Справа № 420/5170/22
23 травня 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Глуханчука О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
31 березня 2022 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якому позивач просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення ОСОБА_1 встановленого при звільненні основного розміру пенсії з 85% до 70% від грошового забезпечення при проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до ст.43 і ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 15.11.2015 №988 з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» про розмір грошового забезпечення від 26.05.2021 №33/36-343, виданої станом на листопад 2019 року;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.43 і ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 15.11.2015 № 988 з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» про розмір грошового забезпечення від 26.05.2021 №33/36-343, виданої станом на листопад 2019 року, виходячи з розрахунку 85% від грошового забезпечення.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив про те, що відповідачем під час здійснення перерахунку його пенсії з 01.12.2019 року відповідно до оновленої довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області” №33/36-343 від 26.05.2021 року, виданої станом на листопад 2019 року, обчислено пенсію виходячи з розрахунку 70% грошового забезпечення замість належного 85%, який позивач отримував станом на момент здійснення такого перерахунку та всупереч рішенню Одеського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2020 року у справі 420/11134/20 (набрало законної сили 29.12.2020).
Так, позивач стверджує, що він - ОСОБА_1 з 23.09.2000 року перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за вислугу років (30 років вислуги) згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
При цьому, як зазначає позивач, пенсію було призначено йому у розмірі 85% грошового забезпечення, однак після перерахунку з 01.01.2016 року основний розмір пенсії зменшено до 70% грошового забезпечення.
Позивач оскаржив у судовому порядку зменшення відсоткового значення розміру пенсії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2020 року у справі №420/11134/20 визнано протиправним зменшення з 01.01.2016 року основного розміру пенсії позивача за вислугу років з 85 % на 70 % грошового забезпечення.
У подальшому на виконання рішення суду від 25 листопада 2020 року у справі №420/11134/20 позивачу виплачувалась пенсія, виходячи з розрахунку 85 % грошового забезпечення.
Проте, під час перерахунку пенсії з 01.12.2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення №33/36-343 від 26.05.2021 року відповідач протиправно, як на переконання позивача, знову зменшив основний розмір пенсії з 85 % до 70 % грошового забезпечення, що стало підставою звернення до суду з даним позовом.
Позивач вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області не враховано, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.
Таким чином позивач посилається на те, що розмір призначеної йому пенсії за вислугу років складає 85 % грошового забезпечення; зменшення цього показника суперечить чинному законодавству, статті 58 Конституції України та правовій позиції Верховного Суду у зразковій справі №240/5401/18.
Процесуальний рух справи
Ухвалою суду від 05 квітня 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі в порядку ст. 263 КАС України без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Також ухвалою суду від 05 квітня 2022 року суд витребував від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), зокрема протоколу про призначення пенсії, листків про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року на підставі оновленої довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» від 26.05.2021 року №33/36-343 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року (перерахунок на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/11160/21), інші матеріали пенсійної справи в частині, що стосується предмету спору, для долучення до матеріалів справи.
04 травня 2022 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області через канцелярію суду надійшов відзив та позовну заяву.
Відповідно до відзиву, відповідач проти задоволення позову заперечує, з позовними вимогами не погоджується, вважає їх безпідставними, з огляду на наступне.
Так, відповідач вказує на те, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2020 року по справі №420/11134/20 проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року у розмірі 85 % відповідних сум грошового забезпечення.
На підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2021 року по справі №420/11160/21 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 року з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області” №33/36-343 від 26.05.2021 року, виданої станом на листопад 2019 року.
Відповідач вказує, що рішення судів, якими зобов'язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, виконуються сторонами в межах покладених зобов'язань. А саме, виплати, призначені на виконання судового рішення, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення.
У зв'язку з тим, що судовим рішенням по справі №420/11160/21 установлені нові види грошового забезпечення, які не були враховані при перерахунку пенсії у розмірі 85 % грошового забезпечення, згідно із довідкою Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області” №33/36-343 від 26.05.2021 року, виданої станом на листопад 2019 року, то перерахунок пенсії позивачу проведено з 01.12.2019 року з основного розміру пенсії в розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення, що передбачено ст. 13 Закону № 2262, в редакції, що діє на момент здійснення перерахунку, з врахуванням оновленої довідки.
Відповідач вважає, що оскільки відбулись зміни в грошовому забезпеченні, то перерахунок пенсії позивача проведено з урахуванням положень ст. 13 Закону №2262, у чинній редакції, яка передбачає, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
З наведених підстав відповідач вважає, що Головне управління діє на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, відтак підстави для визнання протиправними його дій відсутні.
