міську раду розглянути на своєму найближчому пленарному засіданні зазначені клопотання та прийняти відповідні мотивовані та належним чином оформлені рішення, передбачені статтею 118 Земельного кодексу України.
Ухвалою від 30.03.2022 позовну заяву в частині позовних вимог ОСОБА_2 до Тернопільської міської ради про визнання протиправною бездіяльності Тернопільської міської ради щодо нерозгляду у встановленому законом порядку поданого ОСОБА_2 клопотання про безоплатне передання земельної ділянки і надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо її відведення та зобов'язання Тернопільської міської ради розглянути на своєму найближчому пленарному засіданні зазначене клопотання та прийняти відповідне мотивоване та належним чином оформлене рішення, передбачене статтею 118 Земельного кодексу України, повернуто позивачу.
Ухвалою від 30.03.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; відмовлено в задоволенні клопотання позивача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження; постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
В результаті постановлених ухвал суд розглядає справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради із вимогами:
визнати протиправною бездіяльність Тернопільської міської ради щодо нерозгляду у встановленому законом порядку поданого позивачем двох клопотання про безоплатне передання земельної ділянки і надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо її відведення;
зобов'язати Тернопільську міську раду розглянути на своєму найближчому пленарному засіданні зазначене клопотання та прийняти відповідне мотивоване та належним чином оформлене рішення, передбачене статтею 118 Земельного кодексу України.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звертався до відповідача з клопотанням щодо безоплатного передання у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд із земель комунальної власності, орієнтовною площею 0,1 га, яка розташована поруч із земельною ділянкою під кадастровим номером 6110100000:14:002:0299. Позивач зазначає, що відповідач безпідставно не розглянув подане клопотання та цим перешкоджає йому одержати земельну ділянку відповідно до Земельного Кодексу.
Відповідач подав на адресу суду 08.04.2022 відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування зазначив, що 20 жовтня 2021 року позивач звернувся у відділ звернень та контролю документообігу управління організаційно-виконавчої роботи Тернопільської міської ради із клопотанням про надання у власність земельної ділянки та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою земельної ділянки площею до 0,1 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в порядку ч. 6 ст. 118 ЗК України. Відповідач листом від 22.10.2021 листом №23302-Ф роз'яснив позивачу, що надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є адміністративною послугою А-25-01, у зв'язку з чим позивачу необхідно звернутися із відповідною заявою у Центр надання адміністративних послуг за адресою: вул. Кн. Острозького, 6.
Відповідач звертає увагу суду на вимоги Закону України «Про адміністративні послуги», зокрема на те, що питання надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відноситься до адміністративних послуг, які надаються міською радою через центр надання адміністративних послуг, а тому, вважає, що Тернопільська міська рада діяла правомірно при розгляді клопотання позивача від 20.10.2022.
Позивач подав до суду 18.04.2022 додаткові пояснення, в яких висловив позицію, аналогічну, виловленій у позові, просив позовні вимоги задовольнити.
Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
Позивач 20 жовтня 2021 року звернувся у відділ звернень та контролю документообігу управління організаційно-виконавчої роботи Тернопільської міської ради із клопотанням про надання у власність земельної ділянки та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою земельної ділянки площею до 0,1 га, яка згідно з даними Публічної кадастрової карти України розташована поруч із земельною ділянкою під кадастровим номером 6110100000:14:002:0299 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в порядку ч. 6 ст. 118 ЗК України (аркуш справи 7).
Листом Тернопільської міської ради від 22.10.2021 №23302-Ф позивачу роз'яснено, що надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є адміністративною послугою А-25-01, у зв'язку з чим позивачу необхідно звернутися із відповідною заявою у Центр надання адміністративних послуг, за адресою вул. Кн. Острозького, 6, м. Тернопіль (аркуш справи 11).
Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо нерозгляду його клопотання, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного Кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно з ч. 2 ст. 4 ЗК України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Згідно із статтею 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, зокрема, належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Відповідно до частин першої - третьої статті 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Порядок безоплатної приватизації земельний ділянок громадянами України визначено у статті 118 ЗК України.
Частиною шостою статті 118 ЗК України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Проаналізувавши викладені норми законодавства, можна зробити висновок, що законом встановлено чіткий порядок звернення громадян, зацікавлених в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Тернопільської міської ради з клопотанням про надання йому у власність земельної ділянки та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою земельної ділянки площею до 0,1 га, яка згідно з даними Публічної кадастрової карти України розташована поруч із земельною ділянкою під кадастровим номером 6110100000:14:002:0299 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Як слідує із матеріалів справи, позивач подав зазначене клопотання щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою та відведення земельної ділянки через відділ звернень та контролю документообігу управління організаційно-виконавчої роботи Тернопільської міської ради.
