про залишення позовної заяви без руху
19 травня 2022 року справа № 580/2234/22
м. Черкаси
Суддею Черкаського окружного адміністративного суду Трофімовою Л.В. перевірено матеріали позовної заяви у справі №580/2234/22
за позовом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (вул. Смілянська, 131, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ - 39765890)
до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Кнїв) (пр-т. Хіміків, 50, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ - 43315602)
про визнання протиправною та скасування постанов, постановлено ухвалу.
17.05.2022 згідно конверту (вх. суду від 19.05.2022 №14230/22) Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, звернувшись до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції, просить визнати протиправними та скасувати:
1) постанову про відкриття виконавчого провадження від 26.04.2022 ВП №68878138;
2) постанову про стягнення виконавчого збору у розмірі 26 000,00 грн. від 26.04.2022 ВП №68878138;
3) постанову про стягнення витрат виконавчого провадження від 26.04.2022 ВП №68878138 у розмірі 217,75 грн.
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161 цього Кодексу. Вивчивши матеріали позовної заяви, варто зазначити, що вона не відповідає вимогам статті 160, 161 КАС України, тому повинна бути залишена без руху для усунення недоліків, з огляду на таке.
Згідно з частиною 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Суд враховує, що позивач, не є суб'єктом, на якого розповсюджуються пільги щодо сплати судового збору визначені ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI (зі змінами та доповненнями, далі - Закон №3674-VI) та зазначає, що докази сплати судового збору за подання цього позову до суду позивачем не надано.
Позивачем у адміністративному позові заявлено клопотання про відстрочення позивачу сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі у зв'язку із відсутністю коштів по КЕКВ 2800. Суд зазначає, що доказів на підтвердження обставин відсутності коштів для сплати судового збору (відповідного фінансування, призначених бюджетних асигнувань), про що зазначено позивачем, до позову не надано.
Надаючи оцінку клопотанню про відстрочення позивачу сплати судового збору, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 1 статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Відповідно до ч.1 ст. 8 Закону №3674-VI, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд вправі відстрочити сплату судового збору за наявності умов, встановлених ч.1 ст.8 Закону №3674-VI. Позивач, як державний орган - суб'єкт публічної адміністрації не відноситься до категорій осіб, до яких суд вправі застосувати положення вказаної статті та відстрочити сплату судового збору, в зв'язку з чим, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення заявленого клопотання.
Суд встановив, що судовий збір за подання даного позову належить сплаті на загальних підставах.
Відповідно до ч. 2 ст. 169 КАС України, якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, що необхідно сплатити (доплатити). Позовна заява містить вимоги майнового (оскарження постанов про стягнення виконавчого збору у сумі 26 000,00 грн та постанову про стягнення витрат виконавчого провадження у розмірі 217,75 грн) та немайнового характеру (постанову про відкриття виконавчого провадження).
Відповідно до ч.3 ст. 6 Закону №3674-VI за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону №3674-VI за подання суб'єктом владних повноважень - юридичною особою до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру - справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону №3674-VI за подання юридичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру - справляється судовий збір із розрахунку - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» від 02.12.2021 №1928-IX (зі змінами та доповненнями), установлено у 2022 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 01.01.2021 становить 2481 грн.
Судовий збір за подання даного позову, з урахуванням майнових та немайнових вимог, становить 4962 грн. (2481 грн - за немайнову вимогу та 2481 грн (не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб) за вимогу майнового характеру.
Позивач має подати до суду оригінали документу про сплату судового збору за звернення до суду з адміністративном позовом у сумі 4962 грн.
Суд встановив пропуск позивачем строку звернення до суду із вимогами про скасування постанов від 26.04.2022, позаяк із позовом позивач звернувся 17.05.2022 (згідно конверту).
Відповідно до статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 287 КАС України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до статті 287 КАС України встановлений спеціальний десятиденний строк для оскарження до суду рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби.