05 травня 2022 року на виконання ухвали суду про витребування доказів Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області через канцелярію суду подано засвідчені копії письмових доказів з матеріалів пенсійної справи позивача.
Інші заяви по суті справи учасниками справи не надавались, додаткові докази не надходили.
З огляду на заявлені позивачем вимоги, справу розглянуто у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розглянувши подані сторонами заяви по суті справи і докази на їх обґрунтування, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлено наступне.
Згідно наявного у матеріалах пенсійної справи №N/А17730-МВС висновку про призначення пенсії, позивачу - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 23.09.2000 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ” від 09.04.1992 № 2262-XII (у редакції, чинній на момент призначення пенсії) у розмірі 85 % грошового забезпечення за вислугу 30 років.
Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області.
Під час перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 року на підставі пункту 3 постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року та згідно постанови КМУ №988 у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії враховано такі складові: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років.
Також Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області при перерахунку позивачу пенсії на виконання Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року з 01.01.2016 року зменшило основний розмір пенсії до 70 % від суми грошового забезпечення.
Не погоджуюсь із зменшенням основного розміру пенсії за вислугу років з 85 % до 70% відповідних сум грошового забезпечення, позивач оскаржив дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до адміністративного суду.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2020 року по справі №420/11134/20, яке набрало законної сили 29 грудня 2020 року, задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області. Суд вирішив: Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 85 % до 70 % сум грошового забезпечення. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 85 % сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
На виконання рішення суду від 25 листопада 2020 року по справі №420/11134/20, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області 05 січня 2021 року проведено перерахунок основного розміру пенсії позивача з 01.01.2016 року з розрахунку 85 % грошового забезпечення.
26 травня 2021 року ДУ “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області” видано ОСОБА_1 оновлену довідку №33/36-343 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” за прирівняною посадою поліцейського.
Відповідно до змісту цієї довідки, до складу грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, входять основні та додаткові види грошового забезпечення.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2021 року по справі №420/11160/21, яке набрало законної сили 19 листопада 2021 року, з урахуванням ухвали про виправлення описки від 13 грудня 2021 року, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо непроведення з 01.12.2019 року перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки від 26.05.2021 року № 33/36-343 про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії, виданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області” станом на 19.11.2019 року, з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки від 26.05.2021 року № 33/36-343 про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії, виданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області” станом на 19.11.2019 року, з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.
На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2021 року по справі №420/11160/21, яке набрало законної сили 19 листопада 2021 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ДУ “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області” №33/36-343 від 26 травня 2021 року з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, згідно аркушу перерахунку від 13 грудня 2021 року про перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року (а.с. 17), вказаний перерахунок проведений таким чином:
- сума грошового забезпечення для обчислення пенсії складає 17273,65 грн.,
- основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 30), що складає 12091,56 грн.;
- підсумок пенсії (з надбавками) - 12091,56 грн.
Аналогічний перерахунку здійснений з 01 січня 2022 року.
Таким чином, під час перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 року, який проведений на виконання рішення суду від 15 вересня 2021 року по справі №420/11160/21, відповідачем застосовано основний відсотковий розмір пенсії 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
На звернення позивача щодо роз'яснення підстав зменшення відсотку розміру пенсії під час перерахунку на підставі оновленої довідки від 26.05.2021 року № 33/36-343 (а.с. 18), Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом від 18 лютого 2022 року вих. №3832-1418/М-02/8-1500/22 повідомило про таке. «У зв'язку з тим, що 19.10.2021 набрало чинності рішення Одеського обласного адміністративного суду по справі № 420/11160/21, яким установлено нові види грошового забезпечення, які не були враховані при перерахунку пенсії за рішенням суду по справі № 420/11134/20 у розмірі 85 % грошового забезпечення згідно із довідкою Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області №17730 про розмір грошового забезпечення, що враховувалась для перерахунку пенсій станом на січень 2016, то перерахунок пенсії проведено з 01.12.2019 у розмірі 70 % грошового забезпечення, що передбачено статтею 21 Закону України від 09.04.1992 № 2262 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з врахуванням оновленої довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області” від 26.05.2021 № 33/36-343.» (а.с. 19).
Не погоджуючись з діями відповідача щодо зменшення з 01.12.2019 року основного розміру його пенсії з 85% на 70% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, надаючи юридичну кваліфікацію встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Як встановлено судом, позивачу призначено пенсію за вислугу 30 років з 23.09.2000 року відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ” від 09.04.1992 № 2262-XII (у редакції, чинній на момент призначення пенсії).