Суд зазначає, що законом, який визначає правові засади реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері надання адміністративних послуг є Закон України "Про адміністративні послуги" від 6 вересня 2012 року №5203-VI (далі - Закон №5203-VI).
Статтею 1 Закону №5203-VI визначено, що адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або здійснення обов'язків такої особи відповідно до закону; суб'єкт звернення - фізична особа, юридична особа, яка звертається за отриманням адміністративних послуг; суб'єкт надання адміністративної послуги - орган виконавчої влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, державний реєстратор, суб'єкт державної реєстрації, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №5203-VI адміністративні послуги надаються суб'єктами надання адміністративних послуг безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг.
Адміністративні послуги в електронній формі надаються з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, у тому числі через інтегровані з ним інформаційні системи державних органів та органів місцевого самоврядування. Порядок та вимоги інтеграції інформаційних систем державних органів та органів місцевого самоврядування з Єдиним державним вебпорталом електронних послуг затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері надання адміністративних послуг.
За правилами частини 4 статті 9 Закону №5203-VI заява на отримання адміністративної послуги (далі - заява) подається в письмовій, усній чи електронній формі.
Письмова заява може бути подана суб'єкту надання адміністративної послуги особисто суб'єктом звернення або його представником (законним представником), надіслана поштою, а в разі надання адміністративних послуг в електронній формі - з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, у тому числі через інтегровані з ним інформаційні системи державних органів та органів місцевого самоврядування.
Центри надання адміністративних послуг та суб'єкти надання адміністративних послуг у випадках, передбачених законодавством, а також, на вимогу суб'єкта звернення забезпечують складання заяви в електронній формі, її друк та надання суб'єкту звернення для перевірки та підписання.
Згідно з частиною 5 статті 9 Закону №5203-VI перелік та вимоги до документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, визначаються законом.
Проаналізувавши викладені норми законодавства, суд приходить до висновку, що надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є адміністративною послугою, яка надається через Центр надання адміністративних послуг. Відповідно до порядку та способу подання документів, документи на дану послугу подаються через Центр надання адміністративних послуг особисто суб'єктом звернення або його законним представником з пред'явленням оригіналів документів, або в електронній формі з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.
Поряд із цим, згідно з Реєстром адміністративних послуг виконавчих органів Тернопільської міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету міської ради від 04.05.2016 №376 надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (А-25-01) є адміністративною послугою.
Поряд з цим, відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 12 Закону №5203-VI центр надання адміністративних послуг - це постійно діючий робочий орган або виконавчий орган (структурний підрозділ) органу місцевого самоврядування або місцевої державної адміністрації, що зазначені у частині другій цієї статті, в якому надаються адміністративні послуги згідно з переліком, визначеним відповідно до цього Закону.
За правилами частини 6 статті 12 Закону №5203-VI перелік адміністративних послуг, які надаються через центр надання адміністративних послуг, визначається органом, який прийняв рішення про утворення центру надання адміністративних послуг.
Надання адміністративних послуг, суб'єктом надання яких є відповідна рада (її виконавчі органи або посадові особи), здійснюється виключно через центр надання адміністративних послуг.
Відповідно до Положення про відділ «Центр надання адміністративних послуг», затвердженого рішенням міської ради від 26.06.2020 №7/51/24, відділ «Центр надання адміністративних послуг» Тернопільської міської ради (далі - Відділ) є самостійним виконавчим органом Тернопільської міської ради, що утворюється нею відповідно до Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» для здійснення виконавчих повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених законами України.
Рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 04.05.2016 №376 затверджено реєстр адміністративних послуг виконавчих органів Тернопільської міської ради, що надаються через Центр надання адміністративних послуг, серед яких надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Як вже зазначалося судом, клопотання позивача від 20 жовтня 2021 року подано у відділ звернень та контролю документообігу управління організаційно-виконавчої роботи Тернопільської міської ради, тобто всупереч встановленому законодавством порядку. Відповідач у листі від 22 жовтня 2021 року №23302-Ф надав позивачу письмові роз'яснення та зауважив, що за умови подання клопотання із повним пакетом документів, зазначених у п. 2 інформаційної картки А-25-01 у Центр надання адміністративних послуг, питання стосовно надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки площею до 0,1 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою буде розглянуто відповідно до вимог чинного законодавства.
Враховуючи наведені норми законодавства та встановлені обставини справи, суд приходить до висновку про відсутність порушення прав позивача щодо нерозгляду клопотання про безоплатне передання земельної ділянки і надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо її відведення та, відповідно, відсутність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на зазначене, оцінюючи докази, які є у справі, в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, відтак, у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );
відповідач:
- Тернопільська міська рада (місцезнаходження: вул. Листопадова, 5, м.Тернопіль, Тернопільська область, 46001, код ЄДРПОУ: 34334305).
Головуючий суддя Баб'юк П.М.