Позивачем не обгрунтовано з доказами на підтвердження обставина щодо дати коли позивачу стало відомо про порушення його прав оскаржуваними постановами.
Позивач зазначає, що ним отримано оскаржувані постанови - 04.05.2022, проте суд звертає увагу позивача, що доказів отримання позивачем оскаржуваної постанови саме 04.05.2022 до суду не надано.
Відповідно до ч.4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Позивачу необхідно подати до суду докази за якими можливо встановити дату, коли позивачу стало відомо про порушення його прав оскаржуваними постановами.
Десятиденний строк звернення до суду із даним позовом, за умови, що позивач дізнався про порушення власних прав оскаржуваними постановами 04.05.2022 сплив - 16.05.2022, відтак з огляду на звернення позивача із даним позовом - 17.05.2022 позивачу необхідно вказати поважні причини його пропуску відповідного клопотання.
Виконавець, отримавши заяву стягувача із виконавчим документом, зобов'язаний відкрити виконавче провадження.
Згідно з частиною 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено право кожної особи в порядку, встановленому цим Кодексом, звернення до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси. У позовній заяві не зазначено, яке право позивача порушено. У позові позивач зазначає, що ним виконано рішення Уманського міськрайонного суду від 10.06.2021 у справі №705/349/17 до відкриття провадження у справі, проте позивач не вказав жодних обставин про порушення його прав постановою про відкриття провадження у контексті критеріїв частини 2 статті 2 КАС України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 26 Закону №1404-VIII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Позивачу варто обгрунтувати та сформувати позовні вимоги у контексті порушеного права та необхідно зазначити яку норму порушено саме відповідачем, зміст норми, її аналіз, тлумачення та аргументи в чому розуміється протиправність кожного індивідуального акта.
Великою Палатою Верховного Суду у справі №640/7310/19 (ЄДРСР 94394125) зазначено: особа, яка вважає, що порушені її права, свободи чи інтереси, і яка у зв'язку із цим звертається за їх захистом до адміністративного суду, має зазначити в позовній заяві: хто, який саме суб'єкт владних повноважень (а якщо відповідачем може бути суб'єкт господарювання, то який саме) порушив її права чи інтереси, яким чином, якими діями (рішенням, бездіяльністю) відбулося втручання в її права, які саме права були порушені, чи належать вони позивачу, які обставини про це свідчать. Закон не передбачає вимог щодо обсягу, повноти чи слушності доводів позовної заяви, але приписує щонайменше сформулювати суть (зміст) порушення, яким чином воно негативно позначилось на правах особи, яка звертається з позовом, яким чином може бути відновлено порушене право. Зміст та обсяг порушеного права та викладення обставин, якими воно підтверджується, в кожному конкретному випадку можуть різнитися, але принаймні на рівні формулювання викладу їх змісту мають бути достатніми, щоб визначити предмет спору, його юрисдикційну належність, характер вимог, часові межі події порушення, нормативне регулювання спірних відносин, а також обставини, за яких можна ухвалити одне з обов'язкових процесуальних рішень, пов'язаних із визнанням позовної заяви прийнятною/неприйнятною.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суд, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 2, 5, 6-16, 19, 44, 123, 160, 161, 169, 241, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про визнання протиправною та скасування постанов - залишити без руху.
Надати позивачеві для усунення вказаних вище недоліків позовної заяви десять днів з дати отримання копії даної ухвали.
Позивачем вказані недоліки можуть бути усунуті шляхом надання: позовної заяви із обгрунтуванням позовних вимог у контексті порушеного права із зазначенням яку саме норму порушено відповідачем, в чому розуміється протиправність кожного індивідуального акта; оригіналу документу про сплату судового збору за звернення до суду у сумі 4962 грн; докази для встановлення дотримання строку звернення до суду; причини пропуску строку звернення в контексті їх поважності.
У разі невиконання вимог ухвали позовна заява буде повернута позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з дати підписання та не оскаржується.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Суддя Лариса ТРОФІМОВА