Згідно з пп. “б” ч. 1 ст. 1-2 Закону №2262-ХІІ, право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
У відповідності зі ст. 2 Закону №2262-ХІІ, військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби (ч. 1). Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії в разі втрати годувальника призначаються незалежно від тривалості служби (ч. 5).
Відповідно до положень статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу), загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовані статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
29.12.2015 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 року № 900-VIII, яким статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Статтею 102 Закону України “Про Національну поліцію” передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та постановою від 18.11.2015 № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268" встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і оклади за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова Кабінету Міністрів України № 988 набула чинності 02.12.2015 року.
Отже, з набранням чинності постановою КМУ №988, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.
Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.
Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач до 01.01.2016 року отримував пенсію за вислугу 30 років у розмірі 85 % грошового забезпечення.
Стаття 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” неодноразово змінювалась в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.
Так, статтею 13, в редакції Закону № 3591-IV від 04.04.2006; із змінами, внесеними згідно із Законами № 3668-VI від 08.07.2011, установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Виняток з цього принципу допускається лише у випадках, коли закони та інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законом України від 27.03.2014 р. №1166-VІІ зміни до ч.2 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення, є звуженням змісту та обсягу вже існуючих у позивача прав і свобод (права на пенсію в розмірі 85% розміру грошового забезпечення).
Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Так, Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги, рішення Конституційного Суду України від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій, їх не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Верховним Судом у рішенні по зразковій справі № 240/5401/18 від 04 лютого 2018 року, залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року, зазначено, що при перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб” на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії.
Отже, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Відповідно до позовної заяви, позивач оскаржує зниження основного відсоткового розміру своєї пенсії з 85 % до 70 % грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.12.2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії №33/36-343 від 26 травня 2021 року, виданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області” станом на листопад 2019 року.
Натомість, як вже було зазначено, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2020 року по справі №420/11134/20, яке набрало законної сили 29 грудня 2020 року, було визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 85 % до 70 % сум грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 85 % сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Отже, основний відсотковий розмір пенсії позивача за вислугу 30 років складає 85 % грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Суд зазначає, що оцінка діям відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років позивача з 01.01.2016 року з 85% до 70% відповідних сум грошового забезпечення вже надана судом у рішенні від 25 листопада 2020 року по справі №420/11134/20, яке набрало законної сили 29 грудня 2020 року, яким суд встановив, що з 01.01.2016 розмір пенсії позивача становить 85% відповідних сум грошового забезпечення.
Рішення суду від 25 листопада 2020 року по справі №420/11134/20 не містить будь-якої кінцевої дати щодо визначення відсоткового розміру пенсії позивачу у 85 % грошового забезпечення.
Суд відновив попередній стан (на дату призначення) відсоткового розміру пенсії позивачу, який становить 85 % грошового забезпечення.
У даній же справи суть позовних вимог полягає у застосуванні під час перерахунку пенсії з 01.12.2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення раніше визначеного основного відсоткового розміру пенсії (85 % відповідних сум грошового забезпечення).
Суд відхиляє доводи відповідача стосовно того, що перерахунок пенсії позивача проведено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, оскільки цей перерахунок проведено з 01.12.2019 року (дата набуття права), тоді як основний відсотковий розмір пенсії позивача за вислугу 30 років складає 85 % грошового забезпечення від дати призначення позивачу пенсії, що підтверджено рішенням суду по справі №420/11134/20, що має преюдиційне значення.
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність їх задоволення шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії позивача під час перерахунку з 01.12.2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення №33/36-343 від 26 травня 2021 року, виданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області”, з 85 % на 70 % грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, а також зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 року, виходячи із розрахунку основного розміру пенсії 85 % грошового забезпечення, зазначеного у довідці №33/36-343 від 26 травня 2021 року, виданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області”, з урахуванням вже виплачених сум.
Саме такий судовий захист суд вважає ефективним та повним для відновлення порушених прав позивача на перерахунок пенсії.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 року № 3674-VI, позивач був звільнений від сплати судового збору, відповідно, підстави для розподілу судових витрат в порядку, передбаченому ст. 139 КАС України, відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74-78, 90, 139, 242-246, 255, 263, 291, 295, 297, 370 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 під час перерахунку з 01.12.2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення №33/36-343 від 26 травня 2021 року, виданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області”, з 85 % на 70 % грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.
Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року, виходячи із розрахунку основного розміру пенсії 85 % грошового забезпечення, зазначеного у довідці №33/36-343 від 26 травня 2021 року, виданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області” станом на листопад 2019 року, з урахуванням вже виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ: 20987385; місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83).
Суддя О.В. Глуханчук